Zavrieť

Porady

10 rocna premlcacia doba pri exekucii

Dobry den , pprosila by som niekoho kto vie pomoct a zodpovedat moju otazku, v mojom pripde je na mna uvalene exekucne konanie za dopravne priestupky(cesta na cierno), chcela by som sa dozvediet ako to je s premlcaciou dobou, kedze vstko sa to odohralo v rokoch 98-99, zatial som nezacala splacat, z casu na cas ma exekutor upovedomi, avsak ja nereagujem, neviem vsak ci to ma vyznam, pretoze cakanim sa mi to len navysuje, ak by bol niekto taky laskavy a dal nejaku radu, ci je lepsie to zacat splacat alebo este pockat, postu si nepreberam, tak ani neviem v akej faze sa to vlastne nachcadza, Dakujem
Usporiadat
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Platobný rozkaz MUSÍ byť prevzatý, ak nie je prevzatý, ruší sa a konanie ide na pojednávanie a rozsudok.
0 0
corky corky

corky je offline (nepripojený) corky

kancelaria p. Chovanca s pracovníkom a databazov pokut z DP sídli na Račianskej 109/C .. a su tam cez pracovny den asi do druhej.
0 0
corky corky

corky je offline (nepripojený) corky

Mám to správne chapať tak, že ak mi od roku 1999 nebolo nic poslané na podpis, žiaden platobný rozkaz, žiaden exekutor.. a za 11 rokov bolo ticho.. mám právo podat námietku premlčania ..?

Mam v plane ist na okresny sud a pozriet sa do spisu.
dakujem za pomoc
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

p.s. číslo konania nemusí byť rovnaké... napr. platobný rozkaz je vydaný pod 1RO/12/08, ale keď ho odporca neprevezme, tak ide na civilné konanie na rozsudok a môže dostať číslo 8C/85/09 a je v tej istej veci
0 0
Ibaaktak Ibaaktak

Ibaaktak je offline (nepripojený) Ibaaktak

Prečo práve § 112 Oz ked sa jedná o obchodný spor? Prečo nie § 408 OBZ a po 10 rokoch od právoplatnosti rozsudku bez ohladu na začatie exekúcie uplatniť § 39 Oz ako dovod na zastavenie exekúcie? Oz by sa uplatnil vtedy, keby nebolo riešenie v obchodnej veci v rámci OBZ Aj ked § 408 OBZ vylučuje § 402 OBZ po desiatych rokoch od právoplatnosti rozsudku, to este neznamená, že treba prejst na § 112 OZ. Nemalo by sa rozlišovat podobne ako je to napr. pri odstúpení od zmluvy či sa jedná o vec podla občianskeho alebo obchodného práva? Teda tam kde si účastníci dohodli že ich vztah sa bude riadit v zmysle OBZ alebo to jednoznačne vyplýva z povahy veci dosledne uplatňovat predpisy v rámci OBZ a § 112 OZ uplatniť výlučne v konaniach v rámci OZ?
0 0
Ibaaktak Ibaaktak

Ibaaktak je offline (nepripojený) Ibaaktak

Prečo by sa veci podla OBZ mali riešit podla § 112 OZ? Prečo nie podla § 408 OBZ? Aj ked § 408 OBZ vylučuje po desiatych rokoch od právoplatnosti rozsudku § 402OBZ, to este neznamená, že vec sa nedá riešit v rámci OBZ, ked si bud účastníci dohodli že ich veci sa budú riadit v rámci OBZ alebo to vyplýva z povahy veci. Nemalo by sa podobne ako je to napr. pri odstúpení od zmluvy alebo pri požičke podla OZ a úvere podla OBZ rozlišovat ktorý zákon upravuje pomery účastníkov a následne s prihliadnutím na univerzálny § 39 OZ vo veciach v rámci OBZ žiadat zastavenie exekúcie po desiatych rokoch od právoplatnosti rozsudku aj vtedy, ked si ju oprávnený uplatnil v exekučnom konaní v desaťročnej premlčacej lehote?
0 0
frizy frizy

frizy je offline (nepripojený) frizy

Zdravim! Chcel by som sa len uistit, ci som veci spravne pochopil. V mojom pripade sa jedna o exekucny titul - platobny rozkaz vydaný 16.4.1998, oprávnený podal navrh na vykonanie exekucie, ktory bol doruceny exekutorovi 31.12.2009, upovedomenie o zacati exekúcie mi bolo dorucene 19.3.2010. Mozem si teraz uplatnit namietku premlcania na súde?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Uplatni!
platobny rozkaz vydaný 16.4.1998, oprávnený podal navrh na vykonanie exekucie, ktory bol doruceny exekutorovi 31.12.2009,
PR = 1998, vykonanie = 2009 => 11 rokov. Teba nemá čo zaujímať, kde trčal tých 11 rokov platobný rozkaz.
0 0
puppa puppa

puppa je offline (nepripojený) puppa

Dobry den, ja mam otazku, ci niekto vie, v akych pribliznych ciselnych hodnotach sa pohybuje taka pokuta po 10 rokoch....ja som bola dlho v zahranici a teraz mi prislo nieco od exekutora a mam taky pocit,ze to je za jednu pokutu spred 12 rokov Prosim poradte surne. Dakujem
0 0
Gerdy Gerdy

Gerdy je offline (nepripojený) Gerdy

puppa Pozri príspevok
Dobry den, ja mam otazku, ci niekto vie, v akych pribliznych ciselnych hodnotach sa pohybuje taka pokuta po 10 rokoch....ja som bola dlho v zahranici a teraz mi prislo nieco od exekutora a mam taky pocit,ze to je za jednu pokutu spred 12 rokov Prosim poradte surne. Dakujem
Budem pisat este v SK a potom ti to dam do Eur
Tak okolo roku 2000 listok stal 6 sk pre mladych a 12 sk pre ostatnych
Pokuta bola 100x zakladny listok, cize uz mas istinu - bud 600 Sk alebo 1200 Sk
Dopravny podnik si samozrejme uplatni uroky z omeskania ... priemer je 15 % rocne, fakt to zavysi od roznych kriterii - od 1.1.2000 od 1.1.2010 zo sumy 600 - 900 Sk alebo 1200 - 1802 SK
Bude ti treba zaplatit sudny poplatok za povodne konanie - bud platobny rozkaz alebo rozsudok + ked sa Dopravny podnik necha zastupit advokatom tak aj jeho trovy - cca dokopy 1500 SK
Nasledne pridu trovy exekucie - 500 SK za kolok na vydanie poverenia + 20 % z celkovej pohladavy takze pri tom 6 Sk listke - vymahana pohladavka s prislusenstvom bude cca 3000 Sk = 600 Sk a pri 12 sk listku tu bude cca 4500 SK = 900 Sk
Cize cca pri 6 Sk listke zaplatis cca - 4100 Sk (136 €) a pri 12 sk listku - 5900 (195,84 €)
To je vsetko iba orientacne, pretoze Dopravny podnik nemusi byt zastupeny advokatom, nemusi si uplatnit uroky z omeskania atd ale tak toto je najbeznejsie.

frizy Pozri príspevok
Zdravim! Chcel by som sa len uistit, ci som veci spravne pochopil. V mojom pripade sa jedna o exekucny titul - platobny rozkaz vydaný 16.4.1998, oprávnený podal navrh na vykonanie exekucie, ktory bol doruceny exekutorovi 31.12.2009, upovedomenie o zacati exekúcie mi bolo dorucene 19.3.2010. Mozem si teraz uplatnit namietku premlcania na súde?
Nie kedy bol vydany ale kedy nadobudol vykonatelnost - t.j. obdobie medzi vydanim a spravoplatnenim moze trvat niekolko rokov takze si zisti kedy nadobudol vykonatelnost.
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Dopravný podnik nemá úrok.

Pohľadávka sa navyšuje o trovy právneho zastúpenia, lebo majú právnych zástupcov, pokiaľ viem.
0 0
Gerdy Gerdy

Gerdy je offline (nepripojený) Gerdy

iriska Pozri príspevok
Dopravný podnik nemá úrok.

Pohľadávka sa navyšuje o trovy právneho zastúpenia, lebo majú právnych zástupcov, pokiaľ viem.
Len tolko k tomu, ze Dopravny podnik nema urok.
Podla 40/1964 (obc. zakonnik) - § 517
(1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.

(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

ale stretol som sa aj s tym, ze si neuplatnil. Trovy pravneho zastupenia tu zvycajne byvaju relativne nizke, lebo je nizka istina, ktora sa vymaha a advokati nevykonavaju vela ukonov, lebo vacsinou nie je co vykonat - iba navrh ))
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ja som sa ešte nestretla s tým, že by si uplatnil...

Dovolím si uviesť ešte príklad (pri cene lístka 12,-Sk)

- pokuta 100x hodnota lístka + cena lístka = 1212,-Sk
- právne zastúpenie v pôvodnom konaní cca 1000,-Sk
- poplatok za vydanie platobného rozkazu (rozsudku) 500,- Sk
- právne zastúpenie vo veci exekúcie cca 700,- Sk
- poplatok za vydanie poverenia pre exekútora 500,-Sk

spolu: 3912,- Sk = 129,85 EUR

trovy exekúcie v prípade nesplnenia pohľadávky do 14 dní od prevzatia upovedomenia

20% - 33,19 EUR
hotové výdavky (poštovné, telekom., kancelársky materiál) - 30 - 70,-EUR
prípadné zriadenie záložného práva na nehnuteľnosti - 33,19 EUR za každú nehnuteľnosť
DPH z toho všetkého

Takže kto sa vyhýba plateniu dočká sa namiesto 12,-Sk, za ktoré mohol kúpiť lístok, 280,-EURovej platby.
Naposledy upravil iriska : 17.06.10 at 16:04
0 0
j.oliva j.oliva

j.oliva je offline (nepripojený) j.oliva

dostal som príspevok na podnikanie ktoré som predčasne skončil.vr.1999 som dostal exek.príkaz na zaplatenie sumy s úrokmi a poplatkami,ktoré boli neskutočné vysoké.Ja som ihned zaplatil istinu a nejakú čast poplatkov.Medzitým bola vydaná amnestia ktorá sa týkala ost.poplatkov ak bola zaplatená istina.Od toho r.1999 bolo úplne ticho teda som to považoval za ukončenú záležitost.Teraz po 11tich rokoch sa znovu ozýva exekútor a žiada doplatit zvyšnú čast.Možno to považovat za premlčané_?prosím poradte mi
0 0
Gerdy Gerdy

Gerdy je offline (nepripojený) Gerdy

j.oliva Pozri príspevok
dostal som príspevok na podnikanie ktoré som predčasne skončil.vr.1999 som dostal exek.príkaz na zaplatenie sumy s úrokmi a poplatkami,ktoré boli neskutočné vysoké.Ja som ihned zaplatil istinu a nejakú čast poplatkov.Medzitým bola vydaná amnestia ktorá sa týkala ost.poplatkov ak bola zaplatená istina.Od toho r.1999 bolo úplne ticho teda som to považoval za ukončenú záležitost.Teraz po 11tich rokoch sa znovu ozýva exekútor a žiada doplatit zvyšnú čast.Možno to považovat za premlčané_?prosím poradte mi
Skus podrobnejsie napisat co je exekucnym titulom - na zaklade akeho rozhodnutia sa vymaha od teba pohladavka. (platobny vymer, rozhodnutie Soc. poistovne atd.....)
Ked si zaplatil istinu, tak aj ked ti odpustili uroky stale musis zaplatit exekutorovi jeho trovy pripadne trovy opravneneho v exekucnom konani.
+ ked raz poda opravneny navrh na vykonanie exekucie premlcacia doba neplynie, to znamena, ze exekutor vykonavat nekonecne dlho pokial nevymoze pohladavku, resp. pokial sa inym sposobom nezastavi exekucia, takze to ze sa po 10-tich rokoch ozval exekutor, ale exekucne konanie zacalo v roku 2000 nema to vplyv na premlcaciu dobu
Naposledy upravil Gerdy : 25.06.10 at 10:01
0 0
j.oliva j.oliva

j.oliva je offline (nepripojený) j.oliva

Gerdy,dakujem aj ked nie je to potešitelná správa
0 0
Slewy Slewy

Slewy je offline (nepripojený) Slewy

Prosim viete mi niekto poradit : dna 28.7.10 mi na dopravnom podniku vydali vypis o pohladankach: 9 pokut jednu som z toho zaplatila no 8 mi este zostalo. Su to pokuty od roku 2002 no nemala som ani tusenie o exekucii nakolko som sa prestahovala ziadna posta mi nebola dorucena. Da sa dohodnut o splateny pohladavok bez urokov? Dakujem
0 0
intro intro

intro je offline (nepripojený) intro

K tomu by som len dodala, že je možné že má už ustanoveného opatrovníka pre doručovanie .
0 0
Zuzana Hula Zuzana Hula

Zuzana Hula je offline (nepripojený) Zuzana Hula

rada pomozem
Mne sa stal nezvycajjny pripad s revizormi pred 12 rokmi - marec 2000.Isli sme s muzom s kocikom cez zadne dvere do autobusu a svagrina cez predne s listkami a revizori nas kontrolovali hned i ked dvere neboli zatvorene. Zbytocne sme cakali na svagrinu, kym cvakne vpredu listky, nas obvinili, ze sme si ich neoznacili. Nestihli sme babkin pohreb. Nakolko nas hodinu drzali v autobuse a 20 mesacny syn plakal, ze potreboval spravit potrebu a revizori nas nepustili so synom ani na WC - obmedzovanie slobody, napadli fyzicky manzela, lebo chcel synovi vyhoviet,pytali od nas 1400 sk ako uplatok a vraj nas pustia, nestihli sme babickin pohreb..... tak som dala tresne oznamenia na revizorov. Nahlasili dopravnemu podniku same lzi, vraj nas chytili o 5 zastavok dalej a nam vodic nechcel svedcit, nakolko mal pred dochodkom a bal sa zamestnavatela, ze ho vyhodi.Teraz mi prisla exekucia, som na materskej s 8 mesacnou dcerou, okamzite som uhradila 280,50 euro aby som nemala dlho blokovany ucet a mam otazku: Ubehlo 12 rokov a asi mi padla premlcacia doba.Nikdy som nebola o nicom informovana, ani o vyjadreni z policie kvoli trestnym oznameniam. Nikdy mi nic neprislo od exekutora, ze sa zacalo nejake konanie, alebo teda ze sud vyniesol rozhodnutie o zacati - bezomna vzdy vsetko prebehlo. Mozem nazad vysudit mojich 280,50 euro, ktore boli neopravnene nahlasene na exekucny urad a nebolo dotiahnute konanie voci revizorom, ktorí tvrdili nepravdu? Ziadala som dopravny podnik aj o odskodne, nakolko sa pohreb mojej babicky neda zopakovat a tato trauma postihla moju celu rodinu na cele toto obdobie. Ako mam postupovat, aby som sa dostala k rozhodnutiu, ze sa postupovalo nespravne a teda mi ziadna pokuta a ani exekucia nemala byt udelena? ....dakujem
Naposledy upravil Zuzana Hula : 14.06.12 at 12:06 Dôvod: chyby vo vete
0 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

Zuzana Hula Pozri príspevok
Mne sa stal nezvycajjny pripad s revizormi pred 12 rokmi - marec 2000.Isli sme s muzom s kocikom cez zadne dvere do autobusu a svagrina cez predne s listkami a revizori nas kontrolovali hned i ked dvere neboli zatvorene. Zbytocne sme cakali na svagrinu, kym cvakne vpredu listky, nas obvinili, ze sme si ich neoznacili. Nestihli sme babkin pohreb. Nakolko nas hodinu drzali v autobuse a 20 mesacny syn plakal, ze potreboval spravit potrebu a revizori nas nepustili so synom ani na WC - obmedzovanie slobody, napadli fyzicky manzela, lebo chcel synovi vyhoviet,pytali od nas 1400 sk ako uplatok a vraj nas pustia, nestihli sme babickin pohreb..... tak som dala tresne oznamenia na revizorov. Nahlasili dopravnemu podniku same lzi, vraj nas chytili o 5 zastavok dalej a nam vodic nechcel svedcit, nakolko mal pred dochodkom a bal sa zamestnavatela, ze ho vyhodi.Teraz mi prisla exekucia, som na materskej s 8 mesacnou dcerou, okamzite som uhradila 280,50 euro aby som nemala dlho blokovany ucet a mam otazku: Ubehlo 12 rokov a asi mi padla premlcacia doba.Nikdy som nebola o nicom informovana, ani o vyjadreni z policie kvoli trestnym oznameniam. Nikdy mi nic neprislo od exekutora, ze sa zacalo nejake konanie, alebo teda ze sud vyniesol rozhodnutie o zacati - bezomna vzdy vsetko prebehlo. Mozem nazad vysudit mojich 280,50 euro, ktore boli neopravnene nahlasene na exekucny urad a nebolo dotiahnute konanie voci revizorom, ktorí tvrdili nepravdu? Ziadala som dopravny podnik aj o odskodne, nakolko sa pohreb mojej babicky neda zopakovat a tato trauma postihla moju celu rodinu na cele toto obdobie. Ako mam postupovat, aby som sa dostala k rozhodnutiu, ze sa postupovalo nespravne a teda mi ziadna pokuta a ani exekucia nemala byt udelena? ....dakujem
bohužiaľ už s tým neurobíš nič, brániť si sa mohla v súdnom konaní. V upovedomení o začatí exekúcie je citovaný exekučný titul (rozhodnutie súdu - číslo konania, dátum rozhodnutia, právoplatnosť, vykonateľnosť) Choď na súd nahliadnuť do spisu a naštuduj si, ale pochybujem, že budú dôvody na podanie mimoriadneho opravného prostriedku.

rada do budúcna: musíš byť aktívna, ak si podávala trestné oznámenia, vedieš súdne konania, musíš sa informovať a nie čakať, čo bude
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať