Zavrieť

Porady

Prechod z paušálnych výdavkov na JÚ a opačne na prelome rokov 2009-2010- Pozor zmena

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita

Odpoveď :
K Vášmu dopytu z 3.2.2010 vo veci úprav základu dane Vám DR SR pracovisko Nitra dáva nasledovnú informáciu.

V podaní nás žiadate o informáciu k úpravám základu dane pri prechode na iný typ uplatňovania výdavkov, resp. vedenia evidencie v obdobiach rokov 2008 – 2010.

V našej informácii z časových dôvodov, ale v súlade so smernicou o podávaní informácií daňovou správou na Vaše predložené otázky Vám uvedieme v niektorých bodoch iba odkazy na príslušné ustanovenia zákona, v ktorých sa dočítate vyčerpávajúce informácie.

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.


K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.

K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP.



V Nitre, 5.2.2010

Ing. Jozef Ďuriš
Naposledy upravil Zita5 : 08.02.10 at 06:56
Usporiadat
Téma je uzavretá.
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

truch Pozri príspevok
Na školení DRSR rozoberali presne tvoj prípad. Ak bolo podané DP - paušálne výdavky, je možné do termínu podania DP, do 31.3. podať opravné DP a použiť skutočné výdavky a naopak. Je aj možnosť požiadať o predĺženie obdobia na podanie DP o tri mesiace, aj v prípade, že DP bolo už podané a potom sa môžeš rozhodnúť vlastne až do júna. Tú žiadosť o predĺženie treba podať do konca marca!!
Ďakujem veľmi pekne, aj známa bola na tom školení a nevedela mi poradiť . Super správa a rozmýšľam, že požiadam o to predĺženie.
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
ahoj, potrebujem poradiť SZČO mal doteraz Jú teraz DP za r. 2010 mu lepšie vyhovujú paušálne výdavky nemá žiadny majetok . Môžem to urobiť ako keby bol stále paušálny? dík
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

truch Pozri príspevok
Na školení DRSR rozoberali presne tvoj prípad. Ak bolo podané DP - paušálne výdavky, je možné do termínu podania DP, do 31.3. podať opravné DP a použiť skutočné výdavky a naopak. Je aj možnosť požiadať o predĺženie obdobia na podanie DP o tri mesiace, aj v prípade, že DP bolo už podané a potom sa môžeš rozhodnúť vlastne až do júna. Tú žiadosť o predĺženie treba podať do konca marca!!
No tak dnes som volala na DU B.B. a tam mi pani povedala, že síce môžem podať opravné daňové s tým, že môžem prejsť z JU na paušál, ale už nemôžem požiadať o predĺženie lehoty podania DP. Takže to musím stihnúť do konca mesiaca a čo je najhoršie, že to isté platí aj o RZZP.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Podľa nového znenia ZoDP nežiadate o predĺženie lehoty, ale ju oznamujete. Jediná podmienka je, že nesmiete byť v konkurze alebo likvidácii.
Pani na DÚ podala zlú informáciu.
Naposledy upravil ego.mc : 22.03.11 at 06:11
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

ego.mc Pozri príspevok
Podľa nového znenia ZoDP nežiadate o predĺženie lehoty, ale ju oznamujete. Jediná podmienka je, že nesmiete byť v konkurze alebo likvidácii.
Pani na DÚ podala zlú informáciu.
´

Jasné, zle som sa vyjadrila, oznamujem, ale až dva DU nezávisle od seba mi to potvrdili, že keď som už podala jedno daňové, tak už nemôžem oznámiť to predĺženie. Tak potom neviem, je to niekde písomne zakotvené, aby som mala istotu?
0 0
Adaka Adaka

Adaka je offline (nepripojený) Adaka

milujúca matka
Blankake Pozri príspevok
Je rozdiel, v ktorom roku sa prechádza z jedného spôsobu uplatňovania výdavkov na druhý.

r. 2008 - skutočné výdavky (JÚ)
r. 2009 - chce prejsť na paušálne výdavky (a rozhodol sa až teraz) - musí upraviť ZD a podať DDP, riadi sa ešte starým zákonom

r. 2009 - skutočné výdavky (JÚ)
r. 2010 - chce prejsť na paušálne výdavky - nemusí už podľa nového zákona upravovať ZD
takže v pohode môžem prejsť v r. 2010 na paušálne nemusím nič vyplňať len DP žiadne iné tlačivá k tomu netreba???Ď
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Podľa Zákona o správe daní môžete v termíne podať DP a opravné DP.
Podľa Zákona o príjmoch môžete DÚ oznámiť predĺženie termínu na podanie DP. Toto predĺženie nie je viazané na predchádzajúce nepodanie DP.
Žiadne iné predpisy neplatia.
Iba, že by mi niečo uniklo.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Prepáčet, dosť sa ponáhľam, tak len poprosím o radu.
Daňovník SZČO uplatňoval za rok 2009 paušálne výdavky 40% z príjmu + preukáz.zaplatené poistné + RZZP. Za rok 2010 by mu lepšie vychádzali reálne výdavky a teda by chcel účtovať za rok 2010 v JU. Je potrebné nejako upraviť základ dane za rok 2010? Predpokladám, že za rok 2009 nemusím riešiť nijakú úpravu. K 31.12.2009 nemal evidovaný žiaden dlhodobý majetok, žiadne zásoby, žiadne pohľadávky ani záväzky (jedine splatnú daň + nedoplatok RZZP za 2009) Ani k 31.12.2010 neeviduje žiaden majetok, zásoby, pohladávky ani záväzky - tie budú len z titulu splatnej dane a možno z RZZP.
Potom ak by prešiel na reálne výdavky a vedenie JU za 2010, tak čo uvediem ako počiatočné stavy vo výkazoch za rok 2010 ?
Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Stavy za minulé obdobie budú nulové.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ďakujem Aj stav pokladne a banky k 1.1.2010 bude nulový ?
Naposledy upravil Betina2 : 23.03.11 at 11:32
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Betina2 Pozri príspevok
Ďakujem Aj stav pokladne a banky k 1.1.2010 bude nulový ?

Aj mňa toto zaujíma. V r.2009 paušálne výdavky, r. 2010 JU. Na začiatku r. 2010 som si dala do účta PS stav podnikateľského účtu k 1.1.10, preto aby som vedela či mám dobre účtovanie na BU. Teraz keď idem vypisovať Výkazy, ma napadlo, či tam nemá byť náhodou 0. No keď tam bude 0 z min. obdobia tak KS k 31.12.10 nebude sedieť so stavom na BU. Poradíte? Ďakujem.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

seda Pozri príspevok
Aj mňa toto zaujíma. V r.2009 paušálne výdavky, r. 2010 JU. Na začiatku r. 2010 som si dala do účta PS stav podnikateľského účtu k 1.1.10, preto aby som vedela či mám dobre účtovanie na BU. Teraz keď idem vypisovať Výkazy, ma napadlo, či tam nemá byť náhodou 0. No keď tam bude 0 z min. obdobia tak KS k 31.12.10 nebude sedieť so stavom na BU. Poradíte? Ďakujem.
Ja som nakoniec dala na radu kamošky účtovníčky, čo sa JU venuje naplno a ako počiatočné stavy k 1.1. som do všetkých roadkov výkazu dala nuly, resp. nechal prázdne políčka. K 31.12. som potom uviedla reálne stavy. Argument bol ten, že predsa v roku 2009 nebol účtovnou jednotkou, nemal povinnosť zostavovať výkazy a nemal povinnosť viesť peňažný denník. Takže áno, ak vezmem do úvahy, že nebol účtovnou jednotkou, tak by tam asi tie nuly mali byť. Predsa nemal z čoho čerpať údaje do výkazu k 1.1. Ved uvidíme, v najhoršom mi výkaz vrátia na prepracovanie . Ale dúfam, že nie.
Že si si dala PS k 1.1. do banky to je OK, aby v denníku aj v knihe bank. dokl. sedelk KS, len do výkazu by ten PS zrejme nemal ísť.......
Ja som to svoje ešte neodovzdala, možno niekto poradí.....
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
seda Pozri príspevok
Aj mňa toto zaujíma. V r.2009 paušálne výdavky, r. 2010 JU. Na začiatku r. 2010 som si dala do účta PS stav podnikateľského účtu k 1.1.10, preto aby som vedela či mám dobre účtovanie na BU. Teraz keď idem vypisovať Výkazy, ma napadlo, či tam nemá byť náhodou 0. No keď tam bude 0 z min. obdobia tak KS k 31.12.10 nebude sedieť so stavom na BU. Poradíte? Ďakujem.

Treba si uvedomiť skutočnosť roku 2009 - nebol účtovnou jednotkou , nezostavoval uzávierku a preto nezostavoval ani Výkazy ......, tak nemôže byť ani bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie .....vo Výkaze za rok 2010...
6 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Zita, takže je správne, že sú tam všade nuly ako PS výkazov za rok 2010 Dúfam, že som pochopila správne. Ďakujem za potvrdenie. Už aj utekám odovzdať na DU, nech to mám z krku
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Betina2 Pozri príspevok
Zita, takže je správne, že sú tam všade nuly ako PS výkazov za rok 2010 Dúfam, že som pochopila správne. Ďakujem za potvrdenie. Už aj utekám odovzdať na DU, nech to mám z krku
Je to dobre .
1 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Takže v programe nechám PS, no vo výkazoch dám 0. Super, veľmi pekne ďakujem za rady. Pekný víkend prajem všetkým.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
SZČO účtoval v roku 2009 v JU. Za rok 2010 chce urobiť DP na paušálne výdavky -40%.živnosť prerušená k 09/2010 a teda zdanuje všetky nezaplatené pohladávky aj z roku 2001.záväzky nemá.
Môže urobiť DP-B na ten paušál podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a uplatnovať výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)???
Ďakujem
Môže aj ked bol platca DPH?
Aké výkazy použieje?
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

nie,ak bol platcom DPH,tak nemoze ist na pausal,je to jedna z podmienok!
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

chudaska Pozri príspevok
nie,ak bol platcom DPH,tak nemoze ist na pausal,je to jedna z podmienok!
to nie je dobrééé, ale Paušálne výdavky nemôžu využiť tí podnikatelia, ktorí celý minulý rok boli platiteľmi DPH. Kto však bol platiteľom DPH len časť roka, má na ne nárok.
Týka sa to aj tohto ak prerušil živnosť v septembri a nebol teda platcom DPH celý rok?
Naposledy upravil Maxinka : 21.06.11 at 09:59 Dôvod: doplnenie
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Paušálne výdavky nemôžu využiť tí podnikatelia, ktorí celý minulý rok boli platiteľmi DPH. Kto však bol platiteľom DPH len časť roka, má na ne nárok.
0 0
Načítať ďalšie