Zavrieť

Porady

Účtovanie cez 042

Žiadam Vás všetkých o informácie ako je to vlastne s účtovaním pri ukončení leasingu automobilu na 042, ja ukončenie učtujem priamo na 501.
U nás v Prešove pri daňových kontrolách bol problém keď firmy účtovali drobný majetok na 042 a potom 100% odpis.
Lebo keď účtujete o drobnom majetku na 042 mali by ste potom odpisovať za 2 roky, podľa zmien ktoré boli v zákonoch.
Vopred všetkým ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    V prípade ukončenia leasingu sa nadobudnutie podľa postupov účtovania nemá účtovať cez 042. Najlepšie je zaúčtovať pokiaľ je cena do 30 tis. priamo na účet 501.

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    súhlas, priamo do nákladov. Pozor však pri nových leasingoch, tie treba účtovať podľa opatrenia, tam ide istina do majetku, takže účet 042 sa použije už na začiatku.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    SlavkaS
    Žiadam Vás všetkých o informácie ako je to vlastne s účtovaním pri ukončení leasingu automobilu na 042, ja ukončenie učtujem priamo na 501.
    U nás v Prešove pri daňových kontrolách bol problém keď firmy účtovali drobný majetok na 042 a potom 100% odpis.
    Lebo keď účtujete o drobnom majetku na 042 mali by ste potom odpisovať za 2 roky, podľa zmien ktoré boli v zákonoch.
    Vopred všetkým ďakujem za radu.
    To si asi DU robí svoje účtovné predpisy. Treba si to dobre vo firme upraviť interným predpisom. A čo keď ešte neviem, či to bue do 30 000 alebo viac? Napríklad cena je 26 000 a ešte čakám faktúru za prepravu. Alebo kúpim naraz viac vecí. Budem mať faktúru za prepravu a faktúru za montáž. Po rozpočítaní týchto nákladov niečo bude dlhodobý majetok a niečo nie.
    Kľudne by som to účtoval na 042 a podľa výsledku sa rozhodnem, kam to zaúčtujem.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Máme v internej smernici, že o drobnom majetku účtujeme od 5 000 do 30 tis. do 5 OOO na 501. od 5 000 do 30 000 na 042, máme ho zaradený v majetku na 022 AAA a 100 %oprávky na 082AAA. Máme to kvôli inventarizácii aj kvôli poisteniu, veď sú to väčšinou PC a pod. Nikdy mi to ešte auditor ani daňováci nevytkli.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.