Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok a príjmy

Dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, či by mi nevedel niekto poradiť - poberám rodičovský príspevok a minulý rok som mala aj iné prijmy, aká je momentálne maximálna výška sumy, kedy nemusím daňové priznanie podávať. Viem že rodičovský príspevok sa do príjmov nepočíta, ostatné prijmy sú 1.933 eur.
Ešte by som mala jednu otázku, od 01.01.2010 poberám zvýšený rodičovský príspevok a už nemám príjmy, mám na ne nárok aj keď som v roku 2009 príjmy mala?
Prosíííím poraďte. ďakujem.
Usporiadat
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Čo či má, alebo nemá?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
FO musí podať DP v troch prípadoch:
1. Ak mal zdaniteľné príjmy vyššie ako 2012,85 eur (a zamestnávateľ mu nerobí RZD).
2. Ak dosiahol stratu.
3. Ak ho na podanie DP vyzval DU.
0 0
Dadenka Dadenka

Dadenka je offline (nepripojený) Dadenka

No či má podať daňové priznanie, kedže jeden názor bol, že aj SZČO jefyzická osoba z čoho som pochopila, že teda nemusí a druhý názor bol že musí aj keď má nulový príjem.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
SZČO je osoba, ktorá má živnostenský list a teda podniká - musí podať DP.
FO, ktorá nemá živnostenský list: podľa príspevku 23 p.Mihála.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Skúste si sama pozrieť § 32:

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2010-a.html#32
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Jožko, ak mám živnosť, a nemám príjem, tak by som neriskovala nepodať DP. Dokonca aj keď mám pozastavenú živnosť, musím podať nulové DP, aspoň ja mám taku skúsenosť.
0 0
Dadenka Dadenka

Dadenka je offline (nepripojený) Dadenka

Ďakujem za odpovede.:-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
m.hladka Pozri príspevok
Jožko, ak mám živnosť, a nemám príjem, tak by som neriskovala nepodať DP. Dokonca aj keď mám pozastavenú živnosť, musím podať nulové DP, aspoň ja mám taku skúsenosť.
V prípade že živnostník - a všeobecne osoba ktorá má DIČ - má príjmy nižšie ako 2010,85 a nevykazuje stratu sa odporúča oznámiť túto skutočnosť na DU vopred - pred 31.3. - a DP sa podávať skutočne podľa zákona nemusí.

Iná vec je, že v takýchto prípadoch obvykle šikanisti z DU vyzvú milého živnostníka, aby DP podal - a vtedy "treba poslúchnuť".
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

m.hladka Pozri príspevok
SZČO je osoba, ktorá má živnostenský list a teda podniká - musí podať DP.
FO, ktorá nemá živnostenský list: podľa príspevku 23 p.Mihála.
SZČO je aj osoba, ktorá nemá živnostenský list, ale má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu; príspevok č. 23 sa vzťahuje na všetky fyzické osoby (aj na živnostníkov, aj napr. na daňových poradcov -teda tých, ktorý podnikajú podľa osobitných predpisov, aj na zamestancov, ak nepožiadali zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania...)

zároveň by ma zaujímal ten § zo zákona o dani z príjmov /alebo iného zákona/, ktorý hovorí, že ak má živnostník nulové príjmy a nevykazuje stratu, musí podať DP

tento § hovorí totiž opak: § 32 ods. 1 zákona o dani z príjmov "Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu."
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať