Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre dôchodcu za rok 2009

Dobrý deň.

Chcem sa spýtať, aké daňové priznanie (A,B) podáva dôchodca:
a) keď poberal dôchodok za celý rok
b) keď začal poberať dôchodok od 1.3.2009?

Počas roka pracovali na dohodu na tri mesiace a príjem za prácu na dohodu neprekročil tých cca 2000 eur. Čo treba vypísať v priznaní?

Ďakujem, som laik a dúfam, že sa z tohoto dá pochopiť čo potrebujem.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zuzana B. Pozri príspevok
Ja som bola vyzvaná pracovníčkou DÚ a musela som prísť a dopísať do DP typu A výšku dôchodku i keď bol vyšší ako NČZD. Vraj je to tento rok prvýkrát povinnosťou, že jej to potom neberie systém a hlási logickú chybu.
Boli sme podať daňové priznanie dôchodkyne osobne, všetko skontrolovali a prepočítali, nebola treba výška dôchodku. Vyznačilo sa iba "áno" pri 28. Daň sa písala len na r. 62 preddavková , r. 63 zrazená, r. 65 preplatok (celá sa vracala).
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Xanti Pozri príspevok
Vrátia celú daň,
zratajú sa príjmy 1742 €, dane sa zapíšu podla §. A vyplní sa DP ako som vypísala vyššie a vrátia aj preddavkovú aj zrážkovú daň.

Rozlíšila by som ich jedine v tom prípade, ak by príjem prekračoval hranicu 2012,85 €
Takže k týmto 1742 ešte vyberiem jedno tlačivo zo závislej činnosti príjem 110,54 eur, zrážková daň 21 eur. To je spolu príjem 1852 eur. Daň 338 vrátia? (Ostatné sú vyššie, prevýšili by 2012).

Vďaka za odpovede.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

vila Pozri príspevok
Zamestnaná invalidná dôchodkyňa si dala urobiť ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa. Môže si napriek tomu podať daňové priznanie FO typ B za účelom získania dane z bankových úrokov?
Daňové priznanie podáva predsa len jedno.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

AlkaS Pozri príspevok
Dobrý deň !
Chcem sa spýtať mám dôchodkyňu výsluhového dôchodku, ktorý je 5543,- eur, bola zamestnaná 1665,81 malá preddavkovo zrazené, sumu 615,22 zrážkovo , a ešte v jednej práci 471,50 zrážkovo , spočítam tieto príjmy a uvediem na r. 32 odvody na r.33, no a potom na NČ nemá nárok , takže to bude vysporiadané ? Ďakujem
Hou hou hou,
nebud taká rýchla.

Výsluhovej dôchodkyni štát môže vrátiť tú preddavkovú daň. Kedže suma 1665,81 je menej ako 2012,85 €.
Takže túto by som uviedla do DP, požiadala o vrátenie preddavkovej dani a zrážkovú daň z druhej práci by som považovala za vyporiadanú.
2 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

lubka7459 Pozri príspevok
Dobrý deň. Priznám sa, že som si nemala kedy prečítať všetky príspevky k tejto téme, tak sa budem možno pýtať na to, čo tu už odznelo, tak mi to prepáčte. Ja mám takýto problém. Známemu, ktorý je dôchodca, som urobila daňové priznanie, pretože sa mu to oplatilo, lebo mal príjem do 2O12 /robilo mu to však rozdiel len pár centov menej/. Jeho dcéra však ešte študovala, tak si chcel uplatniť aj daňový bonus. Ten som mu uplatnila a teraz mu prišla výzva, že si má opraviť daňové priznanie. Údajne v r.54 nemôže byť O€. Ja som mu ju tam však dala preto, že spĺňal príjem do 2O12€. Ale teraz už neviem, či to náhodou neplatí len vtedy, keby si ten bonus neuplatňoval. A vtedy by mal aj nárok na vrátenie preddavkovej a zrážkovej dane uvedenej na Potvrdení v celej výške.. Prosím Vás, môžte mi v tomto poradiť? Ďakujem za odpoveď.
Zákon 595/2003 § 46
§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
2 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

zuzanna Pozri príspevok
môže invalidný dôchodca pracovať na pracovnú zmluvu a ja mu môžem uplatniť nezdaniteľnú čast každý mesiac alebo nemôžem mu dať odpočitateľnú položku ????

par 11/7- nezdanitelne casti zakladu dane
tam je presne vymenovane: starobny,predcasny starobny, vysluhový...
ak je vyssi ako 4025,70 za rok 2009
ak by dochodca mal dochodok nizzsi ako 4025,70, tak si moze uplatnit nezdanitelnu ciastku ako rozdiel medzi vyskou dochodku za rok 2009 a NC
1 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

V III.oddieli je na tlačive napísané "vypĺňa sa, len ak sa uplatňuje zníženie základu dane" .
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Xanti Pozri príspevok
Vrátia celú daň,
zratajú sa príjmy 1742 €, dane sa zapíšu podla §. A vyplní sa DP ako som vypísala vyššie a vrátia aj preddavkovú aj zrážkovú daň.
A ak tých tlačív - už len na zrážkové dane - má viac, má ich tam všetky popísať, alebo stačí len vybrať tie do celkového príjmu 2012,85?

jedno z tých tlačív je napr. jednorazovo vyplatené doplnkové poistenie: výnosy z prípevkov sú 573,84 eur a daň z nich 109,02 eur.
Môže to byť tlačivo danové priznanie A?
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
A ak tých tlačív - už len na zrážkové dane - má viac, má ich tam všetky popísať, alebo stačí len vybrať tie do celkového príjmu 2012,85? Vybrať len do príjmu 2012,85 € lebo ak by vybral všetky, tak mu nevrátia daň. Tak som to myslela i vo svojom prvom príspevku tebe.
Má nárok na vrátenie dane, ak jeho príjem nepresiahne 2012,85 € ak má viac príjmov. Tak Tie ostatné môže považovať za vysporiadané a nezahrňať ich do DP.

jedno z tých tlačív je napr. jednorazovo vyplatené doplnkové poistenie: výnosy z prípevkov sú 573,84 eur a daň z nich 109,02 eur.
Môže to byť tlačivo danové priznanie A?
A tie príspevky , no v DP A nevidím možnosť kde by sa dali vpísať. Takže asi skôr DP typ B urobiť.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
Takže k týmto 1742 ešte vyberiem jedno tlačivo zo závislej činnosti príjem 110,54 eur, zrážková daň 21 eur. To je spolu príjem 1852 eur. Daň 338 vrátia? (Ostatné sú vyššie, prevýšili by 2012).

Vďaka za odpovede.
Ano presne tak ako píšeš.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ďakujem, Xanti, známa všetkým všude.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lumila Pozri príspevok
Už len kontrolná otázka-vypisuje DP typ B, kde základ dane
r.68 = 147
r.70=4025,70
r.91=0
tak? daň je nulová
Nevypisovala som tu všetky riadky, robí DP v Krose
No ja by som dala tých 147 ešte do VI. oddielu do 8 riadku, činnosť sprostredkovateľov čo nie sú živnosťou.
Ale ináč tak. Daň je 0.
1 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nemáš to celkom správne - oprav si tieto riadky:
r. 37, 43 -873,19
r. 44 - 682,02
r. 45 - 130,34

V tomto prípade má nárok dôchodkyňa na odpočítateľnú položku vo výške rozdielu jej dôchodku a nezdaniteľnou čiastkou čo je suma 873,19 €.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

11danny99 Pozri príspevok
Prosím, Vás chcem sa len ujistit čí som to mame vypočítal správne.
Je dôchodkyňa poberala dôchodok celý rok a má potvrdenie na úhrny príjmy vybrané zrážkou § 43. úhrn 1559,21 eur daň § 43 = 296,13 eur.

DP typ A

r. 28 ano správne
r. 29 (tuná sa dáva výška dôchodku? ) 3152,51 správne
r.32,34,36 1559,21 správne
má nárok aj na nezdaniteľnú časť? nie do r. 37 dáš 0.00
r.44 1559,21 správne
r. 45 296,25 suma z potvrdenia
r. 54 0,00 správne
r. 63 296,13 suma s potvrdenia ( tu mám dať sumu aká bola na potvrdeniach alebo podľa riadku 45)
r. 65 296,13 správne


Ďakujem pekne
v texte... máš to dobre.
1 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

72peter Pozri príspevok
Dobrý deň.

Chcem sa spýtať, aké daňové priznanie (A,B) podáva dôchodca:
a) keď poberal dôchodok za celý rok
b) keď začal poberať dôchodok od 1.3.2009?

Počas roka pracovali na dohodu na tri mesiace a príjem za prácu na dohodu neprekročil tých cca 2000 eur. Čo treba vypísať v priznaní?

Ďakujem, som laik a dúfam, že sa z tohoto dá pochopiť čo potrebujem.


stačí mu podať DP typ A pretože mal len príjmy zo závislej činnosti, bez ohľadu na to koľko mesiacov v danom roku pracoval a poberal dôchodok

čítala som prekročil príjem, ale máš napísané neprekročil, ak teda neprekročil polovicu NČ 2012,85 €, nemusí podávať DP
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

72peter Pozri príspevok
Dobrý deň.

Chcem sa spýtať, aké daňové priznanie (A,B) podáva dôchodca:
a) keď poberal dôchodok za celý rok
b) keď začal poberať dôchodok od 1.3.2009?

Počas roka pracovali na dohodu na tri mesiace a príjem za prácu na dohodu neprekročil tých cca 2000 eur. Čo treba vypísať v priznaní?

Ďakujem, som laik a dúfam, že sa z tohoto dá pochopiť čo potrebujem.
Treba podať DP A, ak bol dôchodcom celý rok nemá nárok na odpočítateľnú položku, ak bol poberateľom dôchodku od 1.3.2009 má nárok celú odpočítateľnú položku, daň mu bude vrátená
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Poberateľ dôchodku celý rok : podá DP a celá zrazená daň mu bude tiež vrátená. (lebo má príjem do 2000 €). Viď § 46 Zák. o dani z príjmov
0 0
72peter 72peter

72peter je offline (nepripojený) 72peter

Díky moc.

Takže ak tomu dobre rozumiem: obidvaja podávajú DP typu A. Daň by mala byť vrátená obom lebo ich príjem z dohody neprekročil 2012,85 €...

A kdesi som čítal, že treba v riadku 54 DP vypísať 0?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Áno, na r. 54 treba vypísať 0, práve preto že ich príjem neprekročil 50% nezdaniteľnej časti na daňovníka, ako je uvedené v pokynoch daňového priznania - viď tú malinkú odvolávku č.9 v DP....
0 0
72peter 72peter

72peter je offline (nepripojený) 72peter

A keby ste mi vedelli poradiť čo vypísať v tom DP, typu A, keď mám na povrdení od zamesnávateľa za prvé 2 mesiace čo ešte odrobil, takéto údaje:

r.01 - úhrn zúčtovaných a vyplatených píjmov zo závislej činnosti....atd :1054,95

r.02 - zúčtované a vyplatené za mesiace: 1-2
r.04 - ČZD : 1054,95
r.05 - Úhrn preddavkov na daň : 200,44

r.11 - úhrn zúčtovaných a vyplatených píjmov zo závislej činnosti....atd: 116,14

r.12 - Poistne a príspevky z príjmov z r.11 celkom : 10,84
z toho poistne na ver. zdr. poistenie : 4,64
r.13 - Úhrnná suma dane, ktorá bola z príjmov z r.11 vybraná zrážkou : 20,00


Díky moc
0 0
Načítať ďalšie