Zavrieť

Porady

TZP - viac alebo menej ako 50 precent?

Keďže som tu prvýkrát pozdravujem všetých a prosím o radu. Prepáčte, že som sa netrafila s otázkou na prvýkrát.

Chcem sa opýtať na platenie poistného u zamestnanca, ktorý predložil zamestnávateľovi preukaz občana s ŤZP a jeho miera funkčnej poruchy je presne 50%. Môž byť u neho použité od 1.9.2005 znížené opercento na odvod preddavku na ZP? Pýtam sa preto, že zákon 195/1988 Zb v §51 hovorí o miere funkčnej poruchy, ktorá je najmenej 50%. Pýtame sa aj !!! preto, že rôzne pobočky zdravotných poisťovní sa rôznia v odpovedi na našu otázku. Jedni hovoria, že musí mať mieru poruchy viac ako 50% a iní, že stačí aj 50%. Poraďte čo s tým, keďže mzdy za 9/2005 už treba počítať. Vďaka.
Naposledy upravil OliOli : 03.10.05 at 05:18
Usporiadat
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Pepa
Evanka, ÚPSVaR vydáva preukaz ŤZP na základe miery funkčnej poruchy a nie miery poklesu prac. schopnosti.
.
Jasné, vďaka - opravím, ale rozmýšľali sme rovnako, asi máme na to malé hlavy, aby sme to pochopili.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Evanka
.
Jasné, vďaka - opravím, ale rozmýšľali sme rovnako, asi máme na to malé hlavy, aby sme to pochopili.
.
0 0
j.durinova j.durinova

j.durinova je offline (nepripojený) j.durinova

No neviem teda, ale mali sme školenie a školiteľom bol JUDr. Kopecký zo VšZP GR
Bratislava a ten vyslovene zdôraznil, že preukaz nestačí, treba rozhodnutie Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, kde je presne určená miera poklesu funkčnej poruchy.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

j.durinova
No neviem teda, ale mali sme školenie a školiteľom bol JUDr. Kopecký zo VšZP GR
Bratislava a ten vyslovene zdôraznil, že preukaz nestačí, treba rozhodnutie Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, kde je presne určená miera poklesu funkčnej poruchy.
Pozri si túto poradu: http://www.porada.sk/showthread.php?...ight=Kopeck%FD
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

j.durinova
No neviem teda, ale mali sme školenie a školiteľom bol JUDr. Kopecký zo VšZP GR
Bratislava a ten vyslovene zdôraznil, že preukaz nestačí, treba rozhodnutie Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, kde je presne určená miera poklesu funkčnej poruchy.
Treba si vyberať školiteľa
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

j.durinova
No neviem teda, ale mali sme školenie a školiteľom bol JUDr. Kopecký zo VšZP GR
Bratislava a ten vyslovene zdôraznil, že preukaz nestačí, treba rozhodnutie Úradu práce sociálnych vecí a rodiny, kde je presne určená miera poklesu funkčnej poruchy.
No a medzi nami "poraďákmi" , ja osobne si myslím, že aj napriek "všetkému a všetkým" tieto rozhodnutia ÚPSVaR budú ZP vyžadovať. A my ich budeme predkladať, aby sme mali pokoj. Toť môj názor......
Naposledy upravil Pepa : 03.10.05 at 13:26
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
somij Pozri príspevok
Odvolávka 40 v zákone o ZP (kto sa považuje za zdravotne postihnutého pre účely zákona o ZP) :
§9 zákona 5/2004 o službách zamestnanosti
§51 zákona 195/1998

V §9 zákona 5/2004 je občan so zdravotným postihnutím definovaný ako
a) občan uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu (zákon o sociálnom poistení - pokles schopnosti vykonňavať pracovnú činnosť viac ako 40%)
b) občan, ktorý má pokles schopnmosti vykonávať pracovnú činnosť o 20%, ale najviac o 40%

§51 zákona 195/1998 hovorí o občanoch s ŤZP (so zdravotným postihnutím 50 a viac %.

Čiže aj držiteľ preukazu ŤZP aj občan s poklesom schopnosti vykonávať prac. činnosť o 20 a viac percent sú pre účely zákona o ZP považovaní za zdravotne postihnutých a majú nižšiu sadzbu poistného.
Janka ďakujem, toto som hľadala! Takže nielen občan na invalidnom dôchodku, ale aj občan a za toho sa považujem aj ja. Aj napriek tomu, že som na starobnom dôchodku.
Veľmi si cením túto radu a ďakujem aj Maríne-Evičke, že mi dala link na to, čo hľadám.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím o radu : zamestnankyňa bola uznaná za ZPS, mala znížený odvod ako ZPS, invalidný dôchodok nepoberala. Teraz odišla na predčasný starobný dôchodok a ja som dostala od ZP inštrukciu, že v takom prípade sa jej znížený odvod ako ZPS končí a už sa bude považovať za zamestnanca na starbnom dôchodku. Prosím o radu, v akom zákone hľadať k tomu podklad.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosííím, neviem sa pohnúť z miesta.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Fak sa nikto s niečím podobným nestretol?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jana32 Pozri príspevok
Prosím o radu : zamestnankyňa bola uznaná za ZPS, mala znížený odvod ako ZPS, invalidný dôchodok nepoberala. Teraz odišla na predčasný starobný dôchodok a ja som dostala od ZP inštrukciu, že v takom prípade sa jej znížený odvod ako ZPS končí a už sa bude považovať za zamestnanca na starbnom dôchodku. Prosím o radu, v akom zákone hľadať k tomu podklad.
Uznaná za ZPS znamená že má preukaz ŤZP? V každom prípade ak mala nárok na nižšiu sadzbu poistného, tneto nárok nestráca priznaním predčasného starobného dochodku. Kto má nárok na nižšiu sadzbu poistného do ZP je rozpísané v mojom príspevku, ktorý citovala OndrejVla v prísp.č.28.
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Prosím poradiť. Zamestnávame zamestnanca, ktorý poberá po starom
"čiastočný invalidný dôchodok" t. znamená, že čiastočný invalidný dôchodok mu bol priznaný podľa predpisov účinných do 31.12.2003. Jeho zdravotný stav doteraz nebol prehodnotený. Môžme si ho započíť pre účely zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím, keď máme len rozhodnutie zo sociálnej poisťovne asi z roku 2001, že uvedený občan je uznaný za čiastočne invalidného. O tom, že invalidný dôchodok (ČID) poberá doniesol potvrdenie z pošty 15.2.2007, myslel si, že ho bude potrebovať pre daňové účely.Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Môžte ho započítať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať