Zavrieť

Porady

RZZP - dohoda mimo hlavneho pracovneho pomeru

Zdravim vsetkych!

Ospravedlnujem sa ze otravujem, ale nasiel som kopu protichodnych odpovedi, tak skusam stastie tu:

V 2009 som bol zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere a zamestnavatel plati preddavky do ZP. Zaroven som pracoval u ineho zamestnavatela na dohodu, tento zamestnavatel zo ZP neplatil nic. Robim si RZZP sam a neviem, ci do zakladu patri aj prijem z dohody alebo nie.

Diky moc
Marek
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    M22 Pozri príspevok
    Zdravim vsetkych!

    Ospravedlnujem sa ze otravujem, ale nasiel som kopu protichodnych odpovedi, tak skusam stastie tu:

    V 2009 som bol zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere a zamestnavatel plati preddavky do ZP. Zaroven som pracoval u ineho zamestnavatela na dohodu, tento zamestnavatel zo ZP neplatil nic. Robim si RZZP sam a neviem, ci do zakladu patri aj prijem z dohody alebo nie.

    Diky moc
    Marek
    príjem z dohody nepatrí do RZZP, len príjem z hlavnej PP

    M22 je offline (nepripojený) M22

    M22
    Bolo by moc drze poprosit o konkretny odkaz v zakone? Ja som nasiel iba toto:

    § 13
    Vymeriavací základ

    (20) Za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
    d) príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru51b) u osôb uvedených v § 11 odsek 8 písmenách a) až m), o) až r) a u).

    Cely § 11 sa ale tyka iba poistencov, za ktorych plati poistne stat, co ja nie som.

    M22 je offline (nepripojený) M22

    M22
    Ok, dakujem pekne. Dava to zmysel, i ked moc zrozumitelne napisane (myslim zakon) mi to nepripada.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Je v zákone napísané, že zamestnanec platí poistné aj z dohody?

    Nie je.

    To znamená, že z dohody poistné neplatí, rovnako ako neplatí poistné napríklad z úrokov, z príležitostných príjmov...

    M22 je offline (nepripojený) M22

    M22
    (1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
    a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 40a)

    No, ja tomu rozumiem takto:
    1. Som zamestnanec (som zamestnany - nie som SZCO, ani nezamestany, ani na materskej dovolenke ...)
    2. Prijem, ktory podlieha dani z prijmov, je prijem od obidvoch zamestnavatelov (podla potvrdeni o prijmoch zo zavislej cinnosti)

    Takze este raz sorry ak som to poplietol.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Lenže zamestnanec je definovaný v §11 ods.3 pod boodm a) osoba v pracovnom pomere atď., nie je tam osoba pracujúca na dohodu (s výnimkou v písm. i - spoločník vo svojej sro alebo člen družstva vo svojom družstve).
    Keďže na dohodu nie si zamestnancom, na dohodu sa potom nevzťahuje §13 ods.1.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    len ak by si bol samoplatiteľ vtedy sa sleduje príjem z dohody, ak by bol vyšší ako je VZ pre samoplatiteľov, vtedy tieto príjmy z dohody vstupujú do RZZP

    RZZP - dohoda mimo hlavneho pracovneho pomeru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.