Zavrieť

Porady

keramické nože

Zdravím všetkých poraďákov....zaujímal by ma názor na keramické nože, má ich niekto a ak áno doporučil by ich kúpiť?..sú veľmi drahé, preto sa pýtam...
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ľubomír Pozri príspevok
Ja na otváranie konzerv používam otvarák a nie nože. Všetko má svoje určenie. Aj keramický nôž, ktorý sa chystám kúpiť.
Nepochopený som bol ...ostatne , nič nové pod slnkom ...


Už na SPŠ- strojníckej sme sa učili ...
Udávanie pevnosti

Na udanie pevnosti sa používa viacero údajov:
Medza proporcionality — je najväčšia sila, ktorou je možné materiál namáhať tak, aby bola závislosť napätia a pomernej deformácie lineárna — platí Hookov zákon.
Medza pružnosti (elasticity) — najväčšia sila, ktorou je možné materiál namáhať tak, aby sa po konci namáhania vrátil do pôvodného stavu. Určuje hranicu medzi elastickou a plastickou deformáciou. Vzťah medzi silou a natiahnutím je už nelineárny avšak s nelinearitou menšou ako 0,2 %.
Medza klzu — alebo aj medza prieťažnosti (pri zaťažení ťahom) a medza stlačiteľnosti (pri zaťažení tlakom) je zaťaženie, pri ktorom sa materiál začne nevratne (plasticky) deformovať, aj keď prestane pôsobiť záťaž, nenadobudne materiál pôvodnú dĺžku.
Medza pevnosti — maximálne zaťaženie vedúce k porušeniu materiálu.

Medza klzu a medza pevnosti sa udávajú v technických tabuľkách a slúžia na výpočet pevnosti súčiastok a konštrukcií. Všetky sa udávajú v pascaloch, [Pa]alebo v [MPa], napr. bežná oceľ má pevnosť 150 až 450 MPa.

Konštrukčná keramika
Keramické materiály sa používajú už tisícročia. Boli vybudované obrovské keramické objekty, ktoré pretrvali dlhšie ako iné človekom vytvorené konštrukcie (pyramída v Gize, Forum Romanum, Veľký čínsky múr).
Prvé náradia a zbrane boli vyrobené z kremeňa a hrnčiarske výrobky, vyrobené pred 5000 rokmi sa dochovali doteraz. Keramické
materiály neodolávajú dynamickému namáhaniu ako kovové zliatiny, ale ich korózna odolnosť a odolnosť proti opotrebeniu je bezkonkurenčná.

Sortiment keramických materiálov sa v období rokov tesne pred a po II. svetovej vojne podstatne rozšíril z pôvodne ohraničeného
počtu silikátových zlúčenín (klasická keramika ako porcelán a pod.) na mnohonásobný počet nových keramických hmôt (ktoré často
vôbec neobsahujú zlúčeniny kremíka), najmä v súvislosti s rozvojom priemyslovej elektrotechniky a zvlášť potom elektroniky. Tieto
materiály sa vyrábajú spekaním z práškov. Prevažná časť hlavnej zložky, ktorou je anorganická zlúčenina nekovového charakteru, je
kryštalická, často však obsahuje i minoritnú sklenú fázu. Moderná technická keramika (advanced ceramics) sú polykryštalickémateriály na báze anorganických zlúčenín nekovového charakteru, pripravované spekaním z práškov.
Modernú technickú keramiku rozdeľujeme na jemnú funkčnú keramiku (špeciálne elektrotechnické materiály) a jemnú
konštrukčnú keramiku (na namáhané súčiastky a nástroje).
Hlavnou nevýhodou konštrukčnej keramiky je jej krehkosť, z ktorej vyplýva možnosť krehkého lomu ako dôsledok statickej únavy,mechanických alebo tepelných rázov. Krehké materiály sa doteraz ako konštrukčné prakticky nevyužívali a je preto s nimi pomernemálo skúseností. Rozvoj využívania konštrukčnej keramiky je preto nerozlučne spojený jednak s výskumom možností zvýšenia húževnatosti keramiky, jednak s vývojom prístupov ku konštrukčným výpočtom i skúšaní týchto materiálov.
Hlavnými prednosťami konštrukčnej keramiky je ich mimoriadne vysoká tvrdosť (ktorá im dodáva vysokú odolnosť proti opotrebeniu), vysoká korózna odolnosť a vysoká žiaruvzdornosť. Keramické konštrukčné materiály sú elektricky nevodivé a majú aj epelno-izolačnú schopnosť. Možno ich vytvarovať s veľkou presnosťou, čo je veľmi dôležité vzhľadom na to, že sa dajú pracovávať len diamantovými nástrojmi. Keramiku možno vyrábať v pestrej škále farieb; výrobky si uchovávajú svoj lesk i farbu
prakticky nekonečne dlho.


Tým všetkým chcem povedať len jedno ...keramický nôž ako taký , povedzme beriem , no pre - práve tú krehkosť mu dávam obrovské NIE ...ale to je len môj názor ...nemienim totiž dať vyššiu sumu peňazí za jeden nožík a ešte aj na ten potom pozor dávať ...holt darmo , v určitých veciach som strašne konzervatívny - nože do toho patria ...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Konzervatizmus od slova konzerva? To si teda dobre zaviečkovaný.
BTW: Keramika sa nepoužíva len na nože, má aj iné uplatnenie, napr. v automobilovom priemysle na keramické, príp. karbonovo-keramické brzdy (a tam je už poriadne namáhanie, poriadne teploty, poriadne trenie).
http://www.novinky.cz/auto/104991-ke...ejsi-auta.html
http://auto.pravda.sk/novinky/clanok...o-beznych-aut/
Takže
Hlavnou nevýhodou konštrukčnej keramiky je jej krehkosť, z ktorej vyplýva možnosť krehkého lomu ako dôsledok statickej únavy,mechanických alebo tepelných rázov.
už neobstojí v plnej miere.
Veď aj v inom priemysle sa používa konštrukčná keramika, napr.:
http://technolit.sk/produkty/produkt...ne-kotuce.html
1 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

buchač Pozri príspevok
Nepochopený som bol ...ostatne , nič nové pod slnkom ...


Už na SPŠ- strojníckej sme sa učili ...
Udávanie pevnosti

Na udanie pevnosti sa používa viacero údajov:
Medza proporcionality — je najväčšia sila, ktorou je možné materiál namáhať tak, aby bola závislosť napätia a pomernej deformácie lineárna — platí Hookov zákon.
Medza pružnosti (elasticity) — najväčšia sila, ktorou je možné materiál namáhať tak, aby sa po konci namáhania vrátil do pôvodného stavu. Určuje hranicu medzi elastickou a plastickou deformáciou. Vzťah medzi silou a natiahnutím je už nelineárny avšak s nelinearitou menšou ako 0,2 %.
Medza klzu — alebo aj medza prieťažnosti (pri zaťažení ťahom) a medza stlačiteľnosti (pri zaťažení tlakom) je zaťaženie, pri ktorom sa materiál začne nevratne (plasticky) deformovať, aj keď prestane pôsobiť záťaž, nenadobudne materiál pôvodnú dĺžku.
Medza pevnosti — maximálne zaťaženie vedúce k porušeniu materiálu.

Medza klzu a medza pevnosti sa udávajú v technických tabuľkách a slúžia na výpočet pevnosti súčiastok a konštrukcií. Všetky sa udávajú v pascaloch, [Pa]alebo v [MPa], napr. bežná oceľ má pevnosť 150 až 450 MPa.

Konštrukčná keramika
Keramické materiály sa používajú už tisícročia. Boli vybudované obrovské keramické objekty, ktoré pretrvali dlhšie ako iné človekom vytvorené konštrukcie (pyramída v Gize, Forum Romanum, Veľký čínsky múr).
Prvé náradia a zbrane boli vyrobené z kremeňa a hrnčiarske výrobky, vyrobené pred 5000 rokmi sa dochovali doteraz. Keramické
materiály neodolávajú dynamickému namáhaniu ako kovové zliatiny, ale ich korózna odolnosť a odolnosť proti opotrebeniu je bezkonkurenčná.

Sortiment keramických materiálov sa v období rokov tesne pred a po II. svetovej vojne podstatne rozšíril z pôvodne ohraničeného
počtu silikátových zlúčenín (klasická keramika ako porcelán a pod.) na mnohonásobný počet nových keramických hmôt (ktoré často
vôbec neobsahujú zlúčeniny kremíka), najmä v súvislosti s rozvojom priemyslovej elektrotechniky a zvlášť potom elektroniky. Tieto
materiály sa vyrábajú spekaním z práškov. Prevažná časť hlavnej zložky, ktorou je anorganická zlúčenina nekovového charakteru, je
kryštalická, často však obsahuje i minoritnú sklenú fázu. Moderná technická keramika (advanced ceramics) sú polykryštalickémateriály na báze anorganických zlúčenín nekovového charakteru, pripravované spekaním z práškov.
Modernú technickú keramiku rozdeľujeme na jemnú funkčnú keramiku (špeciálne elektrotechnické materiály) a jemnú
konštrukčnú keramiku (na namáhané súčiastky a nástroje).
Hlavnou nevýhodou konštrukčnej keramiky je jej krehkosť, z ktorej vyplýva možnosť krehkého lomu ako dôsledok statickej únavy,mechanických alebo tepelných rázov. Krehké materiály sa doteraz ako konštrukčné prakticky nevyužívali a je preto s nimi pomernemálo skúseností. Rozvoj využívania konštrukčnej keramiky je preto nerozlučne spojený jednak s výskumom možností zvýšenia húževnatosti keramiky, jednak s vývojom prístupov ku konštrukčným výpočtom i skúšaní týchto materiálov.
Hlavnými prednosťami konštrukčnej keramiky je ich mimoriadne vysoká tvrdosť (ktorá im dodáva vysokú odolnosť proti opotrebeniu), vysoká korózna odolnosť a vysoká žiaruvzdornosť. Keramické konštrukčné materiály sú elektricky nevodivé a majú aj epelno-izolačnú schopnosť. Možno ich vytvarovať s veľkou presnosťou, čo je veľmi dôležité vzhľadom na to, že sa dajú pracovávať len diamantovými nástrojmi. Keramiku možno vyrábať v pestrej škále farieb; výrobky si uchovávajú svoj lesk i farbu
prakticky nekonečne dlho.


Tým všetkým chcem povedať len jedno ...keramický nôž ako taký , povedzme beriem , no pre - práve tú krehkosť mu dávam obrovské NIE ...ale to je len môj názor ...nemienim totiž dať vyššiu sumu peňazí za jeden nožík a ešte aj na ten potom pozor dávať ...holt darmo , v určitých veciach som strašne konzervatívny - nože do toho patria ...
Ďakujem za školenie. To nemuselo byť. Stačí veci používať podľa ich určenia. Je to jednoduché. Načo ťoľko !vedy" okolo keramických nožov. Tebe stačí jeden a šefkuchárovi celá sada.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ľubomír Pozri príspevok
Ďakujem za školenie. To nemuselo byť. Stačí veci používať podľa ich určenia. Je to jednoduché. Načo ťoľko !vedy" okolo keramických nožov. Tebe stačí jeden a šefkuchárovi celá sada.
To nebolo školenie , ale náuka o materiáloch .......a ešte som nepočul o šéfkuchárovi ( reklamné spoty nerátam ....) , ktorý by keramické nože používal , nakoľko ten nemá čas dávať pozor na to , že kde , kedy , ako a akou silou zareže do suroviny ....
Ak by sa do kosti trafil , tak nožíček je na odpis ...

Capisci ?????

Ale šak ja nič , ja muzikant ...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
misoft Pozri príspevok
Konzervatizmus od slova konzerva? To si teda dobre zaviečkovaný.
BTW: Keramika sa nepoužíva len na nože, má aj iné uplatnenie, napr. v automobilovom priemysle na keramické, príp. karbonovo-keramické brzdy (a tam je už poriadne namáhanie, poriadne teploty, poriadne trenie).
http://www.novinky.cz/auto/104991-ke...ejsi-auta.html
http://auto.pravda.sk/novinky/clanok...o-beznych-aut/
Takže
už neobstojí v plnej miere.
Veď aj v inom priemysle sa používa konštrukčná keramika, napr.:
http://technolit.sk/produkty/produkt...ne-kotuce.html
...ale šak hej ...beriem ...nechoďme až do takých dôsledkov ...

Keby sme šli , tak povedzme aj kevlar je " smiešne " vlákno ....kua , ale aké vlastnosti má ????
0 0
Erzebeth Erzebeth

Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

buchač Pozri príspevok
Bože ...odpusť neznalým , nakoľko nevedia , čo činia ( rozprávajú )...

Rok ????....toť zrnko v oceáne času ....

Skús otvoriť keramickým nožom konzervu ....
Takýto mám ...s ním to v pohode ide ...len raz som ho brúsil , na začiatku ...zo 15 rokov dozadu ... http://www.arsenalcz.com/arsenalcz/e.../56-UTON-vz-75
Máme také zo dva doma. Môžem sa pokúsiť krájať aj s tým, sú ostré, len mi pripadajú dosť nepraktické. Nerada otváram konzervu nožom, tak mám dobrý otvarák.
Môj druhý člen domácnosti to robí však podľa mužského vzoru. Takou dýčkou šmyk - šmyk a plechovička je otvorená, odkrojený krajec? chleba ba i nakrájané rezne. Rúčkou môže aj naklepávať.

Ale mne sa ten keramický nožík páči.
0 0
1neroamd 1neroamd

1neroamd je offline (nepripojený) 1neroamd

Niesom si isti ci to tak je ale kovovy noz nici vitamini vraj koli statickemu naboju alebo vyboju alebo proste koli nejakej elektrike a keramicky noz je kamen a nie kov preto nehrozi ziadna elektrina preto nenici vitaminy.

Myslim ze toto vobec nepotrebuje vysvetlenie. Kazdy material ma svoje pre a proti a keramicke noze nemaju nahradit kovove ale doplnit ich.
Naposledy upravil 1neroamd : 21.01.12 at 14:54
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Kazdy material ma svoje pre a proti a keramicke noze nemaju nahradit kovove ale doplnit ich.
S týmto súhlasím. Na niektoré "kuchárske" práce sú keramické lepšie ako kovové - napr. ja nakrájam cibuľu (nadrobno) keramickým, potom ho len opláchnem studenou vodou a hneď na to režem mäso na rezne, vzápätí na to môžem rezať chlieb, alebo inú potravinu. Pri kovovom noži po rezaní mäsa musíš umyť nôž (stopy mäsa a krvi zostávajú na noži v čepeli - tá nie je hladká, má malé rýhy po ostrení), keramický nič také nemá, je hladký, stačí jednoduché opláchnutie.
Dokonca aj moja 3/4 si naň zvykla - lepšie sa jej režú potraviny keramickým, ako kovovým.

No vykosťovať mäso keramickým - nezmysel - tam už nie je na to vhodný - jedine kovový, ktorý je pružný.
0 0
tom_NR tom_NR

tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

A koľkože vitamínov sa zničí tými hnusnými kovovými nožmi? Radšej zjem o jedno jablko denne viac, než by som mal dať kopu evri za kus kameňa (alebo čo to je za matroš).
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

dať kopu evri za kus kameňa (alebo čo to je za matroš).
Ten kus kameňa = oxid zirkoničitý (ZrO2).
BTW: tvrdosť tohto "kameňa" je cca 8° Mohsovej stupnice tvrdosti (diamant = 10°). Teda by bol schopný urobiť ryhu aj do ocele!
0 0
tom_NR tom_NR

tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

To nepopieram, ale určite by to nedokázal v tvare kuchynského noža!
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Tak to som neskúšal
0 0
1neroamd 1neroamd

1neroamd je offline (nepripojený) 1neroamd

preco by to nemohol taki nozik urobit? ved prave naopak ked je jeho cepel tenucka tak sa sila ktorou tlacis nerozlozi na taku plochu, ako cepel korcule ked sa korculujes tak v lade zostava ryha a ked ides sankami po lade tak neostava nic alebo nie taka hlboka ako ked ide korcula. Ja nemam taketo keramiki iba som to u znameho videl a aj som si chcel kupit ale ked som uvidel cenu uff
Ak je niekto bohac nech skusi jednim nozom rozrezat druhy noz keramika vs zelezo
Sice to mozno vela vitaminov neznici ale ked si nakrajas za tyzden 10 jablk tak to uz je dost vitaminou a ked varis cely zivot tak to uz sa tie peniaze za taki noz oplatia
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
1neroamd Pozri príspevok
preco by to nemohol taki nozik urobit? ved prave naopak ked je jeho cepel tenucka tak sa sila ktorou tlacis nerozlozi na taku plochu,
...hm ...na nožík sa netlačí ...jedno z prvých pravidiel správneho majiteľa dobrej kudly ...
...ten v podstate vlastnou váhou by sa mal do materiálu zarezávať ...
ako cepel korcule ked sa korculujes tak v lade zostava ryha a ked ides sankami po lade tak neostava nic alebo nie taka hlboka ako ked ide korcula. Ja nemam taketo keramiki iba som to u znameho videl a aj som si chcel kupit ale ked som uvidel cenu uff
Ak je niekto bohac nech skusi jednim nozom rozrezat druhy noz keramika vs zelezo
Sice to mozno vela vitaminov neznici ale ked si nakrajas za tyzden 10 jablk tak to uz je dost vitaminou a ked varis cely zivot tak to uz sa tie peniaze za taki noz oplatia
...pokiaľ viem ( ??? ) , tak keramické nože začali v Japonsku vyrábať ....

...sú to ale hadi ....katany nejak ešte stále ostali v " prachu histórie " ....
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Ešte stále chceš tu dýku? lebo idem haza v marci.
0 0
tom_NR tom_NR

tom_NR je offline (nepripojený) tom_NR

1neroamd Pozri príspevok
...a aj som si chcel kupit ale ked som uvidel cenu uff
Veď toto... U nás je po kúpe takmer vždy spokojnejší predávajúci... Ale to som

1neroamd Pozri príspevok
Sice to mozno vela vitaminov neznici ale ked si nakrajas za tyzden 10 jablk tak to uz je dost vitaminou a ked varis cely zivot tak to uz sa tie peniaze za taki noz oplatia
1 kamenný nôž mi určite nevydrží celý život. Okrem toho - jablká vždy krájate? Treba ich jesť celé, aj so šupkou. Ak už musím ovocie krájať, tak ide len do kompótov (ktoré sa aj tak sterilizujú), alebo do koláčov (upečú sa). Zelenina sa v polievke tiež uvarí. Tým sa neničia vitamíny?
( Ešte mi napadol proces destilácie, ale tam vznikajú iné vitamíny )
Niektorí, čo sa chcú extrémne zdravo stravovať, ani netušia, koľkými E-čkami sa dennodenne dopujú a tu básnia o zopár zabitých vitamínoch... Ale to som už zas
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
tom_NR Pozri príspevok
Veď toto... U nás je po kúpe takmer vždy spokojnejší predávajúci... Ale to som


1 kamenný nôž mi určite nevydrží celý život. Okrem toho - jablká vždy krájate? Treba ich jesť celé, aj so šupkou. Ak už musím ovocie krájať, tak ide len do kompótov (ktoré sa aj tak sterilizujú), alebo do koláčov (upečú sa). Zelenina sa v polievke tiež uvarí. Tým sa neničia vitamíny?
( Ešte mi napadol proces destilácie, ale tam vznikajú iné vitamíny )
Niektorí, čo sa chcú extrémne zdravo stravovať, ani netušia, koľkými E-čkami sa dennodenne dopujú a tu básnia o zopár zabitých vitamínoch... Ale to som už zas
...zasa ..??????.
...hm, povedal by som , že ani tak veľmô nie ....
0 0
1neroamd 1neroamd

1neroamd je offline (nepripojený) 1neroamd

Tak to s tou vahou a tlacenim na noz si nemyslel vazne ze? to akoze polozis nozik na rajcinu a on sam prepoli ru rajcinu napoli? Keby to bolo naopak ze pustis padajucu rajcinu na katanu tak to uz sa rozpoli lebo tam je vacsia sila!
A uz sme
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
1neroamd Pozri príspevok
preco by to nemohol taki nozik urobit? ved prave naopak ked je jeho cepel tenucka tak sa sila ktorou tlacis nerozlozi na taku plochu, ako cepel korcule ked sa korculujes tak v lade zostava ryha a ked ides sankami po lade tak neostava nic alebo nie taka hlboka ako ked ide korcula. Ja nemam taketo keramiki iba som to u znameho videl a aj som si chcel kupit ale ked som uvidel cenu uff
Ak je niekto bohac nech skusi jednim nozom rozrezat druhy noz keramika vs zelezo
Sice to mozno vela vitaminov neznici ale ked si nakrajas za tyzden 10 jablk tak to uz je dost vitaminou a ked varis cely zivot tak to uz sa tie peniaze za taki noz oplatia
1neroamd Pozri príspevok
Tak to s tou vahou a tlacenim na noz si nemyslel vazne ze? to akoze polozis nozik na rajcinu a on sam prepoli ru rajcinu napoli? Keby to bolo naopak ze pustis padajucu rajcinu na katanu tak to uz sa rozpoli lebo tam je vacsia sila!
A uz sme
Myslíš , že sme mimo ...ja ani nie ...bavíme sa ešte stále o nožíkoch ...

Mojím záporom je niekedy puntičkárstvo - som detailista občas ...

Tou váhou som to myslel doslovne...
Nožom predsa režem ostrím a nie tým tlakom - silou na materiál , surovinu pôsobím ...


Režem , zdôrazňujem...!!!

A keď pustíš rajčinu na katanu ???...
...jednoznačne sa iba vlastnou váhou rozpolí ...musí !!!
...keby bola katana akože nenabrúsená ( nemožné niečo pri origináloch ... ) , tak sa rajčina tým voľným pádom iba odrazí a rozpľaští sa na podlahe...
...ak je raz nôž ( keramika , nerez ) nenabrúsený , ani ten tlak nepomôže , vždy to bude o tom trápení sa pri porcovaní ...veď si raz skús raz tú rajčinu porezať na tenké plátky aj s takým aj s onakým nožom...
0 0
1neroamd 1neroamd

1neroamd je offline (nepripojený) 1neroamd

ano rezes ale rezat ja chapem ze hybes nozikom od seba k sebe a zaroven musis ho tlacit k podlozke. Nie ze iba od seba k sebe a noz klesa sam.
Ano je to puntickarstvo lebo ked rezes nieco velmi makke tak ten noz bude klesat vlastnou vahou ale ked budes krajat napr maso alebochleba a budes nozom hybat iba dopredu dozadu tak sa bude stale smykat na povrchu(napr na korke chleba) ci je tupi alebo ostrí ako britva.
Na tupi musis robit mordor pritlak ale dobre ostri ide skorosam ale nejaka sila tam vzdy urcite je
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať