Zavrieť

Porady

Dobrovolne nemocenske poistenie a materska

Dobry den,

Chcem sa spytat,od zaciatku februara 2010 si platim dobrovolne nemocenske poistenie, z najvacsej vymeriavacej sadzby pretoze s manzelom planujeme dieta. Zistila som, ze som otehotnela. Pravdepodobne od prveho marca. Sestra mi povedala, ze si to platim zbytocne, lebo nevznikne mi narok na tu max. matersku, ze som to zacala platit neskoro.

Ako to teda je. Len dodam, ze predtym som bola 3 roky na meterskej ale stale zamestnana.
Dakujem.
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tita Pozri príspevok
Jasné! rozdiel medzi nami je v tom, že ja som už na RD a pani v zamestnaní
to som si neuvedomila....

Ešte doplním otázku, niekto mi tu radil, ale neviem to nájsť, že si musím sama platiť ZP ak dám dieťa do škôlky a budem doma.

Aký by bol bol rozdiel,
ak by som dala dieťa do škôlky a bola doma na RD alebo bola doma na PN?

s PNnkou - síce neplatenou mi
RD ostane?
ale už nemusím platiť ZP - odvody?

bez PN-ky
RD ostane ale platím odvod do ZP ako samoplatiteľ?
trošku nerozumiem, čo píšeš o platení zdr.poistenia. Si predsa poberatel rodič.príspevku a z toho dôvodu poistencom štátu.

na druhú md máš nastúpiť 3.11.2011. Chceš dať dieťa do škôlky od septembra. Poberáš rodič.príspevok. Kedy má tvoje staršie dieťa 3roky?
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Andyke Pozri príspevok
Práca – nemoc. poistenie máš prerušené v SP z dôvodu nástupu na rodičovskú dovolenku. Tu Ti nevzniká nárok na PN. Ale na materské budeš mať nárok aj zo zamestnania.
DNP – od 28.9. môžeš byť PN , už budeš mať 270 dní splnených, (a iba na DNP) .Môžeš súčasne poberať RP aj nemoc. dávky.
Dá sa to aj dodatočne preratavať, napr. že nastupim na PN od 2.9. vyrátajú mi že neplatená PN ale 28.9. príklad požiadam o prepočet? či blbosť ?
Dúfam hlavne, že si tým nenaruším materskú, na ktorú sa chystám.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ak dnp vzniklo 1.2.2011, tak 271vý den je 29.10.2011!! ak teda nemala predtým dnp.

(ešte upresním: písala, že je doma už 2,5roka, takže v čase vzniku dnp už bola cca 2roky na RD, tj. dni zo zamestnania jej tiež nepomôžu)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tita Pozri príspevok
Dá sa to aj dodatočne preratavať, napr. že nastupim na PN od 2.9. vyrátajú mi že neplatená PN ale 28.9. príklad požiadam o prepočet? či blbosť ?
Dúfam hlavne, že si tým nenaruším materskú, na ktorú sa chystám.
Nie, musela by si túto PN ukončiť a na 271 deň platenia DNP začať novú PN. Vtedy tá nová by bola už platená. Ale na tie tri dni čo Ti budú chýbať k nástupu do materskej sa neoplatí takto šaškovať.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

brčko Pozri príspevok
trošku nerozumiem, čo píšeš o platení zdr.poistenia. Si predsa poberatel rodič.príspevku a z toho dôvodu poistencom štátu.

na druhú md máš nastúpiť 3.11.2011. Chceš dať dieťa do škôlky od septembra. Poberáš rodič.príspevok. Kedy má tvoje staršie dieťa 3roky?
No o ZP som nevedela ani ja, ani teraz si tým niesom istá, preto si to preverujem, neviem nájsť, kde na porade to bolo....skúsim ešte pohľadať a prilepiť, preto to teraz študujem.
Termín pôrodu mám 15.12.2011 a ano, nástup na druhú MD mám 3.11.2011
Ano dieťa som chcela dať od 2.9.- aby chodilo od začiatku roka.
Poberám na neho RP má 2,5 roka a tri roky bude mať až 9.4.2012.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

brčko Pozri príspevok
ak dnp vzniklo 1.2.2011, tak 271vý den je 29.10.2011!! ak teda nemala predtým dnp.

(ešte upresním: písala, že je doma už 2,5roka, takže v čase vzniku dnp už bola cca 2roky na RD, tj. dni zo zamestnania jej tiež nepomôžu)
Zdalo sa mi že to je nejako skoro Lebo ja som si len tak mesačne zrátala že 9 mesiacov prejde 2-10, ze ledva stihnem 270 dni do 3.11....
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

brčko Pozri príspevok
ak dnp vzniklo 1.2.2011, tak 271vý den je 29.10.2011!! ak teda nemala predtým dnp.

(ešte upresním: písala, že je doma už 2,5roka, takže v čase vzniku dnp už bola cca 2roky na RD, tj. dni zo zamestnania jej tiež nepomôžu)
Ano písala som orientačne...ale asi to bude lepšie upresniť, aby ste mi vedeli dobre poradiť.
Malý sa narodil 9.4.2009, teda keď som začala platiť DNP
od 1.2.2011 (nemal ešte 2 roky) mal 1 rok aj 10 mesiacov. Mení sa tým niečo?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tita Pozri príspevok
No o ZP som nevedela ani ja, ani teraz si tým niesom istá, preto si to preverujem, neviem nájsť, kde na porade to bolo....skúsim ešte pohľadať a prilepiť, preto to teraz študujem.
Termín pôrodu mám 15.12.2011 a ano, nástup na druhú MD mám 3.11.2011
Ano dieťa som chcela dať od 2.9.- aby chodilo od začiatku roka.
Poberám na neho RP má 2,5 roka a tri roky bude mať až 9.4.2012.
v tom prípade si teraz a až do nástupu na md budeš zdravotne postená štátom ako poberatel rodič.príspevku. Ak aj dáš dieťa do škôlky (je jedno či na 2,4 či 8hod), tak stále splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov podla teraz účinného Zákona o rodič.príspevku (podmienka riad.star. od 1.1.2011 je splnená aj v prípade, ak zabezpečíš star. o dieťa inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou, tj. aj škôlkou), tj. RP budeš poberať aj nadalej, tj. stále budeš zdr.poistená štátom.

Ty si povinná zamestnávatelovi oznamovať zmeny týkajúce sa poberania RP, len ak by si ho už nepoberala, tak by si musela sama zájsť do ZP a vybaviť si zdr.poistenie.

Ešte ma napadá otázka. Ak čerpeš v zamestnaní RD a nemáš nárok na nemocneské z dnp, načo ti bude doklad o dočasnej PN od lekárky??? Myslíte, že lekárka musí pn vypísať, ak je tehotenstvo rizikové???? Lebo potom, podla mna len zbytočne môžeš čakať kontrolu (teda netuším, či chodia aj tým, čo nepoberajú nem.dávky ale pokial nerozhodnú, tak kontrola prísť môže - poznám prípad, aj ked nešlo o riz.tehot, že žena prišla od lekára, ktorý jej len vypísal pn a kontrola prišla o pár hodín v ten istý den)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

kedy si nastupovala na RD? presný dátum (aj ked myslím, že len že by si čerpala MD 37týž. by tovychádzalo možno, čo majú nárok len osamelé alebo maminy s dvojičkami, trojič...)
Naposledy upravil brčko : 03.08.11 at 11:19
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

brčko Pozri príspevok
v tom prípade si teraz a až do nástupu na md budeš zdravotne postená štátom ako poberatel rodič.príspevku. Ak aj dáš dieťa do škôlky (je jedno či na 2,4 či 8hod), tak stále splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov podla teraz účinného Zákona o rodič.príspevku (podmienka riad.star. od 1.1.2011 je splnená aj v prípade, ak zabezpečíš star. o dieťa inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou, tj. aj škôlkou), tj. RP budeš poberať aj nadalej, tj. stále budeš zdr.poistená štátom.

Ty si povinná zamestnávatelovi oznamovať zmeny týkajúce sa poberania RP, len ak by si ho už nepoberala, tak by si musela sama zájsť do ZP a vybaviť si zdr.poistenie.

Ešte ma napadá otázka. Ak čerpeš v zamestnaní RD a nemáš nárok na nemocneské z dnp, načo ti bude doklad o dočasnej PN od lekárky??? Myslíte, že lekárka musí pn vypísať, ak je tehotenstvo rizikové???? Lebo potom, podla mna len zbytočne môžeš čakať kontrolu (teda netuším, či chodia aj tým, čo nepoberajú nem.dávky ale pokial nerozhodnú, tak kontrola prísť môže - poznám prípad, aj ked nešlo o riz.tehot, že žena prišla od lekára, ktorý jej len vypísal pn a kontrola prišla o pár hodín v ten istý den)
No to práve preverujem, či PN niečo poriešim. Premýšľala som, čo mám robiť, že dám dieťa do škôlky a riadne tým stratím príjem. Ked som počula najprv že prídem o RD a môžem žiadať o príspevok 230€ vravela som si v pohode. Potom som zistila že to s tym príspevkom nebude v štátnych školkach a potom som ešte počula o tom platení ZP.
Tak to vyzeralo na minusový stav v mesiacoch sept-oktober a to:
RD mínus 190€, ZP minus 47€ mesacne a minus poplatky školke.
..ale ak to tak nieje a PN bude neplatená, RD mi nevezmú, tak mi je to fakt zbytočné ..
ale ako je to teraz s tým ZP? Mám tu zase dva rozdielne názory
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tita Pozri príspevok
No to práve preverujem, či PN niečo poriešim. Premýšľala som, čo mám robiť, že dám dieťa do škôlky a riadne tým stratím príjem. Ked som počula najprv že prídem o RD a môžem žiadať o príspevok 230€ vravela som si v pohode. Potom som zistila že to s tym príspevkom nebude v štátnych školkach a potom som ešte počula o tom platení ZP.
Tak to vyzeralo na minusový stav v mesiacoch sept-oktober a to:
RD mínus 190€, ZP minus 47€ mesacne a minus poplatky školke.
..ale ak to tak nieje a PN bude neplatená, RD mi nevezmú, tak mi je to fakt zbytočné ..
ale ako je to teraz s tým ZP? Mám tu zase dva rozdielne názory

mohla by som ti napísať aj §, no neviem, či by si to pozerala (inak písala som o tom myslím v nejakej téme o predlženej rodič.dovolenke, no snád to bolo tu na porade neviem iste ).

čo sa týka prísp. na star. o dieťa, ak by si čerpala RD v zamestnaní a aj mala nárok na nemocneské z DNP, tak nárok na prísp. na star. o dieťa by si nemala (nebola by si považovaná za zárobkovo činnú, čo je podmienka). Ak by si ukončila čerpanie RD a poberala ako zamestnanec nemocneské, tak si veru nie som istá, lebo v zákone sa hovorí o vykonávaní činnosti, pri ktorej si povinne dôch.poistená. To druhé platí, no neviem ozaj posúdiť)

A okrem toho, pri uplatnení prísp. na star. o dieťa ti preplácajú výdaje. A výdaje na štátnu škôlku sú istotne menej ako 190eur, tj. preplatili by ti len to, čo by si zaplatila, musela by si to vždy dokladovať a dostala by si menej ako RP.
Naposledy upravil brčko : 03.08.11 at 12:50 Dôvod: vymazané nepostatné
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

brčko Pozri príspevok
netreba si pliesť RD a RP.
RD čerpeš v zamestnaní (je to obdobie, kedy nemusíš chodiť do práce) a RD poberáš z upsvar.

mohla by som ti napísať aj §, no neviem, či by si to pozerala (inak písala som o tom myslím v nejakej téme o predlženej rodič.dovolenke, no snád to bolo tu na porade neviem iste ).

čo sa týka prísp. na star. o dieťa, ak by si čerpala RD v zamestnaní a aj mala nárok na nemocneské z DNP, tak nárok na prísp. na star. o dieťa by si nemala (nebola by si považovaná za zárobkovo činnú, čo je podmienka). Ak by si ukončila čerpanie RD a poberala ako zamestnanec nemocneské, tak si veru nie som istá, lebo v zákone sa hovorí o vykonávaní činnosti, pri ktorej si povinne dôch.poistená. To druhé platí, no neviem ozaj posúdiť)

A okrem toho, pri uplatnení prísp. na star. o dieťa ti preplácajú výdaje. A výdaje na štátnu škôlku sú istotne menej ako 190eur, tj. preplatili by ti len to, čo by si zaplatila, musela by si to vždy dokladovať a dostala by si menej ako RP.
ano sekla som sa tam, chcela som napísať "že najprv prídem o RP - (rodičovský príspevok)
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

Tak teda záver:
platiť alebo neplatiť ZP ak dám dieťa do škôlky a som doma?

Xanti Pozri príspevok
v texte
verzus príspevok 29:
v tom prípade si teraz a až do nástupu na md budeš zdravotne postená štátom ako poberatel rodič.príspevku. Ak aj dáš dieťa do škôlky (je jedno či na 2,4 či 8hod), tak stále splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov podla teraz účinného Zákona o rodič.príspevku (podmienka riad.star. od 1.1.2011 je splnená aj v prípade, ak zabezpečíš star. o dieťa inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou, tj. aj škôlkou), tj. RP budeš poberať aj nadalej, tj. stále budeš zdr.poistená štátom.
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

A ešte som zabudla veľké dík všetkým vám za rady!!!
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

V pohode, a tuším aj Ty (dúfam že môžem tykať) keď mi to vysvetľuješ, napísala si RD namiesto RP nie?

"netreba si pliesť RD a RP.
RD čerpeš v zamestnaní (je to obdobie, kedy nemusíš chodiť do práce) a RD poberáš z upsvar."
0 0
Tita Tita

Tita je offline (nepripojený) Tita

brčko Pozri príspevok
mohla by som ti napísať aj §, no neviem, či by si to pozerala (inak písala som o tom myslím v nejakej téme o predlženej rodič.dovolenke, no snád to bolo tu na porade neviem iste ).

čo sa týka prísp. na star. o dieťa, ak by si čerpala RD v zamestnaní a aj mala nárok na nemocneské z DNP, tak nárok na prísp. na star. o dieťa by si nemala (nebola by si považovaná za zárobkovo činnú, čo je podmienka). Ak by si ukončila čerpanie RD a poberala ako zamestnanec nemocneské, tak si veru nie som istá, lebo v zákone sa hovorí o vykonávaní činnosti, pri ktorej si povinne dôch.poistená. To druhé platí, no neviem ozaj posúdiť)

A okrem toho, pri uplatnení prísp. na star. o dieťa ti preplácajú výdaje. A výdaje na štátnu škôlku sú istotne menej ako 190eur, tj. preplatili by ti len to, čo by si zaplatila, musela by si to vždy dokladovať a dostala by si menej ako RP.
Ahoj Brčko, ešte sa vrátim k problematike RP, ZP a dieťa v škôlke.
čo to som zisťovala a povedali mi, ale cez tretiu osobu, že "Od januára je v platnosti zákon 180/2011 o rodinných príspevkoch t.j. novela zákona 513/2010, že môžem pracovať aj poberať RP. Taktiež dieťa môže byť v zariadení a matka má nárok na RP." tento zákon si myslela? Nieje potom podmienkou PRACOVAŤ, ked dám dieťa do škôlky, aby som neprišla o RP a neplatila ZP? Lebo mne sa neoplatí nastúpiť do práce na 2 mesiace. Budem doma.
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

Dobrý deň.
Som tehotná od 2/2011, platila som si počas živnosti nemocenské od 7 do 11/2010 (153 dní), a dobrovoľne od 4/2011 (v tomto období som už bola tehotná 1 a pol mesiaca), do dňa pôrodu to vychádza 203 dní a spolu 356...
Vedúca nemocenského poistenia ma uistila, že mi to vychádza tých 270 dní, keďže mi spočítala čo som platila v roku 2010 (153 dní) a samozrejme teraz do predpokladaného dátumu pôrodu t.j. 20.10.2011 (203 dní).
Spomýnala mi však aj dačo o nejakých 26 týždňoch ktoré musia byť nepretržite uhrádzané počas tehotenstva???
Mne tých 26 tt vychádza od 1.4.2011 do 29.9.2011...
- Moja otázka však je či naozaj tých 26 tt sa bere do úvahy aj keď som bola 2tt na PN, a či sa tých 26 tt bere do dňa pôrodu alebo nástupu na materskú???
(nástup na MD mám 8.9.2011)
(počas PN som si platila aj naďalej nepretržite nemocenské)
Naposledy upravil lenkamt : 11.08.11 at 13:59
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenkamt, platíš si DNP z minima, alebo z vyššieho VZ ?
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

veronikasad Pozri príspevok
lenkamt, platíš si DNP z minima, alebo z vyššieho VZ ?
to najvyššie
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenkamt Pozri príspevok
to najvyššie
Lenka, nárok na materské ti vznikne v každom prípade. Len nie som si istá, či doba 26 týždňov musí byť splnená do nástupu na materskú (čo ty nesplňaš-ak si počítala správne)), alebo stačí do dňa pôrodu.
Ak by to bolo potrebné splniť do dňa nástupu na materskú , dávka by bola vyplácaná z minima.

Doba PN-ky sa započítava do 26 týždňov poistenia.

Snáď sa k tomu vyjadria iní poraďáci ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať