Zavrieť

Porady

Dobrovolne nemocenske poistenie a materska

Dobry den,

Chcem sa spytat,od zaciatku februara 2010 si platim dobrovolne nemocenske poistenie, z najvacsej vymeriavacej sadzby pretoze s manzelom planujeme dieta. Zistila som, ze som otehotnela. Pravdepodobne od prveho marca. Sestra mi povedala, ze si to platim zbytocne, lebo nevznikne mi narok na tu max. matersku, ze som to zacala platit neskoro.

Ako to teda je. Len dodam, ze predtym som bola 3 roky na meterskej ale stale zamestnana.
Dakujem.
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tita Pozri príspevok
Ahoj Brčko, ešte sa vrátim k problematike RP, ZP a dieťa v škôlke.
čo to som zisťovala a povedali mi, ale cez tretiu osobu, že "Od januára je v platnosti zákon 180/2011 o rodinných príspevkoch t.j. novela zákona 513/2010, že môžem pracovať aj poberať RP. Taktiež dieťa môže byť v zariadení a matka má nárok na RP." tento zákon si myslela? Nieje potom podmienkou PRACOVAŤ, ked dám dieťa do škôlky, aby som neprišla o RP a neplatila ZP? Lebo mne sa neoplatí nastúpiť do práce na 2 mesiace. Budem doma.
nemusíš pracovať, aby si mala nárok na RP pri dieťati do 3rokov, čo navševuje škôlku.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

cit lenkamt...
Mne tých 26 tt vychádza od 1.4.2011 do 29.9.2011...
- Moja otázka však je či naozaj tých 26 tt sa bere do úvahy aj keď som bola 2tt na PN, a či sa tých 26 tt bere do dňa pôrodu alebo nástupu na materskú???
(nástup na MD mám 8.9.2011)


..... podmienka nároku na materské je 270 dní poistenia do dňa pôrodu ... a ak chceš mať materskú z DNP zo skutočného VZ(u teba z maxima) .. tak nástup na materskú musí byť po 26tich týždňoch od prihlásenia sa na DNP. Ak neuplynie 26 týždňov .. tak bude z minima viď zák o SP
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pozerala som ešte raz zákon o zdr.poistená. Podmienka riadnej a celodennej starostlivosti sa vyžaduje len pri dieťati do 6 rokov - ak už rodič nepoberá RP.
Poberatelia RP ako poistenci štátu - sú riešení samostatne.
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

Katy a R Pozri príspevok
cit lenkamt...
Mne tých 26 tt vychádza od 1.4.2011 do 29.9.2011...
- Moja otázka však je či naozaj tých 26 tt sa bere do úvahy aj keď som bola 2tt na PN, a či sa tých 26 tt bere do dňa pôrodu alebo nástupu na materskú???
(nástup na MD mám 8.9.2011)


..... podmienka nároku na materské je 270 dní poistenia do dňa pôrodu ... a ak chceš mať materskú z DNP zo skutočného VZ(u teba z maxima) .. tak nástup na materskú musí byť po 26tich týždňoch od prihlásenia sa na DNP. Ak neuplynie 26 týždňov .. tak bude z minima
to znamená že si úplne zbytočne platím maximum? lebo tá vedúca mi prizvukovala ze tyh 26tt je do dna porodu...
a neda sa to nejak spravit napr ze by som si posunula matersku???
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lenka, bohužial ako píše Veronika, ozaj tvoje materské bude len minimálne. Muselo by ti vychádzať 6tžýdnov pred očak. term.pôrodu najskôr 30.9.=nástup na md a tebe to vychádza už 8.9. Bolo treba začať platiť dnp do 8tt, ty si začala neskôr.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenkamt Pozri príspevok
to znamená že si úplne zbytočne platím maximum? lebo tá vedúca mi prizvukovala ze tyh 26tt je do dna porodu...
a neda sa to nejak spravit napr ze by som si posunula matersku???
Kedy máš termín pôrodu ? Si na PN-ke ?
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

brčko Pozri príspevok
lenka, bohužial ako píše Veronika, ozaj tvoje materské bude len minimálne. Muselo by ti vychádzať 6tžýdnov pred očak. term.pôrodu najskôr 30.9.=nástup na md a tebe to vychádza už 8.9. Bolo treba začať platiť dnp do 8tt, ty si začala neskôr.
však práve pre toto som to riešila priamo s vedúcou ktorá bmi osobne poradila platiť si maximum lebo do termínu pôrodu mi to vychádza...tak to je naozaj škoda ak to tak je lebo 50 € mesačne je dosť veľa...čiže si na mne sociálka fajne zarobila... :/
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

veronikasad Pozri príspevok
Kedy máš termín pôrodu ? Si na PN-ke ?
termín pôrodu je 20.10.2011
termín materskej 8.9.2011
na PN nie som
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lenkamt Pozri príspevok
to znamená že si úplne zbytočne platím maximum? lebo tá vedúca mi prizvukovala ze tyh 26tt je do dna porodu...
a neda sa to nejak spravit napr ze by som si posunula matersku???
.. možno že lekár neurčil ešte presne PTP ...
netreba sa spoliehať na vedúcu ... treba nakuknúť aj do zákona
1 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

Katy a R Pozri príspevok
.. možno že lekár neurčil ešte presne PTP ...
s tým sa dá dačo robiť??? ale to by musel posunôť o niekoľko týždňov...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenkamt Pozri príspevok
termín pôrodu je 20.10.2011
termín materskej 8.9.2011
na PN nie som
Ak máš rizikové tehotenstvo, máš nárok na nemocenské - z minima. Podmienky výplaty materského ti to neovplyvní.

Neviem, ako vyzerá terajšia Žiadosť o materské. Kedysi si tam žena písala skutočný nástup na materské, ktorý mohol byť iný ako určil gynekolog. Ak je to možné aj teraz, mohla by si tam skúsiť uviesť nástup 1.10.2011. V tom prípade by si ale nemala nárok na materské po dobu 34 týždňov, ale najdlhšie 28 týždňov po pôrode.

Len či to nebude SP považovať za špekuláciu ...
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

Katy a R Pozri príspevok
.. možno že lekár neurčil ešte presne PTP ...
netreba sa spoliehať na vedúcu ... treba nakuknúť aj do zákona
a do kedy by som to musel posunúť aby to vyšlo, prosím o radu ? ;-)
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

veronikasad Pozri príspevok
Ak máš rizikové tehotenstvo, máš nárok na nemocenské - z minima. Podmienky výplaty materského ti to neovplyvní.

Neviem, ako vyzerá terajšia Žiadosť o materské. Kedysi si tam žena písala skutočný nástup na materské, ktorý mohol byť iný ako určil gynekolog. Ak je to možné aj teraz, mohla by si tam skúsiť uviesť nástup 1.10.2011. V tom prípade by si ale nemala nárok na materské po dobu 34 týždňov, ale najdlhšie 28 týždňov po pôrode.

Len či to nebude SP považovať za špekuláciu ...
na rizikovom nie som
- a keďže ten papier Žiadosť o materské dávam aj zamestnávateľovi aj ako DNP, tak by som musela mať asi na obydvoch rovnaké dátumy nie?
- to znamena ze do vteydy by som musela este pracovat? ci?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

veronikasad Pozri príspevok
Ak máš rizikové tehotenstvo, máš nárok na nemocenské - z minima. Podmienky výplaty materského ti to neovplyvní.

Neviem, ako vyzerá terajšia Žiadosť o materské. Kedysi si tam žena písala skutočný nástup na materské, ktorý mohol byť iný ako určil gynekolog. Ak je to možné aj teraz, mohla by si tam skúsiť uviesť nástup 1.10.2011. V tom prípade by si ale nemala nárok na materské po dobu 34 týždňov, ale najdlhšie 28 týždňov po pôrode.

Len či to nebude SP považovať za špekuláciu ...
Teraz sa do žiadosti píše len jeden dátum nástupu na MD a popri tom ešte dátum PTP. Podľa toho SP vie, či sa nastupuje 6 týždňov pred PTP alebo skôr/neskôr. A aj keby mala nárok max 28 týždňov, keby jej to vychádzalo finančne lepšie... zákon to umožňuje. Špekulácia - nešpekulácia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenkamt Pozri príspevok
na rizikovom nie som
- a keďže ten papier Žiadosť o materské dávam aj zamestnávateľovi aj ako DNP, tak by som musela mať asi na obydvoch rovnaké dátumy nie?
- to znamena ze do vteydy by som musela este pracovat? ci?
Nikde si nepísala, že ti trvá aj pracovný pomer. Predpokladala som, že si po skončení činnosti SZČO platíš len DNP.

Alebo som zle čítala ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Gabi03 Pozri príspevok
Teraz sa do žiadosti píše len jeden dátum nástupu na MD a popri tom ešte dátum PTP. Podľa toho SP vie, či sa nastupuje 6 týždňov pred PTP alebo skôr/neskôr. A aj keby mala nárok max 28 týždňov, keby jej to vychádzalo finančne lepšie... zákon to umožňuje. Špekulácia - nešpekulácia.
Gabika, kto píše ten dátum - poistenec, alebo gynekolog ?
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

Gabi03 Pozri príspevok
Teraz sa do žiadosti píše len jeden dátum nástupu na MD a popri tom ešte dátum PTP. Podľa toho SP vie, či sa nastupuje 6 týždňov pred PTP alebo skôr/neskôr. A aj keby mala nárok max 28 týždňov, keby jej to vychádzalo finančne lepšie... zákon to umožňuje. Špekulácia - nešpekulácia.
ahoj to znamená teda čo prosím? a hlavne musim to mat na obydvoch ziadostiach? a pracovat musim do toho 1.10.2011??? alebo si vypytam nejaky papier od doktora aby ma ospravedlnil z prace?
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

veronikasad Pozri príspevok
Nikde si nepísala, že ti trvá aj pracovný pomer. Predpokladala som, že si po skončení činnosti SZČO platíš len DNP.

Alebo som zle čítala ?
som zamestnaná a platím si aj DMP.
zamestnana som iba od 18.4.2011
0 0
lenkamt lenkamt

lenkamt je offline (nepripojený) lenkamt

veronikasad Pozri príspevok
Gabika, kto píše ten dátum - poistenec, alebo gynekolog ?
poistenec, teda aspon v mojom pripade
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lenkamt Pozri príspevok
som zamestnaná a platím si aj DMP.
zamestnana som iba od 18.4.2011
to si ale mala napísať na začiatku. Z akého VZ si platíš DNP a aký máš príjem zo zamestnania ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať