Zavrieť

Porady

DDS a nákup auta

Prosím kto mi poradí? Zamestnanec v trvalom prac. pomere si urobil licenciu pre DDS a robí tiež poistky pre komerčnú poisťovňu. Nemá živnosť, je zaregistrovaný na DÚ. Pri uzatváraní poistiek najazdí pomerne veľa km a chce si kúpiť nové auto. Môže si pri vyhotovovaní DP za rok 2005 dať do výdavkov
1/4 odpis z auta /a napr. z toho 20% zníži, lebo ho bude používať aj na osobné účely/. Tie príjmy sú dosť vysoké a auto skutočne v takej výške na ich dosiahnutie používa. Ale ako ho zaradí do majetku, keď nie je podnikateľ?
A bude to príjem podľa § 6 ods.1c alebo § 6 ods. 2b? S poisťovńou má zmluvu o sprostredkovaní.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Všetko čo uvádzate je v poriadku. T.j. jedná sa o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. c) a ste povinný sa registrovať na DÚ podľa § 31 Zákona o správe daní a poplatkov. O tejto problematike sa už na Porade písalo. Stačí vyhľadať.

    Čo sa týka nákupu auta, samozrejme, že je možno zaradiť ho do používania a uplatniť ročný odpis v zmysle § 27 alebo 28 Zákona o daniach z príjmov, t.j. rovnomerný alebo zrýchlený. Vy máte zrejme na mysli rovnomerný. Áno je možné ho uplatniť. K automobilu ste povinný viesť knihu jázd (podrobnú evidenciu o najazdených km), z ktorej bude zrejmé, v akej miere auto využívate na služobné a v akej na súkromné účely.
    V rámci uzávierkových operácií zaúčtujete:
    - odpis vo výške 1/4 automobilu - do daňovo uznaných výdavkov,
    - úpravu odpisu (zníženie daňovo uznaných výdavkov) pomerom podľa najazdených km na súkromné účely,
    - úpravu ostatných súvisiacich nákladov týkajúcich sa auta a to pomernou čiastkou zistenou z najazdených km, t.j. pomeru medzi služobným a súkromným použitím vozidla.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    abel, ak máš veľa pracovných ciest (ako píšeš), treba zvážiť, či nie je lepšie si ho nechať v osobnom vlastníctve, kedy je možné uplatňovať aj paušálne náhrady za km jazdy.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Áno, v tomto prípade sa mi vidí lepšie používať tento osobný automobil na podnikateľské účely, vyhotoviť 1x mesačne cesťák a vypočítať výdavky dané ako súčet 2 zložiek: 1. počet kilometrov x paušálna čiastka za km (6,20 Sk), 2. priemernú spotrebu PHL podľa technického preukazu, prípadne podľa postupu uvedeného v zákone o cestovných náhradách.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Pri tejo činnosti sa javí ako výhodnejšie druhé navrhované riešenie - kúpiť auto ako súkromná osoba a vyúčtovávať pracovné cesty ( náhrada PHL + paušálna náhrada 6,20 Sk/km). Iba pripomeniem, že musí ísť o osobné motorové vozidlo a musí sa podať priznanie k dani z MV ( a daň zaplatiť ).
    Ak by sa však jednalo o auto z vysokou obstarávacou cenou dá sa jednoducho prepočítať, čo je výhodnejšie.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Veľmi Vám všetkým ďakujem. Už som si myslela že o mňa nikto nemá záujem, ale porada ma veru nesklamala. Najprv som dotyčnej osobe poradila presne ako vy mne, ale večer som to začala preberať zo všetkých strán a začala som mať pochybnosti.
    Ešte raz všetkým ďakujem.

    jjendro je offline (nepripojený) jjendro

    jjendro
    Chcem sa spýtať či si môže vyúčtovávať pracovné cesty a iné náklady aj osoba bez živnosti - ako spomína na začiatku - osoba, ktorá sprostredkuváva DSS ale aj poistenie napr. za OVB - može sledovať náklady a potom si ich uplatniť pri daňovom priznaní aj bez živnosti?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Príjmy, ktoré uvádzaš sú príjmy podľa § 6 ods.1 písm. c. . Podľa § 19 ods.2 písm.e sú výdavkom daňovníka s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2 výdavky na pracovné cesty . Takže odpoveď na Tvoju otázku je ÁNO.

    jjendro je offline (nepripojený) jjendro

    jjendro
    Johanka
    Pri tejo činnosti sa javí ako výhodnejšie druhé navrhované riešenie - kúpiť auto ako súkromná osoba a vyúčtovávať pracovné cesty ( náhrada PHL + paušálna náhrada 6,20 Sk/km). Iba pripomeniem, že musí ísť o osobné motorové vozidlo a musí sa podať priznanie k dani z MV ( a daň zaplatiť ).
    Ak by sa však jednalo o auto z vysokou obstarávacou cenou dá sa jednoducho prepočítať, čo je výhodnejšie.
    Chcem sa spytat aka je to dan z MV - to je aj za obycajne sukromne auto osobne pouzivane na podnikatelske ucely, resp. pracovne cesty?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Daň z motorového vozidla (MV) sa platí aj za súkromné MV, ak sa používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Aj sprostredkovantelia DSS ak si chcú do výdavkov uplatniť náklady na pracovné cesty musia zaplatiť daň z MV. Tu treba dať pozor na lehoty, daňové priznanie treba podať a daň zaplatiť do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti, teda od prvého použitia na podnikanie.

    jjendro je offline (nepripojený) jjendro

    jjendro
    To si ma prekvapila - myslel som, že je to ako pri použití vl.motor.vozidla na Služobnú cestu ak si zamestnany. Zamestnavatel ti preplati cestak a tam dolozis TP, slovnaft - cenu benzinu a povinne zmluvne poistenie. Myslel som ze tieto doklady stacia aj pre sprostredkovatela DSS.

    Chcem sa spytat ako je vyska dane z MV a aj tu dan si mozes uplatnit do nakladov? Co v pripade ak vyuzivas viacero aut - aj rodinnych prislusnikov?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ak používaš viacero áut - tak za každé zaplatíš daň z MV - daň si môžeš uplatniť do nákladov /ak budeš viesť účtovníctvo/. Daň z MV platí ten kto je v TP zapísaný.
    Daň z MV nemá každý okres rovnakú, ale sú to len výnimky - inak je podobná ako bola cestná daň - musíš zistiť na Tvojom DU

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak budeš používať autá rodinných príslušníkov, nemáš nárok na paušálnu náhradu 6,20 Sk /km. Na túto máš nárok iba pri vlastnom osobnom MV.

    Platiť daň z MV na viacero vozidiel mi pripadá ako zbytočný výdavok. Zaplať si na svoje auto, aby si mal nárok na paušál. Vyúčtovávať budeš cesty na toto auto a jazdiť môžeš na čom chceš .

    jjendro je offline (nepripojený) jjendro

    jjendro
    Dík za radu a ešte sa chcem opýtať - môže to auto byť aj na leasing a ten leasing môže prebiehať. - da sa uplatniť 6,20 a robiť si Cestovné náhrady?

    Takže ak si to má uplatňovať manželka - musí to byť zapísané na ňu - alebo medzi manželmi to môže byť - alebo môže mať auto dvoch majiteľov?

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    jjendro
    Dík za radu a ešte sa chcem opýtať - môže to auto byť aj na leasing a ten leasing môže prebiehať. - da sa uplatniť 6,20 a robiť si Cestovné náhrady?

    Takže ak si to má uplatňovať manželka - musí to byť zapísané na ňu - alebo medzi manželmi to môže byť - alebo môže mať auto dvoch majiteľov?
    Daňovník môže zahrnúť do daň. výdavkov daň z MV v prípade, ak je daňovníkom tejto dane.V praxi sa aplikuje výnimka, a to v prípade, ak je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, jeden z nich napr. manžel je zapísaný ako vlastník, ale auto na podnikanie využíva manželka. Daňovníkom dane je manžel a tento je aj povinný daň z MV zaplatiť. Manželom zaplatená daň je daňovým výdavkom manželky, ale len v prípade, ak je auto v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.