Zavrieť

Porady

Vŕtaná studňa - odkiaľ čerpadlo a vodáreň?

Tak už sa konečne ľady pohli a aj ja budem mať vlastnú studňu! Bol u nás miestny vrták a povedal, že v 16 metroch máme vodičku čistunkú jak detská prdelka :-D
Chcem sa spýtať, či niekto nemáte v cajchu nejaký dobrý obchod na čerpadlo a expanzku, môže byť aj internetový. V rámci toho teda samozrejme prosím poraďte aj aké čerpadlo by bolo vhodné. Hĺbka studne cca 16m a najvyšší bod rozvodu je 10m nad terénom. Počet obyvateľov domu 8 dospelých 3 deti. Díky.
Usporiadat
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

2 rury do sachty ako vetranie, priemer 100 mm, navrchu ukoncit strieskou. Jednu zaustit od vrchu az kusok nad dno sachty, druhu dat najlepsie na dekel len kratku, netahat ju dole a je tam vybaven acirkulacia vzduchu. Idealne, ked su tie rury co najdalej od seba, kazda v inom rohu, aby medzi nimi prudil vzduch v celeh sachte
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

nespominate aky ma studna pritok, co je podstatne pri rozhodovani, ake cerpadlo vybrat...zaujimaju vas 2 parametre, prietok a dopravna vyska. Pri tych cislach co spominate by som volil ponorku s vykonom cca 0,5 l/s pri 4 atm, pokial s tym nebudete aj polievat zahradu. Hodnoty sa odcitavaju z krivky cerpadla, nikdy nie zo zaverneho bodu, tzn. pokial je na cerpadle napisane napr. H45m a Q3600l/h, znamena to, ze to, ze pri tlaku 4,5 atm uz cerpadlo netlaci ani kvapku...naopak prietok 1 l/s, co je 3600/h dosiahnete pri nulovom odpore, t.j. pri sani z hlbky 0m a vytlaku do vysky 0m, co je nerealne.
VZDY odporucam nechat spravit cerpaciu skusku, odbornik vam studnu precisti, stanovi maximalne cerpatelne mnozstvo, vysvetli, ako studna funguje, poradi ake cerpadlo, aku sachtu atd. Kazdy den opravujem chyby narobene okolo studni...tak jeden priklad za vsetky: zakaznik si nechal odvrtat studnu. Kupil si na vystave pekne strieborne cerpadlo v akcii za 11000, znacku mu poradil sused. Cerpadlo v surovej studni do 2 minut zadrel. Oprava cca 5000. Nechal studnu vytahat kalovym cerpadlom (2000Sk) a opat zapojil ponorku. Isla hodinu, potom ju znova zadrel. Povedal si ze je to smejd a kupil tentokrat lacne povrchove cerpadlo za 4000, nech nema taku skodu. Cerpadlo islo vzdy iba 2 minuty, potom klesol prietok na velmi slabo.
Dovod bol v tom, ze studna mala vydatnost cca 0,4 l/s. Prvym silnym cerpadlom ju strasne pretazovali a stahovali hladinu az skoro na dno, z toho dovodu studna velmi pieskovala, co sa dialo aj po odkaleni, ale uz menej. Druhe cerpadlo bolo nasavacie povrchove, ktore pri zapnuti stiahlo hladinu a z dovodu odporu nevladalo tahat. To vas mozno caka pri kupe tej nasavacky naslepo ...takze hor sa do obchodu Po cerpacej skuske sme opravili ponorku este raz, naskrtili sme ju na 0,4 l/s a dodnes co je uz cca 5 rokov vsetko fici ako ma.
Naposledy upravil hydrogeolog : 21.04.10 at 21:40
1 0
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

KEJKA Pozri príspevok
ja sa pripojím.
Mám narážanú studňu, na trubku sme napojili staré SIGMA čerpadlo, po zapnutí ide trochu piesku - veľmi jemnučky, tak na odporúčanie sme ani neriešili filter-sitko. Vodu momentálne používame len na polievanie záhrady.
Nevýhoda - musíme ísť do šachty a ručne zapnúť a potom zasa vypnúť čerpadlo. Toto potrebujeme vyriešiť.

Výkon studne neviem povedať, veľmi približne - cca 6 hodín trvalo napustenie bazéna cca 20-22m3 /približne, lebo objem bazéna je deklarovaný na 27m3, ale voda nebola až po vrch a ešte šla menej výkonná ponorka s kopanej studne/.
================
V dome máme úpravu - možnosť napojenia na túto studničnú vodu, ja chcem využívať len na 2xWC - neodporúčajú takúto neupravenú vodu pre umývačky a práčky, tak som sa nechala presvedčiť /to je mimo témy/.
Teraz otázka:
potrebujem nejakú nádobu a filter - čo odporúčate? teda dokúpiť samostatnú expanznú nádobu? to je to - zásobník plus nejaký tlakový spínač plus filter na ten piesok, poradte, tú SIGMU by som tam najradšej nechala, teda nechcem kupovať komplet vodárničku.
Ďakujem za odpovede, tipy, linky........
Jedna moznost je vytiahnut elektriku zo sachty hore a tam spravit vypinac. Je to najjednoduchsie, najlacnejsie a asi najmenej poruchove. Druha moznost je namontovat na cerpadlo prietokovy spinac, ktory vypne cerpadlo ked zavriete kohutik. Tretia moznost je namontovat ku cerpadlu tlakovu nadobu, hocijaku malu ked je to len na polievanie a este tlakovy spinac. Bude to fungovat tak ako v druhom pripade, akurat ze sa treba obcas dofukat tlak v nadrzke. Ak by to malo ist aj na tie wc, dal by som tam aspon cca 30 l nadrz.
1 0
addo77 addo77

addo77 je offline (nepripojený) addo77

Zdravim Vas,
potreboval by som radu ohladne vhodneho cerpadla ci vodarne.
Mam studnu v zahrade kt. je umiestena v jarku pod zahradou. Vsetko je nakreslene na tomto obrazku http://addo77.rajce.idnes.cz/nastenka#s433.jpg
Pozadujem od zariadenia to aby som mohol priamo zo studne naplnit sudy, nadrz a aby som mohol rovno aj polievat zo studne. Je vhodne pouzit vodaren a umiestnit ju priamo do studne, v zemi priviest kabel a hadicu kt. bude vyustovat niekde hore na zahrade, pripojim k nej dalsiu hadicu uz na polievanie, prip. naplnenie sudov? Ake zariadenie a system doporucujete v nizsej financnej kategorii??
Dakujem za odpovede.
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Ahoj, pozri si http://www.empiria-shop.sk/katalog/p...category_id=95
0 0
sfinks sfinks

sfinks je offline (nepripojený) sfinks

Aspon s 50l zasobnikomsi daj ..aby ti nemuselo kazdu chvilu zapinat avypinat cerpadlo ...
0 0
DAISAN DAISAN

DAISAN je offline (nepripojený) DAISAN

mam ponorku od firmy wilo, stala asi 12000 sk som spokojny funguje dobre studňa má hĺbku asi 12 m.
0 0
thermical thermical

thermical je offline (nepripojený) thermical

tlaková nádrž je pre toľko obyvateľov vhodná minimálne 150 litrová, optimálne 200.
0 0
piopio piopio

piopio je offline (nepripojený) piopio

Poradili mi sigmu, vraj nemajú problém, ak by aj nasali nejaký kamienok, tak je tam nejaká vrculka, čo sa ľahko vymení a sú aj kvalitné robustné a odolné.
Tak som našiel 1"EVGU-16-8, stojí okolo 300 Eur, ale zase bratranec má vraj nejakú kópiu sigmy a našiel som, že má zrejme pumpeg 1" GSK 6-16, za 228 EUR, myslím, že to je ono. Viete o tom niekto niečo?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

teraz je akcia na VILO, ked si k tomu kupis regulator ACSON tak sa ti bude cerpadlo zapinat len ked otvoris kohutik. Je to mozno nevyhodne, ze ti ide na plny vykon aj ked pustas vodu pomaly, ale neklesa tlak.. to by ti skor poradili v obchode.
0 0
pyrit pyrit

pyrit je offline (nepripojený) pyrit

geolog
piopio Pozri príspevok
Poradili mi sigmu, vraj nemajú problém, ak by aj nasali nejaký kamienok, tak je tam nejaká vrculka, čo sa ľahko vymení a sú aj kvalitné robustné a odolné.
Tak som našiel 1"EVGU-16-8, stojí okolo 300 Eur, ale zase bratranec má vraj nejakú kópiu sigmy a našiel som, že má zrejme pumpeg 1" GSK 6-16, za 228 EUR, myslím, že to je ono. Viete o tom niekto niečo?
Pumpeg GSK su vyborne cerpadla vyrabane na slovensku - vyhodne pouzit ak cerpana voda obsahuje vacsiu primes pevnych castic (piesok ...). Ak dodrzite tieto dve pravidla bude sluzit vela rokov: 1. nikdy nesmie ist na sucho, 2. potrebne instalovat prudovu ochranu.
Sigma EVGU je v podstate to iste, len vyrobene v Cechach.
0 0
brano8 brano8

brano8 je offline (nepripojený) brano8

a co hovorite na ponorku ? ta by tam nebola dobra?
mam taki isty problem.
0 0
piopio piopio

piopio je offline (nepripojený) piopio

Ved doteraz sme sa bavili o ponorke. Ale uz je rozhodnute. Vodu mam 6,5 m od dna sachty a tak tam idem strcit samonasavacku. Mam 10m sacie potrubie 5/4 " s kosom s klapkou. Idem kupit EBARA AGA 1.50 a pred neho dam filter. Ma prikon 1,1 kW a da mi navolno az 100 litrov vody za minutu. Keby som mal kupovat ponorku s takymi parametrami, tak sa nedoplatim, tu ebaru mam v PN za 278 eur.
0 0
brano8 brano8

brano8 je offline (nepripojený) brano8

aha jasne pardon zle som cital
0 0
piopio piopio

piopio je offline (nepripojený) piopio

Takže sa hlásim aj s hotovou vecou. Na úvod - všetko šlape ako hodinky. Nakoniec som kúpil ebaru JEX 150. Keď sme ju prvý krát nahodili, mali sme len 10m sacie potrubie, čo nám dávalo pri 6,3m sacej výške max 3,7m vodného stĺpca. Studńu sme vycucli za cca 7 minút. Napokon sme dali 13,5m sacie a 150l pozink. nádobu. Máme tam 1palcový redukč. ventil, a už sa sprchujeme vo vlastnej vodičke pri 3 baroch stabilného tlaku. Podľa prvých meraní čerpadlo zapína max. na 5 sekúnd. Rozsah tlakov na spínači je zatiaľ od 3 barov do 3,9 baru.
Momentálne sa chystám zohnať expanzku, ktorú pripojím na tlakovú nádobu. Mám vyrátané, že ak sa bude tlak hýbať medzi 2,9 a 4 barmi, tak pri 114l expanzke bude čerpadlo zapínať po odobratí 100l vody z tlakovej nádoby. Myslím, že to nebude treba, ešte porozmýšľam, akú expanzku tam dám. Odhadujem, že tak medzi 60 a 80 litrami bude stačiť.
0 0
nozkar nozkar

nozkar je offline (nepripojený) nozkar

Ja mám otázočku. My máme doma svoju vodu. Rezervoár máme spravený pod lesom a odtiaľ ide voda samospádom k domu. Napojené naň sú 3 domy. Problémom je,že je slabý tlak. Ako by sa to dalo vyriešiť? Dala by sa pri dome urobiť nejaká zberná šachta a odtiaľ použiť čerpadlo? Alebo niečo iné?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

nozkar Pozri príspevok
Ja mám otázočku. My máme doma svoju vodu. Rezervoár máme spravený pod lesom a odtiaľ ide voda samospádom k domu. Napojené naň sú 3 domy. Problémom je,že je slabý tlak. Ako by sa to dalo vyriešiť? Dala by sa pri dome urobiť nejaká zberná šachta a odtiaľ použiť čerpadlo? Alebo niečo iné?
možno by pomohla aj nejaká malá kompaktná vodáreň... akurát by nesala zo studne ale z prívodného potrubia...
0 0
nozkar nozkar

nozkar je offline (nepripojený) nozkar

Len či by to šlo, keď ten tlak nie je veľký... aby sa nepoškodila.
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

samozrejme, že by sa to dalo. Ale musí tam byť plavakový ventil v prípade, že by došlo k vyprázdneniu nádrže aby nedošlo k poškodeniu čerpadla(išlo by nasucho). V prípade rezervoáru (o objeme a pod.) ti už poradia lepší znalci. V prípade veľkého objemu a zlého riešenia tejto nádrže môže dôjsť k státiu vody a následne sa môžete nakaziť LEGIONELOU.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja sa pripojím.
Mám narážanú studňu, na trubku sme napojili staré SIGMA čerpadlo, po zapnutí ide trochu piesku - veľmi jemnučky, tak na odporúčanie sme ani neriešili filter-sitko. Vodu momentálne používame len na polievanie záhrady.
Nevýhoda - musíme ísť do šachty a ručne zapnúť a potom zasa vypnúť čerpadlo. Toto potrebujeme vyriešiť.

Výkon studne neviem povedať, veľmi približne - cca 6 hodín trvalo napustenie bazéna cca 20-22m3 /približne, lebo objem bazéna je deklarovaný na 27m3, ale voda nebola až po vrch a ešte šla menej výkonná ponorka s kopanej studne/.
================
V dome máme úpravu - možnosť napojenia na túto studničnú vodu, ja chcem využívať len na 2xWC - neodporúčajú takúto neupravenú vodu pre umývačky a práčky, tak som sa nechala presvedčiť /to je mimo témy/.
Teraz otázka:
potrebujem nejakú nádobu a filter - čo odporúčate? teda dokúpiť samostatnú expanznú nádobu? to je to - zásobník plus nejaký tlakový spínač plus filter na ten piesok, poradte, tú SIGMU by som tam najradšej nechala, teda nechcem kupovať komplet vodárničku.
Ďakujem za odpovede, tipy, linky........
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať