Zavrieť

Porady

Materská 2011

Dobrý večer milí poraďáci,
prečítala som tuším všetky príspevky ohľadne materskej, ale aj tak si neviem odpovedať na svoje otázky. Som zatiaľ SZČO a plánujeme s manželom mimčo, ktoré by sa malo (teda aspoň podla našich plánov) narodiť niekedy v marci, apríli budúceho roku.
Od 07/2007 som povinne nemocensky poistená z minima.
Od 11/2008 si platím aj DNP a to z rozdielu min.vym.základu a max.vym.základu.Čo využívam pri PN a OČR.
Chcem sa spýtať, keďže chcem na budúci rok najvyššiu možnú materskú:
1. Ak otehotniem v lete tohto roku, budem musieť ísť na rizikovú PN, ovplyvní mi toto čerpanie PN, ktoré by bolo až pokiaľ by som nešla na materskú výšku maximálnej materskej?
2. Treba platiť odvody do SP počas tejto PN, ak chcem max.materskú?

Pekne prosím pomožte mi sa z toho vymotať.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zuzkall Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som velmi pekne poprosit skusenych o radu, resp. potvrdenie, ci uvazujem spravne. Je to zatial cisto hypoteticke, ale keby som mala napr. termin porodu 30.5.2012 a napr. 15.12.2011 by som si uzavrela novy pracovny pomer hoci u toho isteho zamestnavatela (aj predtym by som bola zamestnana a podmienku 270 dni by som splnala) s tym, ze zakladnu mzdu by som mala 400-500 EUR/mes. ale za december by som este dostala velku odmenu, resp. premiu tak, aby som za december mala max. vymeriavaci zaklad pre nem. poistenie a od januara by som v tomto pracovnom pomere pokracovala (mzda by uz bola bez odmien,takze od januara by bol VZ tych 400 - 500 EUR) az do naskupu na matersku niekedy v polke aprila 2012. DOSTALA BY SOM MAXIMALNU MATERSKU? (rozhodujuce obdobie by bol 15.-31.12.2011, a na vypocet materskej by mi brali max. vymeriavaci zaklad?) Vopred velmi velmi pekne dakujem za odpoved.
.. čisto hypoteticky .. áno .... ale dodám, že to platí za súčasného znenia zákona
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Martinella Pozri príspevok
Ahojte, chcem Vás poprosiť o názor na takýto prípad:
Nezamestnaná nastúpila na MD - bez nároku na MD, 2 roky poberá rodičovský príspevok. Teraz je tehotná, predpokladaný termín pôrodu 30.09.2011. Pani v Soc.poisťovni, dobrá známa, jej poradila prihlásiť sa na DNP s max.VZ a pokúsiť sa zamestnať aspoň na 3 mesiace s min.VZ hoci len na 2 hodiny, vraj aby splnila podmienku 270 dní nemocenského poistenia a vznikne jej nárok na MD s max.VZ. Zamestnanie má pred nástupom na MD zrušiť.
Čo vy na to? Aká bude výška jej materského?
:-)
Takéto rady sa akosi množia. Dala by som na jej mieste písomný dotaz na úsredie soc.poistnovne cez poradnu. A presne by som napísala, že pravdep. termín pôrodu je xxx. Mám možnosť pracovať na prac.pomer na dobu určitú 3 (príp. 4) mesiace. Ak sa prihlásim hned na DNP, či mi vznikne nárok na materské, tj. splním podmienku 270dní, ak DNP a zamestnania bude v období 3mesiacov súbežné. Možno je tam takáto medzera? V čase trvania PP však bude jej vym.základ z DNP znížený o vym.základ v zamstnaní, tj. uplne maximálnu materskú mať určite nebude. Ale by som bola zvedavá, či nárok ano. LEbo toto je ozaj velmi háklivé radiť a nespoliehala by som sa na to.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

brčko Pozri príspevok
Takéto rady sa akosi množia. Dala by som na jej mieste písomný dotaz na úsredie soc.poistnovne cez poradnu. A presne by som napísala, že pravdep. termín pôrodu je xxx. Mám možnosť pracovať na prac.pomer na dobu určitú 3 (príp. 4) mesiace. Ak sa prihlásim hned na DNP, či mi vznikne nárok na materské, tj. splním podmienku 270dní, ak DNP a zamestnania bude v období 3mesiacov súbežné. Možno je tam takáto medzera? V čase trvania PP však bude jej vym.základ z DNP znížený o vym.základ v zamstnaní, tj. uplne maximálnu materskú mať určite nebude. Ale by som bola zvedavá, či nárok ano. LEbo toto je ozaj velmi háklivé radiť a nespoliehala by som sa na to.
Veľmi pekne ďakujem, potvrdzujete mi moje úvahy. Tiež som jej poradila napísať na Soc.poisťovňu do poradne alebo priamo na MPSVaR o vysvetlenie zákona. Lebo tiež mám pocit, že platí DNP zbytočne. Ale u nás na Slovensku jeden nikdy nevie:-(
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. zaves to sem potom keď odpíšu ....
.. podľa mňa tiež platí zbytočne.. ale SP je SP - žeby nás prekvapili
0 0
susan012 susan012

susan012 je offline (nepripojený) susan012

Ahojte potrebujem poradiť. Mám synčeka ktory bude mat v novembri 3 roky.Teraz by som si chcela sporit DNP a asi tak za 2 mesiace by sme chceli začat robit na druhom dietati. Lenže v novembri by som mala nastupit do zamestanania, kebyže aspon dva tyždne pred nastupom idem na rizikove tak ako je to potom stym DNP keby mi chybal mesiac alebo dva aby som mala 270 dni. Mohla by som to tak spravit že na 1-2 dni nastupim do prace a potom by ma dal na rizikove a dostavala by som len od zamestnavatela a DNP by som si platila dalej. Da sa to?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

susan012 Pozri príspevok
Ahojte potrebujem poradiť. Mám synčeka ktory bude mat v novembri 3 roky.Teraz by som si chcela sporit DNP Tak to som netušila, že sa dá DNP sporiť. a asi tak za 2 mesiace by sme chceli začat robit na druhom dietati. Lenže v novembri by som mala nastupit do zamestanania, kebyže aspon dva tyždne pred nastupom idem na rizikove tak ako je to potom stym DNP keby mi chybal mesiac alebo dva aby som mala 270 dni. Mohla by som to tak spravit že na 1-2 dni nastupim do prace a potom by ma dal na rizikove a dostavala by som len od zamestnavatela a DNP by som si platila dalej. Da sa to?
Prihlás sa na DNP. Ostatné doriešiš potom.
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Dobry den, potrebovala by som poradit. Som v 8tt. Som zamestnana v terajsom zam.od 05/2009. DNP si platim od 10/10 z max. (max.VZ-hruba mzda). V minulosti som bola tiez DNP od 1/2009 do 2/2010 z min.VZ. Ocakam, ze budem dostavat max.materske. Ale teraz som na pochybach, lebo neviem, ktore obdobie je pre mna rozhodujuce. Je to rok 2O10? Alebo to bude obdobie od posledneho prihlasania na DNP?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

valca11 Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit. Som v 8tt. Som zamestnana v terajsom zam.od 05/2009. DNP si platim od 10/10 z max. (max.VZ-hruba mzda). V minulosti som bola tiez DNP od 1/2009 do 2/2010 z min.VZ. Ocakam, ze budem dostavat max.materske. Ale teraz som na pochybach, lebo neviem, ktore obdobie je pre mna rozhodujuce. Je to rok 2O10? Alebo to bude obdobie od posledneho prihlasania na DNP?
Od posledného prihlásenia na DNP. Rozhodujúce obdobie bude 10 až 12/2010.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zdravím Vás! Mám takú otázočku ohľadom materskej a nástupom na materskú dovolenku. Jedná sa o to, že robím účtovníctvo v jednej firme a chceme nájsť za mňa náhradu. Zvažovali sme 2 pracovníčky, nakolko som tú prácu doteraz vykonávala len ja sama, ale už som to robila dlhé roky. Aby sa nenarušil systém vo firme, tak by sme potrebovali dve žienky, aby to stíhali. Lenže. Ja mám nastúpiť na MD 29.júna. Dovtedy však musím zaškoliť nové pracovníčky. Len zamestnávateľ má obavy, že si strojnásobí mzdové náklady, nakoľko bude platiť mne, a tým dvom novým babám. Ja ich budem zaúčať, ale oni budú robiť ... Ako by sa to dalo vyriešiť? Skrátiť mi pracovný úväzok na polovičný? S polovičným platom? Chodila by som len na pol dňa do roboty? Nemôžem to moc odkladať, lebo človek nidky nevie, čo sa stane a raz dva je na rizikovom. Poraďte ako by sa to dalo, aby nikto nebol ukrátený. Bude mať môj príjem za rok 2011 vplyv na materskú dávku? Ďakujem.
Naposledy upravil Anonymka : 08.02.11 at 13:14 Dôvod: vynechané slovo
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
nenájde sa odborník, ktorý by mi poradil?
0 0
andamante andamante

andamante je offline (nepripojený) andamante

dobry den,
prosim Vas, poradte mi ohladom materskej... 30.3.2011 mam termin porodu, teraz som na rodicovskom prispevku s 2 rocnou dcerou, ktora sa narodila 2.11.2008. Prvu vysku materskeho som mala maximalnu, chcem sa spytat, aku vysku materskeho budem mat teraz? nikde som nepracovala, ani som si nic neplatila, len som stale zamestnankyna tej iste firmy. Z coho mi bude vypocitana vyska materskeho? Budu sa brat do uvahy, tie iste parametre ako pri prvej materskej?
dakujem za rady!!
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Anonymka Pozri príspevok
Zdravím Vás! Mám takú otázočku ohľadom materskej a nástupom na materskú dovolenku. Jedná sa o to, že robím účtovníctvo v jednej firme a chceme nájsť za mňa náhradu. Zvažovali sme 2 pracovníčky, nakolko som tú prácu doteraz vykonávala len ja sama, ale už som to robila dlhé roky. Aby sa nenarušil systém vo firme, tak by sme potrebovali dve žienky, aby to stíhali. Lenže. Ja mám nastúpiť na MD 29.júna. Dovtedy však musím zaškoliť nové pracovníčky. Len zamestnávateľ má obavy, že si strojnásobí mzdové náklady, nakoľko bude platiť mne, a tým dvom novým babám. Ja ich budem zaúčať, ale oni budú robiť ... Ako by sa to dalo vyriešiť? Skrátiť mi pracovný úväzok na polovičný? S polovičným platom? Chodila by som len na pol dňa do roboty? Nemôžem to moc odkladať, lebo človek nidky nevie, čo sa stane a raz dva je na rizikovom. Poraďte ako by sa to dalo, aby nikto nebol ukrátený. Bude mať môj príjem za rok 2011 vplyv na materskú dávku? Ďakujem.
Ak si nepretržite poistená už viac rokov, ako píšeš, tak RO pre výpočet materského bude u teba rok 2010.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

andamante Pozri príspevok
dobry den,
prosim Vas, poradte mi ohladom materskej... 30.3.2011 mam termin porodu, teraz som na rodicovskom prispevku s 2 rocnou dcerou, ktora sa narodila 2.11.2008. Prvu vysku materskeho som mala maximalnu, chcem sa spytat, aku vysku materskeho budem mat teraz? nikde som nepracovala, ani som si nic neplatila, len som stale zamestnankyna tej iste firmy. Z coho mi bude vypocitana vyska materskeho? Budu sa brat do uvahy, tie iste parametre ako pri prvej materskej?
dakujem za rady!!
Bude to tak, ako píšeš, ak si zamestnankyňa na RD, tak platí pre teba § 57 ods. 2, druhá veta: Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
0 0
andamante andamante

andamante je offline (nepripojený) andamante

dakujeem za odpoved velmi pekne!!!
0 0
Zuzana Oroszova Homolyova Zuzana Oroszova Homolyova
Dobry vecer, trocha sa pridavam k teme aj mojou otazkou od 1.1.2011 som nezamestnana a na rodicovskej dovolenke a zaroven si platim dobrovolne nemoc.poistenie. Otazka je: ak otehotniem v tomto roku a s velkou pravdepodobnostou aj budem na PN rizikove tehot. ako sa mi bude ratat materska? z coho? nie som si ista ci z dobrovolneho ci z predosleho zamestnania...zacinam mat z toho gulas. Dakujem za radu.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Z aktuálne trvajúceho nemoc. poistenia teda z DNP Ti budú počítať materské.
0 0
zuzin1 zuzin1

zuzin1 je offline (nepripojený) zuzin1

Dobrý deň! Chcem sa spýtať od 1.1 vyšiel zákon, že sa môže popri rodičovskom príspevku pracovať. Malý bude mať tento mesiac 2 roky aké sú podmienky môže sa pracovať na dohodu, alebo na TPP ako je to, aby nezobrali materskú a čo dieťa z dieťaťom môžu byť starý rodičia, alebo ako to je aby som neprišla o rodič.prísp. a ešte sa chcem spýtať keby otec dieťaťa išiel na rodič.príspevok on je teraz dobrovolne nezamestnaný, ja by som mohla ísť na UPSVaR mala by som nárok na príspevok zo sociál. prvých 6 mesiacov a načo by som mala ešte nárok a potom by si nemusel otec dieťaťa platiť dobrovolné poistenie však? Môžte mi prosím Vás odpoveď ja viem, že je to dosť otázok, ale v tejto dobe je zložitá situácia a človek sa bojí, aby som neprišla o niaky príspevok na ktorý mám nárok. Ďakujem
0 0