Zavrieť

Porady

Súhrnný výkaz k DPH

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadne súhrnného výkazu k DPH. Na daňovom úrade mi povedali, že keď my fakturujeme iba služby, aj vtedy musíme podať súhrnný výkaz k DPH, lebo ten sa vraj podáva vtedy, ak fakturujeme do zahraničia - do krajín EÚ. To znamená, že ak fakturujeme služby do zahraničia a je to krajina EÚ tak do súhrnného výkazu dám iba tú krajinu? Pretože my fakturujeme aj do štátov, ktoré nie sú členom EÚ. Ďakujem za radu.
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Prosím o radu v nasledovnom prípade. Firma podávala SV štvrťročne a mala napr. v SV za 4.Q 2010 sumu 35000,-, v 1. a 2. Q 2011 nedodala tovar a nepodávala SV a v 3. Q 2011 bol SV v sume 42000,- . V októbri nebol dodávaný tovar a v novembri bude dodaný tovar napr. za 28000,-. To znamená, že keď sledujem štvrťroky, v novembri presiahne suma 100 000 Eur a treba podávať SV mesačne. Chápem to správne tak, že už od novembra 2011 podávam SV mesačne? Ďakujem za každu radu.

V § 80 odst. 2:
(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur; možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja to chápem trošku inak:


Príklad
č. 2/ Platiteľ dane dodal tovar pre podnikateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte za prvý štvrťrok 2010 v hodnote 80 000 €, v druhom štvrťroku 2010 v hodnote 60 000 €. Za prvý a druhý štvrťrok podal súhrnný výkaz štvrťročne.
V júli dodal tovar v hodnote 50 000 €, v auguste v hodnote 35 000 € a v septembri v hodnote 30 000 €. V treťom štvrťroku prekročil stanovenú hodnotu dodávok tovaru a preto je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac (júl, august a september) 2010, v lehote na podanie súhrnného výkazu za kalendárny mesiac, v ktorom hodnota dodaných tovarov v príslušnom kalendárnom štvrťroku presiahla 100 000 € t.j. do 20.októbra 2010.

= z tohto vychádza že sa tie štvrťoku nespočítavajú ale berú samotatne. vy v oktobri máte dodávku tovaru 0,00 € a v novembri 28,000 €, takže 4Q zatiaľ máte hodnotu 28,000 € a neprekročili ste 100,000 €. V priklade platiteľ nebol povinný podávať mesačne napríklad už za 2Q.

Príklad č.3/
Platiteľ dane dodal tovar pre podnikateľa identifikovaného pre daň v inom členskom štáte v prvom štvrťroku 2010 v hodnote 70 000 € a podal súhrnný výkaz za I. štvrťrok do 20 apríla.2010. V mesiaci apríl dodal tovar podnikateľovi v hodnote 60 000 € a v máji v hodnote 55 000 €. Keďže v máji platiteľ dane presiahol hodnotu dodávaných tovarov v príslušnom kalendárnom štvrťroku, je povinný podať súhrnný výkaz samostatne za apríl 2010 a samostatne za máj 2010 v lehote na podanie súhrnného výkazu za kalendárny mesiac, v ktorom hodnota dodaných tovarov v príslušnom kalendárnom štvrťroku presiahla 100 000 € t.j. do 20. júna 2010

= aj tu je vidno, že hovoria že prekročil 100,000 až v máji a nie v apríli. Pritom keby sa to spočítavalo, tak prekročil logicky už v apríli.


V § 80 odst. 2:
(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur.

Ale nepíše sa tu že dohromady. Proste za posledné štyri Q ste nemali tovar nad 100,000 €
3 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Zdroj: Metodický pokyn drsr.sk
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov.../sv_1_1_10.pdf
1 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ďakujem za odpoveď. Takže som to pochopila tak, že naďalej posielam SV štvrťročne?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ja to tak chápem.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
už som tak domotaná, že si to musím odobriť....

SK platca DPH urobil preklady pre platcu DPH v Rakusku. Fa je 3.11.2011 a je samozrejme bez DPH.
Súhrnný výkaz podám mesačne alebo kvartálne?
Ďakujeeeem
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

jacekova Pozri príspevok
už som tak domotaná, že si to musím odobriť....

SK platca DPH urobil preklady pre platcu DPH v Rakusku. Fa je 3.11.2011 a je samozrejme bez DPH.
Súhrnný výkaz podám mesačne alebo kvartálne?
Ďakujeeeem

Preklady sú služby, ano?

Podáš kvartálne, ak ste nedodali tovar nad 100,000 €.
3 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
áno Zuzka, ide o preklad zo slovenčiny do nemčiny.
je to úplne prvýkrát,čo tento klient čosi dodal do EU. tovar nedodáva
dakujeeeem, takže mám čas do 20.1.2012


zk24 Pozri príspevok
Preklady sú služby, ano?

Podáš kvartálne, ak ste nedodali tovar nad 100,000 €.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

jacekova Pozri príspevok
áno Zuzka, ide o preklad zo slovenčiny do nemčiny.
je to úplne prvýkrát,čo tento klient čosi dodal do EU. tovar nedodáva
dakujeeeem, takže mám čas do 20.1.2012
Tak potom tak ako hovorím. Lebo preklady sú aj stavebné úpravy
Ak nemusíš vybavovať el.podateľnu a podobne, tak áno máš čas do 20.1.2012
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
zk24 Pozri príspevok
Tak potom tak ako hovorím. Lebo preklady sú aj stavebné úpravy
Ak nemusíš vybavovať el.podateľnu a podobne, tak áno máš čas do 20.1.2012
potom ma to napadlo, že to slovo preklady je dvojzmyselné :-)

ZEP mám už skoro 2 roky, takže vybavovať nemusím nič
dakujem, pekný dník
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Kde na stránke DRSR nájdem registračný formulár/žiadosť pre podávanie súhrnného výkazu elektronicky?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
http://www.drsr.sk/wps/portal
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Takže, súhrnný výkaz sa podáva cez e-dane? A k tomu treba ten identifikátor - Žiadosť o vydanie identifikátora?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Skus tuto temu, tam je to vysvetlene:

http://www.porada.sk/t168568-elektro...-1-2012-a.html
1 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

Dúfam, že mi pomôžete.
Platca DPH na Slovensku dodáva elektroinštalačné služby pre českého odberateľa, platcu DPH v Česku. Vykonanie prác je v Česku.
Ako mám v omege vystaviť zOF? Viem že to bude bez DPH ale neviem či sadzba bude nulová alebo neobsahuje DPH a tiež neviem zvoliť typ sumy, v krose mi povedali že typ sumy je 16, kde je uvedený § 43. Ale podľa toho, čo tu píšete súhrnný výkaz nepodávam. Samozrejme podľa typu sumy 16 mi program tento výkaz vygeneruje podľa § 80.
0 0
ivkň ivkň

ivkň je offline (nepripojený) ivkň

Dobrý deň, mám otázku k podávaniu súhrnného výkazu:

Sme platitelia DPH, firma v ČR tiež platiteľ DPH v ČR. My sme im dodali náš výrobok. Avšak najskôr sme im vyhotovili zálohovú faktúru, tú nám zaplatili, dodanie však bolo o 2 mesiace neskôr- tým aj vyúčtovacia faktúra bola o 2 mesiace neskôr. Ja som však k prijatej zálohe od nich vyhotovila doklad na "DPH", ako sa robí štandardne pri slovenských obchodoch spojených so zálohou zaplatenou. Teraz tento daňový doklad k prijatej zálohe som dala do súhrnného výkazu. Je to správne?????? Prosím poraďte. Ak to nie je správne, čo mám urobiť aby som to opravila???? Ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať