Zavrieť

Porady

Súhrnný výkaz k DPH

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadne súhrnného výkazu k DPH. Na daňovom úrade mi povedali, že keď my fakturujeme iba služby, aj vtedy musíme podať súhrnný výkaz k DPH, lebo ten sa vraj podáva vtedy, ak fakturujeme do zahraničia - do krajín EÚ. To znamená, že ak fakturujeme služby do zahraničia a je to krajina EÚ tak do súhrnného výkazu dám iba tú krajinu? Pretože my fakturujeme aj do štátov, ktoré nie sú členom EÚ. Ďakujem za radu.
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

zk24 Pozri príspevok
Teraz zas v metodickom pokyne citam toto:

"Ak platiteľ dane dodáva len službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň, môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, pretože hodnota tovarov je v danom prípade nula."


V tejto teme vsak potvrdzuju vsetci moje prve tusenie - ze podavam mesacne: http://www.porada.sk/t125514-p2-suhr...ml#post1231007


uz som z toho blazon. Ak mate postrehy, privitam. Dakujem.
limitovane je dodanie tovaru ale nie sluzieb.ak dodavas iba sluzby je to neobmedzene a mozes podavat kvartalne. Urcite som to tu uz pisala a potvrdili mi to. Ak dodavas aj tovar musis sledovat limit 100.000 EUR za kvartal.
3 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Rozalka Pozri príspevok
Ja som toho názoru, že v konkrétnom prípade stačí kvartálne (§80 ods. 2: suma tovarov podľa bodu a-c nepresiahla danú hranicu, môžem podávať súhrnný výkaz štvrťročne!)
Myslim ze ta formulacia v zakone je napisana velim nestastne. Na jednej strane hovori ze sa musi podavat mesacne, v pripade dodania nejakych sluzieb a), b), c) a moj pripad d) v pripade dodania sluzieb. Dalej odsek 2 hovori ze ak dodane tovary podla a-c nepresiahnu 100,000 € tak moze zdanitelna osoba podat SV kvartalne.

Z coho uplne vylucili sluzby. Tak na "prve" citanie z toho pre mna vychadza ze SV sa podava mesacne ak doslo iba k dodaniu sluzieb. Ta dalsia tema, kde vsetci svorne suhlasia s "JankaO" to potvrdzuje. Ale metodicky pokyn to zas cele vyvratil...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja viem, ze sa to tu riesilo od zaciatku a aj ten pokyn myslim, ze to vysvetluje dost jasne, ak dodavate len sluzby mate moznost podavat kvartalne.
Prispevok od JankaO bol este z konca roka 2009, ked to este nebolo ujasnene.
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ježiši, mne odpadol taky kamen zo srdca..... Fuj. Nech ten zakon citam stale dookola, stale mi z toho vychadzaju dve uplne protichodne riesenia...

Vytlacim si metodicky pokyn
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

zk24 Pozri príspevok
Ježiši, mne odpadol taky kamen zo srdca..... Fuj. Nech ten zakon citam stale dookola, stale mi z toho vychadzaju dve uplne protichodne riesenia...

Vytlacim si metodicky pokyn
Ked sa zacal ten chaos so suhrnnymi vykazmi, som raz cakala jedneho klienta na DU a tam na nastenke mali vsetky mozne priklady ako a kedy podavat suhrnny vykaz, tak som si to mala cas v klude a priamo zo zdroja nastudovat, pretoze podla mna tie zakony su pisane strasne. A potom este porada, tu som si to este overovala. Tiez mam niekolkych klientov co poskytuju iba sluzby.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Dobrý večer, poprosím Vás o radu, ak FO-neplatca DPH vykonáva reklamné a marketingové služby(konkrétne kódovanie webu,ale vykonáva to doma t.j. v SR) pre českého odberateľa, ktorý má v ČR pridelené IČ DPH tak sa musí zaregistrovať pre platcu DPH podľa §7 a robiť súhrnné výkazy?(bude to evidencia podľa§15) Tak? a ak vykoná aj pre slovenského odberateľa tak fakturuje bez DPH. Je to tak správne?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

janapill Pozri príspevok
Dobrý večer, poprosím Vás o radu, ak FO-neplatca DPH vykonáva reklamné a marketingové služby(konkrétne kódovanie webu,ale vykonáva to doma t.j. v SR) pre českého odberateľa, ktorý má v ČR pridelené IČ DPH tak sa musí zaregistrovať pre platcu DPH podľa §7 a robiť súhrnné výkazy?(bude to evidencia podľa§15) Tak? a ak vykoná aj pre slovenského odberateľa tak fakturuje bez DPH. Je to tak správne?
Poopravim, musi sa registrovat podla §7a, avsak to nie je registracia na platitela DPH. Je to iba registracia pre IC DPH. Faktury do zahranicia musi vystavovať podla §73 a súhrnný výkaz podávať podľa §80 kvartálne.

Pri dodávaní sluzieb do zahranicia uvádza na svojich vystavenych faktúrach pridelene IC DPH (plus uvadza odkaz na paragrafy prenosu danovej povinnosti), ale ked fakturuje na slovensko faktury vystavuje bez IC DPH a aj bez DPH (nie je platitelom DPH)
1 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Jej, ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže je to tak ako som myslela až na tie "chybičky" v paragrafoch )). Takže ak teraz vystaví Fa do ČR za mesiac 09/2011 (živnosť má od 12.9.2011) tak musí do 20.10. stihnúť sa zaregistrovať a následne vybaviť na DÚ elektr.komunikáciu pre podávanie súhrného výkazu. Tak?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

janapill Pozri príspevok
Jej, ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže je to tak ako som myslela až na tie "chybičky" v paragrafoch )). Takže ak teraz vystaví Fa do ČR za mesiac 09/2011 (živnosť má od 12.9.2011) tak musí do 20.10. stihnúť sa zaregistrovať a následne vybaviť na DÚ elektr.komunikáciu pre podávanie súhrného výkazu. Tak?
Registraciu pre IC DPH musi podnikatel spravit este pred dodanim sluzby, kedze potrebuje IC DPH, ktore musi uviest na fakture.
Suhrnny vykaz sa podava do 20.10.2011 za 3Q. Dovtedy treba vybavit tu elektronicku komunikaciu

§ 7a


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

a teraz to ako vyriešiť? Keď on už vlastne chce fakturovať za ten september? či musí najprv sa zaregistrovať podľa §7a a potom vystaví Fa s októbrovým dátumom?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Kazdopadne sa musi najprv registrovat. Bez toho nemoze vystavit fakturu. Teda moze, ale bude vystavena nespravne samozrejme. Sluzbu mal dodat az po registracii. Kazdopadne datum dodania sluzby musi byt neskorsi (alebo ten isty den) ako datum registracie. A nezabudnut ze FA musi byt vystavena do 15 dni od dodania sluzby.

A suhrnny vykaz podany do 20.10.2011....

Ako si poradit? Dohodnut sa s odberatelom?
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Ďakujem veľmi pekne za pomoc. ))
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prosím vás spadajú vykonané elektroinštalačné práce na nehnuteľnosti v Nemecku pre nemeckú firmu pod par. 16 - čiže nepatria do súhrnného výkazu? Považuje sa to za stavebné práce? Ďakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Môj názor je, že sú to služby vzťahujúe sa na nehnuteľnosť.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

z DrSr...
Pri posúdení skutočnosti, či ide o službu vzťahujúcu sa na nehnuteľnosť, odporúčame vychádzať z judikatúry Súdneho dvora ES. Pokiaľ ide o pojem „nehnuteľný majetok“ je potrebné zdôrazniť, že jedným z podstatných znakov nehnuteľného majetku je, že sa viaže k určitej časti zemského povrchu. V tejto súvislosti Súdny dvor ES rozhodol, že ak je pozemok trvalo ohraničený, hoci aj ponorený, môže byť považovaný za nehnuteľný majetok. Ak sa poskytovanie služieb vzťahuje na určité geografické oblasti, v ktorých môžu byť služby vykonávané, spájajú sa s určitou časťou zemského povrchu, ktorý je vymedzený stálym spôsobom, musia byť tieto služby považované za služby vzťahujúce sa na nehnuteľný majetok. Je potrebné skúmať, či je vzťah medzi predmetnou poskytovanou službou a nehnuteľným majetkom dostačujúci. Pokiaľ samotné poskytovanie služieb dostatočne úzko súvisí s nehnuteľným majetkom, patrí do pôsobnosti § 16 ods. 1 zákona o DPH.
V tejto súvislosti uvádzame rozsudok Súdneho dvora ES C-166/05 Heger Rudi GmbH. Podľa citovaného rozsudku Súdneho dvora ES prevod práv na chytanie rýb formou odplatného prevodu povolení na chytanie rýb je poskytovaním služieb súvisiacich s nehnuteľným majetkom.
Stavebné práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť
Stavebné práce sú odborné činnosti, ktorými sa uskutočňuje stavba zo stavebných výrobkov. Miestom dodania stavebných prác je podľa § 16 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Stavebnými prácami môžu byť napr. zemné práce, murárske práce, stavebno-inštalačné práce a pod. Pri stavebných opravách a rekonštrukciách nehnuteľností, pri prácach spojených s výstavbou infraštruktúry (diaľnic, železníc), s výstavbou inžinierskych sietí (elektrických vedení, plynovodov, vodovodov, telekomunikačných rozvodov a pod.) je miestom dodania služby miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
5 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Ďakujem, ja som tiež názoru, že ak ide o elektroinštalačné práce v budove, tak sa to viaže na nehnuteľnosť a súhrnný výkaz nie je potrebné podávať.
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Ešte vás prosím o radu. SZČO, ktorý je registrovaný podľa par. 7a Zákona o DPH, vykonáva zváracie práce v Nemecku /práce sa netýkajú nehnuteľnosti/. Tieto práce fakturuje slovenskej s.r.o. s IC DPH slovenským. Uvedená faktúra nepôjde do súhrnného výkazu, keďže odberateľom je slovenská s.r.o? Ďakujem.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ak ide o služby podľa §15 ods. 1 s miestom dodania v tuzemsku, tak FA je vystavená bez DPH, a nevstupuje do SV.

§15
(1) Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania

PS.: Ak sa tieto zváračské práce nevykonávajú na nehnuteľnosti, tak na čom? Nemôžu sa vykonávať napríklad na hnuteľnom majetku - §16 ods. 9?
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

zvárajú sa súčiastky, z ktorých sa potom vyrábajú nejaké stroje
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

par. 16
9/ Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

- mne z toho vychádza, že ak sa zvárajú súčiastky, z ktorých sa potom vyrobí stroj, že sa nejedná o práce na hnuteľnom majetku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať