Zavrieť

Porady

Funkčná klasifikácia 09501 a kód zdroja 111

Dobrý deň,
prosím Vás, môže sa použiť pri čerpaní s funkčnou klasifikáciou 09501 - školský klub detí kód zdroja 111? Som ZŠ, zriaďovateľ mesto.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    mcinga Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím Vás, môže sa použiť pri čerpaní s funkčnou klasifikáciou 09501 - školský klub detí kód zdroja 111? Som ZŠ, zriaďovateľ mesto.
    Ani jedno, ani druhé sa nemôže použiť. Klasifikácia výdavkov pre ŠKD bola dávno zrušená, resp. 09501 slúži už na iné účely. Výdavky ŠKD sa účtujú na 09121. Môžeš sa o tom presvedčiť na stránke štatistického úradu /klasifikácia výdavkov verejnej správy COFOG/, sú k tomu aj vysvetlivky. Kód zdroja sa používa 41 v prípade, že ide o zdroje od zriaďovateľa. Ak ide o mimorozpočtové zdroje, /napr. výdavky z vybraných popl. za ŠKD/ používa sa 72. Kód zdroja 111 sa používa len pre výdavky zo ŠR.
    Naposledy upravil susann2 : 03.05.10 at 13:33

    mcinga je offline (nepripojený) mcinga

    mcinga
    Ďakujem za odpoveď . Pozrela som sa na klasifikáciu výdavkov verejnej správy a prosím Ťa, Susan, vysvetli mi to. Kde v tomto znení je ŠKD? Ďakujem.

    09.1.2 Základné vzdelanie
    Poskytovanie základného vzdelania (základná škola 1.- 9. ročník).
    Riadenie, kontrola, prevádzkovanie alebo podpora škôl poskytujúcich základné vzdelanie v základných školách, špeciálnych školách a v pomocných školách 1. - 9. ročník.
    V tejto triede nie sú zahrnuté: výdavky na služby v školstve zabezpečované v príslušných školských zariadeniach (09.6.0).

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    mcinga Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď . Pozrela som sa na klasifikáciu výdavkov verejnej správy a prosím Ťa, Susan, vysvetli mi to. Kde v tomto znení je ŠKD? Ďakujem.

    09.1.2 Základné vzdelanie
    Poskytovanie základného vzdelania (základná škola 1.- 9. ročník).
    Riadenie, kontrola, prevádzkovanie alebo podpora škôl poskytujúcich základné vzdelanie v základných školách, špeciálnych školách a v pomocných školách 1. - 9. ročník.
    V tejto triede nie sú zahrnuté: výdavky na služby v školstve zabezpečované v príslušných školských zariadeniach (09.6.0).
    Až teraz zisťujem, že som sa nepresne vyjadrila. Uviedla som, kde nájdeš klasifikáciu výdavkov, ale výdavky pre ŠKD vlastne nikde nenájdeš. Pod 09501 je teraz nejaké záujmové vzdelávanie pre dospelých. ŠKD, kedže nie nikde uvedený a je súčasťou základnej školy, účtuje sa na tejto funkčnej klasifikácii. Takto sme boli na západe preškolení. Výdavky, ale treba sledovať zvlášť na ZŠ aj ŠKD, jednak kvôli štatiskickému vykazovaniu a jednak z dôvodu rozdielneho zdroja financovania. Používa sa síce pri výdavkoch iný kod zdroja, ale môže sa vyskytnúť i spoločný, preto v účtovníctve, v symbole, ktorý to umožnuje, používam vlastnú analytiku.
    Naposledy upravil susann2 : 03.05.10 at 17:25

    mcinga je offline (nepripojený) mcinga

    mcinga
    Ako tak rozmýšľam, je v tom logika. My sme však usmernení, že ŠKD je 09501 a ešte, že pri tejto funkčnej klasifikácii nemôžme použiť kód zdroja 111. Prečo? Ak môžme použiť kód zdroja pri FK 09121 - 111, 41, 72, kde nájdem usmernenie na použitie aký kód zdroja k akej FK.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    mcinga Pozri príspevok
    Ako tak rozmýšľam, je v tom logika. My sme však usmernení, že ŠKD je 09501 a ešte, že pri tejto funkčnej klasifikácii nemôžme použiť kód zdroja 111. Prečo? Ak môžme použiť kód zdroja pri FK 09121 - 111, 41, 72, kde nájdem usmernenie na použitie aký kód zdroja k akej FK.
    To nenájdeš nikde, pretože jedno s druhým nesúvisí. O klasifikácii výdavkov rozhoduje štatistický úrad, neviem načo všetko to slúži, možno naozaj len pre potreby štatistiky. Kódy zdroja stanovuje MFSR, každoročne ich zverejňuje vo finančnom spravodaji ako príručku na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy, posledné sú uverejnené vo FS 2/2010. Kód zdroja 111 - sú prostriedky štátneho rozpočtu. Na financovanie ŠKD dostávate prostriedky od zriadovateľa z jeho vlastných zdrojov, aj ked obce a mestá dostávajú financie aj z podielových daní. Koncom roka obddržali obce a mestá na vykrytie rozpočtu samospráv aj financie zo ŠR, mohlo sa stať, že takéto prostriedky posunuli aj škole, ale to museli školám oznámiť. V takomto prípade, sa použil kód zdroja 111 aj pri výdavkoch na OK.

    Pri účtovaní výdavkov najskôr zistíš kto čerpal /aká zložka v organizácii/, fin. prostriedky a priraďíš funkčnú klasifikáciu, potom nasleduje ekonomická klasifikácia výdavkov a napokon zisťuješ z akého zdroja /zo ŠR, od zriaďovateľa, mimorozpočtové atd./ bolo financovanie uskutočnené a priradíš kód zdroja.
    Naposledy upravil susann2 : 04.05.10 at 09:07

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    susann2 Pozri príspevok
    Ani jedno, ani druhé sa nemôže použiť. Klasifikácia výdavkov pre ŠKD bola dávno zrušená, resp. 09501 slúži už na iné účely. Výdavky ŠKD sa účtujú na 09121. Môžeš sa o tom presvedčiť na stránke štatistického úradu /klasifikácia výdavkov verejnej správy COFOG/, sú k tomu aj vysvetlivky. Kód zdroja sa používa 41 v prípade, že ide o zdroje od zriaďovateľa. Ak ide o mimorozpočtové zdroje, /napr. výdavky z vybraných popl. za ŠKD/ používa sa 72. Kód zdroja 111 sa používa len pre výdavky zo ŠR.
    tak toto mi akosi nejde do hlavy, klasifikácia výdavkov je daná vyhláškou ŠÚ č. 195/2003 Z.z. - v 09501 je napísané zariadenia záujmového vzdelávania. Ja tiež účtujem výdavky ŠK na 09501. Žeby som účtovala zle už od roku 2003 ? Lebo neviem o tom, aby sa od roku 2003 menila vyhláška. Nenašla som komentár k vyhláške. Taktiež vo výkaze P104 sleduješ výdavky za ZŠ a ŠK osobitne - teraz som sa mrkla do príručky na tento rok -
    Toto je výňatok z príručky k p104 :

    Riadky výkazu kopírujú analytické členenie funkčnej klasifikácie pre oblasť vzdelávania v zmysle vyhlášky Štatistického úradu SR č. 195/2003.Z.z., ktorou sa vydáva štatistická klasifikácia výdavkov verejnej správy. Funkčná klasifikácia zatrieďuje školy a školské zariadenia na jednotlivé riadky výkazu
    škola/školské zariadenie s právnou subjektivitou (PS) podľa riadkov výkazu (funkčnej klasifikácie).
    Právny subjekt vyplní formulár za seba a tieţ za svoje súčasti (pozri IV. kapitolu príručky).
    Príklad: Základná škola s PS, ktorá má ŠKD a školskú jedáleň, vyplní tri formuláre takto:
    - jeden za základnú školu (riadok 0101 výkazu)
    - jeden za ŠKD (riadok 0205 výkazu)
    - jeden za školskú jedáleň (riadok 0217 výkazu)

    2. otázka - ako zaúčtuješ použitie vzdelávacích poukazov pre školský klub ? zákon to umožňuje.
    kód zdroja je tam určite 111.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    judita1971 Pozri príspevok
    tak toto mi akosi nejde do hlavy, klasifikácia výdavkov je daná vyhláškou ŠÚ č. 195/2003 Z.z. - v 09501 je napísané zariadenia záujmového vzdelávania. Ja tiež účtujem výdavky ŠK na 09501. Žeby som účtovala zle už od roku 2003 ? Lebo neviem o tom, aby sa od roku 2003 menila vyhláška. Nenašla som komentár k vyhláške. Taktiež vo výkaze P104 sleduješ výdavky za ZŠ a ŠK osobitne - teraz som sa mrkla do príručky na tento rok -
    Toto je výňatok z príručky k p104 :

    Riadky výkazu kopírujú analytické členenie funkčnej klasifikácie pre oblasť vzdelávania v zmysle vyhlášky Štatistického úradu SR č. 195/2003.Z.z., ktorou sa vydáva štatistická klasifikácia výdavkov verejnej správy. Funkčná klasifikácia zatrieďuje školy a školské zariadenia na jednotlivé riadky výkazu
    škola/školské zariadenie s právnou subjektivitou (PS) podľa riadkov výkazu (funkčnej klasifikácie).
    Právny subjekt vyplní formulár za seba a tieţ za svoje súčasti (pozri IV. kapitolu príručky).
    Príklad: Základná škola s PS, ktorá má ŠKD a školskú jedáleň, vyplní tri formuláre takto:
    - jeden za základnú školu (riadok 0101 výkazu)
    - jeden za ŠKD (riadok 0205 výkazu)
    - jeden za školskú jedáleň (riadok 0217 výkazu)

    2. otázka - ako zaúčtuješ použitie vzdelávacích poukazov pre školský klub ? zákon to umožňuje.
    kód zdroja je tam určite 111.
    1. Musela by som sa pozrieť do archívu, od kedy používam pre ŠKD funkčnú klasifikáciu 09121, ale dosť možné, že aj od r.2004. Boli sme v našom regióne na zmenu upozornené Ing. Urbanovou. Čo sa týka výkazu P104, neviem či je to tam ponechané z nevedomosti, alebo to stále len používajú na rozlíšenie činností, alebo sa to naozaj má tak v účtovníctve vykazovať. Usúdila som, že sa to asi naozaj používa len na účely štatistiky, pretože buď v našom regióne, alebo vo vašom by sme boli upozornení na zlé vykazovanie funkčnej klasifikácie.
    2. Určite sa ľahšie účtuje tomu, kto stále používa 09501 pre ŠKD, pretože ja aby som to mohla rozlíšiť, už som písala v predcházajúcom príspevku používam vlastné analytické členenie v symbole, ktorý mi to dovoluje.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Ja používam klasifikáciu 19501. Pri ŠKD môžeš použiť klasifikáciu 111 jedine v tom prípade, že máš pod ŠKD zriadený nejaký krúžok, ktorý je financovaný zo vzdelávacích poukazov.

    Ivča je offline (nepripojený) Ivča

    Ivča
    Ja používam pri ŠKD funkčnú klasifikáciu 09501 a pri výdavkoch na vzdelávacie poukazy používam zdroj 111.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.