Zavrieť

Porady

Osobne volno ...

kedysi platilo v zakone nahrada mzdy a volno pri umrti rod.prislusnika 1 den /rodicia,stary rodic,surodenec...../ ako to je teraz?prosim poradite mi,potr.to moc surne.dakujem

pri sobasi zamestnanca uz teraz platene volno neexistuje,jedine neplatene
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Vera je offline (nepripojený) Vera

    Vera
    toto bolo v e-novinách


    Účasť zamestnanca na pohrebe
    Mzdové účtovníctvo - Pracovné právo, vydanie: 20/2005, vyšlo: 13.10.2005

    Je potrebné dokladovať účasť na pohrebe rodiča zamestnanca, ak je to ako evidovaná a vykázaná osobná prekážka v práci? Ak áno, akým dokladom? V minulosti to bolo potvrdenie z obecného úradu. Niečo sa v súčasnosti zmenilo? Konzultovali sme tento problém s niekoľkými mzdármi a nemajú jednotný názor.


    V zmysle Zákonníka práce pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne zamestnancovi na jeden deň na účasť na pohrebe a na ďalší deň, ak obstaráva pohreb týchto osôb: rodiča, súrodenca, rodiča jeho manžela, súrodenca jeho manžela, manžela jeho súrodenca. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec v zmysle Zákonníka práce povinný zamestnávateľovi preukázať. Prekážku v práci z vyššie uvedeného dôvodu zamestnanec preukáže napr. potvrdením pohrebnej služby, resp. obecného úradu. Ak by išlo o dôležitú osobnú prekážku v práci, kedy sa zamestnancovi poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela, dieťaťa, prekážku v práci z tohto dôvodu zamestnanec preukáže úmrtným listom. Toto pracovné voľno sa poskytne v rozsahu dvoch dní bez ohľadu nato, či sa zamestnanec zúčastní pohrebu, alebo sa ho nezúčastní.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Majka
    aha, takze ked je to stary rodic zamestnanca tak asi nie....
    samozrejme aj keď to bol starý rodič zamestnanca ... viď § 141 ods. 2d) bod 3.

    Majka, príspevok od Very si veľmi nevšímaj, v e-novinách necitovali celý odsek 2d)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    podľa §141 odst.2 písm.d: pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 1 deň, ale musí s ním žiť v čase úmrtia v spoločnej domácnosti a na ďalší deň, ak obstarával pohreb.
    Naposledy upravil Tweety : 20.10.05 at 06:47

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    § 141 ods. 2d) písmeno 3. hovorí toto:
    - pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča ... podľa mňa prarodič = starý rodič

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Tweety
    podľa §141 odst.2 písm.d: pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na 1 deň, ale musí s ním žiť v čase úmrtia v spoločnej domácnosti a na ďalší deň, ak obstarával pohreb.
    Tweety, to platí pre .... alebo inú osobu, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti ... atd.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Súhlas, nemusí žiť v spoločnej domácnosti, aj tak patrí to, čo som uviedla. Priznám sa, to inej osoby som prešla iba letmo. Odpravedľňujem sa mea culpa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.