Zavrieť

Porady

Odvodový bonus

sprievodca CR Rakúsko,
Aký máte názor na zavedenie odvodového bonusu ?
Najmä z hľadiska zvyšovania štátneho rozpočtu a znižovania odvodovej zaťaženosti zamestnávateľa,
Naposledy upravil hanelie : 14.06.10 at 10:48
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Motyčková Pozri príspevok
OB by mal nahradiť väčšinu dávok, t.j. aj nemocenské aj podporu v nezamestnanosti. Teraz je PN aj podpora v nezamestnanosti odvíjaná od príjmu, a od výšky odvodov, ktoré si ten ktorý občan odvedie do SP.

Myslíš si, že ľudia budú spokojný ak budú mať plat 1000 eur a prídu o svoju prácu, a dostanú namiesto 500 eur počas 6 mesiacov, kedy si môžu aktívne hladať dalšie zamestnanie - tj. dochádzanie na pohovory, prípadné nocovanie.... len odvodový bonus, ktorý bude vo výške 116 eur? Ako si s s týchto peňazí zabezpečia základné životné potreby a detto ako si nájdu inú prácu trebárs na druhom konci republiky. Benzín, nafta, busy, vlaky čosi stoja. A nie každý má úspory, mnohý žijú z ruky do huby, resp. poplatia úvery poistky, a ostane len máločo na prežitie a už vôbec nie na robenie si železnej rezervy.

Pokiaľ viem, tak si ID áno som na ID, do kedy to ani srnka netuší, zákony v tejto republike sa menia rýchlosťou blesku a viac menej vsťahovala som to na seba, ale čo ak zdravý človek ochorie, bude mať aj ten nárok na nejaký príplatok, či dostane smiešnych 116 eur a ži... a čo potom ak bude mať dlžoby?
možno myšlienka nie je zlá, ale mnoho ľudí, ľudí čo nezneužívajú sociálny systém to dostane na hranicu biedy len kvôli napr. zlomenej nohe alebo infarktu, lebo sa budú liečiť pár mesiacov a okrem smiešneho OB nebudú mať nárok na nič
, invalidní dôchodcovia majú nárok na dávku navyše. Neviem od koľkých percent invalidity sa ten príspevok bude poskytovať, resp. bude stanovený nejaký koeficient, ale také detaily neovládam. Samozrejme, či to bude pre teba lepšie, alebo horšie ako teraz, fakt neviem. Vieš nejde len o mňa ide o kvantum ľudí, ktorých sa to dotkne, a poviem Ti pravdu, môže mi byť jedno či mám mesačne o 32 eur na výplatu viac ak v prípade PN ( a to som v posledných 10 rokoch marodovala 6 týždňov ) dostanem 1/4 z príjmu a nebudem si to vedieť vykompenzovať komerčným poistením.
Určite treba počítať s tým, že je to úplne iný systém nemôže byť preto pre všetkých s rovnakým výsledkom ako doteraz. Možno tá suma, ktorú budeš dostávať navyše počas práce ti pokryje PN, ktorá bude nižšia, možno nie, neviem.
v texte. A ďakujem za tvoju reakciu. Snažím sa pochopiť čo to sa kto snaží presadiť.
Naposledy upravil Xanti : 15.06.10 at 14:44
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Motyčková Pozri príspevok
V súčasnosti, keď ten, kto má sociálnu dávku pracuje, tak o to čo zarobí sa mu zníži sociálna dávka. Ak má niekto 5 detí a je schopný si nájsť prácu iba za minimálnu mzdu aj to len občas, tak naozaj nevidím motiváciu aby šiel pracovať. Alebo robí načierno. Súhlasím.
Pri OB mu zarobené peniaze znížia dávku iba o 10% zo zarobenej sumy, takže aj malé privyrobenie je aj keď malé, ale plus.
Súčasný systém vyslovenene demitovuje takýchto ľudí, aby pracovali. OB ako taký ich motivovať nebude, ale aspoň demotivácia sa stratí. To je ako z dažďa pod odkvap.
Mám takýchto ľudí vo svojom okolí - šikovných rómov, tak to hej oni poznajú svoje práva ale povinnosti ani vo sne. a myslím, že to nie je pre nich ospravedlnenie. ktorí dvadsať rokov nerobili, lebo sa im to fakt neoplatilo, potom keď deti vyrástli, raz sa zamestnali na dohodu za 1500 Sk, nenahlásili to na ÚP (lebo nevedeli, že to treba) a rok dostávali zníženú dávku - fakt motivácia k práci.Možno sa pletiem, ale mám taký pocit, že tento Tebou a aj ostatnými kritizovaný systém zaviedla pravicová Dzurindová vláda, prečo sa nepodnikli kroky v rokoch 1998-2006 aby sa táto demotivácia eliminovala?
v texte a pamätáte si na toto http://spravy.pravda.sk/noc-bola-pok..._sk_domace_p01
Naposledy upravil Xanti : 15.06.10 at 20:30
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Xanti, princíp OB je práve v tom, že štát nezisťuje prečo niekto nemá príjem, ak ho nemá, má od štátu minimálnu sumu (až na pár výnimiek). Verím tomu, že nie všetkým sa to páči, verím tomu, že niekto bude ukrivdený. Ale som presvedčená o tom, že systém núti človeka k zodpovednosti za seba, a znižuje závislosť od štátu. Ak je niekto zdravý a robí, má možnosť za peniaze ktoré dostane cez OB navyše poistiť sa pre prípad PN, dlhodobej PN, pre prípad nezamestnanosti - ale už je to na jeho zodpovednosti a prioritách, čo z toho urobí. Viem že väčšina má pocit, že mne sa nemôže nič stať, veď som zdravý, bla, bla a načo sa poistiť, potom v prípade dlhšej choroby (ale nie invalidity) má problém, musí žiť z toho, čo má.
Pokiaľ ide o nezamestnanosť - aby niekto dostával 500€ 6 mesiacov, musí mať odrobené 3 roky po 1000€, ak by si z tých 1000€ odkladal cca 65€ mesačne, mal by našetrené na 6 mesiacov nezamestnanosti (500€ vrátane štátnej dávky), a neprišiel by o podporu kôli chýbajúcim pár dňom, mesiacu, alebo pár mesiacom. Navyše nebude naháňaný hlásiť sa podchvíľou na ÚP a zháňať potvrdenia, že si prácu hľadá.

V tvojom konkrétnom prípade, predpokladajme že príspevok pre ID bude rovnaký ako je tvoj súčasný ID, potom je pravda, že keďže si nepoistiteľná, v prípade PN prídeš o temer celý príjem z PN., ID a OB ti počas PN ostanú.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Motyčková Pozri príspevok
Xanti, princíp OB je práve v tom, že štát nezisťuje prečo niekto nemá príjem, ak ho nemá, má od štátu minimálnu sumu (až na pár výnimiek). Verím tomu, že nie všetkým sa to páči, verím tomu, že niekto bude ukrivdený. Neexistuje spravodlivý systém, nie som naivná .
Ale som presvedčená o tom, že systém núti človeka k zodpovednosti za seba, a znižuje závislosť od štátu. Ak je niekto zdravý a robí, má možnosť za peniaze ktoré dostane cez OB navyše poistiť sa pre prípad PN, dlhodobej PN, pre prípad nezamestnanosti To myslíš na komerčné poisťovne? Ja si platiť poistenie chcem, čo môžem si platím už teraz, bohužial nemôžem všetko. - ale už je to na jeho zodpovednosti a prioritách, čo z toho urobí. Viem že väčšina má pocit, že mne sa nemôže nič stať, veď som zdravý, bla, bla a načo sa poistiť, potom v prípade dlhšej choroby (ale nie invalidity) má problém, musí žiť z toho, čo má.
Pokiaľ ide o nezamestnanosť - aby niekto dostával 500€ 6 mesiacov, musí mať odrobené 3 roky po 1000€, ak by si z tých 1000€ odkladal cca 65€ mesačne, mal by našetrené na 6 mesiacov nezamestnanosti (500€ vrátane štátnej dávky), a neprišiel by o podporu kôli chýbajúcim pár dňom, mesiacu, alebo pár mesiacom. Navyše nebude naháňaný hlásiť sa podchvíľou na ÚP a zháňať potvrdenia, že si prácu hľadá. To sa akože úrady práce zrušia?

V tvojom konkrétnom prípade, predpokladajme že príspevok pre ID bude rovnaký ako je tvoj súčasný ID, potom je pravda, že keďže si nepoistiteľná, v prípade PN prídeš o temer celý príjem z PN., ID a OB ti počas PN ostanú. Ibaže, ja ked o ID prídem ( nie je doživotný, ID sa prehodnocujú ) tak pre poisťovne budem nadalej z hľadiska môjho onemocnenia nepoistiteľná, a v prípade PN dostanem OB a potom veľké kulové. Takže buď budem makať ako farebná aj počas nemoci, alebo v prípade prípadnej hypotéky na nehnuteľnosť o ňu prídem pre neschopnosť splácať úver, nakoľko som PN. Ďakujem.
Milý spoluobčania,

všetkým prajem hodne zdravia, aby vás nemoci, úrazy a nešťastné udalosti obchádzali. A keď náhodou Vás už postretnú tak majte dostatočné úspory na to, aby Vás dlhotrvajúce problémy nedostali na kolená a na hranicu alebo za hranicu biedy.

Btw. ja som mladá, a som nepoistiteľná, kopa starších ludí je nepoistiteľných a neakceptovateľných pre komerčné poisťovne. Komerčné poisťovne sú podnikatelia ako každý iní a neprevezmu na seba zvýšené riziko, kt. pokrýval štát nemocní ľudia aj ked majú len vyšší krvný tlak, alebo astmu alebo čo ja viem čo predstavujú riziko pre poisťovne, takže tie logicky nepoistia takých ľudí.
Myslím, že je to viac ludí ako len mi čo sme na ID.

Ale to prianie som myslela úprimne. Lebo bohužial lepšie je byť bohatým a zdravým ako chudobným a chorým.

Ďakujem za trpezlivosť s vysvetlovaním.
6 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Jana Motyčková Pozri príspevok
Xanti, princíp OB je práve v tom, že štát nezisťuje prečo niekto nemá príjem, ak ho nemá, má od štátu minimálnu sumu (až na pár výnimiek). Verím tomu, že nie všetkým sa to páči, verím tomu, že niekto bude ukrivdený. Ale som presvedčená o tom, že systém núti človeka k zodpovednosti za seba, a znižuje závislosť od štátu. Ak je niekto zdravý a robí, má možnosť za peniaze ktoré dostane cez OB navyše poistiť sa pre prípad PN, dlhodobej PN, pre prípad nezamestnanosti - ale už je to na jeho zodpovednosti a prioritách, čo z toho urobí. Viem že väčšina má pocit, že mne sa nemôže nič stať, veď som zdravý, bla, bla a načo sa poistiť, potom v prípade dlhšej choroby (ale nie invalidity) má problém, musí žiť z toho, čo má.
Pokiaľ ide o nezamestnanosť - aby niekto dostával 500€ 6 mesiacov, musí mať odrobené 3 roky po 1000€, ak by si z tých 1000€ odkladal cca 65€ mesačne, mal by našetrené na 6 mesiacov nezamestnanosti (500€ vrátane štátnej dávky), a neprišiel by o podporu kôli chýbajúcim pár dňom, mesiacu, alebo pár mesiacom. Navyše nebude naháňaný hlásiť sa podchvíľou na ÚP a zháňať potvrdenia, že si prácu hľadá.

V tvojom konkrétnom prípade, predpokladajme že príspevok pre ID bude rovnaký ako je tvoj súčasný ID, potom je pravda, že keďže si nepoistiteľná, v prípade PN prídeš o temer celý príjem z PN., ID a OB ti počas PN ostanú.
Ale v niektorých regiónoch veľa ľudí si ani nevie predstaviť, ako vyzerá 500 € a 65 € je na pripoistenie pre veľa ľudí strašne vysoká suma, ktorú si nemôžu dovoliť. Nedovolia si ani 10 € poistenie.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ÚP ak bude fungovať, tak len na účely hľadania zamestnania, evidovaný tam bude len ten, kto ho chce využiť na hľadanie zamestnania.
Btw osobne si myslím, že OB je naozaj ZÁSADNÁ reforma, čiže nie len preskupovanie percent z jedného šuflíka do druhého, a veľmi veľmi ťažko bude naozaj presadená.
Ale napriek tomu som presvedčená o tom, že je to dobrá myšlienka.
Ani v súčasnom systéme si chorí ľudia moc vyskakovať nemôžu, majú problémy so zamestnaním sa, t.j. aj problém so získaním nemocenského, a pokiaľ nemajú ID, tak im tiež ostáva iba tá sociálna dávka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maturovala som pred viac ako 35 rokmi - môže prosím niekto "v kocke" vysvetliť čo zamestnanci zavedením odvodového bonusu stratia a čo získajú.

Priznám sa, že článku p. Sulíka vôbec nerozumiem ...

V tabulke výpočtov mi chýba odpočítatelná položka na daň a tak výpočet, v ktorom sa uvažuje so zdanením príjmu v porovnaní s príjmom po odvodovom bonuse je skreslený .
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tamila Pozri príspevok
Ale v niektorých regiónoch veľa ľudí si ani nevie predstaviť, ako vyzerá 500 € a 65 € je na pripoistenie pre veľa ľudí strašne vysoká suma, ktorú si nemôžu dovoliť. Nedovolia si ani 10 € poistenie.
Áno, ale hovorili sme o niekom kto zarábal tri rokyt 1000€ mesačne. Ten kto zarába minimálnu mzdu nedostane podporu 500€, ale okolo 150€, čo zase nemusí byť viac ako dávka pri OB.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ani v súčasnom systéme si chorí ľudia moc vyskakovať nemôžu, majú problémy so zamestnaním sa súhlasím, a nový systém to môže zmeniť? pochybujem.... , t.j. aj problém so získaním nemocenského ak pracujú majú nárok na nemocenské ak nepracujú tak a trošku myslia do budúcna a sú informovaný tak môžu využiť dobrovolné nemocenské poistenie , a pokiaľ nemajú ID, tak im tiež ostáva iba tá sociálna dávka.áno ostáva to je pravda
Ja neviem mám teraz pocit istoty, istoty, že ak sa mi zhorší zdravotný stav ( čo sa dúfam nestane, aj ked .... ), tak pôjdem na PN a budem mať nárok na tú dávku. A kedže DNP tiež poznám tak viem si dorovnať príjem s touto dávkou.

Možno je to o zvyku, možno o strachu ale myslím si, že choroba a úraz môže postihnúť kohokoľvek z nás a veľmi nečakane. A OB na prežitie stačiť nebude. Možno tomu čo je naučený a má nastavený svoj život na dávku v hmotnej núdzi, tj. chatrč na cudzom pozemku, neplatí dane, neplatí vodu elektriku, kúrenie nič .. tak jemu OB stačiť bude. Ale ľudom, čo sa náhle dostanú do problémov napr. dlhodobou PN tak stačiť nebude a narobí viac problémov.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Maturovala som pred viac ako 35 rokmi - môže prosím niekto "v kocke" vysvetliť čo zamestnanci zavedením odvodového bonusu stratia a čo získajú. Ja by som rada vysvetlila , ale sama sa to snažím už druhý deň pochopiť.

Priznám sa, že článku p. Sulíka vôbec nerozumiem ...

V tabulke výpočtov mi chýba odpočítatelná položka na daň žiadna odpočitateľná položka nebude, zdaňovať sa bude celý príjem 19% a tak výpočet, v ktorom sa uvažuje so zdanením príjmu v porovnaní s príjmom po odvodovom bonuse je skreslený .
v texte.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

veronikasad Pozri príspevok
Maturovala som pred viac ako 35 rokmi - môže prosím niekto "v kocke" vysvetliť čo zamestnanci zavedením odvodového bonusu stratia a čo získajú.

Priznám sa, že článku p. Sulíka vôbec nerozumiem ...

V tabulke výpočtov mi chýba odpočítatelná položka na daň a tak výpočet, v ktorom sa uvažuje so zdanením príjmu v porovnaní s príjmom po odvodovom bonuse je skreslený .
Odpočitateľná položka tam je, aspoň pri výpočte v súčasnom systéme (vypočítaná daň je dokonca mínusová a teda zvyšuje príjem, ale zase v mojom príklade je o to nižšia pomoc v hmotnmej núdzi).

Čo zamestnanci stratia a získajú, neviem či viem "v kocke" spísať. Skúsim podumať neskôr.
Princíp je, že všetci platia rovnaké percento z príjmu, a všetci v prípade akejkoľvek potreby získajú od štátu len rovnakú a to minimálnu sumu, či zarábal predtým 10000€ alebo 300€. Zároveň sa posudzuje dohromady celá rodina. Keď poviem všetci, myslím až na výnimky (invalidi, starostlivosť o dieťa do 3r,...) Zároveň ostane zbytočných množstvo úradov, papierovania, sledovania príjmov, potvrdzovania, sledovania, či je naozaj niekto na PN, hľadá prácu alebo len využíva systém.
Zároveň sa musím priznať, že som detailne OB "študovala" niekedy asi v r.2006 a odvtedy sa niektoré detaily už upravili, dosť si nepamätám, tak ak chcete odo mňa bližšie info, budem musieť podrobnosti doštudovať...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

P. Motyčková, mám to chápať tak, že nemocenské a dávka v nezamestnanosti u zamestnancov zaniknú ? (majú si šetriť počas trvania prac. pomeru ? )

Ako sa to dotkne živnostníkov ?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
veronikasad Pozri príspevok
...Ako sa to dotkne živnostníkov ?
... a ja by som rád aj info, ako sa to dotkne (čiastočne) invalidných dôchodcov! Onoho času boli chytený plnením ekonomickej podmienky, v poslednom období invalid bol rád, ak sa vedel vôbec zamestnať a trocha zarobiť, ale že by si z toho vedel na staré kolená ušetriť (sám Jozef Mihál radil pracovať za najnižšiu možnú mzdu), tak to sa moc nedalo. Od 89-teho sa niekoľkokrát zmenil spôsob výpočtu starobného dôchodku invalida; v súčasnosti už nedokážem výpočítať výšku starobného dôchodku invalida. A takýto človek pred 60-tkou už nemá veľa možností a vzhľadom na svoj zdravotný stav ani síl, ako sa zabezpečiť, resp. promptne reagovať na neustále zmeny....
2 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Zvykajme si.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

veronikasad Pozri príspevok
P. Motyčková, mám to chápať tak, že nemocenské a dávka v nezamestnanosti u zamestnancov zaniknú ? (majú si šetriť počas trvania prac. pomeru ? )

Ako sa to dotkne živnostníkov ?
1.otázka -áno
2.živnostníci budú na tom úplne rovnako ako zamestnanci
Ešte doplnok - možno v detailoch nehovorím celkom pravdu, ako som písala vyššie, dávno je tomu, čo som to študovala. A detailami sa začnem zaoberať, až ak by to bolo v programovom vyhlásení. Ak to tam nebude, škoda strácať čas.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Stefan2005 Pozri príspevok
... a ja by som rád aj info, ako sa to dotkne (čiastočne) invalidných dôchodcov! Onoho času boli chytený plnením ekonomickej podmienky, v poslednom období invalid bol rád, ak sa vedel vôbec zamestnať a trocha zarobiť, ale že by si z toho vedel na staré kolená ušetriť (sám Jozef Mihál radil pracovať za najnižšiu možnú mzdu), tak to sa moc nedalo. Od 89-teho sa niekoľkokrát zmenil spôsob výpočtu starobného dôchodku invalida; v súčasnosti už nedokážem výpočítať výšku starobného dôchodku invalida. A takýto človek pred 60-tkou už nemá veľa možností a vzhľadom na svoj zdravotný stav ani síl, ako sa zabezpečiť, resp. promptne reagovať na neustále zmeny....
ID aj čiastoční dostanú nejalý koeficient podľa postihnutia (namiesto dnešných percent, určite je tam iná tabuľka ako teraz) a majú nárok na štandartnú dávku plus koeficient krát tá dávka. Ak budú robiť, dávka sa kráti o 10% ich príjmu. V konečnom dôsledku starobný dôchodok nebude, ani vek odchodu do dôchodku, len štátna dávka, ale príspevok na invaliditu im ostane. Medzitým dosť dlho bude ešte dobiehať dnešný systém, alebo kombinácia.
Ale fakt neviem aké postihnutie = aký koeficient.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 15.06.10 at 19:22
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Motyčková Pozri príspevok
ID aj čiastoční dostanú nejalý koeficient podľa postihnutia (namiesto dnešných percent, určite je tam iná tabuľka ako teraz) a majú nárok na štandartnú dávku plus koeficient krát tá dávka. Ak budú robiť, dávka sa kráti o 10% ich príjmu.
a ak ČID bude mať príjem zo živnosti ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

detto. Zrejme ako príjem pre krátenie štátnej dávky sa bude brať základ dane.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Motyčková Pozri príspevok
detto. Zrejme ako príjem pre krátenie štátnej dávky sa bude brať základ dane.
mám to chápať tak, že ak dosiahnu vyšší základ dane - o DIČ prídu ? (SP bude ušetrená prehodnocovania zdr. stavu ? )
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak niekto je sám dostáva iba štátnu dávku 185€ v hrubom (v čistom tu ktosi uviedol 116, nekontrolovala som), tak o túto štátnu dávku celú príde, ak zarobí 1850€ mesačne.
Ak k tomu má povedzme ID=185€, tak oň príde, ak zarába 3700€ mesačne. Ale nepríde od ID, len o dávku, keď bude mať niekedy menej, dávku zase dostane stále zníženú o 10% príjmu.
(stále pripomínam, v detailoch som možno nepresná)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať