Zavrieť

Porady

materská dovolenka - som povinná na ňu nastúpiť alebo nie?

Dobrý deň, moja otázka je veľmi jednoduchá. Je zamestnankyňa povinná nastúpiť na materskú dovolenku aj v prípade, ak si to neželá. Som totiž tehotná, som zamestnaná, no je pre mňa výhodnejšie, ak na materskú dovolenku nenastúpim (materskú dávku si uplatní po pôrode môj manžel). No podľa môjho zamestnávateľa na materskú dovolenku nastúpiť musím, pričom argumentuje ust. § 168 ods. 4 Zákonníka práce, podľa ktorého:
- Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
No podľa môjho názoru má žena len nárok na MD, teda je jej právom na ňu nastúpiť, no nie je to jej povinnosťou.
Mám pravdu však? A neviete náhodou niekto aj o nejakej oficiálnej stránke, kde by to bolo potvrdené.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lml je offline (nepripojený) lml

    lml
    No dobre, nechcela som síce celú moju situáciu rozpisovať, lebo je to trošku zložitejšie a pre danú vec nepodstatné, ale jednoducho ...ja som taký trošku špeciálny prípad. Všetky tie ust. Zákonníka práce aj zákona o soc. poistení samozrejme ovládam, len tá materská dovolenka nie je No podľa MôJHO ZAMESTNÁVATEĽA definovaná jednoznačne.
    V prvom rade ide o to, že som štátna zamestnankyňa, som tažko zdrav. postihnutá a mám rizikové tehotenstvo. Z tohto dôvodu som zaradená mimo činnej štátnej služby, teda už nepracujem, ale zo zamestnania mi ide nejaký príjem (akoby náhrada mzdy). A v tomto zaradení môžem po splnení podmienok v zmysle § 41 zákona o státnej službe ostať do nástupu na materskú dovolenku, alebo na rodičovskú dovolenku (najdlhšie do konca až 9 mesiaca po pôrode), no podľa môjho zamest, som povinná nastúpiť na MD, o čom som presvedčená, že túto povinnosť nemám. Chcela by som ostať v zaradení mimo č.št.s. do nástupu na rodičovskú dovolenku, na ktorú by som nastúpila až po 9 mes. veku dieťatka, o kroré by som sa dovtedy samozrejme chcela starať. No vzhľadom na môj zdravotný stav sa po pôrode nebudem môcť o dieťa starať sama, preto bude musieť nastúpiť na rodičovskú dovolenku môj manžel a pomáhať mi. No a keďže si ja neuplatním nárok na materskú dávku. uplatní si tento nárok môj manžel a bude poberať materské 22 týždňov od narodenia dieťaťa. Prídeme takto síce o manželov plat zo zamestnania, ktorý je o niečo vyšší ako príjem, ktorý budem dostávať ja počas zaradenia mimo č.št.sl. od môjho zamest., ale aspoň budeme môcť byť s malým obaja a to je pre nás hlavné, lebo ja by som to sama nezvládla.
    To je proste celé:-)
    Teraz chcem len nejako môjmu zamestnávateľovi napomôcť k tomu, aby sa vedel vysporiadať s pre neho nie celkom jednoznačnou definíciou materskej dovolenky v Zákonníku práce, aby tak mohol môj nárok vyplývajúci zo zákona o štátnej službe v celom rozsahu uznať. Som totižto jeho prvý takýto prípad, ktorý rieši a sám v tom nemá celkom jasno.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    manžel aj tak nemôže nastúpiť na MD hneď po pôrode .... pozri zák o SP (materské) . tak sa ti to na tých 14 týždňov oplatí.

    opravujem (po upresnení zadávateľky) ... môže
    Naposledy upravil Katy a R : 02.07.10 at 13:40

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Tu je slovo pravnika:
    Nástup na materskú dovolenku je pre ženu možnosť, nie povinnosť. Ak žena nechce, na materskú dovolenku nemusí nastúpiť vôbec.

    http://www.etrend.sk/pravo/nastup-na...dovolenku.html

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    lml Pozri príspevok
    Dobrý deň, moja otázka je veľmi jednoduchá. Je zamestnankyňa povinná nastúpiť na materskú dovolenku aj v prípade, ak si to neželá. Som totiž tehotná, som zamestnaná, no je pre mňa výhodnejšie, ak na materskú dovolenku nenastúpim (materskú dávku si uplatní po pôrode môj manžel). No podľa môjho zamestnávateľa na materskú dovolenku nastúpiť musím, pričom argumentuje ust. § 168 ods. 4 Zákonníka práce, podľa ktorého:
    - Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
    No podľa môjho názoru má žena len nárok na MD, teda je jej právom na ňu nastúpiť, no nie je to jej povinnosťou.
    Mám pravdu však? A neviete náhodou niekto aj o nejakej oficiálnej stránke, kde by to bolo potvrdené.
    A ako chceš riešiť neprítomnosť v práci?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A manzel naozaj moze nastupit k dietatu az po 6. tyzdni od porodu, takze minimalne tych 6 tyzdnov musite nejako poriesit

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Ale predsa nástup na MD určuje lekár.
    Ty si myslíš , že po pôrode budeš fit?
    A čo keď porodíš cisárskym rezom? Aj vtedy budeš schopná nastúpiť do práce a podať 100 % výkon?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Andyke Pozri príspevok
    Ale predsa nástup na MD určuje lekár.
    Ty si myslíš , že po pôrode budeš fit?
    A čo keď porodíš cisárskym rezom? Aj vtedy budeš schopná nastúpiť do práce a podať 100 % výkon?
    .. nástup na MD neurčuje lekár .. sama si určí ..
    Ale min v šestonedelí by mala byť doma ... ak berieme do úvahy zdravotné hľadisko ... a ak by to riešila PNkou ... tá je finančne nevýhodnejšia

    Musí to byť ozaj "JOB" ... keď takto plánuje

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a čo vzťah k bábätku? som naozaj mimo témy? Vari otec môže nahradiť matku? ved nejde len o prebaľovanie a pomaznanie. Som asi stará škola, ale aby matka nechcela byť s dieťaťom, s tým sa akosi nezmierim.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katy a R Pozri príspevok
    .. nástup na MD neurčuje lekár .. sama si určí ..
    Ale min v šestonedelí by mala byť doma ... ak berieme do úvahy zdravotné hľadisko ... a ak by to riešila PNkou ... tá je finančne nevýhodnejšia

    Musí to byť ozaj "JOB" ... keď takto plánuje
    Ani najlepší job nenahradí novorodeniatku pocit, že je jeho matka pri ňom. Ešteže nie sú peniaze všetko.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ... tak to si ozaj špeciálny prípad...

    Manžel naozaj môže poberať materské od pôrodu To je OK.
    čiže ide o to, ako treba vyyložiť
    "mimo čs ostať do nástupu na materskú dovolenku, alebo na rodičovskú dovolenku "
    Podľa mňa by to šlo ... ale to je len moja domnieka
    Aspoň posuniem, kým sa niekto k tomu vyjadrí.

    prepáč, .. ja už som už si myslela, že ťa zvolili do parlamentu ... alebo niečo podobné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.