Zavrieť

Porady

rozne pracovne doby v jednej firme

V nasej firme je stanovena pracovna doba 7,5 hod. Je mozne, ze pre nejaky okruh pracovnikov bude stanovena 8 hod? Ja som to este nikde nezazila. Ma niekto skusenosti s tymto? Dik.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    Dĺžka pracovnej doby je stanovená týždňom,pri 7,5 hodinovom denne je týždenný pracovný čas 37,5 hodiny a potom už záleží aký má zamestnanec rozvrhnutý pracovný čas. Ak je u všetých zamestnancov stanovené na 7,5 hodiny t.j. že vlastne sú v práci 8 hodín ,vďaka prestávke v práci
    ak by niekto mal pracovný čas 8 hodín musel by byť v práci 8,5 hodiny zasa vďaka prestávke v práci a tým pádom by odpracocal za mesiac o 10 hodín viac ako tý čo majú pracovný čas 7,5 hodiny a to by asi nebolo fér.
    Jeho smena podľa rozvrhnutia môže trvať aj 12 hodín,ale treba rozpísať tak aby v celom mesiaci,alebo kvartáli bola rovnaá ako u ostatných zamestnancov.
    Treba si prečítať od § 85 aj daľšie § týkajúce sa dĺžky pracovnej doby
    aby si nemusela hľadať v prílohe dávam úolné znenie zákonníka práce so všetkými ,,inováciami,,

    qwerty je offline (nepripojený) qwerty

    qwerty
    Dakujem.

    Problem je v tom, ze uz ma stanoveny cas na 7.5 hod a chcu mu to predlzit iba jemu na 8 hod, pretoze pracuje na zakazku v inych organizaciach, kde je spravidla 8 hod. prac. doba. No a mne sa to nezda na rozdiel od sefstva.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Každý pracovník môže mať stanovený individuálny pracovný čas za podmienok, uvedených v zákonníku práce tak, aby bol dodržaný čas na odpočinok medzi dvoma smenami a nebol prekročený fond pracovného času.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Ak by šlo o smenných, resp. mladistvých, alebo niekoho, u koho to zákon umožňuje, tak môže byť rôzny týždenný fond prac. času. Ale ak dvaja zamestnanci, ktorí robia približne to isté by mali rozdielny prac čas pri plnom prac úväzku, tak by to bola diskriminácia a ja si myslím, že je to nemožné.

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    Pracovná doba 7,5 hodiny bola ustanovená na základe niečoho,napr.pracovný poriadok,kolektívna zmluva a pod.
    V nich je povedaná že sa vzťahuje na všetkých zamestnancov
    Ak zmení jednému zamestnancovi je to trchu divné,zaváňa to slovom diskriminácia
    je tu aj riešenie nakoľko odpracuje v niektorom mesiaci aj desať hodín viac ako ostatný zamrestnanci ,bude mu to zaplatené ako práca nadčas alebo bude každý deň robiť
    pol hodiny zadarmo?

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    ešte raz reagujem
    súhlas s predchádzajúcim príspevkom
    ale je tu ešte jedo slovo
    ,, v súlade s dobrými mravmi,,
    a zjednávať s jedným ohľadom pracovnej doby a ostatný normál je trochu inak ako ,, v súlade ....,,
    ako sa k tomu postavý zamestnancec

    Adra je offline (nepripojený) Adra

    Adra
    zdravím, potrebovala by som poradiť v oblasti zamestnania:
    - s.r.o. chce zamestnať " blízkeho človeka " a platiť za neho čo najmenej / odvody /
    - aká forma by bola najvýhodnejšia / je niečo okrem spoločníka, tichého spoločníka? /
    vďaka

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Adra
    zdravím, potrebovala by som poradiť v oblasti zamestnania:
    - s.r.o. chce zamestnať " blízkeho človeka " a platiť za neho čo najmenej / odvody /
    - aká forma by bola najvýhodnejšia / je niečo okrem spoločníka, tichého spoločníka? /
    vďaka
    Ak chce niekoho zamestnať, musí zaňho platiť všetky odvody (viď iné témy, napr. http://www.porada.sk/showthread.php?t=13348 ). Minimálne odvody budú z minimálnej mzdy, ale musia byť. Ak by niekoho s.r.o. zamestnala na dohodu o vykonaní práce (300 hod. do roka, neopakujúca sa činnosť), potom odvody s.r.o. sú len 0,8% na úrazové poistenie, ZP si vysporiadava zamestnanec na dohodu sám. Ak by to bol študent, môže mať dohodu o brigádnickej činnosti, prípadne v istých špecifických prípadoch sa dá práca realizovať cez príkaznú zmluvu (tiež už bola na Porade rozoberaná). Je potrebné špecifikovať, kto je ten "blízky človek" - je to spoločník alebo konateľ alebo oboje ? Doplň to, a potom môžem napísať konkrétnejšie.

    Adra je offline (nepripojený) Adra

    Adra
    ide o manželku konateľa, ktorá robí účtovníctvo, ale nemá na to certifikát, vzdelanie, ani oprávnenie / SZČO /. Dalo by sa zamestnať akože v administratíve, ale počula som, že je ešte nejaká forma zaradenia do s.r.o. - ktorá možno ani nie je špecifikovaná ako pracovné zaradenie na zmluvu.
    - nejedná sa mi o dohodu a podobné vykonávania práce

    m_miriam3 je offline (nepripojený) m_miriam3

    m_miriam3
    Je zamestnancovi zaplatená aj prestávka v práci (0,5 hod.) ak je platený hodinou tarifou.


    ďakujem

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    Myslím si, že prestávka by mala byť v dochádzke zvlášť zaznamenaná.


    Napríklad

    príchod:06.00
    prestávka od: 10.00 do 10.30.
    odchod: 14.30

    skutočne odpracované hodiny: 8

    hodinová mzda: 40 Sk

    hrubá mzda - časová: 320,- Sk

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.