Zavrieť

Porady

Premlcana pohladavka VsZP a divne praktiky

Zdravim poradaci,

mal by som otazku. Bol by som rad, keby mi niekto poradil s nasledujucim problemom. Viem, ze tato tema tu uz bola niekolko-krat preberana a postupoval som na zaklade rad, ktore tu odzneli, do znacnej miery uspesne, ale teraz si uz neviem poradit.
Pred jedenastimi rokmi, ked som prestupoval z jednej vysokej skoly na inu, bolo obdobie, kedy som bol povinny odviest zdravotne poistenie (VsZP), konkretne rok 1999. Tento rok, podotykam, po vyse 10 rokoch na to VsZP pri kontrole prisla a vyrubila mi okrem toho aj poplatky z omeskania z dlzneho poistenia. Na uvedene som sa odvolal v zmysle § 32 ods. 1, v casti IV zakona 580/2004 o premlcani poistneho a poplatkov z omeskania... Bol som velmi prekvapeny z reakcie poistovne na toto odvolanie, v ktorom bolo uvedene nasledovne:
"dlzne poistne a poplatky z omeskania premlcane nie su, nakolko boli predpisane dna 1.2.2010 a preto ziadame v pokracovani spravneho konania cislo ..."
Uz vobec tomu nerozumiem, co pisu. Ved poistne je predpisane v roku, ked ho mam zaplatit, tj. v tomto pripade v roku 1999. Ako je mozne, ze sa pokusaju vyrubit poplatky z omeskania za nezaplatene poistne, ktore je uz davno premlcane? Je toto vobec pravne v poriadku??? Dufam, ze mi niekto poradi. Dakujem.
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

korela Pozri príspevok
Prečo nenapísala na Dohľad nad zdravotnou starostlivosťou?
Ten prípad sa stal pred viac ako 10 rokmi. Vtedy ten úrad asi ešte neexistoval. "Úžasné" na tom všetkom je aj to, že kým táto osoba si platila, čo nemala, tak dostala pokutu cca 2.500 SKK a pritom napr. firma, kde som vtedy pracovala, nedostala ani halier pokuty (cháp teraz v zmysle penále z omeškania), keď si za seba neplatili načas poistné 2 SZČO, ktoré mali združenie, + neplatili ho načas ani za svojich zamestnancov. Prvé upozornenie zo ZP prišlo asi po 4 mesiacoch, že nie zaplatené poistné vo výške niekoľko tisíc SKK. Poisťovne radšej "hľadali" peniaze u ľudí, ktorí nevedeli, čo je ich právom, ako keby sa mali obrátiť na exekútora alebo súd a vymáhať nedoplatky od skutočných neplatičov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať