Zavrieť

Porady

Vplyv PN-ky na výpočet materskej pri dobrovoľnom nemocenskom poistení

Dobrý deň,
Od 1,2 2010 si dobrovoľne platím nemocenské poistenie. Od tej doby som aj nezamestnaná. V novembri nastúpim na materskú, čiže podmienka 270 bude splnená.
Keďže som nezamestnaná , nedostávam žiadnu podporu, rozhodla som sa ísť až do materskej na PN-ku. V soc. poisťovni mi povedali, že mi nemocenské bude priznané, a v tom prípade sa vraj neplatí to dobrovoľné nemocenské poistenie. Vraj to ale nebude mať vplyv na materskú, lebo som stále registrovaná ako nemocensky poistená osoba.
To dobrovoľné nemocenské poistenie si platím koli materskej, samozrejme z najväčšej sadzby.
Chcem sa spýtať, či sa mi materská nezníži ked budem až do nástupu na materskú na PN - ke a teda nebudem platiť to poistenie zo zákona. Z čoho mi budú tú materskú vyratávať? Aby som koli 3 mesiacom zbytočne neprišla o celkom dobru materskú.
dik
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

armor1 Pozri príspevok
Môže byť denný vymeriavací základ (manželka zarába len 400) rovnaký ako u zamestnanca ktorý zarába 1200 Eur? Koľko teda treba platiť DNP?
to závisí aj od termínu nástupu na MD - nie vždy sa posudzujú rovnaké obdobia a preto nemusí vyjsť max. VZ.
Denný VZ zo zamestnania sa počíta spravidla z hrubej mzdy zamestnanca (pri príjme ktorý nedosahuje max. mesačný VZ) : počet kal. dní poistenia, znížený o dobu PN-ky, OČR.

Ak budeš meniť vymer. základ na DNP a do nástupu na MD neuplynie viac ako 26 týždňov, materské bude vyplácané len z min.VZ (aj keď bolo platené podstatne viac).

Obidva denné VZ sa spočítajú (zo zamestnania aj DNP) a dávka sa vypláca len jedna.
1 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

dobry den chcela by som sa opytat, od septembra 2008 do decembra 2009 som bola zamestnana, od januara 2010 som bola len na dohodu a od maja som si platila DNP, 29.septembra som isla na PN z min. vymeriavaceho zakladu a od 5. novembra, kedy mi uplynulo 26 tyzdnov som na PN z max. vymeriavaceho zakladu, chcela by som sa opytat ci budem mat narok aj na matersku z toho vymeriavaceho zakladu, nemocenske som si nezrusila ale neplatim si ho, lebo ked som si ho chcela zaplatit bolo mi povedane ze si to platit nemusim. Dakujem velmi pekne za radu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana1012 Pozri príspevok
dobry den chcela by som sa opytat, od septembra 2008 do decembra 2009 som bola zamestnana, od januara 2010 som bola len na dohodu a od maja som si platila DNP, 29.septembra som isla na PN z min. vymeriavaceho zakladu a od 5. novembra, kedy mi uplynulo 26 tyzdnov som na PN z max. vymeriavaceho zakladu, chcela by som sa opytat ci budem mat narok aj na matersku z toho vymeriavaceho zakladu, nemocenske som si nezrusila ale neplatim si ho, lebo ked som si ho chcela zaplatit bolo mi povedane ze si to platit nemusim. Dakujem velmi pekne za radu
Počas poberania nemocenského z DNP nem. poistenie neplatíš.
0 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

nemocenske poistenie neplatim, ale ja som chcela vediet ci mam narok aj na materske ratane z toho max. vymeriavacieho zakladu? dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana1012 Pozri príspevok
nemocenske poistenie neplatim, ale ja som chcela vediet ci mam narok aj na materske ratane z toho max. vymeriavacieho zakladu? dakujem
Kedy nastupuješ na materskú ? Ak to bude v roku 2011, VZ bude obdobie 05/10-12/10. Obdobie PN je vylučitelná doba. Nemocenské, tak ako aj materské nebudeš poberať zo súčasného maxima. Od 1.7.2010 sa zvyšoval max.vymer.základ, ktorý si si neupravovala (zmena je možná až po 6 mesiacoch).
Naposledy upravil veronikasad : 05.12.10 at 20:55
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Zuzanka, ty si ukončila jednu PNku a v novembri začala novú
0 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

na matersku idem v mareci 2011, a ukoncila som jednu PN a hned zacala druhu, to mi poradili v SP koli tej vyske PNky, ale to DNP som si nezrusila
0 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

a este som sa chcela opytat na tu vysku vymeriavacieho zakladu, teraz by som si to uz asi nemohla zvysit ze, ked uz poberam PN-ku? Vymeriavaci zaklad z ktoreho som si platila DNP je 1080euro. Bude sa mi z toho ratat aj materske? dakujem velmi pekne za radu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana1012 Pozri príspevok
a este som sa chcela opytat na tu vysku vymeriavacieho zakladu, teraz by som si to uz asi nemohla zvysit ze, ked uz poberam PN-ku? Vymeriavaci zaklad z ktoreho som si platila DNP je 1080euro. Bude sa mi z toho ratat aj materske? dakujem velmi pekne za radu
aktuálny max. VZ je 1116,75€. Zmenu VZ môžeš robiť po 6 mesiacoch.
0 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

ale mozem urobit zmenu aj ked som na PN? lebo 6 mesiacov uz mam splnenych. dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzana1012 Pozri príspevok
ale mozem urobit zmenu aj ked som na PN? lebo 6 mesiacov uz mam splnenych. dakujem
.. mohla by si zmenu urobiť - ale materské to už neovplyvní. .. Platná by bola len od januára .. a materské sa ti bude počítať z VZ tohto roku (posledné poistenie)
0 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

chcela by som pekne poprosit o radu ako to je s tou materskou, uz som tu pisala, ze som od maja DNPoistena a od oktobra som na PN, mesiac som bola z minima, od novembra som z vym. zakladu 1080 euro. Chcela by som sa opytat ci mi bude materske ratane z 1080 euro? dakujem, na matersku idem v polovici marca. dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzana1012 Pozri príspevok
chcela by som pekne poprosit o radu ako to je s tou materskou, uz som tu pisala, ze som od maja DNPoistena a od oktobra som na PN, mesiac som bola z minima, od novembra som z vym. zakladu 1080 euro. Chcela by som sa opytat ci mi bude materske ratane z 1080 euro? dakujem, na matersku idem v polovici marca. dakujem
.. samozrejme .. predpokladám, že si - aj budeš na PNke minimálne do konca roka ... (budeš mať rovnaký VZ ako na tej druhej PNKe)
Naposledy upravil Katy a R : 14.12.10 at 15:54
0 0
zuzana1012 zuzana1012

zuzana1012 je offline (nepripojený) zuzana1012

dakujem velmi pekne
0 0
bznka bznka

bznka je offline (nepripojený) bznka

Dobry ..prosim o radu....ak som toho roku bola niekolkokrat na Pnke...a platim si DNP z max. Vz..ako to bude s PNkeou teda je vypoctom na druhy rok?...budu mat tie pnky vplyv na vysku Pnky na druhy rok?
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Prosím o radu.
Ak si zamestnanec začne od 1.1.2011 platiť aj DNP (VZ zo zamestnania 450 €, VZ z DNP 600,- €) bude mať zvýšenú PN už po 270 dňoch platenia DNP, alebo až v nasledujúcom roku?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Po splnení 270 dní platenia na DNP. Od lekára žiadaj 2 PN-ky.
Do zamestnania jednu a druhú ako dobrovoľne nemoc.poistená osoba. (to 2. potvrdenie odovzdáš do Soc.poisťovne, aby Ti vyplatili nemoc. dávky)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať