Zavrieť

Porady

Registrácia podľa §7a a zálohová platba

Ahojte,

spoločnosť bude "dodávať" sprostredkovateľskú službu do Rakúska. Vie, že sa musí registrovať podľa §7a.

Chcem sa však spýtať, či môže táto slovenská spoločnosť prijať preddavok/zálohovú platbu na služby vopred, ešte pred registráciou podľa §7a alebo musí byť registrovaná už pred prijatím zálohy?

Situácia:
Rakúska spoločnosť a slovenská majú dohodu, že slovenská firma hľadá pre svojho Rakúskeho odberateľa iných odberateľov po Európe. Rakúska spoločnosť pošle slovenskej spoločnosti istú zálohu vopred, ak slovenská spoločnosť nájde "kšeft" vystaví Rakúskej firme FA, ak nenájde tak zálohu vráti.

A preto by som potrebovala vedieť, či môže slovenská firma prijať túto zálohu ešte pred registráciou podľa §7a a faktúru by vystavila už po uskutočnenej registrácii, alebo musí byť registrovaná už predtým?

V zákone o DPH sa píše že musí byť registrovaná pred dodaním služby.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Hľadanie odpovede na otázku v úvode témy je dosť náročné, lebo zákon neuvádza nič konkrétne, všeobecnú odpoveď treba hľadať medzi jeho riadkami, aj s pomocou zákona o správe daní. A je to dosť ťažké .... nie na vyhľadanie, ale zostavenie stručnej a zrozumiteľnej odpovede ... treba viac času. Ale odpoveď na otázku č. 3, by som vedel zvládnuť :

    zk24 Pozri príspevok
    Moze teda vystavit Zalohovu fakturu este pred registraciou, hej?
    zk24 Pozri príspevok
    Hej ! ... a nehovorí sa "hej" , ale áno ! ... hej ?
    Spolocnost vystavila zalohovu fakturu 7.7.2010. Toto môže spoločnosť vyhotoviť ešte pred registráciou, lebo tento dokument, vydaný pred prijatím platby, je iba výzva na úhradu platby v podobe faktúry a nemá žiadnu inú funkciu. Aj keď si ho nazvala zálohovou faktúrou. Ak poznáš SAP BO, ako píšeš v svojom profile, tak tento dokument sa v ňom správne volá požiadavka na zálohu a nezaloží žiadny účtovný zápis, ani povinnosť, okrem samotnej úhrady zálohy.
    21.7.2010 obdrzala uhradu ZF. Toto by už u tuzemskej platby bolo zdaniteľným plnením. Do 15 dní - až od tohto od tohto termínu teda do 6.8.2010 - musíš vyhotoviť faktúru k prijatej platbe vopred v zmysle § 73, ods. 1, s náležitosťami podľa § 73, ods. 2, teda musí tam byť okrem iného aj Tvoje IČ DPH. U tuzemskej zálohy by to založilo daňovú povinnosť u príjemcu a u platiaceho nárok na uplatnenie odpočtu z uhradenej platby vopred.
    5.8.2010 prebehla registracia podla §7a. Stalo sa to na 14 deň po úhrade platby vopred ..... všetko stíhaš. Nahodíš svoje IČ DPH do systému a vyhotovíš zálohovú faktúru so všetkými náležitosťami, ako potvrdenie prijatej platby vopred, /ktorá sa už aj v SAPe volá zálohovou faktúrou/. U zálohy zo zahraničia nezakladá daňovú povinnosť, iba zadosťučinenie § 73, ods. 1. Daňová povinnosť vznikne u príjemcu služby a až po jej dodaní. Pevne verím, že prijatím platby vopred nemožno službu do iného štátu považovať za dodanú, nikde to v zákone nie je.
    7.8.2010 dodanie sluzby - ok, to už 2 dni máš registráciu presne podľa § 7a
    10.8.2010 vystavuje fakturu za sluzby FA mínus ZF.
    – detto. A ešte úvaha .... pre mesačnú povinnosť dane a SV .... či poskytnutím a prijatím platby vopred , 21.7.2010 nedošlo k nejakému plneniu a povinnosti ešte v júli .... Z poskytnutia služby do EU nevzniká daňová povinnosť u poskytovateľa, lebo je prenesená na príjemcu služby v EU. Preto nemožno vznik daňovej povinnosti vyvodiť analogicky podľa § 19, ods. 4, ktorý určuje vznik daňovej povinnosti u príjemcu platby vopred, nie príjemcu služby.
    Daňová povinnosť vzniká u príjemcu služby v EU prenesením a podľa §-ov jeho štátu, ... zodpovedajúceho nášmu § 69, ods. 3 v tom mesiaci, v ktorom bola dodaná služba .... nie platba, poskytnutá dodávateľovi služby vopred. O tom, že by daňová povinnosť vznikla u príjemcu služby dňom poskytnutia platby ani jeho zákon určite nehovorí, iba o dodaní služby. A tá, poskytnutím platby vopred nemôže byť považovaná za dodanú. Časovo rovnaká povinnosť vzniká na druhej strane hranice poskytovateľovi služby – vykázať v SV podľa § 80, ods. 1, písm. d, iba dodanú službu, nie prijatú platbu vopred. Platbu vopred nemožno považovať za dodanie služby a už vôbec nie za prijatie služby, z ktorej by bolo možné vyvodiť daňovú povinnosť príjemcu služby.
    V § 73, ods. 1 je síce uvedené, že príjemca platby vopred za službu dodanú do EU je povinný do 15 dní vyhotoviť faktúru, ale nikde nie je uvedené, že prijatím, alebo poskytnutím platby vopred sa služba považuje za dodanú pre účely samozdanenia. O tom, kedy je služba do EU dodaná, hovorí u čiastkovej a opakovanej iba § 19, ods. 3, písm. b. U jednorazovej a časovo nepresahujúcej do iného obdobia je to hádam evidentné z § 19, ods. 3, prvá veta, že dodanie nie je závislé od prijatia platby, ale služba je dodaná vtedy, keď ju odberateľ môže ako hotovú prevziať.
    Je to takto vsetko legálne a košer? Áno, je ! .... lebo v žiadnom bode nedochádza k porušeniu zákona o DPH. Aké ľahké .... nie ?


    A vlaste .... už môžeme zodpovedať aj otázku z úvodu témy :
    Slovenská spoločnosť môže prijať zálohovú platbu vopred za služby do iného štátu EU .... ešte pred registráciou .... ak sa do 15 dní od prijatia tejto platby stihne zaregistrovať a vyhotoviť faktúru podľa § 73, ods. 1 a 2.


    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Skús pozrieť tu , či sa k niečomu neprepracuješ

    Neriešila som ešte takýto prípad , ale si myslím že preddavok by mohol byť v Tvojom prípade aj pred registráciou - nakoľko sa uzavrie obchod a nie je ešte vopred známy výsledok , či vôbec k povinnej registrácii (§7a) príde .
    Z môjho pohľadu , preddavok príjme neplatiteľ DPH , tak nie je povinný vystaviť Faktúru do 15 dní odo dňa prijatia platby , ale vystaví riadnu faktúru pri dodaní dohodnutej služby.

    Ak by prišlo k obchodu teda k dodaniu služby , tak je tam povinná registrácia( §7a) pred dňom dodania služby , potom pri zúčtovaní obchodu by sa táto preddavková platba zohľadnila po registrácii .

    To je len môj názor , asi ako by som si to predstavovala. Možno sa ozve niekto s praktickou skúsenosťou .

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    zk24 Pozri príspevok
    Prave o to sa opieram. Avsak ma metie to, ze pri vystavovanie FA do zahranicia musis na nej uvadzat IC DPH, ktore vsak pri vystavovanie ZFA este nemam.

    Chcem to tak spravit, len teda ze ci niekto nema nejaky argument, preco by to neslo.
    ano, spravne pises.. pri vystavovani faktury ! .. teda faktury podla §71-75... zalohova faktura, nie je faktura podla zakona o DPH !

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Moze teda vystavit Zalohovu fakturu este pred registraciou, hej?

    Spolocnost vystavila zalohovu fakturu 7.7.2010.
    21.7.2010 obdrzala uhradu ZF.
    5.8.2010 prebehla registracia podla §7a.
    7.8.2010 dodanie sluzby
    10.8.2010 vystavuje fakturu za sluzby FA mínus ZF.

    Je to takto vsetko legálne a košer?

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    zk24 Pozri príspevok
    Moze teda vystavit Zalohovu fakturu este pred registraciou, hej?

    Spolocnost vystavila zalohovu fakturu 7.7.2010.
    21.7.2010 obdrzala uhradu ZF.
    5.8.2010 prebehla registracia podla §7a.
    7.8.2010 dodanie sluzby
    10.8.2010 vystavuje fakturu za sluzby FA mínus ZF.

    Je to takto vsetko legálne a košer?
    Podla §7a,2 je povinna registracie pred dodanim sluzby podla §15,1. Prijatie zalohy sa nepovazuje za dodanie sluzby. Preto by som postupoval tak, ako si uviedla vyssie.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    martinez Pozri príspevok
    Podla §7a,2 je povinna registracie pred dodanim sluzby podla §15,1. Prijatie zalohy sa nepovazuje za dodanie sluzby. Preto by som postupoval tak, ako si uviedla vyssie.
    Prave o to sa opieram. Avsak ma mätie to, ze pri vystavovanie FA do zahranicia musis na nej uvadzat IC DPH, ktore vsak pri vystavovanie ZFA este nemam.

    Chcem to tak spravit, len teda ze ci niekto nema nejaky argument, preco by to neslo.
    Naposledy upravil zk24 : 15.08.10 at 07:13

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Este by som mala otazku...

    Kedze povinnost vystavit FA je do 15 dni od prijatia platby (zalohovej), ako mozem vystavit FA ked este neviem ci bude sluzba dodana a v akej hodnote? Slovensky dodavatel totizto fakturuje proviziu urcitym percentom z poskytnutej sluzby (z obchodu ktory sa mu podari dohodit pre svojho odberatela).

    V extremnej situacii sa moze dokonca stat ze k dodaniu sluzby ani nedojde (nenajde spravny obchod pre odberatela v urcitej dobe), tak ako mal vystavit FA? K comu?

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    zk24 Pozri príspevok
    Este by som mala otazku...
    Kedze povinnost vystavit FA je do 15 dni od prijatia platby (zalohovej), ako mozem vystavit FA ked este neviem ci bude sluzba dodana a v akej hodnote? Slovensky dodavatel totizto fakturuje proviziu urcitym percentom z poskytnutej sluzby (z obchodu ktory sa mu podari dohodit pre svojho odberatela).
    V extremnej situacii sa moze dokonca stat ze k dodaniu sluzby ani nedojde (nenajde spravny obchod pre odberatela v urcitej dobe), tak ako mal vystavit FA? K comu?
    .... trochu zle položená otázka. Lepšia by bola .... ako môže dostať zálohu vopred, keď ešte nevie, či služba bude dodaná a v akej hodnote ... a v extrémnej situácii ... bla bla. Ale, keď už sa obe strany tak dohodli a dojde k prijatiu platby vopred, tak niet nad čím uvažovať. Predmet fakturácie vznikol, povinnosť k nemu je zákonom uložená, teda faktúru na prijatú platbu vopred vyhotoviť a odoslať musíš v poukázanej sume. Lebo .... keď došlo k plneniu, tak to ukladá § 73, ods. 1, druhá a tretia veta ZoDPH. Ak k dodaniu služby nedojde, tak sa záloha vráti a faktúra dobropisuje, podľa § 75, ods. 7. Tá faktúra až taký veľký význam nemá, ako u tuzemskej platby vopred, ktorá je aj zdaniteľným plnením. Iba dokladuje od koho a začo je platba .... aby prípadná daňová kontrola nemusela po tom osobitne pátrať.

    Registrácia podľa §7a a zálohová platba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.