Zavrieť

Porady

Zrušenie darovacej zmluvy

Dobrý deň.Píšem za svojho vnuka, ktorý ma 19 rokov, je študent a žije s matkou a mladším 13 ročným bratom v dvojizbovom byte, ktorý si nadobudli vnukovia potom, ako ich otec zomrel v roku 2008 /rodičia boli rozvedení od roku 2003/ a zanechal im jednoizbový byt, životnú poistku a auto. Byt nadobudli vnukovia darovacou zmluvou od matkinho brata /ale za byt zaplatili z dedičstva po otcovi-myslím,že je to nezákonné a malo sa to riešiť kúpno-predajnou zmluvou/ naviac matka si dala 1/3 bytu napísať na seba. A teraz otázka : Môže moj starší vnuk vrátiť darcovi dar alebo žiadať zrušenie darovacej zmluvy s tým že mu darca vráti peniaze ? Môj vnuk sa chce totiž osamostatniť pre veľké nezhody s matkou. On totiž aj pristal na to, že má 1/3 bytu, ale keď sa chcel s ňou dohodnúť, že keď ona už pracuje,/nepracovala skoro 7 rokov/ aby si náklady na chod domácnosti rozdelili na tretiny a zbytok sirotského si mohol ponechať, začalo sa pre neho peklo. Matka mu odmieta dať jesť, odmieta mu oprať ani použiť práčku nesmie použiť počítač. lebo to kúpila ona, a že keď sa mu nepáči môže odísť, veď že ona má s druhým synom nadpolovičnú väčšinu v byte a on nemá čo rozkazovať. Podotýkam, že od 2/2008 žili len zo sirotského a soc. dávok a nikdy mu ani nenapadlo, že by jej mal vytknúť prečo nejde do práce, hoci sa mohla zamestnať - mala na to príležitosť.
Prosím o radu, čo v takomto prípade robiť.
Usporiadat
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Chobot Pozri príspevok
Lenže tú zmluvu musel vidieť aj strýko a ten musel vedieť, že dáva 1/3 ich matke. A teraz sa tvári, že o tom nevedel a že im chce pomôcť?
Alebo či v najhoršom prípade /to by sme ale nechceli/ môže oznámiť daňový podvod s následkom zrušenia darovacej zmluvy ? Ich matka totiž vyplatila svojmu bratovi peniaze za byt z účtu st.vnuka na ktorý mala prístup, už pol roka pred uzatvorením darovacej zmluvy. Pomôžte mi prosím niekto - poraďte čo by sa ešte dalo robiť.
Ďakujem za všetky rady.
Naposledy upravil judasik : 08.08.10 at 12:30
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Matka mala prístup na synov účet, alebo peniaze vybral on sám?
Kto peniaze vybral a kto ich poslal matkinmu bratovi?
Keďže darovacia zmluva je dielom matkiným a jej brata, je na nich, aby vec dali do poriadku. Porozprávaj sa s nevestiným bratom a trvaj na tom, aby deti dostali každý polovicu bytu. Povedz mu, že nechceš použiť iné prostriedky, ale ak budeš musieť použiješ ich.
No ak použiješ súd, alebo iný štátny orgán, rozbiješ nenávrátne rodinu.
1 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

sarasara Pozri príspevok
Matka mala prístup na synov účet, alebo peniaze vybral on sám?
Kto peniaze vybral a kto ich poslal matkinmu bratovi?
Keďže darovacia zmluva je dielom matkiným a jej brata, je na nich, aby vec dali do poriadku. Porozprávaj sa s nevestiným bratom a trvaj na tom, aby deti dostali každý polovicu bytu. Povedz mu, že nechceš použiť iné prostriedky, ale ak budeš musieť použiješ ich.
No ak použiješ súd, alebo iný štátny orgán, rozbiješ nenávrátne rodinu.
Matka mala prístup na synov účet. Ona previedla peniaze z jeho účtu na bratov účet, pol roka pred vyhotovením darovacej zmluvy.To by bolo všetko v poriadku, keby bola dodržala sľub, ktorý im dala, že byt bude prepísaný na jej dvoch synov. A to je práve ten jej podvod, že si aj ona dala napísať na seba jednu tretinu, ktorá jej nepatrí.To by som potrebovala poradiť, či sa to dá zo strany jej brata nejako napadnúť. Viete oni sú s mojou nevestou dvojičky, ale on má celkom inú povahu a chcel by to dať do poriadku - prepísať byt len na nich dvoch. Nechceli by sme mu ublížiť.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Predpokladám, že deti v čase dedenia neboli plnoleté a za zástupcu ich majetku bola stanovená ich matka. Ak deti zdedili, či dostali darom byt, myslím, že matka ho nemôže len tak svojvolne predať, lebo sa jedná o stret záujmov. Potrebuje na to povolenie súdu. ( ak sa mýlim ,opravte ma,prosím)

Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom http://www.vop.gov.sk/dedicstvo-opatrovnik

http://www.porada.sk/1022288-post35.html
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

judasik Pozri príspevok
Súhlasím. Možno ho len teraz trápi svedomie, keď vidí ako jeho sestra zaobchádza s mojim vnukom. On hovorí že s tou 1/3 pre ňu súhlasil len preto, aby sa presvedčil či sa už nejako zmenila. Ona je totiž aj dobrá herečka, keď sa jedná o peniaze. Už v minulosti mal s ňou veľký problém. Len čo teraz s tým ? Ona sa bude brániť zubami nechtami . Veď keby dobre zaobchádzala s deťmi, ani by ich nenapadlo zrušenie darovacej zmluvy. A ešte jedna vec - nemôže strýko zrušiť darovaciu zmluvu, alebo požiadať súd o prepísanie bytu len na obidvoch synov v rovnakom podiele s odôvodnením práve zlého správania k deťom ?
V živote existujú rozhodnutia, ktoré sa nedajú vrátiť späť. Toto je jedno z nich. On niečo daroval, už to nemá a nemá ani právny dôvod na to, aby s darovacou zmluvou niečo urobil. Darovanie je dobrovoľné a bol by tu holubník, keby niekto niečo daroval a keby si to rozmyslel, mohol by dar zobrať bez uvedenia dôvodu späť. To sa nedá. Raz to daroval, je to pasé.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

judasik Pozri príspevok
Alebo či v najhoršom prípade /to by sme ale nechceli/ môže oznámiť daňový podvod s následkom zrušenia darovacej zmluvy ? Ich matka totiž vyplatila svojmu bratovi peniaze za byt z účtu st.vnuka na ktorý mala prístup, už pol roka pred uzatvorením darovacej zmluvy. Pomôžte mi prosím niekto - poraďte čo by sa ešte dalo robiť.
Ďakujem za všetky rady.
Tým si len privodí na seba pozornosť daňového úradu a finančnej polície. ALe zrušenie darovacej zmluvy tým nedosiahne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

arizona Pozri príspevok
Predpokladám, že deti v čase dedenia neboli plnoleté a za zástupcu ich majetku bola stanovená ich matka. Ak deti zdedili, či dostali darom byt, myslím, že matka ho nemôže len tak svojvolne predať, lebo sa jedná o stret záujmov. Potrebuje na to povolenie súdu. ( ak sa mýlim ,opravte ma,prosím)

Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom http://www.vop.gov.sk/dedicstvo-opatrovnik

http://www.porada.sk/1022288-post35.html
Hlavným problémom v tomto prípade je, že strýko tých detí daroval 1/3 bytu ich matke, čo teraz chce vziať späť. Takže tam sa jedná o úplne regulérny prevod nehnuteľnosti medzi dospelými osobami, kde žiadne povolenie súdu netreba.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

judasik Pozri príspevok
Matka mala prístup na synov účet. Ona previedla peniaze z jeho účtu na bratov účet, pol roka pred vyhotovením darovacej zmluvy.To by bolo všetko v poriadku, keby bola dodržala sľub, ktorý im dala, že byt bude prepísaný na jej dvoch synov. A to je práve ten jej podvod, že si aj ona dala napísať na seba jednu tretinu, ktorá jej nepatrí.To by som potrebovala poradiť, či sa to dá zo strany jej brata nejako napadnúť. Viete oni sú s mojou nevestou dvojičky, ale on má celkom inú povahu a chcel by to dať do poriadku - prepísať byt len na nich dvoch. Nechceli by sme mu ublížiť.
Ak aj ten brat vedel o tej dohode, že byt bude prepísaný len na 2 deti, tak potom aj on vedome figuruje v tomto podvode, lebo vedel, na koho prevádza byt. Prečo daroval 1/3 aj matke, keď peniaze dostal od synovcov? Myslím, že hlavný podiel viny nesie práve ten strýko.

Ak chce niečo napraviť, tak nech vráti 1/3 sumy, ktorú dostal za byt tým synovcom a nech si tú 1/3, čo daroval sestre, vysporiada s ňou - buď nech od nej žiada peniaze alebo vrátenie tej 1/3. Alebo nech za tie peniaze odkúpi od sestry tú 1/3 bytu a prevedie ju na synovcov.

Veď dostal peniaze od synovcov, tak z akého dôvodu daroval niekomu inému, kto mu peniaze nedal!!!
2 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

arizona Pozri príspevok
Predpokladám, že deti v čase dedenia neboli plnoleté a za zástupcu ich majetku bola stanovená ich matka. Ak deti zdedili, či dostali darom byt, myslím, že matka ho nemôže len tak svojvolne predať, lebo sa jedná o stret záujmov. Potrebuje na to povolenie súdu. ( ak sa mýlim ,opravte ma,prosím)

Žiadny z rodičov nemôže zastupovať svoje maloleté dieťa, ak ide o právne úkony, pri ktorých by mohlo dôjsť k rozporu záujmov medzi rodičmi a maloletým dieťaťom http://www.vop.gov.sk/dedicstvo-opatrovnik

http://www.porada.sk/1022288-post35.html
Obaja synovia boli v čase dedenia neplnoletí. Zastupovala ich matka. Zdedený byt bol odkúpený po roku do osbného vlastníctva staršieho syna v roku 2009 keď sa stal plnoletým. On potom zdedený byt predal a v 2010 si splnil daňovú povinnosť z rozdielu medzi nadobúdacou cenou a predajnou cenou. Krátko po predaji, zhruba 1 týždeň matka previedla peniaze na bratov účet.
Naposledy upravil judasik : 09.08.10 at 08:13
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

judasik Pozri príspevok
Dobrý deň.Píšem za svojho vnuka, ktorý ma 19 rokov, je študent a žije s matkou a mladším 13 ročným bratom v dvojizbovom byte, ktorý si nadobudli vnukovia potom, ako ich otec zomrel v roku 2008 /rodičia boli rozvedení od roku 2003/ a zanechal im jednoizbový byt, životnú poistku a auto. Byt nadobudli vnukovia darovacou zmluvou od matkinho brata /ale za byt zaplatili z dedičstva po otcovi-myslím,že je to nezákonné a malo sa to riešiť kúpno-predajnou zmluvou/ naviac matka si dala 1/3 bytu napísať na seba. A teraz otázka : Môže moj starší vnuk vrátiť darcovi dar alebo žiadať zrušenie darovacej zmluvy s tým že mu darca vráti peniaze ? Môj vnuk sa chce totiž osamostatniť pre veľké nezhody s matkou. On totiž aj pristal na to, že má 1/3 bytu, ale keď sa chcel s ňou dohodnúť, že keď ona už pracuje,/nepracovala skoro 7 rokov/ aby si náklady na chod domácnosti rozdelili na tretiny a zbytok sirotského si mohol ponechať, začalo sa pre neho peklo. Matka mu odmieta dať jesť, odmieta mu oprať ani použiť práčku nesmie použiť počítač. lebo to kúpila ona, a že keď sa mu nepáči môže odísť, veď že ona má s druhým synom nadpolovičnú väčšinu v byte a on nemá čo rozkazovať. Podotýkam, že od 2/2008 žili len zo sirotského a soc. dávok a nikdy mu ani nenapadlo, že by jej mal vytknúť prečo nejde do práce, hoci sa mohla zamestnať - mala na to príležitosť.
Prosím o radu, čo v takomto prípade robiť.
judasik Pozri príspevok
V prvom rade sa ospravedlňujem, že som nereagovala na vaše príspevky, ale mali sme v celom obvode vypadnutú sieť kvôli búrke takmer 2 dni.
A teraz k veci. Asi ste ma nepochopili, alebo som sa dosť jasne nevyjadrila. Deti zdedili jednoizbový byt, auto aj peniaze zo životnej poistky svojho otca. Byt predali, auto tiež a peniaze z poistky poisťovňa poukázala v na účet staršieho vnuka /musel si otvoriť účet pre tento účel aj na poukazovanie sirotského/ako aj časť z predaja bytu - v podstate zhruba 16.597.- EUR. Druhá polovica tiež v tej istej výške bola prevedená na matkin účet pre mladšieho vnuka. Peniaze z auta si tak isto rozdelili na polovice.
Ešte musím ozrejmiť jednu vec, lebo bez toho by to nemalo tú podstatu na čo chcem poukázať.
Pred rozvodom v roku 2004 mali rodičia detí 3-izbový byt. Po rozvode sa moja nevesta aj s deťmi odsťahovala na isté kopanice- údajne k nejakému podnikateľovi a byt museli nevýhodne predať. Po dva a pol roku však musela od neho odísť ale peniaze, ktoré investovala do jeho domu sa jej už nevrátili, pretože nikde nepracovala a priateľ živil ju aj deti. Odišla teda s deťmi do garsónky sociálneho domu v jednom okresnom meste.
Ako stará matka mojich dvoch vnúčat so mala zakázané od nej s deťmi sa stýkať, ani si s nimi telefonovať. A tu prišla náhla smrť môjho syna - otca vnúčat. Zomrel v Taliansku. Ja s mojim druhým synom sme zariadili jeho prevoz,pohreb aj dovoz auta všetko na moje náklady. Nič som nežiadala od mojej nevesty.
Pomohla som jej pri dedičskom konaní. Všetko dobre fungovalo, zdalo sa, že už bude dobre, až z jedného dňa na druhý , keď prišli peniaze z predaja bytu sa sťahovali do toho darovaného bytu. Peniaze poukázala z oboch účtov vo výške 31 534 EUR na bratov účet. Darovacia zmluva bola vyhotovená až po pol roku v apríli 2010. Staršiemu vnukovi stále hovorila, že byt bude napísaný na nich dvoch. Ona ich však oklamala a tú 1/3 si dala napísať na seba za ich peniaze, na ktoré nemala nárok. Môj nebohý syn mal ešte životnú poistku v sporiteľni na 26 000,- Sk.Oprávnenou osobou určil môjho druhého syna /svojho brata/, ktorý po jeho smrti dal z tejto poistky deťom po 10 000,- Sk. Mama im ich však nedala - povedala, že nevie kde sú. Takto ich klame.
Neviem čo ešte k tomu dodať. Nemám zlosť na svoju bývalú nevestu, ona je už proste taká. Ona sa už nedokáže zmeniť - je proste na peniaze. Ale prečo majú pre jej chamtivosť trpieť deti
Už končím, lebo vás celkom takým dlhým príspevkom domotám.


judasik Pozri príspevok
Obaja synovia boli v čase dedenia neplnoletí. Zastupovala ich matka. Zdedený byt bol odkúpený po roku do osbného vlastníctva staršieho syna v roku 2009 keď sa stal plnoletým. On potom zdedený byt predal a v 2010 si splnil daňovú povinnosť z rozdielu medzi nadobúdacou cenou a predajnou cenou. Krátko po predaji, zhrba 1 týždeň matka previedla peniaze na bratov účet.
Myslím, že si to tu "domotala" celkom slušne, ba domotala si aj seba samú. A Etiketa-sem, Etiketa-tam, k tomu, čo som tu od teba čítala, môžem s čistým svedomím napísať, že táraš dve na tri.
Naposledy upravil Petra Nová : 09.08.10 at 07:37
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Petra Nová Pozri príspevok



Myslím, že si to tu "domotala" celkom slušne, ba domotala si aj seba samú. A Etiketa-sem, Etiketa-tam, k tomu, čo som tu od teba čítala, môžem s čistým svedomím napísať, že táraš dve na tri.
No neviem, keď som si to dobre prečítal, tak som to pochopil. Pôvodne bývali v 3 izbovom byte, ktorý po rozvode predali.

Po otcovi zdedili jednoizbový byt, ktorý tiež predali.

A teraz bývajú v dvojizbovom byte, ktorý kúpili od strýka, ale pofidérnym spôsobom získala ich matka podiel 1/3 na byte (dvojizbovom).
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Chobot Pozri príspevok
No neviem, keď som si to dobre prečítal, tak som to pochopil. Pôvodne bývali v 3 izbovom byte, ktorý po rozvode predali.

Po otcovi zdedili jednoizbový byt, ktorý tiež predali.

A teraz bývajú v dvojizbovom byte, ktorý kúpili od strýka, ale pofidérnym spôsobom získala ich matka podiel 1/3 na byte (dvojizbovom).
Chobot, veď si múdry muž a vyznáš sa vo veci. A tiež vieš, aká je to procedúra nadobúdania majetku u maloletých. Vieš si to predstaviť, že matka by sa z ničoho nič, vedela namontovať do darovacej zmluvy, kde obdarovanými boli maloletí? Ja teda nie. Preto to "táranie". Buď zakladateľka témy nevie, o čo v tej veci darovania ide, alebo ................. Samotná veľkosť bytu je ozaj nepodstatná.
0 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Petra Nová Pozri príspevok



Myslím, že si to tu "domotala" celkom slušne, ba domotala si aj seba samú. A Etiketa-sem, Etiketa-tam, k tomu, čo som tu od teba čítala, môžem s čistým svedomím napísať, že táraš dve na tri.
Súhlasím. Aj ja myslím, že som to domotala troška s tými dlhými príspevkami. Teraz jednoducho. Otec detí - môj syn- zomrel v roku 2008.V tom čase boli už rozvedení s mojou nevestou 4 roky. Majetkovo boli vysporiadaní.Matka s deťmi bývali v jednoizbovom byte v podnájme. Po otcovej smrti ostal jednoizbový družstevný byt a auto,čo si nadobudol po rozvode a životná poistka. Tieto tri veci deti po ňom zdedili.Keďže boli v čase dedenia ešte neplnoleté, museli rok čakať, kým starší syn dovŕšil 18 rokov a mohol družstevný byt odkúpiť do osobného vlastníctva. Po odkúpení byt predal a súhlasil tým, aby odkúpili dvojizbový byt od jej brata a tento bude bude prepísaný na obidvoch synov rovnakým dielom t.z. 1/2 jeden a 1/2 druhý. A tu sme u koreňa veci. Byt síce bol odkúpený za peniaze detí "darovacou zmluvou s odplatou" hoci v zmluve sa uvádza" bez odplaty" a matka si dala 1/3 napísať v poslednej chvíli na seba, hoci deťom o tom predtým nikdy nehovorila a starší syn bol tým postavený u advokáta pred hotovú vec. Že to bolo vopred premyslené svedčí aj to, že pre maloletého syna zohnala iného zákonného zástupcu / hoci ním je ona, ako matka/, ale v tomto prípade ho nemohla zastupovať, keď sama sa dala obdarovať - podotýkam, za peniaze detí.....
Neviem či už tomu rozumiete čo som chcela povedať. Je tosť jasné ?
0 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Chobot Pozri príspevok
No neviem, keď som si to dobre prečítal, tak som to pochopil. Pôvodne bývali v 3 izbovom byte, ktorý po rozvode predali.

Po otcovi zdedili jednoizbový byt, ktorý tiež predali.

A teraz bývajú v dvojizbovom byte, ktorý kúpili od strýka, ale pofidérnym spôsobom získala ich matka podiel 1/3 na byte (dvojizbovom).
OK. Dobre si to vystihol. Je to presne tak. Len neviem ako ďalej.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

judasik Pozri príspevok
Súhlasím. Aj ja myslím, že som to domotala troška s tými dlhými príspevkami. Teraz jednoducho. Otec detí - môj syn- zomrel v roku 2008.V tom čase boli už rozvedení s mojou nevestou 4 roky. Majetkovo boli vysporiadaní.Matka s deťmi bývali v jednoizbovom byte v podnájme. Po otcovej smrti ostal jednoizbový družstevný byt a auto,čo si nadobudol po rozvode a životná poistka. Tieto tri veci deti po ňom zdedili.Keďže boli v čase dedenia ešte neplnoleté, museli rok čakať, kým starší syn dovŕšil 18 rokov a mohol družstevný byt odkúpiť do osobného vlastníctva. Po odkúpení byt predal a súhlasil tým, aby odkúpili dvojizbový byt od jej brata a tento bude bude prepísaný na obidvoch synov rovnakým dielom t.z. 1/2 jeden a 1/2 druhý. A tu sme u koreňa veci. Byt síce bol odkúpený za peniaze detí "darovacou zmluvou s odplatou" hoci v zmluve sa uvádza" bez odplaty" a matka si dala 1/3 napísať v poslednej chvíli na seba, hoci deťom o tom predtým nikdy nehovorila a starší syn bol tým postavený u advokáta pred hotovú vec. Že to bolo vopred premyslené svedčí aj to, že pre maloletého syna zohnala iného zákonného zástupcu / hoci ním je ona, ako matka/, ale v tomto prípade ho nemohla zastupovať, keď sama sa dala obdarovať - podotýkam, za peniaze detí.....
Neviem či už tomu rozumiete čo som chcela povedať. Je tosť jasné ?
Ten koreň veci spočíva v tom, že jeden zo synov bol v čase "darovania" maloletý, ako si písala v úvode témy. A každý právny úkon za maloletého schvaľuje súd. A to schvaľovanie právneho úkonu nie je Pergaudova Gombíková vojna.
0 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

Petra Nová Pozri príspevok
Ten koreň veci spočíva v tom, že jeden zo synov bol v čase "darovania" maloletý, ako si písala v úvode témy. A každý právny úkon za maloletého schvaľuje súd. A to schvaľovanie právneho úkonu nie je Pergaudova Gombíková vojna.
Teraz som sa rozprávala telefonicky s vnukom a on mi povedal to, čo som doteraz nevedela.Ten dotyčný čo zastupoval maloletého bol terajší matkin priateľ /nežije s nimi v spoločnej domácnosti,lebo je ženatý/ bol navrhnutý matkou a schválený súdom. Ale môj vnuk tomu nerozumel prečo sa to tak robí, myslel si že to tak má byť. A to len nasvedčuje tomu, že matka tento podvod na deti dokonale pripravovala, aby bol nenapadnuteľný.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

judasik Pozri príspevok
Teraz som sa rozprávala telefonicky s vnukom a on mi povedal to, čo som doteraz nevedela.Ten dotyčný čo zastupoval maloletého bol terajší matkin priateľ /nežije s nimi v spoločnej domácnosti,lebo je ženatý/ bol navrhnutý matkou a schválený súdom. Ale môj vnuk tomu nerozumel prečo sa to tak robí, myslel si že to tak má byť. A to len nasvedčuje tomu, že matka tento podvod na deti dokonale pripravovala, aby bol nenapadnuteľný.
Ani po tom vysvetlení, nemam dôvod meniť nič na tom, čo si myslím.

Ale aby si nemala pocit, že je časť porady je málo empatická, tak to riešenie je také, aké Ti tu už bolo radené. Zletilý syn môže podať na súde návrh o určenie, že darovacia zmluva je neplatná. Ale veľkú šancu úspešnému koncu nedávam. Ak to nebola darovacia zmluva, ale kúpna zmluva, jednalo by sa o zastretý právny úkon, ktorý by mohol byť tiež neplatný, ale aj platný. Taký návrh môže podať prípadne aj strýko, ktorý mal byt darovať, a to voči všetkým účastníkom právneho úkonu. Aj v tomto spore by musel byť maloletý vnúčik zastupovaný kolíznym opatrovníkom. To je možnosť a každého žalobcu čaká náročné dokazovanie v takomto spore.
0 0
judasik judasik

judasik je offline (nepripojený) judasik

sarasara Pozri príspevok
Matka mala prístup na synov účet, alebo peniaze vybral on sám?
Kto peniaze vybral a kto ich poslal matkinmu bratovi?
Keďže darovacia zmluva je dielom matkiným a jej brata, je na nich, aby vec dali do poriadku. Porozprávaj sa s nevestiným bratom a trvaj na tom, aby deti dostali každý polovicu bytu. Povedz mu, že nechceš použiť iné prostriedky, ale ak budeš musieť použiješ ich.
No ak použiješ súd, alebo iný štátny orgán, rozbiješ nenávrátne rodinu.
Ona je už dávno rozbitá, len ja som ju nejako chcela dať dokopy kvôli vnúčatám
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Petra Nová Pozri príspevok
Ten koreň veci spočíva v tom, že jeden zo synov bol v čase "darovania" maloletý, ako si písala v úvode témy. A každý právny úkon za maloletého schvaľuje súd. A to schvaľovanie právneho úkonu nie je Pergaudova Gombíková vojna.
judasik Pozri príspevok
Teraz som sa rozprávala telefonicky s vnukom a on mi povedal to, čo som doteraz nevedela.Ten dotyčný čo zastupoval maloletého bol terajší matkin priateľ /nežije s nimi v spoločnej domácnosti,lebo je ženatý/ bol navrhnutý matkou a schválený súdom. Ale môj vnuk tomu nerozumel prečo sa to tak robí, myslel si že to tak má byť. A to len nasvedčuje tomu, že matka tento podvod na deti dokonale pripravovala, aby bol nenapadnuteľný.
Petra, vyzerá to tak, že ten maloletý mal určeného kolízneho opatrovníka, toho matkinho priateľa. Takže samotný prevod sa uskutočnil legálnym spôsobom.

A neviem, ako by sa na to pozeralo, keby teraz prišli účastníci darovania s požiadavkou o zrušenie darovania z dôvodu, že išlo o zastretý právny úkon. To ako keby sa sami na seba nabonzovali, že niečo predávali, ale urobili to darovaním. A ak sa ich sudca opýta, prečo to teraz chcú zrušiť, čo povedia? Lebo to strýko nechcel tak darovať?

Myslím, že matka okabátila deti, strýko jej v tom (možno nechtiac) masívne pomohol. Teraz nevidím veľké šance na nejakú nápravu - jedine ako som napísal, strýko by mal vrátiť (morálne) časť peňazí synom, lebo po právnej stránke im byt daroval a nemá čo vracať.

Ak teda chce pomôcť synovcom, tak nech spoločne naliehajú na matku, aby odpredala s finančnou podporou strýka svoj podiel synom. Matka je právoplatným spoluvlastníkom bytu a nemá dôvod sa tohoto vlastníctva vzdávať.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

judasik Pozri príspevok
Ona je už dávno rozbitá, len ja som ju nejako chcela dať dokopy kvôli vnúčatám
Nemyslim si, ze sposob, akym si sa vybrala, ze ten pravy na spajanie rodiny.
Mozno syn nie je spokojny s pristupom matky k nemu, ale to je maloktore dieta v puberte.
Tym, ze ma podporu na tvojej strane, tak hlada neobvykle riesenia, ktore neprospievaju zrovna celej veci - aspon z mojho uhla pohladu.

Syn je dospely, neviem, kolko bude este studovat, ale po ukonceni studia ma moznost sa osamostatnit, zamestnat a stat sa od matky nezavislym.
Riesit svoj ucast bytu moze potom, lebo zatial zaidne rozumne riesenie nevedie k tomu, co ocakavas.
A dalsou otazkou je, co by robil z peniazmi z 1/3 bytu aktualne?
Kam ich chce investovat?
Naozaj mu prekaza len to , ze matka vyuziva aj jeho sirotsky dochodok na zabezpecenie chodu domacnosti?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať