Zavrieť

Porady

Nároky zamestnanca pri pracovnom úraze

Prosím o radu ohľadom pracovného úrazu zamestnanca. Už nejakú chvíľu pátram a čítam všetko čo je to o prac. úrazoch napísané, ale ešte viac som sa zamotala.
Takže moja otázka: Pracovníkovi sa stal pracovný úraz vyžadujúci práceneschopnosť.
Všetky povinnosti a hlásenia o úraze boli urobené. Na základe PN-ky sme mu vyplatili za prvých 10 dní nemocenské dávky klasicky, teda prvé 3 dni 25% DVZ a ďalších 7 dní 55% DVZ. Zamestnanec prišiel s tým, že vraj mu niekto poradil, že on má nárok pri pracovnom úraze na 100% mzdy za tieto dni.
Prosím Vás poraďte mi na čo všetko má nárok zo strany zamestnávateľa, resp. následne aj zo strany SP?

Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

    VERONIKA6
    Hansa Pozri príspevok
    Poprosím o pomoc - brat mal v práci pracovný úraz, bol na PN celý rok (úraz mal riadne spísaný, poberal dávky zo sociálky/. Po roku sa vrátil znova do práce.
    Momentálne chce zmeniť zamestnávateľa a potrebuje zistiť, či pri zmene zamestnávateľa nestratí trvalé následky?!
    Neviem, čo tým myslel tie "trvalé následky", nerozumiem tomu.
    Ešte spomínal "bolestné" - neviem, či už mal vyplatené, alebo bude mať, alebo či stratí nárok?
    Skús si pozrieť túto tému:
    http://www.porada.sk/t138263-p2-prac...-bolestne.html
    Pri zmene zamestnávateľa nemôže "stratiť" trvalé následky.

    Hansa je offline (nepripojený) Hansa

    Hansa
    Poprosím o pomoc - brat mal v práci pracovný úraz, bol na PN celý rok (úraz mal riadne spísaný, poberal dávky zo sociálky/. Po roku sa vrátil znova do práce.
    Momentálne chce zmeniť zamestnávateľa a potrebuje zistiť, či pri zmene zamestnávateľa nestratí trvalé následky?!
    Neviem, čo tým myslel tie "trvalé následky", nerozumiem tomu.
    Ešte spomínal "bolestné" - neviem, či už mal vyplatené, alebo bude mať, alebo či stratí nárok?

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    Dana7 Pozri príspevok
    Prosím o radu ohľadom pracovného úrazu zamestnanca. Už nejakú chvíľu pátram a čítam všetko čo je to o prac. úrazoch napísané, ale ešte viac som sa zamotala.
    Takže moja otázka: Pracovníkovi sa stal pracovný úraz vyžadujúci práceneschopnosť.
    Všetky povinnosti a hlásenia o úraze boli urobené. Na základe PN-ky sme mu vyplatili za prvých 10 dní nemocenské dávky klasicky, teda prvé 3 dni 25% DVZ a ďalších 7 dní 55% DVZ. Zamestnanec prišiel s tým, že vraj mu niekto poradil, že on má nárok pri pracovnom úraze na 100% mzdy za tieto dni.
    Prosím Vás poraďte mi na čo všetko má nárok zo strany zamestnávateľa, resp. následne aj zo strany SP?

    Ďakujem pekne
    Za prvé tri dni PN platí soc. poist. 55%, od štvrtého dňa 25 %. Opačne ako ste vyplatili vy, a ako je to pri nej PN. To je tých 100%. Ak má vinú na pracovnom úraze tak sa to kráti. Kde máte technika bezpečnosti práce? Kto Vám vypisoval Záznam o úraze? Dosť som toho, na túto tému, napísal aj ja. Nájdi si ma medzi členmi a vyhľadaj si moje príspevky.
    Naposledy upravil erzet : 17.08.10 at 05:55
    Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako zistím, či zamesnávateľ oznámil pracovný úraz na sociálnu...?ak odmieta spisať zápis a tvári sa, že to nebol pracovný úraz, že som si to sposobila sama?pred troma dňami som spadla na schodoch v práci, natiahnuté vazy, šľachy a svaly...marodka...ale vypísala som sa po 5 dnoch..urobila som chybu...mala som marodovať dlhšie?...prvý krat som sa dostala do takej situácii...čo mám ešte spraviť ak neoznámi o úraze?

    suklova je offline (nepripojený) suklova

    suklova
    Zamestnanec utrpel pracovny uraz {zlomený prst na ruke}. Úraz sa stal nepozornosťou zamestnanca. Zaznam o reg.prac.uraze sme zaslali na IP. Na SP zaznam o reg.prac.uraze + hlasenie o uraze. Okrem PN/ky ako mame odskodnit zamestnanca? Chceme sa vyhnúť zbytočným problémom, tak by sme ho chceli aj nejako odškodniť.
    Po desiatich dňoch platenia PN-ky mu SP bude platiť koľko %?
    Z čoho sa vychádza pri odškodnení?
    Ako vôbec vypočítať výšku odškodného?
    Vopred ďakujem za radu.

    suklova je offline (nepripojený) suklova

    suklova
    suklova Pozri príspevok
    Zamestnanec utrpel pracovny uraz {zlomený prst na ruke}. Úraz sa stal nepozornosťou zamestnanca. Zaznam o reg.prac.uraze sme zaslali na IP. Na SP zaznam o reg.prac.uraze + hlasenie o uraze. Okrem PN/ky ako mame odskodnit zamestnanca? Chceme sa vyhnúť zbytočným problémom, tak by sme ho chceli aj nejako odškodniť.
    Po desiatich dňoch platenia PN-ky mu SP bude platiť koľko %?
    Z čoho sa vychádza pri odškodnení?
    Ako vôbec vypočítať výšku odškodného?
    Vopred ďakujem za radu.
    Vie mi prosím niekto poradiť? :-(

    suklova je offline (nepripojený) suklova

    suklova
    Veď práveže nič. Nikde som nič k tomuto nenašla. A mám ešte jednu otázku PP je dohodnutý na dobu určitú do 31.1.2013. Kedže PP končí uplynutím dohodnutej doby, tak s ním PP ukončujeme. /nikde som nenašla žeby tam bola výnimka pri prac.úraze/. Práve preto by sme ho aj chceli nejako odškodniť, ale dopátrať sa k sume jednoducho neviem. Osobne si myslím, že ak to bolo nepozornosťou zamestnanca, tak teoreticky by sme ho ani odškodnovať nemuseli, či?

    anitram je offline (nepripojený) anitram

    anitram
    Mňa by zaujímalo či ide o pracovný úraz, keď pracovníčka cestou do zamestnania chodí pre poštu. Pošmykla sa a zlomila si ruku. Ide o pracovný úraz alebo nie?

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    je to v súvislosti s pracovnými povinnosťami, alebo má určený presný čas chodenia na poštu?

    anitram je offline (nepripojený) anitram

    anitram
    Nemá určený čas chodenia na poštu. Cestou do práce ju vyberie z pošty a pokračuje do zamestnania. Takže môže to byť aj v inom čase. Niekedy je to pred 8 hod. ale môže to byť aj v inom čase.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ak do náplne práce zamestnankyne patrí aj návšteva pošty, cesta na poštu je v priamej súvislosti s plnením jej pracovných úloh – ide o zvyčajný úkon počas práce zamestnankyne. Pokiaľ sa preukáže, že pracovný úraz sa stal naozaj až počas cesty za plnením jej pracovných úloh – teda cestou na poštu, môže ísť o pracovný úraz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.