Zavrieť

Porady

DPH zo starých bločkov

Ahojte , zase raz Vás prosím o usmernenie. Včera sa mi dostali do rúk doklady z ERP za 6/2010.Viem, že DPH môžem uplatniť v čase , keď sa mi ten doklad dostal do rúk. DPH za 7/2010 ešte nemám spravenú, môžem to dať aj do tohto obdobia?
A ešte jedna otázočka? Na výd.doklad dám dátum nákupu z ERP?Nebude to potom vadiť , že to číslovanie mi nebude sedieť?
Ďakujem za rady.Andrea.
Naposledy upravil Dav : 17.08.10 at 12:18
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    maska2 Pozri príspevok
    Ahojte , zase raz Vás prosím o usmernenie. Včera sa mi dostali do rúk doklady z ERP za 6/2010.Viem, že DPH môžem uplatniť v čase , keď sa mi ten doklad dostal do rúk. DPH za 7/2010 ešte nemám spravenú, môžem to dať aj do tohto obdobia?
    A ešte jedna otázočka? Na výd.doklad dám dátum nákupu z ERP?Nebude to potom vadiť , že to číslovanie mi nebude sedieť?
    Ďakujem za rady.Andrea.
    Zákon o dani z pridanej hodnoty

    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane
    Na začiatok

    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    (3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

    (4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.

    http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...01-2010-a.html

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    betka Pozri príspevok
    Môj názor je, DDP rok 2009. Viem, že doklad z ERP je FA.
    betka Pozri príspevok
    A preto sa pýtam: Ako Vám sedela pokladňa pri inventarizácii k 31.12.2009?
    To príde niekto a teraz v 8/2010 vytiahne bloček z vrecka z roku 2009?

    Viete koľko ich človek môže vytiahnuť??? Môže sa stať zatúlaná Fa z roku 2009, kedy Vám posielajú upomienky za rok 2009, na napr. nejakú službu, kt. sa naozaj mohla opomenúť. Ale bloček z ERP????? Hmmmmm.... (no comment)

    Z o DPH par. 51 mi jasne definuje, kedy vzniká nárok na odpočítanie DPH.
    DDP za rok 2009 neprichádza v úvahu , nakoľko zadavateľka má blok z RP z obdobia 6/2010.Takže
    riešenie je v roku 2010 .

    adka18 je offline (nepripojený) adka18

    neustále sa učím adka18
    ja davam doklady vtedy, ked som ich dostala, ale podla mna mozes dat ako posledny doklad do 7/2010. datum daj posledny den pracovny a zarad do ciselneho radu. nevadi, ze je iny datum na blocku. aj ja to tak robim.

    miriza je offline (nepripojený) miriza

    miriza
    Mne zase dnes hovorili kolegyne že od 01.04.2010 je možné dať bloček do DPH rok starý, teda ževraj keď nájdem teraz bloček z apríla môžem si ho dať do DPH v júli je to pravda?

    maska2 je offline (nepripojený) maska2

    sme viacerí kámoši maska2
    Aha takže v tom prípade by som mala ako výdaj napr.30.07. a nie ako je na ERP.Nevyhodia mi to?

    adka18 je offline (nepripojený) adka18

    neustále sa učím adka18
    tento rok si mozete dat do DPH hocijaky blocik, ktory bol vystaveny po 1.1.2010, stare roky nie.

    cize,ked najdete z aprila 2010, kludne si ho mozete dat do jula 2010.

    ale ak najdete z 11/2009, tak urcite nemozete si ho dat tento rok do DPH...

    moznost dat si do zdanovacieho obdobia starsie doklady vznikla od 1.4.2009, ale je to len v kalendarnom roku, cize doklady z 2010 si mozete dat do DPH pocas celeho roku 2010, stare roky uz nie..

    maska2 je offline (nepripojený) maska2

    sme viacerí kámoši maska2
    miriza Pozri príspevok
    Mne zase dnes hovorili kolegyne že od 01.04.2010 je možné dať bloček do DPH rok starý, teda ževraj keď nájdem teraz bloček z apríla môžem si ho dať do DPH v júli je to pravda?


    S tým by som nesúhlasila

    adka18 je offline (nepripojený) adka18

    neustále sa učím adka18
    maska2 Pozri príspevok
    Aha takže v tom prípade by som mala ako výdaj napr.30.07. a nie ako je na ERP.Nevyhodia mi to?

    nie, nevyhodia (nam to nevyhodili), lebo v zakone o DPH je pisane, ze sa moze uplatnit DPH pocas celeho kalendarneho roka, ak doklady, z ktorych sa uplatnuje DPH, su vystavene v danom kalendarnom roku.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    maska2 Pozri príspevok
    Aha takže v tom prípade by som mala ako výdaj napr.30.07. a nie ako je na ERP.Nevyhodia mi to?
    Čo tak si pozrieť aj povinnosť platiteľa v súvislosti s § 70 zákona o DPH- Vedenie záznamov , kde z tejto záznamovej evidencie musí byť jednoznačné , v ktorom zdaňovacom období si platiteľ DPH uplatnil odpočítanie dane ...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Môj názor je, DDP rok 2009. Viem, že doklad z ERP je FA.

    A preto sa pýtam: Ako Vám sedela pokladňa pri inventarizácii k 31.12.2009?
    To príde niekto a teraz v 8/2010 vytiahne bloček z vrecka z roku 2009?

    Viete koľko ich človek môže vytiahnuť??? Môže sa stať zatúlaná Fa z roku 2009, kedy Vám posielajú upomienky za rok 2009, na napr. nejakú službu, kt. sa naozaj mohla opomenúť. Ale bloček z ERP????? Hmmmmm.... (no comment)

    Z o DPH par. 51 mi jasne definuje, kedy vzniká nárok na odpočítanie DPH.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ZU:

    § 3


    (1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

    (2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

    (3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

    Postupy JU:
    § 2
    Deň uskutočnenia účtovného prípadu

    (1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

    Záver: Môžeme hocičo opomenúť pri množstve účtovných dokladov.Na bločku z ERP môže byť hocijaký tovar, alebo služba. Tá služba, tam sa dá zažmúriť jedno oko a druhé na polovicu, ale čo ak ide o tovar (z pohľadu DPH): kúpila som PC, benzín som spotrebovala, kúpila som starý NA, OA do 1659,70 €, rôzny krátky majetok, tovar. Čo ak mám napr. potraviny, nevieme obsah bločku a bol tam nákup 1500 ks chleba po 1 €????? Niekedy dôsledky jedného bločku môžu mať väčšie následky, ako je efekt. :

    kimart je offline (nepripojený) kimart

    kimart
    mám dotaz,firma je založená v marci 2010, platcom DPH je od mája. Môže si spätne uplatniť DPH, z bločkov od marca?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kimart Pozri príspevok
    mám dotaz,firma je založená v marci 2010, platcom DPH je od mája. Môže si spätne uplatniť DPH, z bločkov od marca?
    Nie, uplatniť sa dá len z majetku zakúpeného pred registráciou.§ 55
    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
    (2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.