Zavrieť

Porady

materská a nevyčerpaná dovolenka

Dobrý deň, poprosila by som o radu. Som na rizikovom tehotenstve (teda PN) a 06.12.2010 nastupujem na materskú dovolenku. V práci mi však ostalo 20,5 dňa nevyčerpanej dovolenky. Musím si ju pred nástupom na materskú dovolenku vyčerpať alebo je zamestnávateľ povinný preplatiť mi ju?
A ešte by som chcela vedieť, ako je to s výmerom materskej dovolenky. Dočítala som sa, že je to výška denného vymeriavacieho základu za predošlý kalendárny rok pred, čo je u mňa rok 2009 (keďže na materskú nastupujem v decembri). No za rok 2010 mám DVZ vyšší, tak by ma zaujímalo, či sa mi v januári 2011 zmení výška materskej, alebo sa na to už ohľad neberie. Ďakujem za rady.
Usporiadat
monspa monspa

monspa je offline (nepripojený) monspa

Vďaka za odpovede. Mám však chaos v tom, či jej mám krátiť dovolenku aj v rokoch 2010,2011 a 2012 z toho zostatku. V tom prípade jej nezostane dovolenka žiadna. Ešte som sa nestretla s týmto problémom, pretože máme zamestnancov iba chlapov. Ďakujem vopred.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

Už vzniknutý nárok na dovolenku nemôžeš krátiť v nasledujúcich rokoch. Tak ako počítaš nárok na dovolenku na každý rok zvlášť, tak aj krátenie robíš v každom roku zvlášť.
3 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Dobry den, kto mi poradí s mojou dilemou, mam zamestnaca, kt. bol v PP od 01.01.2009 dňa 31.01.2009 nastupil na MD do 14.08.2009 a od 15.08.2009 do 20.03.2012 koncila RD. Prosim kolko mu vychadza dovolenka.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mikolajova Pozri príspevok
Dobry den, kto mi poradí s mojou dilemou, mam zamestnaca, kt. bol v PP od 01.01.2009 dňa 31.01.2009 nastupil na MD do 14.08.2009 a od 15.08.2009 do 20.03.2012 koncila RD. Prosim kolko mu vychadza dovolenka.
Nárok na dovolenku mu vznikol iba za rok 2009. Spočítaj si pracovné dni rod.dovolenky (vrátane sviatkov)+ príp. PN-ka pred nástupom na materskú.
Dovolenku budeš krátiť za prvých 100 prac.dní rod.dovolenky o 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac.dní ´dalšiu 1/12 ročného nároku. Ak RD v roku 2009 netrvala 100 prac.dní, dovolenku nekrátiš.

V roku 2010 nevznikol nárok na dovolenku
V roku 2011 nevznikol nárok na dovolenku
V roku 2012 - ak nebude do konca roka PN - po odpracovaní 60 dní mu vznikne nárok na dovolenku za kal.rok. Dovolenku mu z titulu RD krátiť nebudeš (netrvala 100 prac.dní). Ak by bol PN, prac.dni PN pripočítaš k RD.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. inak § 109 Zák. práce
1 0
44t 44t

44t je offline (nepripojený) 44t

Ahoj, poprosila by som Vás o radu. V septembri mi bude končiť RD. Mám však zdravotné problémy, takže hneď po ukončení RD bude dlhodobá PN, ktorá určite nebude ukončená v tomto roku. Mám 28 dní nevyčerpanej dovolenky. Čo s ňou. Prepadne mi alebo mi ju zamestnávateľ musí vyplatiť v tomto roku, alebo bude čakať, až nastúpim po PN do práce? /som učiteľka/. Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

44t Pozri príspevok
Ahoj, poprosila by som Vás o radu. V septembri mi bude končiť RD. Mám však zdravotné problémy, takže hneď po ukončení RD bude dlhodobá PN, ktorá určite nebude ukončená v tomto roku. Mám 28 dní nevyčerpanej dovolenky. Čo s ňou. Prepadne mi alebo mi ju zamestnávateľ musí vyplatiť v tomto roku, alebo bude čakať, až nastúpim po PN do práce? /som učiteľka/. Ďakujem.
Z ktorého kal.roka je dovolenka ?
0 0
44t 44t

44t je offline (nepripojený) 44t

z roku 2010
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

44t Pozri príspevok
z roku 2010
Dovolenku z roku 2010 by si si mala vyčerpať v roku skončenia RD. Požiadaj o čerpanie dovolenky po skončení RD a až potom si daj vypísať PN-ku. S "rozumným" zamestnávatelom sa dá dohodnúť čerpanie dovolenky aj počas trvania RDpoberania rod.príspevku. U zamestnávatela by si ukončila RD (poberala by si rod.príspevok a dostala aj náhradu mzdy za čerpanú dovolenku), len v tom prípade sa už na teba nevzťahuje zákaz výpovede.
Naposledy upravil veronikasad : 06.06.12 at 17:59
0 0
44t 44t

44t je offline (nepripojený) 44t

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Tu na porade ste skvelí.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

1.prosím vás pekne vznikol v roku 2010 zamestnankyni nárok na dovolenku keď jej materská skončila asi v polovici mája a až do konca roka 2010 čerpala rodičovskú dovolenku a čerpá ju vlastne až doteraz?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maruška54 Pozri príspevok
1.prosím vás pekne vznikol v roku 2010 zamestnankyni nárok na dovolenku keď jej materská skončila asi v polovici mája a až do konca roka 2010 čerpala rodičovskú dovolenku a čerpá ju vlastne až doteraz?
Maruška, uveď presný dátum skončenia MD - nárok vznikol, vypočítame ti pomernú časť dovolenky za kal.rok.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Veronika to nie je za môjho zamestnanca, oslovila ma dnes jedna známa že vraj v zamestnaní jej povedali že nemá nárok , ja som povedala že potrebujem presné dátumy len ju chcem ukludniť lebo ja som jej povedala že jej nárok vzniká ale že sa ešte poradím.

Môže teda požiadať o čerpanie tejto dovolenky a zároveň poberať rodičovský príspevok a čo má k tomu urobiť alebo čo teda predložiť zamestnávateľovi?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maruška54 Pozri príspevok
Veronika to nie je za môjho zamestnanca, oslovila ma dnes jedna známa že vraj v zamestnaní jej povedali že nemá nárok , ja som povedala že potrebujem presné dátumy len ju chcem ukludniť lebo ja som jej povedala že jej nárok vzniká ale že sa ešte poradím.

Môže teda požiadať o čerpanie tejto dovolenky a zároveň poberať rodičovský príspevok a čo má k tomu urobiť alebo čo teda predložiť zamestnávateľovi?
Maruška, určite nárok má, pretože materská dovolenka sa považuje za výkon práce a trvala dlhšie ako 60 prac.dní (vrátane sviatkov). Preto jej vznikol nárok na dovolenku za kal. rok, ktorý sa bude krátiť z titulu rod.dovolenky.

Ak budeš vedieť presný dátum skončenia MD, nárok jej vypočítaš aj sama. Ročný nárok budeš krátiť o pracovné dni rodičovskej dovolenky (vrátane sviatkov) - za prvých 100 dní 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac. dní ďalšiu 1/12 ročného nároku. Bez toho aby som počítala dni, krátenie bude max. 4/12 ročného nároku, čiže zostane jej na čerpanie alebo preplatenie (pri príp. skončení prac.pomeru) 8/12 ročného nároku. Ale prepočítaj tie dni.

K tomu čerpaniu dovolenky - môže tak urobiť ako píšeš. Mesiac pred termínom čerpania dovolenky treba zamestnávatelovi zaslať žiadosť o ukončenie rod.dovolenky. Len treba dať pozor - počas tohto obdobia sa na ňu nevzťahuje ochranná doba, počas ktorej nemôže od zamestnávatela dostať výpoveď.
Naposledy upravil veronikasad : 21.06.12 at 12:13
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

Veronika tak som jej to napísala aj ja, možno len nerozumela dobre čo jej v mzdovej účtárni hovorili. Musí tam ísť ešte raz.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maruška54 Pozri príspevok
Veronika tak som jej to napísala aj ja, možno len nerozumela dobre čo jej v mzdovej účtárni hovorili. Musí tam ísť ešte raz.
Maruška, ešte som ti dopisovala do textu, neviem či si ho dočítala do konca.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

ďakujem teraz som to prečítala, no jej vlastne ide len o to aby o tú dovolenku neprišla
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Maruška54 Pozri príspevok
ďakujem teraz som to prečítala, no jej vlastne ide len o to aby o tú dovolenku neprišla
V žiadnom prípade o ňu nepríde, má nárok na jej vyčerpanie po skončení rodičovskej dovolenky, príp. preplatenie ak dostane po skončení RD výpoveď.
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

ok ďakujem takto som jej to aj ja vysvetľovala len v tomto nie som veľmi doma tak som si to chcela overiť
0 0