Zavrieť

Porady

Domovy poriadok

Dobry den,
kupili sme holobyt v novostavbe, avsak niektory obyvatelia v dome byvaju uz vyse roka. Na schodzi (ktora sa konala este predtym nez sme kupili byt) si odsuhlasili domovy poriadok a kedze uz vacsina z nich mala dokoncene byty, dali don zakaz vrtania cez vikend. Zo schodze nie je ziadna zapisnica a domovy poriadok nie je nikde zverejneny. Tento domovy poriadok nam ostatnym (co sme kupili byty od developera neskor) komplikuje zivot, pri dokoncovani bytov ... Ma taketo obmedzenie oporu v zakone a ako som ja viazany dodrziavat tento poriadok?
Dakujem
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
thomassss Pozri príspevok
Dobry den,
kupili sme holobyt v novostavbe, avsak niektory obyvatelia v dome byvaju uz vyse roka. Na schodzi (ktora sa konala este predtym nez sme kupili byt) si odsuhlasili domovy poriadok a kedze uz vacsina z nich mala dokoncene byty, dali don zakaz vrtania cez vikend. Zo schodze nie je ziadna zapisnica a domovy poriadok nie je nikde zverejneny. Tento domovy poriadok nam ostatnym (co sme kupili byty od developera neskor) komplikuje zivot, pri dokoncovani bytov ... Ma taketo obmedzenie oporu v zakone a ako som ja viazany dodrziavat tento poriadok?
Dakujem
Trochu odbočím ...nebudem sa pozastavovať nad nezmyselnými nariadeniami , blbým domovým poriadkom .....

Ale ak je v tomto poriadku ustanovené , že sa úpravy o opravy nesmú , nemôžu vykonávať cez víkend ... dobre , dodrž pokyny ....ale potom porieš inak ...

Pracuj len cez deň...
Privstaň si ...nastav hodinky a úderom 6:00 spusť príklepovku a poihraj sa trošička , budíček urob ostatným ....
Večer zasa opačne ...začni povedzme o 19:00 a skonč presne úderom 22:00 ....

Garantujem , pevne verím , že nájomníci po adekvátnom vysvetlení / ja by som ešte aj nechápavý a ironický úškrn mal na ksichte .../ okamžite odvolajú stupiditu ...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

My máme v domovom poriadku toto tiež zakotvené ale podarilo sa mi to zmeniť na "doporučuje sa nerušiť hlučnými prácami obyvateľov domu v pracovné dni od 19,00 hod. a taktiež v dňoch pracovného pokoja". Je predsa nemysliteľné ak je treba niečo dokončiť alebo urobiť malú opravu, aby sa čakalo na dobu, kedy to je povolené.
Skús si obísť susedov a povedať im, že potrebuješ dokončovať aj v nedeľu. Určite ti nepovedia, že nie.
Ak ste si to schválili na zhromaždení alebo schôdzi, má to byť doplnené do Domového poriadku a ten má byť zverejnený na viditeľnom mieste. Ak to tak nie je, tak o tom nemáš mať skade vedieť.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

thomassss Pozri príspevok
Dobry den,
kupili sme holobyt v novostavbe, avsak niektory obyvatelia v dome byvaju uz vyse roka. Na schodzi (ktora sa konala este predtym nez sme kupili byt) si odsuhlasili domovy poriadok a kedze uz vacsina z nich mala dokoncene byty, dali don zakaz vrtania cez vikend. Zo schodze nie je ziadna zapisnica a domovy poriadok nie je nikde zverejneny. Tento domovy poriadok nam ostatnym (co sme kupili byty od developera neskor) komplikuje zivot, pri dokoncovani bytov ... Ma taketo obmedzenie oporu v zakone a ako som ja viazany dodrziavat tento poriadok?
Dakujem
Zákon 182/1993
Práva a poinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11
, odsek 1

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

Všeobecne je, že od 22,00 do 6,00 má byť v bytovom dome kľud. Prípadne, že nedeľa je deň pracovného pokoja.

Podľa § 14 si môžu vlastníci schváliť aj domový poriadok. Poriadok by nemal obmedzovať nikoho v pracovné dni v čase od 6,00 do 22,00 si robiť úpravy vo vlastnom byte. V krajnom prípade aj v nedeľu.

A čo Vám spravia, ak budete dorábať, prerábať v uvedený čas. Nebudú sa s Vami rozprávať, opľujú Vám dvere, rozbijú okná??? Zavolajú políciu. Alebo im začne šibať?
2 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

verkaz Pozri príspevok
My máme v domovom poriadku toto tiež zakotvené ale podarilo sa mi to zmeniť na "doporučuje sa nerušiť hlučnými prácami obyvateľov domu v pracovné dni od 19,00 hod. a taktiež v dňoch pracovného pokoja". Je predsa nemysliteľné ak je treba niečo dokončiť alebo urobiť malú opravu, aby sa čakalo na dobu, kedy to je povolené.
Skús si obísť susedov a povedať im, že potrebuješ dokončovať aj v nedeľu. Určite ti nepovedia, že nie.
Ak ste si to schválili na zhromaždení alebo schôdzi, má to byť doplnené do Domového poriadku a ten má byť zverejnený na viditeľnom mieste. Ak to tak nie je, tak o tom nemáš mať skade vedieť.
My to máme presne tak ako je uvedené vyššie. V prac. deň roboty do 19,00, v sobotu do 14,00 a v nedeľu pokoj.
Aj sa to dodržiava, ale sem tam sa nejaká výnimka nájde, ale spravidla je to len niečo malé.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Môj názor je ten, že všetko sa dá dohodnúť a keď sú normálni susedia, tak proti tomu nemôžu namietať, veď sa to môže stať aj im.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nočný klud áno, to je dokonca podľa zákona priestupok. Ale voľné soboty sú práve preto, aby si ľudia porobili doma. Pracovať v nedeľu zakazue náboženstvo. Zákazy možno nájsť aj vo VZN niektorých obcí, veľmi často ale aj protiprávnych.

Zákon o priestupkoch:

Priestupky proti verejnému poriadku
§ 47

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) neuposlúchne výzvu verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci,
b) poruší nočný kľud,
c) vzbudí verejné pohoršenie,
d) znečistí verejné priestranstvo, verejne prístupný objekt alebo znečistí verejnoprospešné zariadenie plagátovou výzdobou, komerčnými a reklamnými oznamami alebo zanedbá povinnosť upratovania verejného priestranstva,
e) úmyselne zničí, poškodí, ......
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až d) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. e) až g) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. h) až j) pokutu do 165 eur.


§ 48

Priestupkom proti verejnému poriadku je porušenie aj iných povinností než uvedených v § 47, ak sú ustanovené všeobecne záväznými právnymi predpismi, vrátane všeobecne záväzných nariadení obcí a všeobecne záväzných vyhlášok miestnych orgánov štátnej správy, ak sa takým konaním ohrozí alebo naruší verejný poriadok. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 33 eur.
8 0
thomassss thomassss

thomassss je offline (nepripojený) thomassss

verkaz Pozri príspevok
Môj názor je ten, že všetko sa dá dohodnúť a keď sú normálni susedia, tak proti tomu nemôžu namietať, veď sa to môže stať aj im.
V pohode by som sa dohodol, ked vacsina ludi v okoli male deti ... A to som nic extremne ani nerobil, v sobotu o 16:00 som vyvrtal 6 dier (na listy na plavajucu podlahu) a uz mi za dverami klopala suseda a na rukach ako dokaz niesla male dieta a oznamovala mi domovy poriadok... A potom, ze sa dohodnut ... Na moje snaky vysvetlit jej, ze cez tyzden pracujem, mi povedala, ze si mam na to vziat dovolenku
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

thomassss Pozri príspevok
V pohode by som sa dohodol, ked vacsina ludi v okoli male deti ... A to som nic extremne ani nerobil, v sobotu o 16:00 som vyvrtal 6 dier (na listy na plavajucu podlahu) a uz mi za dverami klopala suseda a na rukach ako dokaz niesla male dieta a oznamovala mi domovy poriadok... A potom, ze sa dohodnut ... Na moje snaky vysvetlit jej, ze cez tyzden pracujem, mi povedala, ze si mam na to vziat dovolenku
A to Ti ho doniesla ukázať, že si jej ho zobudil, alebo, že jej nemôže zaspať?

Ak si zoberieš dovolenku a oznámiš je to, si si istý, že nepríde tiež? Len si Ty sprav kedy Ti vyhovuje, do 7,00 do 19,00. Oni mali tiež holý byt.
3 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Mala ísť s dieťaťom na prechádzku a určite by jej a aj dieťaťu to urobilo dobre. Je to bohužiaľ tak medzi nami ľuďmi (ja už mám byt prerobený a teraz chcem mať pokoj).Urob si tak, ako ti radí "sito".
3 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

verkaz Pozri príspevok
Mala ísť s dieťaťom na prechádzku a určite by jej a aj dieťaťu to urobilo dobre. Je to bohužiaľ tak medzi nami ľuďmi (ja už mám byt prerobený a teraz chcem mať pokoj).Urob si tak, ako ti radí "sito".
Ja som mal podobný problém ... jednoducho na oznamovaciu nástenku som vyvesil oznam o prácach, ktoré sa budú robiť aj v sobotu do 19:00 ... všetci susedia to pochopili a brali to normálne ... akurát z vedľajšieho vchodu sa mi prišla sťažovať pani, že ona chce mať v sobotu kľud ... tak som jej ukázal oznam, stavebné povolenie a oboznámil ju s nočným kľudom ... to že sa mi ohradzovala, že ona chce mať v sobotu ticho som jej jednoducho vysvetlil, že ak chce ticho nech sa ide prejsť na prechádzku a že ja mám taktiež právo na prerábanie .... v nedeľu som neprerábal ... jej dotaz, že si mám zobrať dovolenku a robiť to cez týždeň som jej vysvetlil, že som to robil aj cez týždeň ... v súčasnosti už nemám dovolenku tak to robím v pracovnú sobotu ... odvtedy som len párkrát počul ako mi búcha na stenu ... ignorácia ... po bližšom zoznámení sa so susedmi mi povedali, že táto pani je "NOTORICKÁ SŤAŽOVATEĽKA" ... takže nech sa sťažuje pokiaľ to nieje oprávnené ...
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ešte k tomu Domovému poriadku. Ja som sa poistila a na protipodpis som dala jeden výtlačok do každého bytu.
2 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ktory pravny predpis a § urcuje povinnost pre bytove domy mat Domovy poriadok? Ake dalsie informacne povinnosti si este musime ako SVB splnit a ktory predpis o nich pojednava?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Lianka Pozri príspevok
Ktory pravny predpis a § urcuje povinnost pre bytove domy mat Domovy poriadok? Ake dalsie informacne povinnosti si este musime ako SVB splnit a ktory predpis o nich pojednava?

Žiadny, alebo ten ktorý je prijatý v zmluve o SVB v zmysle zákona 182/1993 a jeho noviel....po odsúhlasení na zhromaždení vlastníkov.
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Podstatná je zmluva o SVB, prípadne zmluva o výkone správy. V zmluve môže byť uvedené, že v dome bude vypracovaný domový poriadok, ktorý je prílohou zmluvy. Mal by byť v súlade so zákonmi a záväznými uzneseniami miestnych úradov.
2 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Dakujem velmi pekne, pozriem do zmluvy o SVB.
0 0
mahony1 mahony1

mahony1 je offline (nepripojený) mahony1

Ja by som snad dodal len tolko, ze ak to mate v Domovom poriadku naozaj takto schvale, tak musis ratat s tym, ze za porusenie domoveho poriadku ti hrozi sankcia - ktora tam rovnako musi byt tiez uvedena.

Otazka teda nie je, ci je moralne spravne, ze Domovy poriadok je v tomto ohlade prisnejsi ako Vseobecne zavazne nariadenie obce. Jednoducho ide nad ramec, pretoze si to tak ludia odhlasovali. Samozrejme, za podmienky, ze to nie je v rozpore z vyssou pravnou normou (napr. vseobecne zavaznym nariadenim obce, zakonom alebo ustavou) tak to nemas velmi ako spochybnit (=obcan moze vsetko to, co zakon nezakazuje).

Ina vec by bola, ak by to bolo v rozpore s vyssou pravnou normou, vtedy by si to mohol napadnut na sude a dosiahnut neplatnost daneho ustanovenia.

Takze si hlavne zozen ten domovy poriadok a zisti, aka sankcia ti zo strany spolocenstva bytov za jeho porusenie hrozi. Potom budes vediet, ci ti to za to stoji.

Ak je vas teraz nespokojnych viac, mozno by ste si na najblizsej schodzi mohli odhlasovat jeho zmenu.
Naposledy upravil mahony1 : 18.11.10 at 12:25
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

Ahojte,


Prosim mozte mi niekto poskytnut AKTUALNY DOMOVY PORIADOK?

... lebo u nas v dome je problem s tym, ze na Mestskom urade MC Ruzinov mi telefonicky povedali ze nas Domovy poriadok je v rozpore s VZN ale nas spravca tvrdi ze Domovy poriadok je platny a OK...ide mi o cast o DOMACICH ZVIERATACH !



dik dik moc za akukolvek pomoc
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

S chovom domácich zvierat sú stále problémy. Nájdi si tému s touto problematikou a zistí viac.
Ak máš možnosť nahliadnúť do DP v družstevných bytoch, tak tie sú ceľkom dobré.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ufinka Pozri príspevok
Ahojte,


Prosim mozte mi niekto poskytnut AKTUALNY DOMOVY PORIADOK?

... lebo u nas v dome je problem s tym, ze na Mestskom urade MC Ruzinov mi telefonicky povedali ze nas Domovy poriadok je v rozpore s VZN ale nas spravca tvrdi ze Domovy poriadok je platny a OK...ide mi o cast o DOMACICH ZVIERATACH !



dik dik moc za akukolvek pomoc
V čom si odporuje VZN a váš domový poriadok?
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

Domace zvierat
>
> 1.Chov domacich zvierat musi byt v sulade s platnymi predpismi
> Ministerstva podohospodarstva SR, Statnej vet. spravy a so vseob.
> nariadenim OU BA - Ruzinov.
> 2. Vsetky domace zvierata musia byt chovane legalne t.j. so suhlasom
> nadpolovicnej vacsiny vlast nikov v dome a so suhlasom vsetkych
> vlastnikov bytov v prislusnom vchode.Ak niektory vlastnik chova zviera
> neprijatelne pre vacsinu vlastnikov, spolocenstvo ho poziada o jeho
> odstranenie. Pocet chovanych zvierat ( najma macky a psi ) v kazdom
> byte nesmie presiahnut 2kusy.
>
> a dalej sa pise o skodach a znecisteni kt musi majitel odstranit v
> spolocenskych priestoroch

volala som na Miestny Urad nasej mestskej casti a bolo mi povedane : uz davno neplati VZN , ktore o tych podpisoch hovorilo.
Uz je Miestny úrad Bratislava-.....
Maju to tam vsetko stare v stanovach, cize su neplatne, mali by ich zmenit v zmysle zakona...
Je to kazdeho osobna vec chov psa. Musi byt prihlaseny na platenie dane a vychovany a neznecistovat.


Preto sa chcem dopatrat Domoveho poriadku v zmysle zakona, kedze byty su v osobnom vlastnictve a nie vo vlastnictve druzstva...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať