Zavrieť

Porady

Má právo nájomca si vymeniť fab vložku do prenajatého bytu ?

Dobrý deň, prosím o radu. Chcem uzatvoriť nájomnú zmluvu na 2-izb.byt a majiteľ je zásadne proti tomu, aby som si vymenila fab vložku na vstupných dverách do bytu, aby som mohla mať k bytu iba ja kľúče a nie aj majiteľ ako to odo mňa žiada a argumentuje tým, že je to iba z dôvodu ochrany svojho majetku pred požiarom a vytopením.Je moja požiadavka oprávnená, alebo má majiteľ pravdu?Ďakujem Ela
Usporiadat
Téma je uzavretá.
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

profesional Pozri príspevok
No, co sa tyka mojho osobneho nazoru, som presvedceny o tom, ze v najomnej zmluve podla Obcianskeho zakonnika nie je pripustne dohodnut sa na tom ze majitel byt kluce mat bude a teda ze nedojde ani k vymene vlozky. Ide totiz o to ze drviva vacsinaustanoveni Obcianskeho zakonnika je kogentnych. a pravny ukon je neplatny nie len vtedy ked zakon vyslovene porusuje, ale aj ked ho obchadza. Takato dohoda by obchadzala jednodnacne zmysel a rozsah najomnej zmluvy k nehnutelnosti a preto by taketo ustanovenie bolo neplatne. Zmluvna volnost nie je nekonecna.
No prepac - nic v zlom, ale to by som rad videl tie konkretne ustanovenia zakona, ktore by to malo obchadzat. Teraz nehovorom o tom, ze majitel by mal mat pravo kedykolvek vstupovat, hovorime iba o tomm, ze ma mat kluc.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

profesional Pozri príspevok
Podstatou najomnej zmluvy je ze majitel za uplatu poskytuje uzivacie pravo k nehnutelnosti. A teda sa tohto uzivacieho prava vzdava za protihodnotu. Odovzdanim kluca dochadza k fyzickemu naplneniu poskytnutia uzivacieho prava. Cize ak ty poskytnes kluc niekomu dalsiemu, davas mu tym prinajmensom obmedzene uzivacie pravo k nehnutelnosti.
Tym, ze si majitel ponecha kluc, nie su nijako obmedzne plne uzivacie prava najomnika. Rovnako ako nie su nijako obmedzne moje uzivacie prava na auto z Hertz-u tym, ze niekde v ich kancelarii visia dalsie kluce od prenajateho auta. Ja som svoje kluce dostal, auto mozem uzivat.

Navyse zvycajne najomna zmluve presne vymedzuje, za akych okolnosti by mohol majitel vstupit aj sam. Pokial to nevymedzujem tak je to zla najomna zmluva.

Ja neviem, co tolko spekulujete. Ja som mal najomnikov z Azia, USA, mnozstva Europskych krajin, vratane kulturne pribuznych, ako napr. CR, ale nikomu to ani len nenapadlo.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Myslim ze komparacia s motorovym vozidlom je nevhodna. Z judikatury najvyssieho sudu jednoznacne vyplyva, ze suhlas s minimalne kratkodobym (nevylucuje dlhodobe) uzivanim je vyjadreny poskytnutim klucov od nehnutelnosti.

Avsak suhlas s vedenim motoroveho vozidla sa nevykonava odovzdanim klucov od vozidla.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

profesional Pozri príspevok
Myslim ze komparacia s motorovym vozidlom je nevhodna. Z judikatury najvyssieho sudu jednoznacne vyplyva, ze suhlas s minimalne kratkodobym (nevylucuje dlhodobe) uzivanim je vyjadreny poskytnutim klucov od nehnutelnosti.

Avsak suhlas s vedenim motoroveho vozidla sa nevykonava odovzdanim klucov od vozidla.
A cim inym by sa vykonaval? V oboch pripadoch plati zhodne - pisomna zmluva + kluce.

To, ze je suhlas vyjadreny poskytnutim klucov je v poriadku, na tom nic nemeni ani fakt, ze si majitel jeden kluc ponecha. Tym, ze si ponechavam kluc ni nijako neznemoznujem pouzivat ten, ktory si odo mna ako najomnik dostal.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Zaujímavý hlavolam! Keď sa zamyslím tak globálne: Ak sa stane v byte udalosť - zatopenie susedov nedbanlivosťou, ktoré spôsobí nájomník, kto za to nesie zodpovednosť? Povedzme taký extrémny hypotetický príklad: Začne si napúšťať vaňu, chce mať vyššiu hladinu, preto si upchá ten bezpečnostný odtok hore pri hladine a zaspí. Vytopí polovicu bytov v dome. Kto je zodpovedný? Kto bude platiť škody? Nájomník či majiteľ? Presnú odpoveď podľa práva nepoznám - tak horím zvedavosťou... Vychádza mi, že ak majiteľ, tak by mal mať kľúče...

Druhá vec ma napadla z amerických detektívok. V tých filmoch mávajú byty dolu takého vrátnika. Keď príde detektív, ukáže odznak a s tým správcom- vrátnikom vstupuje do bytu... (Väčšinou neskoro, už je páchateľ preč, alebo ich niekto predbehol a vyhádzal suplíky, alebo je tam mŕtvola či dôležité stopy... Viem, trochu ... ) No ten správca (nezastupuje spoločnosť vlastniacu byty?) má kľúč a musí oprávneným osobám sprístupniť byt. To je však Amerika...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ErinErin Pozri príspevok
Zaujímavý hlavolam! Keď sa zamyslím tak globálne: Ak sa stane v byte udalosť - zatopenie susedov nedbanlivosťou, ktoré spôsobí nájomník, kto za to nesie zodpovednosť? Povedzme taký extrémny hypotetický príklad: Začne si napúšťať vaňu, chce mať vyššiu hladinu, preto si upchá ten bezpečnostný odtok hore pri hladine a zaspí. Vytopí polovicu bytov v dome. Kto je zodpovedný? Kto bude platiť škody? Nájomník či majiteľ? Presnú odpoveď podľa práva nepoznám - tak horím zvedavosťou... Vychádza mi, že ak majiteľ, tak by mal mať kľúče...
Tak toto zrovna nie je ziaden hlavolam. Najomnik je za skody zodpovedny majitelovi bytu ale partnerom tych susedov, pre vymahanie skody nie je najomnik, ale majitel. Teda majitel musi platit susedom a najomnik majitelovi.

Je ale dobre,ak sa uz v zmluve rata so vsetkymi eventualitami. Teda treba tam dat, ze najomnik je zodpovedny aj za skody na spolocnych zariadeniach a inych bytoch a pripade, ze vznikli jeho zavinenim a potom je tiez dolezite, aby zodpovednost mal nie len za seba, ale aby bol zodpovedny aj za vsetky osoby, ktore s jeho dodlenim vstupia do bytu.
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

misomiso Pozri príspevok
Tak toto zrovna nie je ziaden hlavolam. Najomnik je za skody zodpovedny majitelovi bytu ale partnerom tych susedov, pre vymahanie skody nie je najomnik, ale majitel. Teda majitel musi platit susedom a najomnik majitelovi.

Je ale dobre,ak sa uz v zmluve rata so vsetkymi eventualitami. Teda treba tam dat, ze najomnik je zodpovedny aj za skody na spolocnych zariadeniach a inych bytoch a pripade, ze vznikli jeho zavinenim a potom je tiez dolezite, aby zodpovednost mal nie len za seba, ale aby bol zodpovedny aj za vsetky osoby, ktore s jeho dodlenim vstupia do bytu.
Napadá ma, že v nájomných a družstevných bytoch pri zatopení bytov sa to nerieši s majiteľom. Niekto tu ofrflal porovnanie bytu s autom, ale keď havarujem v aute z požičovne, ešte k tomu niekoho zrazím... Na škody je asi spoločnosť poistená, ale súdiť budú mňa...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

tetragona Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ja neupieram vstup majiteľovi do bytu, môže predsa vstúpiť do svojho bytu kedykoľvek za mojej prítomnosti.Rada by som poprosila keby mi niekto mohol citovať § zákona.ktorý rieši túto otázku. Skúste si aspoň na chvíľu predstaviť, že má od Vášho bytu niekto cudzí kľúč, ktorí by mohol kedykoľvek vstúpiť do bytu . Možno pochopíte hlbšie moju otázku. Ďakujem Ela
Trochu ťa poopravím - nie je to TVOJ byt, ale prenajatý. A nie je to CUDZÍ, ale majiteľ bytu. Ani v hoteli si nemôžeš vymeniť zámok na izbe, aj keby si mala objednanú izbu celý rok.

Vži sa do situácie majiteľa. Má niekde byt, kde mu bývajú cudzí ľudia. Zrazu títo cudzí ľudia zmiznú, nezaplatia mu nájomné a on sa do svojho bytu ani nedostane, lebo nemá od neho kľúče...

Ak sa neviete dohodnúť na takejto banalite, tak si nájdi iný podnájom. Alebo sa s ním budeš súdiť, ak ti to neumožní dobrovoľne?

A aký je jeho názor? Vyhradzuje si právo vstupu do bytu kedykoľvek? Alebo chce mať kľúč pre prípad núdze?
Naposledy upravil Chobot : 01.10.10 at 07:53
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

ErinErin Pozri príspevok
Napadá ma, že v nájomných a družstevných bytoch pri zatopení bytov sa to nerieši s majiteľom. Niekto tu ofrflal porovnanie bytu s autom, ale keď havarujem v aute z požičovne, ešte k tomu niekoho zrazím... Na škody je asi spoločnosť poistená, ale súdiť budú mňa...
No treba rozlisovat "najom" druzstevneho bytu, kde si ty clenom druzstva a najom bytu, ktore mas vo vlastnictve najomnikovi, na zaklade komercnej najomnej zmluvy.
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Prečítala som si tieto polemiky k výmene FAB na cudzom byte, lebo je to cudzi byt. Prenajímam tiež byt, tiež mám jeden kľúč od bytu, pretože,ak by nastala havarijná situácia, správca hľadá majiteľa bytu, nie nájomcu. Mám to v zmluve s nájomníkom a tiež mám v zmluve, že v čase jeho neprítomnosti do bytu nevstúpim len v prípade havárie. No na druhej strane dnes aj ľutujem, že mám tak postavenú zmluvu, lebo pri výmene nájomníka ma čakalo také prekvapenie, že som musela dať upratovacej službe vypratať celý byt. Nájomníj si myslí, že ked to nie je jeho, tak tam môže mať bordel aký chce. Ak by som mmohla do bytu vstúpiť a pokontrolovať, tak sa mi to nestane, lebo by som ho na to upozornila prípadne dala výpoveď.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

tetragona Pozri príspevok
Je to dobre napísané, len ste ma nepochopil.Myslím tým Váš byt v ktorom práve bývate a máte uložené všetky doklady, cennosti bankové účty atď.Na svojom vlastnom byte si montujete bezpečnostné dvere a prečo asi, nuž preto aby ste sa v byte cítili bezpečne pred nezvanými hosťami a chránili seba, svoj majetok a svoju rodinu.Alebo nemáte s tým problém, že bude mať ešte niekto iný od bytu kľúč a o ktorom tak isto nič neviete? Mne toto zabezpečuje výmena FAB vložky.Neviem kde beriete všetci tú neoblomnú istotu, že práve prenajímateľ je ten dobrý a čestný človek, ktorý v každom prípade dodrží dohodu nevstupovať do bytu bez mojej prítomnosti. Ako som ja chránená voči majiteľovi bytu, ktorý mi poskytuje byt s bezpečnostnými dverami ale na druhej strane chce mať kľúč od bytu, kde ja bývam? Majiteľa nepoznám a neviem o ňom vôbec nič .Jedna vec je dojem a slušné správanie a druhá vec sú moje práva.Prenajímateľ dobrovoľne prenajíma byt nie z priateľstva ku mne, ale pre zárobok.A s tým sú spojené určité riziká ako s každým iným podnikaním.Nájomná zmluva je právny akt, kde platia právne pravidlá a nie vzájomné sympatie.Keď k niečomu príde, myslíte že na súde obstojí moje tvrdenie, že ja som majiteľovi dôverovala? Teda akú mám ochranu pred majiteľom bytu, ktorý je tiež človek ako každý iný, pre mňa ani dobrý ani zlý, jednoducho cudzí človek, ktorý tiež nemusí byť ten "dobrý"?Treba sa ešte zamyslieť aj na inú stránku veci, majitelia, ktorí nevymieňajú ani FAB zámok za nový pri každom novom nájomníkovi, stávajú sa potenciálnymi nezvanými hosťami všetci, nájomníci, ktorí bývali pred Vami, pretože kľúč Vám vyrobia na počkanie a koľko kusov chcete. Takže okruh sa týmto zväčšuje a Vy ako nájomník nemáte o ničom ani potuchy a toto všetko odstraňuje práve moja vymenená zámka. Ja ju potrebujem práve pre ochranu a pocit bezpečia pre seba a ochranu môjho majetku.Alebo mi chce niekto z Vás nahovoriť, že ja nájomník nemám právo na ochranu súkromia, ochranu svojho majetku a seba ? Keď má od bytu kľúče aj prenajímateľ,bezpečnostné dvere sú mi nanič, nájomník je automaticky vydaný na milosť a nemilosť prinajmenšom nájomcovi, ktorý buď je seriózny, alebo nie je.Prečo sa Vy nájomcovia vždy staviate do polohy toho dobrého, čestného a " veľkého pána majiteľa", ktorý uznáva len svoje práva a pritom uzatvárate zmluvy, kde upierate práva tomu druhému? Prečo potom stále v televízii omieľajú, že nemá človek nikomu cudziemu veriť? Ela
Jednoduchá rada, preveriť si osobu u susedov, až potom podnájom. A ešte lepšie, kúpiť si vlastný byt, a vec je vyriešená, môže si meniť vložku každý deň. Je jeho!
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

Čítam tu dva pochopiteľné pohľady: majiteľ má záujem mať byt pod kontrolou - aby mu ho nikto nezničil, mať kľúč pre prípad havárie atď. - podnájomník žiada istotu, zabezpečenie majetku, cenností, dokladov pred zneužitím. Tu ide o priania a pocity.

Otázka je, či je tento problém riešiteľný dohodou (prenajímateľ si nájde podnájomníka, resp. podnájomník prenajímateľa, ktorý súhlasí s jeho podmienkami) alebo i zo zákona priamo vyplýva, či majiteľ musí resp. nesmie mať kľúč.

(Preto na zaujímalo napr. čo v prípade havárie - vyplýva mi z toho, kto má zodpovednosť za byt. Alebo ak bude potrebné napr. montovať merače na teplú vodu v bytoch - dohoda celého domu - tu rozhoduje jednoznačne majiteľ. Ako je to s vpustením montérov? Atď...)
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

ErinErin Pozri príspevok
Čítam tu dva pochopiteľné pohľady: majiteľ má záujem mať byt pod kontrolou - aby mu ho nikto nezničil, mať kľúč pre prípad havárie atď. - podnájomník žiada istotu, zabezpečenie majetku, cenností, dokladov pred zneužitím. Tu ide o priania a pocity.

Otázka je, či je tento problém riešiteľný dohodou (prenajímateľ si nájde podnájomníka, resp. podnájomník prenajímateľa, ktorý súhlasí s jeho podmienkami) alebo i zo zákona priamo vyplýva, či majiteľ musí resp. nesmie mať kľúč.

(Preto na zaujímalo napr. čo v prípade havárie - vyplýva mi z toho, kto má zodpovednosť za byt. Alebo ak bude potrebné napr. montovať merače na teplú vodu v bytoch - dohoda celého domu - tu rozhoduje jednoznačne majiteľ. Ako je to s vpustením montérov? Atď...)
Vôbec nerozumiem Vašej otázke, čo s montérmi.Predsa montér príde do bytu vopred ohlásený a je v byte za Vašej prítomnosti, alebo montérom Vy dávate kľúče?.V prípade havárie ktorou sa stále všetci tak vehementne oháňate a kde beriete tú istotu, že keď praskne potrubie budete práve doma a v dosahu. Možno práve ja budem ten človek, ktorý Vám zavolá pomoc a uchráni Vám Váš majetok, alebo si myslíte že nie je mojou povinnosťou chrániť aj Váš majetok? Veď to máte zakotvené všetci vo Vašiz zmluvách, alebo sa mýlim.A čo všetci tí, ktorých postihla živelná pohroma, nemali snáď kľúče?
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Jednoducho ti odpoviem: správca vola nájomníka, na mňa ma kontakt a ja to musím zariadiť. Vlastná skúsenosť. Ja som zodpovedná za riadny a bezproblémový chod. Ty si myslíš, že podnájomník vymení batériu, WC, radiátor? Aj ten zavolá Vlastníka bytu. Vlastník ma v zmluve ošetrené, že podnájomník sa ma k majetku správať tak, aby nespôsobil škodu a neznemožnil byt riadne užívať. A ty si povinná prenjímateľovi hlásiť, že je porucha, alebo si dáš svoj majetok trebárs vytopiť? Budeš sa na tu skazu pozerať?
Tetragona, z tvojích reakcii mám pocit, že si hasr.... hnevaná na všetkých ktorí prenajímajú, prečo neriešiš svoju situáciu vlastným bývaním, nemusela by si byť tak zatrpknutá. Alebo si myslíš, že iný majú dva byty neprávom a ty ani jeden? Ver, dochovala som svokru a manžel zdedil byt. Nepredám ho, mám deti, pre ktoré ho držím, len žiaľ, boli nútené vycestovať zaprácou do zahraničia. Preto ten byt prenajímam a mnoho je takých.
To len tak na okraj, lebo si myslím, že ťa niečo trápi........z tvojích reakcii to tak vyznieva.
Naposledy upravil Daniela : 01.10.10 at 10:56
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

tetragona Pozri príspevok
Neviem kde beriete všetci tú neoblomnú istotu, že práve prenajímateľ je ten dobrý a čestný človek, ktorý v každom prípade dodrží dohodu nevstupovať do bytu bez mojej prítomnosti. Ako som ja chránená voči majiteľovi bytu, ktorý mi poskytuje byt s bezpečnostnými dverami ale na druhej strane chce mať kľúč od bytu, kde ja bývam? Majiteľa nepoznám a neviem o ňom vôbec nič .
Lahka pomoc. Precitaj si knihu Blink od Malcolma Gladwella. Vysla myslim aj v ceskom preklade.


tetragona Pozri príspevok
Prenajímateľ dobrovoľne prenajíma byt nie z priateľstva ku mne, ale pre zárobok.A s tým sú spojené určité riziká ako s každým iným podnikaním.Nájomná zmluva je právny akt, kde platia právne pravidlá a nie vzájomné sympatie.Keď k niečomu príde, myslíte že na súde obstojí moje tvrdenie, že ja som majiteľovi dôverovala? Teda akú mám ochranu pred majiteľom bytu, ktorý je tiež človek ako každý iný, pre mňa ani dobrý ani zlý, jednoducho cudzí človek, ktorý tiež nemusí byť ten "dobrý"?
Aku mas ochranu pred tym, ze akykolvek zamestnanec banky prevedie peniaze z tvojho uctu na svoj, alebo na ucet kamarata? Ziadnu. Uz sa stali take pripady, hoci mozno u nas na Slovensku nie, alebo aspon nie masovo. Mas moznost iba natahovat sa s banku, no az vtedy, ked sa tak stane. Nemozes po banke preventivne ziadat, aby ludia zamestnanci na pobockach nemohli disponovat s tvojim uctom (pretoze to by popierali zakladny princip, akym banka pracuje a banka by ti v takomto pripade nemohla umoznit disponovat so svojim uctom na pobockach. Teda este raz - ktorykolvek zamestnanec pobocky si vyhlada tvoj podpisovy vzor, natrenuje si ho, zavola kamarata, alebo dokonca sam si vypise vyberny listok a peniaze vyberie. Jednoduche ze? Preco sa to denne nestava? Pretoze ludia su cestnejsi a zodpovednejsi, ako si myslis. Vela pozeras detektivky.

tetragona Pozri príspevok
Treba sa ešte zamyslieť aj na inú stránku veci, majitelia, ktorí nevymieňajú ani FAB zámok za nový pri každom novom nájomníkovi, stávajú sa potenciálnymi nezvanými hosťami všetci, nájomníci, ktorí bývali pred Vami, pretože kľúč Vám vyrobia na počkanie a koľko kusov chcete.
To ti uz pisala Danila. Kup vlozku, poziadaj majitela o suhlas s vymeneou a daj mu jeden kluc.
tetragona Pozri príspevok
Prečo potom stále v televízii omieľajú, že nemá človek nikomu cudziemu veriť? Ela
Hlavne nesmies verit televizii, ak chces prezit stastny zivot.
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

pre Petra Nová, ďakujem za odpoveď.Ela
0 0
janot janot

janot je offline (nepripojený) janot

Nerozumiem o čom sa to tu točí. Viete si predstaviť, že v meste so stovkami nájomných bytov vo vlastníctve mesta, obce by nejaká úradníčka na mestskom úrade mala kľúče od všetkých bytov? To snáď nemyslíte vážne, treba sa na to pozrieť v prvom rade sedliackym rozumom a očami a nerozvíjať tu debatu o nepodstatných maličkostiach.
0 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

janot Pozri príspevok
Nerozumiem o čom sa to tu točí. Viete si predstaviť, že v meste so stovkami nájomných bytov vo vlastníctve mesta, obce by nejaká úradníčka na mestskom úrade mala kľúče od všetkých bytov? To snáď nemyslíte vážne, treba sa na to pozrieť v prvom rade sedliackym rozumom a očami a nerozvíjať tu debatu o nepodstatných maličkostiach.

ide o podnajom... nie o najomny byt z obce inak osobne si myslim ze za tymto je cosi viac... autorka uz zalozila jednu temu o zmluve s prenajimatelom... osobne si myslim ze prijatelny kompromis je vymena zamky pri novom podnajomnikovi a kluc v zapecatenej obalke ulozeny u majitela bytu a zakotvene v zmluve ze moze prist na kontrolu v istom intervale za pritomnosti podnajomnika...
pokial som pochopila z tej druhej temy tam pani konci zmluva teraz na jesen.. a v podstate ak vam podmienky nevyhovuju tak si prenajmite iny byt. Pokial majitel bytu nechce pristupit na vase podmienky tak neuspejete lebo je to dohoda dvoch stran.. a on nemusi suhlasit ani vam predlzit podnajom a vy mate tiez pravo si najst iny. Rozhodne by som to ale nerobila s jeho nesuhlasom.. lebo by mohlo ist o poskodzovanie cudzej veci... kedze byt a dvere su jeho takze ak by ste to svojvolne vymenili mohol by na vas podat kludne trestne oznamenie najma pokial mate v zmluve ze nesuhlasi s vymenou zamky donesie na policiu LV od bytu
Naposledy upravil lienocka001 : 02.10.10 at 06:17
0 0
tetragona tetragona

tetragona je offline (nepripojený) tetragona

lienocka001 Pozri príspevok
ide o podnajom... nie o najomny byt z obce inak osobne si myslim ze za tymto je cosi viac... autorka uz zalozila jednu temu o zmluve s prenajimatelom... osobne si myslim ze prijatelny kompromis je vymena zamky pri novom podnajomnikovi a kluc v zapecatenej obalke ulozeny u majitela bytu a zakotvene v zmluve ze moze prist na kontrolu v istom intervale za pritomnosti podnajomnika...
pokial som pochopila z tej druhej temy tam pani konci zmluva teraz na jesen.. a v podstate ak vam podmienky nevyhovuju tak si prenajmite iny byt. Pokial majitel bytu nechce pristupit na vase podmienky tak neuspejete lebo je to dohoda dvoch stran.. a on nemusi suhlasit ani vam predlzit podnajom a vy mate tiez pravo si najst iny. Rozhodne by som to ale nerobila s jeho nesuhlasom.. lebo by mohlo ist o poskodzovanie cudzej veci... kedze byt a dvere su jeho takze ak by ste to svojvolne vymenili mohol by na vas podat kludne trestne oznamenie najma pokial mate v zmluve ze nesuhlasi s vymenou zamky donesie na policiu LV od bytu

Vôbec nerozumiem Vášmu príspevku.Asi ste si neprečítala znenie zadanej témy, ktorá znie :

Dobrý deň, prosím o radu. Chcem uzatvoriť nájomnú zmluvu na 2-izb.byt a majiteľ je zásadne proti tomu, aby som si vymenila fab vložku na vstupných dverách do bytu, aby som mohla mať k bytu iba ja kľúče a nie aj majiteľ ako to odo mňa žiada a argumentuje tým, že je to iba z dôvodu ochrany svojho majetku pred požiarom a vytopením.Je moja požiadavka oprávnená, alebo má majiteľ pravdu?Ďakujem Ela
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

janot Pozri príspevok
Aký je rozdiel medzi podnájmom (byt prenajatý od súkromného vlastníka) a nájomným bytom od obce (byt prenajatý od vlastníka - obce)?
Velky. Kazdy najom sa riadi zmluvou, ktore uzavru zmluvne strany. Ak stavebne druzstvo nevyzaduje vlastnit kluc, tak naozaj nevidim ,aky problem tu riesit. Ak majitel pozaduje tuto podmienku, tak sa to snad nebudeme bavit o tom, ako to neleganle porusit.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať