Zavrieť

Porady

právne veci pri nehnuteľnostiach

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku týkajúcu sa právnych vecí pri nehnuteľnostiach, môžte mi tu kedykoľvek napísať. informácie poskytujem takmer na počkanie
Usporiadat
acho acho

acho je offline (nepripojený) acho

Prosim o informaciu ohladom podania navrhu na zapisanie najomnej zmluvy k pozemku. V minulom roku som ziskal stavebne povolenie a zacal stavbu rodinneho domu. Hrubu stavbu rodinneho domu som zalozil v prospech banky za ucelom ziskania hypotekarneho uveru. Dal som vypracovat geometricky plan a spolu so zapisom rozostavanej stavby sa zapisalo aj zalozne pravo na pozemok a na stavbu v prospech banky. Nakolko vsak staviam na pozemku, ktory je vo vlastnictve mojho otca a ja ho mam prenajaty na 50 rokov za ucelom vystavby, banka trva na zapisani najomneho vztahu k pozemku do katastra. Moja otazka sa tyka samotneho zapisu najomneho vztahu do katatra. Najomnu zmluvu som spisal este pred zaciatkom vystavby a jej predmetom je cela parcela. Po zapisani rozostavanej stavby (na zaklade geometrickeho planu) sa vsak parcela rozdelila na dva casti, a to na povodnu parcelu a samostatne na zastavanu cast, ktora dostala nove cislo parcely. Nejasnost, ktoru by som potreboval objasnit je, ci mozem podat navrh na zapisanie najomnej zmluvy na celu povodnu parcelu (este pred zapisom GP a pred rozdelenim na zastavanu a nezastavanu), alebo je potrebne formulovat navrh na zapis najomneho vztahu uz na novo rozdelene parcely. Podotykam vsak, ze najomna zmluva znie na povodnu vymeru parcely, este pred rozdelenim.
Dakujem.
0 0
Tigi Tigi

Tigi je offline (nepripojený) Tigi

Prosim o radu: kvoli zle vypracovanej kupnej zmluve na byt nam bol zamietnuty navrh na vklad. Predpokladam, ze musime urobit uplne novy navrh na vklad. Vypracovali sme dodatok k povodnej zmluve (nemohla byt podpisana uplne nova, lebo niektore body zmluvy uz boli splnene, byt je zaplateny, predany noveym majitelom a pod.), kde su odstranene vsetky nedostatky vytknute katastrom. Ine nedostatky neboli. Urobili sme oznam o zamyslanom navrhu na vklad, t.j. mali by sme zaplatit len 50EUR kolky. Co ma vsak trapi je, ze 2 vyhotovenia zmluvy zostali a vraj aj zostanu na katastri. Uz ich teda nemusime prikladat? Myslim ze asi ano, budu stacit notarsky overene kopie mojho originalu? Najviac ma vsak zaujima, ci nie je problem, ze na LV je v dosledku prveho navrhu vyznacena plomba? Dakujem za rychlu odpoved
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Tigi Pozri príspevok
Prosim o radu: kvoli zle vypracovanej kupnej zmluve na byt nam bol zamietnuty navrh na vklad. Predpokladam, ze musime urobit uplne novy navrh na vklad. Vypracovali sme dodatok k povodnej zmluve (nemohla byt podpisana uplne nova, lebo niektore body zmluvy uz boli splnene, byt je zaplateny, predany noveym majitelom a pod.), kde su odstranene vsetky nedostatky vytknute katastrom. Ine nedostatky neboli. Urobili sme oznam o zamyslanom navrhu na vklad, t.j. mali by sme zaplatit len 50EUR kolky. Co ma vsak trapi je, ze 2 vyhotovenia zmluvy zostali a vraj aj zostanu na katastri. Uz ich teda nemusime prikladat? Myslim ze asi ano, budu stacit notarsky overene kopie mojho originalu? Najviac ma vsak zaujima, ci nie je problem, ze na LV je v dosledku prveho navrhu vyznacena plomba? Dakujem za rychlu odpoved
Nie , nemusíte ..
Len ten dodatok je potrebné oprávnenými osobami podpísať ...niekedy stačí aj osobná návšteva na katastry a tam priamo pred právnikom , ktorý zaslal zamietnutie , respektíve rozhodnutie o prerušení konania / zvykne sa dávať na 30 dní / urobiť potrebné náležité úkony ...
Jednoznačne je potrebná osobná návšteva , kde bude vysvetlené / ak sa tak už nestalo / , čo a ako ďalej ...
Plomba je tam za tým účelom , aby bolo jasné , že prebieha nejaký proces ohľadom danej nehnuteľnosti . Po splnení všetkých úkonov a náležitostí bude odstránená a účastníci konania obdržia od Katastra nehnuteľností " Rozhodnutie " , kde budú povolené vklady vlastníckeho práva pre zúčastnené strany , t.j. predávajúci a aj kupec ...
0 0
Jamida Jamida

Jamida je offline (nepripojený) Jamida

Prosím Vás o pomoc,
chcem zapísať novú stavbu do katastra.
- v žiadosti mám uviesť rodné číslo alebo dátum narodenia vlastníka?
- okrem iných príloh sa prikladá aj právoplatné stavebné povolenie alebo kolaudačné rozhodnutie? - jedná sa o dokončenú skolaudovanú stavbu (na "katasternehnutelnosti" uvádzajú stavebné povolenie).

V žiadosti je potrebné uviesť číslo parcely a list vlastníctva. Aké číslo parcely mám v žiadosti uviesť, ak na poslednom liste vlastníctva, ktorého číslo by som uviedla v žiadosti je číslo parcely pod stavbou iné (GP bol robený na oddelenie pozemkov a odňatie z PPF vo februári 2007), než v GP robenom v novembri 2009 za účelom zamerania novostavby.
Teda v liste vlastníctva ktorého číslo by som uviedla v žiadosti nie je uvedené parcelné číslo, ktoré je uvedené v GP z roku 2009. Ktoré parcelné číslo mám v žiadosti uviesť?
0 0
cinky333 cinky333

cinky333 je offline (nepripojený) cinky333

potrebovala by som sa informovat ohladne vlastnenia pozemkov.
Nasa rodina vlastní pozemok a dom cca. 90 rokov. Mesto nám zaslalo rozhodnutie, ze uzívame cca. 200 m pozemku, ktoré patrí mestu a ze ho mozme odkupit alebo vziat do najmu.
Existuje nejake pravo na tuto plochu kedze cca. 90 rokov sme sa o tuto cast starali? Jedinou moznostou ako nechat si tuto plochu je odkup alebo najom?
Ak nebudeme mat zaujem o odkup ani najom posunutie plotu ide na nase naklady? Informujem sa preto, ze mame murovaný plot.
Ešte otázka: Môže mesto žiadať nejake odškodnenie za užívanie tejto plochy pocas takýchto dlhých rokov? Prípadne neexistuje nejaka premlcacia doba?
Za akúkoľvek radu som vdacná.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nevieš si zistiť, prečo ste ten pozemok tak dlho užívali, ako keby bol váš? Myslím na nejaký úkon alebo skutočnosť, na základe čoho by ste sa mohli domnievať, že ste boli vlastníkmi. V tom prípade by ste mohli pozemok vydržať.

Mesto zrejme až teraz zistilo, že je vlastníkom. Žiadať môže od vás bezdôvodné obohatenie za užívanie pozemku bez právneho dôvodu. Môže to žiadať tri roky dozadu (objektívna premlčacia doba), ale len do dvoch rokov, odkedy sa o tom dozvedelo (subjektívna premlčacia doba).
6 0
cinky333 cinky333

cinky333 je offline (nepripojený) cinky333

pred spomínanými 90 rokmi odkúpila naša rodina pozemok, ktorý bol o 200 m viac ako je momentálne. Kúpne zmluvy samozrejme nemáme, ale takto si to pamätajú rodičia. Pri jednotlivých prepisoch sa 200 m stratilo. Snažíme sa zohnat doklad, ale vraj počas vojny zhoreli doklady. A mesto vraj dlhšie vie o tom, ze uzívame ich pozemky, ale len teraz to začalo riešiť.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pohľadajte na katastri v pozemkových knihách. Škoda, že je to práve s mestom, lebo to dáva súhlas pri vydržaní.
3 0
chorvatik chorvatik

chorvatik je offline (nepripojený) chorvatik

Máme na LV zapísanú ťarchu 1) šfrb, 2)otp banku hypo uver. Teraz ssme pred podpísaním zmluvy na spotrebný "konsolidačný" úver v tejto banke, ktorým splatíme ten predchadzajúci. A tiež máme požiadať o zapísanie ťarchy v prospech OTp,ale jasné, že je to iné číslo záložného práva a úveru. Ako mám napísať žiadosť - najprv požiadať o výmaz toho predošlého alebo iba o ZMENU, alebo neviem. Mám to žiadať rovno na dom aj na pozemok? čAKáM NA ODPOVEĎ, JE TO SúRNE.
0 0
popradtatry popradtatry

popradtatry je offline (nepripojený) popradtatry

Dobrý deň
chcel by som požatat o informácie.
Keď je otec podílovývlastník niekolkých pozemkov (1 / 2, 1 / 12,.... atď sú podiely mojho otca,, pozemkov je niekoľko a list vlastníctva na ktorých je muj otec napísaný je asi 20) a chce rozdelit tieto svoje podiely medzi svoje dvoch bratov a svoj ​​podiel prepísať na mňa. Teda tvoj podiel rozdelit medzi tri ľudí,
Akým spôsobom mám postupovať aby som mu uľahčilo prácu a nechodil porád na katastrálny úrad.
Je možné si dokumenty stiahnuť z internetu az domuva pripravit všetko potrebné.
Koľko penazí to bude stáť.
0 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
je možné vytvorit zostavu na tejto stranke a vytlačit si ju https://www.katasterportal.sk/kapor/ -tieto podklady sú bezplatné,ale majú iba informačný charakter,neslužia na pravné účely,ale da sa podla nich pripravit darovacia zmluva s ktorou potom treba íst dat overit na notárstvo a následne po ich overení dat na prislušný kataster,potom ako kataster prevedie zmenu vlastníkov sa uzatvara nová zmluva z prenajimatelom pozemkov,ak ich obhospodaruje niekto iný ako vlastník.
1 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
poprosím o informaciu,mala som zmluvu na prenájom pody,neskor som na základe ich ponuky s nimi podpísala kupnopredajnú zmluvu,oni nakoniec neuhradili nájom ani peniaze za predaj,na základe toho súd vydal platobný rozkaz v ktorom bola súhrna suma za nájom aj predaj,firma my v lehote na podanie odporu šekom zaslala iba peniaze za nájom,neviem čo to znamená,je možné že uznali len túto čast platobného rozkazu a len predpokladam že v časti predaja či sa nemožu vyhovarať na to že som nevypovedala nájomnu zmluvu ku dňu predaja pody.Je povinosť vypovedať nájom nehnuťeľnosti v prípade ak sa táto predáva nájomcovi?Ako je to v prípade súdnych poplatkov ak odporca uzná iba časť nárokov?
0 0
selia5 selia5

selia5 je offline (nepripojený) selia5

S rodičmi som uzatvorila darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť. Darovacia zmluva bola pripravená 29.03.2011, ten dátum je na darovacej zmluve aj uvedený, ale z určitých dôvodov nedošlo v ten istý deň aj k overeniu podpisov zmluvných strán. Overenie podpisov bolo 31.03.2011, teda zmluva bola riadne zviazaná a podpísaná pred overujúcou osobou a podpisy boli aj riadne zaknihované, teda všetko ako má byť, ale s tým dátumom 31.03.2011. Dnes som chcela podať Návrh na vklad na Katastrálnom úrade, ale zistila som, že už je po úradných hodinách. Doma som si však všimla tento nesúlad dátumov. Môže byť tento nesúlad dátumov problémom pri podávaní Návrhu na vklad?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

selia5 Pozri príspevok
S rodičmi som uzatvorila darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť. Darovacia zmluva bola pripravená 29.03.2011, ten dátum je na darovacej zmluve aj uvedený, ale z určitých dôvodov nedošlo v ten istý deň aj k overeniu podpisov zmluvných strán. Overenie podpisov bolo 31.03.2011, teda zmluva bola riadne zviazaná a podpísaná pred overujúcou osobou a podpisy boli aj riadne zaknihované, teda všetko ako má byť, ale s tým dátumom 31.03.2011. Dnes som chcela podať Návrh na vklad na Katastrálnom úrade, ale zistila som, že už je po úradných hodinách. Doma som si však všimla tento nesúlad dátumov. Môže byť tento nesúlad dátumov problémom pri podávaní Návrhu na vklad?
Buď bez obáv, nesúlad dátumov v tomto prípade nemôže spôsobiť problém na KÚ.
Pre kataster je dôležitý obsah zmluvy a fakt, že overený podpis je vierohodný, overujú si to na stránke www.notar.sk.

V praxi môže byť viac účastníkov zmluvy a zmluva nadobúda platnosť podpisom posledného účastníka zmluvy. Zmluva sa môže podpisovať v časovomm slede aj dlhšie a overovanie podpisov na zmluve sa môže dopĺňať. A navyše kataster bude akceptovať zmluvu aj rok neskôr po podpise zmluvy pre účely zavkladovania.
3 0
selia5 selia5

selia5 je offline (nepripojený) selia5

danushka Pozri príspevok
Buď bez obáv, nesúlad dátumov v tomto prípade nemôže spôsobiť problém na KÚ.
Pre kataster je dôležitý obsah zmluvy a fakt, že overený podpis je vierohodný, overujú si to na stránke www.notar.sk.

V praxi môže byť viac účastníkov zmluvy a zmluva nadobúda platnosť podpisom posledného účastníka zmluvy. Zmluva sa môže podpisovať v časovomm slede aj dlhšie a overovanie podpisov na zmluve sa môže dopĺňať. A navyše kataster bude akceptovať zmluvu aj rok neskôr po podpise zmluvy pre účely zavkladovania.
Ďakujem za odpoveď. Len doplním, že tie podpisy neboli overené u notára, ale na Obecnom úrade. píšete, že si to overujú na www.notar.sk, budú teda postačujúce tie z Obecného úradu?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

KÚ by mal akceptovať overený podpis aj obec. úradom.
Tú stránku www.notar.sk som spomenula preto,lebo je to okamžite kontrolovateľné na internete.

Katastrálny zákon 162/1995
§ 42
Spôsobilosť zmlúv, verejných listín a iných listín na zápis do katastra


(3) Podpis prevodcu na zmluve, podpis povinného z predkupného práva, podpis povinného v prípade vzniku vecného bremena alebo podpis oprávneného v prípade zániku vecného bremena na zmluve, podpisy spoluvlastníkov na zmluve o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov musia byť osvedčené podľa osobitných predpisov;10a) ak sú tieto osoby zastúpené, ich podpis na splnomocnení musí byť tiež osvedčený. To neplatí, ak je účastníkom zmluvy štátny orgán, Fond národného majetku Slovenskej republiky, Slovenský pozemkový fond, obec alebo vyšší územný celok alebo ak ide o zmluvu o prevode nehnuteľnosti vyhotovenú vo forme notárskej zápisnice alebo autorizovanú advokátom.

599
Z Á K O N
z 13. decembra 2001
§ 4
(2)o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami
Pri osvedčovaní podpisu na listine okresný úrad
a obec zodpovedajú za to, že podpis na listine urobila
alebo uznala za vlastný fyzická osoba, ktorej podpis je
osvedčovaný, že sa podpísala do osvedčovacej knihy
a že osvedčenie bolo vykonané spôsobom ustanoveným týmto zákonom.
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

[QUOTE=vcielkaisr;1709401] poprosím o informaciu,mala som zmluvu na prenájom pody,neskor som na základe ich ponuky s nimi podpísala kupnopredajnú zmluvu,oni nakoniec neuhradili nájom ani peniaze za predaj,na základe toho súd vydal platobný rozkaz v ktorom bola súhrna suma za nájom aj predaj,firma my v lehote na podanie odporu šekom zaslala iba peniaze za nájom,neviem čo to znamená,je možné že uznali len túto čast platobného rozkazu a len predpokladam že v časti predaja či sa nemožu vyhovarať na to že som nevypovedala nájomnu zmluvu ku dňu predaja pody.Je povinosť vypovedať nájom nehnuťeľnosti v prípade ak sa táto predáva nájomcovi?Ako je to v prípade súdnych poplatkov ak odporca uzná iba časť nárokov? QUOTE]

Treba prijať aj čiastkové plnenie. Ak odporca nepodal proti platobnému rozkazu odpor, zvyšok sumy si môžeš vymáhať exekučne. Ak podal odpor, bude pokračovať súd, tam si budete dokazovať záväzky z kúpnopredajnej zmluvy. Od zmluvy nemôžu jednostranne odstúpiť, ak ste to nemali dohodnuté. Podal si zmluvu na vklad do katastra?

Vypovedať nájomnú zmluvu v prípade predaja predmetu nájmu nájomcovi, nie je treba. Nový vlastník splynie s nájomcom, teda nájomný vzťah automaticky zanikne (§§ 765, 584 obč.z. analogicky).
6 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
Ďakujem za odpoveď,nevšimla som si v zmluve dohodu o jej vypovedaní-zmluvu som nedala na vklad do katastra,lebo nebola úhradena kúpna cena-pracovnička firmy my arogantne oznámila,že nakoľko mala byť táto uhradená pri podpise zmluvy ako je uvedené v jej bodoch,/pričom telefonická dohoda bolá že až podpíšem zmluvu,potom upresnia detaily jej naplnenia,niečo v tom zmysle bol aj sprievodný list pri zmluve/že tým pádom je neplatná a možem ju roztrhať,/lebo oni si to z výkupom pozemkov rozmysleli./-najprv nemali peniaze,potom trebalo počkať a po výzve na úhradu oznamenie že možem zmluvu roztrhať
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak zmluvu podpísali a cenu neuhradili, vznikol im dlh odo dňa podpisu. Obligačné povinnosti zo zmluvy vznikli. Mali si to rozmyslieť skôr a zmluvu nemali podpisovať.
Ak zmluvu nepodpísali, žiadna nevznikla.
5 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
zmluva bola podpísana,som zvedavá aké vyjadrenie dajú v prípade podania odporu voči platobnému rozkazu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať