Zavrieť

Porady

právne veci pri nehnuteľnostiach

Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku týkajúcu sa právnych vecí pri nehnuteľnostiach, môžte mi tu kedykoľvek napísať. informácie poskytujem takmer na počkanie
Usporiadat
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
bol podaný tento odpor :
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

vcielkaisr Pozri príspevok
bol podaný tento odpor :
A čo si vlastne predala? Veď tá parcela má 3 spoluvlastníkov! Ponúkla si im na odkup svoj podiel? Predala si kupujúcemu iba svoju tretinu? Ako to je v skutočnosti? Podľa odporu je to zamotaný prípad a svoju pravdu má aj kupujúci. Nájomné uznali a uhradili ho.

Predpokladám, že bude vytýčené pojednávanie, tam sa uvidí po predložení dôkazov. Teraz ak budú úspešní, tak zaplatiš aj trovy konania druhej strany.

Súdne spory sú dvojsečná zbraň a je tam stále riziko. Žalobca môže nielen získať, ale aj stratiť na trovách druhej strany. Je to hra s ohňom. Pre teba by teraz bolo najlepšie skontaktovať sa s kupujúcim a zistiť, čo potrebujú na vklad do katastra. Možno budeš musieť ponúknuť svoj podiel ostatným spoluvlastníkom, aby to odmietli. Ak toto predložíš kupujúcemu, zaplatia ti kúpnu cenu a môžeš stiahnuť svoj návrh zo súdu. Vyhneš sa tým riziku, že budeš platiť trovy konania druhej strany (ak si najmú právnika, tak to môže byť aj pár stovák EUR).
Naposledy upravil Chobot : 27.04.11 at 14:52
0 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
Len kupujúci v zmluve prehlásil že si je vedomý v akom stave sú parcely a ich berie v stave akom sú a ležia,bez výhrad a pokiaľ viem ponúkol výkup všetkých spoluvlastnických podielov,podla mňa svoje výhrady mal predložiť vtedy ako som ho vyzvala na plnenie kúpnopredajnej zmluvy a predmet platobného rozkazu je plnenie zmluvy nie právoplatosť zmluvy/pri odovodnenosti odporu nemal náhodou preukazať že zmluva je neplatná,nie sa dožadovať jej neplatnosti,takzvané podanie odporu vo veci samej?/-túto mohol kupujúci vypovedať,prípadne napadnúť-ved ju sam inicioval,vyhotovil a spracoval,potom odmietol pod roznými zámienkami odmietol jej plnenie,zápis na kataster može urobiť aj kupujúci,ktorý je povinný prevziať predmet kúpy,ak ho neuhradil zápisom do katastra by som zadarmo dala tie pozemky,ešte aj poplatky by som zaplatila a aj tak by ich nemusel prevziať. Namieta práva tretích osob,lebo neviem preukázať kto tie pozemky užíva,ale právo može vzniknúť iba na základe právneho vzťahu,ak tam niekto hospodári nelegálne nemožem niesť pravné následky za taký stav,to je logické.Alebo je namieste aby zo pravoplatne uzavretých zmlúv boli trhacie kalendáre,sa čudujem že práve právnici toto spochybňujú./veď firma ma oslovila s ponukou,poznala stav pozemkov,vedela o spoluvlastníctve,pripravila podklady,spracovala a vyhotovila zmluvy a potom raz neboli peniaze,inokedy iné výhovorky až nakoniec odmietli zmluvy plniť,ignorovali aj písomnú výzvu a teraz tieto argumenty použili prvý krát v odpore,takisto zmluva neustanovuje ustanovenia o jej vypovedaní,takisto relativný neplatný úkon je iba pravná kľučka,lebo toho úkonu sa možú domáhať iba spoluvlastníci podielov,čo je hypotetické a nepravdedobné/v takom prípade ešte stále ma firma možnosť ma žalovať o náhradu škody/ Oni si už právnika najali,tu nejde o veľké peniaze ale o princíp,fakt si može kdekto z obyčajného občana robiť dobrý deň,ťahať ho za nos,klamať ,zavadzať a uzatvárať zmluvy ktoré potom považuje za zdrap papiera.Ak je nejaký právnik v KE ktorý si trúfne úspešne zastupovať v tomto spore,nech sa ozve cez SS.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Máš pravdu, zmluva je platná a z platnej zmluvy vznikajú pre jej účastníkov obligačno-právne účinky, t. j. obsah zmluvy sa stáva pre účastníkov zmluvy rovnako a bezpodmienečne záväzným (účinnosť zmluvy). Argumentuješ správne, nepotrebuješ ani právnika. Ak nemáš právne zastúpenie, súd ťa musí poúčať - niekedy je to lepšie ako s menej schopným právnikom.

Navyše to celé zaváňa podvodom. Pravdepodobne chceli docieliť, aby si zmluvu vložila do katastra a tak by získali vlastníctvo bez platenia - veď ste podpísali, že to bolo uhradené pri podpise! Len pekne žiadaj úhradu aj s úrokmi omeškania.
3 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
Veď práve zohnať dobrého právnika je problém,prehrať občan dokáže aj bez právnika,len je to lacnejšie. Najlepšie by bolo keby ostal v platnosti Platobný rozkaz./samozrejme ak bude konanie tak už budem požadovať aj úroky z omeškania a úhradu všetkých nákladov/
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak podali odpor, už platobný rozkaz v platnosti nebude, súd ho zruší a nariadi pojednávanie. Tak si naštuduj čo môžeš o uzavretých zmluvách na internete aj z judikatúr či súdnych rozhodnutí.

http://nssr.blox.sk/blox/cms/portal/sk/rozhodnutia
http://www.concourt.sk/search.do?id_submenu=c
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm
http://www.nsoud.cz/JudikaturaNS_new...ndatabase&lng=
http://www.zakonynawebu.cz/cgi-bin/k...ronss=1&rons=1
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
vcielkaisr Pozri príspevok
Veď práve zohnať dobrého právnika je problém,prehrať občan dokáže aj bez právnika,len je to lacnejšie. Najlepšie by bolo keby ostal v platnosti Platobný rozkaz./samozrejme ak bude konanie tak už budem požadovať aj úroky z omeškania a úhradu všetkých nákladov/
Nedá mi oponovať , ak sa to ovšem dá takto nazvať ...

Najlepšie by bolo , keby sa zmenili zákony , nakoľko v takomto znení , v akom sú dnes , tak to je doslova nevymožiteľnosť práva ...samá obštrukcia , samé prekrúcanie paragrafov ...

Čistý chaos ...a to sa vééééľmi slušne vyjadrujem ...

Prečo ?
Lebo platobný rozkaz má vo väčšine prípadov len jedno uplatnenie , totiž , že žalobca akurát ho tak akurát môže použiť v tej malej miestnôstke ...aj s úrokmi ...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Len nahlas rozmýšľam:
rodičia mali vinicu s ovocným sadom, vtisnuté medzi iné pozemky. Z 3 strán je plot. Zo štvrtej strany plot nie je, ten je až za susedovým pozemkom. K prístupovej ceste sa prechádza cez pozemok iného. A tu vystáva problém: pred mnohými rokmi si majitelia kameňmi vytýčili hranice svojich pozemkov. Keď sa to zdigitalizovalo, zrazu sú tie pozemky inak. Ako sa to mohlo stať?
Prístupová cesta cez úplne iný pozemok (a jeho majiteľ robí problémy.
Ako sa to možné?
Mohla nastať chyba pri prenose ručných nákresov hraníc pozemkov do vektorovej mapy (moje terminus technicus možno nie sú správne, takto som to počula)?
Dá sa voči tomu "ohradiť"?
0 0
evire evire

evire je offline (nepripojený) evire

som zena -:)))
Chcem poprosiť o radu, ako mam postupovat pri vysporiadani vlastnickych prav. Vlastním pozemok, na ktorom je postaveny bytovy dom cca na 2/3 pozemku, 1/3 pozemku vyuzívaju vlastníci bytovky na parkovanie a pod. je to cca 150 m2. Pozemok neviem predat, aj ked si myslim , ze cena za ktoru som im to ponukala je symbolicka. Samozrejme, ze platím dan z nehnutelnosti.
Ak nemaju záujem o predaj, mali by platiť aspon nájom -- ako stanoviť cenu, ako postupovat ? Dakujem za kazdu radu
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

evire Pozri príspevok
Chcem poprosiť o radu, ako mam postupovat pri vysporiadani vlastnickych prav. Vlastním pozemok, na ktorom je postaveny bytovy dom cca na 2/3 pozemku, 1/3 pozemku vyuzívaju vlastníci bytovky na parkovanie a pod. je to cca 150 m2. Pozemok neviem predat, aj ked si myslim , ze cena za ktoru som im to ponukala je symbolicka. Samozrejme, ze platím dan z nehnutelnosti.
Ak nemaju záujem o predaj, mali by platiť aspon nájom -- ako stanoviť cenu, ako postupovat ? Dakujem za kazdu radu
Tú 1/3 si môžeš kľudne oplotiť a prípadne vyberať parkovné....
0 0
evire evire

evire je offline (nepripojený) evire

som zena -:)))
tym by som asi nic nevyriesila, je to bytovy dom s dvorom -- asi by si auta preparkovali. Skôr by som chcela vediet, ci mam moznost ich nejak prinutiť platit prenajom a pod. pod bytovym domom ..., cena a pod
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

- pises, ze si vlastnikom pozemku, ktory je z casti zastavany a z casti vyuzivany ako parkovisko
- pozemok mas zamerany ? je na C LV ? vies s urcitostou vydokladovat svoje tvrdenie ? alebo je len na E LV ?
- cela parcela je v tvojom vlastnictve, alebo si spoluvlastnik parcely ?
- bytovka a dvor su len na tvojej parcele ?

- ked chces svoj pozemok predat, pisomne doruc obyvatelom bytovky navrh kupnej zmluvy, samozrejme s uvedenim ceny
- ked nebudu suhlasit s kupnou zmluvou, alebo nebudu reeagovat, pisomne doruc obyvatelom bytovky navrh najomnej zmluvy, taktiez s uvedenim najmu
- ked ani s najomnou nebudu suhlasit, alebo nebudu reagovat, mas jedinu moznost riesit svoje vlastnictvo cestou sudu
0 0
evire evire

evire je offline (nepripojený) evire

som zena -:)))
Dakujem pekne za radu, neviete mi este poradit aka je cena najmu -- ako ju stanovit , existuje nejaky predpis ..alebo len ako cenu dohodou ... Pri kupnej cene môzem vychadzat z cien, ktore su stanovene ako mimimalne na uzemi mesta ale pri najme neviem.
Bytovka je na mojom pozemku cca z 2/3 , na pozemok mam LV
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Cena nájmu je dohodou. Dnes je už dosť zverejnených zmlúv od štátnej správy - vygúgli najbližšie. Pozri sa tiež na VZN vašej obce, za čo prenajíma obecný úrad ... Navrhni im vyššiu cenu, budú sa mať možnosť vyjadriť, čo sú ochotní platiť. Ak majú zriadené vecné bremeno, nazývaj to odplatou za bremeno. Premlčacia doba je 3 roky.

Ak chceš pozemok predať, už je dosť firiem, čo to vykupujú. Tie si potom vedia nájsť cestu svojim peniazom.
3 0
kekisha kekisha

kekisha je offline (nepripojený) kekisha

Dobry den, chcela by som sa spytat kto ma zodpovednost za nespravne urceny material nehnutelnosti. Kupili sme dom ktory by mal byt podla znaleckeho posudku, a ustneho podania majitela z palenej tehly. No pri rekonstruckii skrytych zavad (mokrej steny ukrytej za skrinami) sme zistili ze dom je z casti z nepalenej tehly a cast hliny nasypanej medzi dve palenej tehly. Cim sa vlasne znizla hodnota nehnutelnsoti a zvysila cena renoknstrukcie. Majitel bol obyvatelom domu a neskor uz len majitelom - byvala v nom jeho sestra, cize musel vediet, ze dom je z nepalenej tehly.Komu mozme pripisat zospovednost za tuto skutocnost? Na koho sa obratit v pripade staznosti, realitnu kancelariu, znalca alebo majitela? Dakujem moc za pomoc..
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

kekisha Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa spytat kto ma zodpovednost za nespravne urceny material nehnutelnosti. Kupili sme dom ktory by mal byt podla znaleckeho posudku, a ustneho podania majitela z palenej tehly. No pri rekonstruckii skrytych zavad (mokrej steny ukrytej za skrinami) sme zistili ze dom je z casti z nepalenej tehly a cast hliny nasypanej medzi dve palenej tehly. Cim sa vlasne znizla hodnota nehnutelnsoti a zvysila cena renoknstrukcie. Majitel bol obyvatelom domu a neskor uz len majitelom - byvala v nom jeho sestra, cize musel vediet, ze dom je z nepalenej tehly.Komu mozme pripisat zospovednost za tuto skutocnost? Na koho sa obratit v pripade staznosti, realitnu kancelariu, znalca alebo majitela? Dakujem moc za pomoc..
Odpovedala som ti tu
http://www.porada.sk/t169189-zodpove...utelnosti.html
5 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Dobrý deň, neviem či sa obraciam správne ale skúsim to. Mama je posielovou vlastníčkou nehnuteľnosti s ďalším pánom. Ide o RD, kupili ho v 11/06 za cenu 9500 Sk, on tam má od začiatku trvalý pobyt, mala len prechodný. DOšlo k situácii, ked sa rozhodli ho predať, vzhľadom k tomu, že všetku rekonštrukciu hradil ten druhý majiteľ, on si stanovil cenu cca 50 tis. Eur, pričom mama si nárokuje len na čiastku 500 Eur, ide mi o to,aký bude postup pri platení dane z príjmu, nakoľko on je oslobodený od platenia dane, lebo splna podmienku trvalého pobytu najmenej dvoch rokov. Ale mama musí platiť daň. Ak bude v zmluve uvedené, že ona svoju čiastku predáva za cenu 500 Eur, bude platiť dan z tejto sumy, alebo sa rozráta celková predajná cena - nákupná cena a z toho 19% daň, krátená na polovicu??? Bola som sa pýtať na Daňovom, kde mi povedali že z celkovej predajnej ceny, daňový poradca mi zase povedal že len z predajnej ceny, ktorú si uvedie v zmluve mama. Viete mi niekto poradiť, lebo nechceme urobiť hlúposť.
Vďaka.
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Ak poverím právnika prípadne inú osobu zastupovaním plnou mocou,som aj v tom prípade povinný zučastnít sa konania,ked my prišlo predvolanie svedka.???/je doležité vás v konaní vypočut...../
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

trisestri Pozri príspevok
Ak poverím právnika prípadne inú osobu zastupovaním plnou mocou,som aj v tom prípade povinný zučastnít sa konania,ked my prišlo predvolanie svedka.???/je doležité vás v konaní vypočut...../
Zástupca môže na pojednávaní tvoju neprítomnosť ospravedlniť (stačí ústne).
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

nikka_ Pozri príspevok
Dobrý deň, neviem či sa obraciam správne ale skúsim to. Mama je posielovou vlastníčkou nehnuteľnosti s ďalším pánom. Ide o RD, kupili ho v 11/06 za cenu 9500 Sk, on tam má od začiatku trvalý pobyt, mala len prechodný. DOšlo k situácii, ked sa rozhodli ho predať, vzhľadom k tomu, že všetku rekonštrukciu hradil ten druhý majiteľ, on si stanovil cenu cca 50 tis. Eur, pričom mama si nárokuje len na čiastku 500 Eur, ide mi o to,aký bude postup pri platení dane z príjmu, nakoľko on je oslobodený od platenia dane, lebo splna podmienku trvalého pobytu najmenej dvoch rokov. Ale mama musí platiť daň. Ak bude v zmluve uvedené, že ona svoju čiastku predáva za cenu 500 Eur, bude platiť dan z tejto sumy, alebo sa rozráta celková predajná cena - nákupná cena a z toho 19% daň, krátená na polovicu??? Bola som sa pýtať na Daňovom, kde mi povedali že z celkovej predajnej ceny, daňový poradca mi zase povedal že len z predajnej ceny, ktorú si uvedie v zmluve mama. Viete mi niekto poradiť, lebo nechceme urobiť hlúposť.
Vďaka.
Dva roky trvalého pobytu na oslobodenie od dane sú už zrušené, platí len 5 rokov od nadobudnutia.
Každý bude platiť daň z rozdielu cien kúpa - predaj.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom,okrem ...
a b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo ...

§ 8
Ostatné príjmy


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,

(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. ...
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, ...

5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať