Zavrieť

Porady

z akej ceny sa správne vypočíta provízia

Prosím o pomoc, keď predajca plátca DPH sĺúbi svojmu obchodnému partnerovi tiež plátcovi DPH províziu, má sa táto provízia vypočítať z
predajnej ceny bez DPH alebo z predajnej ceny s DPH.pretože dnes už neviem
kde je sever. Ďakujem
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Anthea,
snáď to máte dojednané v zmluve, či sa bude provízia z predaja počítať zo sumy bez alebo s DPH.
Ale skôr je pravidlo - provízia sa počíta zo sumy bez DPH.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Províziu ( z uhradených OF, resp. z tržby v ERP) vo forme odmien počítame aj vlastným zamestnancom z predajnej ceny bez DPH.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Este by som podotkla, ze treba dat pozor na to, aby materialove naklady + provizia neboli vyssie, ako je predajna cena, resp. trzba. Danovi uradnici to radi prepocitavaju, ak sa nevytvori z obchodu, z ktoreho sa vyplaca provizia, zisk, zvyknu namietat.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Prevádzkujem herňu. Ako zaúčtovať tržby z automatov, ktoré mám v herni od inej firmy, s ktorou je uzatvorená mandátna zmluva s tým, že celú tržbu prevezmem ja. Zmluvne sme dohodli, že môj podiel z tžby si ponechám a zbytok im poukazujem zo svojho podnikateľského účtu. Aké doklady mám vystaviť k účtovnej operácii? A ako mám zaúčtovať príjem tržby a výdaj z bankového účtu? Poradí mi niekto? Ďakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Margarétka,
moji klienti na základe mandátnej zmluvy celú tržbu z automatov vložia na účet spoločnosti vlastniacej automaty. Potom vystavia na svoj podiel faktúru a tá spoločnosť im uvedený podiel uhradí na účet.

Takže vlastne ja ani o tom ich vkladaní peňazí na účet majiteľa automatov ani neviem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...ale ak by to chceli po mne, tak ako hovoríš, aby peniaze z automatu poukázali na účet majiteľov automatov z vášho účtu, tak by som
1. vystavila faktúru na podiel napr. 25 %
2. príjem do pokladne 100 % z automatu do pokladne ako úhrada mojej faktúry /tým mi tam vznikne preplatok 75 %/ ako POZD
3. prevod z účtu 75 % ako úhrada mojej faktúry so znamienkom mínus POZD.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem Muška za radu. Ale ešte sa niečo opýtam. Keďže som doteraz nevystavovala na svoj podiel žiadnu faktúru /preto som mala aj problém so zaúčtovaním/, môžem ich dodatočnej dotyčnej firme vystaviť? Jedná sa o 3 faktúry. Niesom plátcom DPH, čo si myslím, že by to nemalo byť problém. Aký názor máš na to ty?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Margarétka , veď ale nejaký doklad o "vybratí" automatu máš.
Keďže si neni platiteľ DPH, tak by si nemusela vystavovať "faktúru", ale určite aspon nejaký doklad o "vybratí" automatu a zaevidovala by som to do Pohľadávok /napr. ako ostatné pohľadávky , s odlišným očíslovaním od vystavených faktúr/

Moji klienti tiež nie sú platiteľmi DPH, ale vystavujeme faktúry - je to prehľadnejšie.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ano, doklady o "vybratí" automatu mám a to bude môj podklad k účtovaniu. Už rozumiem. A urobím to cez ostatné pohľadávky a faktúry už teda nebudem vystavovať. Ďakujem veľmi pekne za všetky rady. Pekný zvyšok dňa.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Margarétka,
neviem ako vyzerá ten doklad o "vybratí" peňazí z automatu, ale ja by som si k tomu urobila "Interný doklad", kde by som si napísala iba tú sumu, ktorá mi prináleží, k tomu by som pripla ten doklad a zaevidovala by som to do "Ostatných pohľadávok"
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

No teraz si ma už úplne domotala. Už vôbec neviem ako to mám urobiť. Ako si pomom zúčtujem z bankového výpisu sumu , ktorú poslal na účet firme , ktorá vlastní automaty, keď nezapíšem ani do ostatných pohľadávok ani nevystavím faktúru?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Margarétka, nechcela som Ťa domotať

Čítam môj prechádzajúci doklad príspevok, čím som Ťa domotala, ale skúsim:
1. urobím si Interný doklad na sumu 25 % /pripnem ten výber peňazí z automatu/
2. príjem 100 % do pokladne a zaúčtujem to ako úhradu Interného dokladu z bodu 1. ako POZD /tým mi vznikne na internom dokladu úhrada naviac tých 75 %/
3. úhrada z banky /tých 75%/ - zaúčtujem ako úhrada toho interného dokladu /bod1/, ale mínusovým znamienkom POZD.

a tým mi ostatne na tejto pohľadávke nula.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Nerobila som ešte interný doklad. Ale mal by vyzerať ako ostatná pohľadávka, ako si mi vravela, že to dať do ostatných pohľadávok? Dobre som pochopila? Prosím ešte to mi povedz.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Margaretka,
interný doklad si urobím na A4:
-v pravom rohu číslo interného dokladu - ostatné pohľadávky napr. 0Z 2008/01
-text - o čo ide, napr. Na základe mandátnej zmluvy 25 % z tržby 100 000,- t.j. 25000,- Sk
- a potom k tomu pripnem ten doklad o "vybratí" celej tržby z automatu

....a hotovo.

Takže tá moja ostatná pohľadávka je na sumu 25000,- Sk
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...potom fyzicky "zoberiem" peniaze .....a dám to ako úhradu tej pohľadávky 100 tis. Sk a dám ich do pokladne

.....potom teda tých 75 tis. - vlastne "vrátim" tomu komu patria a dám to ako mínus úhrada tej ostatnej pohľadávky

0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem za tvoju trpezlivosť so mnou.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Muška Pozri príspevok
Margarétka, nechcela som Ťa domotať

Čítam môj prechádzajúci doklad príspevok, čím som Ťa domotala, ale skúsim:
1. urobím si Interný doklad na sumu 25 % /pripnem ten výber peňazí z automatu/
2. príjem 100 % do pokladne a zaúčtujem to ako úhradu Interného dokladu z bodu 1. ako POZD /tým mi vznikne na internom dokladu úhrada naviac tých 75 %/
3. úhrada z banky /tých 75%/ - zaúčtujem ako úhrada toho interného dokladu /bod1/, ale mínusovým znamienkom POZD.

a tým mi ostatne na tejto pohľadávke nula.
Ja podobným spôsobom účtujem "stávkovú kanceláriu".
Príjem peňazí od hráčov: denník PNZD - na konci mesiaca jeden PPD
Výdaj peňazí hráčom: denník VNZD - na konci mesiaca jeden VPD
Záväzok voči firme, ktorej odvádzam výhry: OZ (ostatný záväzok) rozdiel príjem od hráčov mínus výplata hráčom
Zúčtovanie provízie: OP (ostatná pohľadávka) napr. 25% z príjmov do knihy ostatných pohľadávok
Úhrada ostatnej pohľadávky: denník POZD - na konci mesiaca jeden ID ako nepeňažná operácia
Úhrada časti ostatného záväzku: denník VNZD - na konci mesiaca jedne ID ako nepeňažná operácia
Vklad na účet firmy, ktorej odvádzam výhry: zvyšok ostatného záväzku - VNZD

T.j. do príjmu účtujem len províziu a nie všetky vklady hráčov.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jaja, neznášam "nepeňažné operácie" a rôzne ID

a preto, aby som sa tomu vyhla som riešila formu zaúčtovania v JU, tak ako som uviedla vyššie.

P.S.
Ale samozrejme Tvoje účtovanie je správne.
Naposledy upravil Muška : 02.11.08 at 15:28 Dôvod: doplnenie P.S.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

OK, na forme nezáleží, len si myslím, že nie je správne dávať do príjmu celý výber z automatu, ale len províziu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať