Zavrieť

Porady

obchodný podiel peňažný i nepeňažný

Ahojte poraďáci,
pátram po odpovediach, ktoré by som potrebovala, takmer celý večer, no bezúspešne. Sme traja spoločníci a rozchádzame sa, pritom jeden spoločník ostáva a od nás odchádzajúcich dvoch, odkúpi obchodné podiely. Môj problém: máme 2 terénne autá, ešte "bežia" na lízing, majú istú zostatkovú hodnotu,ktorá pozostáva z neuhradených splátok a zvyšnej akontácie. Dali sme ich ohodnotiť a ich cena je vyššia, než tie splátky. Takto je to aj s ostatným hnuteľným majetkom, je ohodnotený, ale v účtovníctve má vlastne už nulovú hodnotu. Ako to dostať do účtovníctva, aby som sa dopracovala k vyčísleniu obchodného podielu? Alebo idem na to úplne nesprávne? Máme ešte aj nerozdelený zisk minulých rokov, ten uvažujem zahrnúť do obchodného podielu. U jedného z odchádzajúcich spoločníkov bude súčasťou obchodného podielu aj časť pohľadávok, ktoré súviseli s jeho prácou a vlastne ako SZČO bude túto prácu vykonávať naďalej a aj u tých istých klientov. Snáď sa veľmi nepreviním, keď otázku ohľadne preúčtovania týchto pohľadávok vsuniem do témy podnikanie, ospravedlňujem sa.
Za všetky rady budem nesmierne vďačná.

Mária
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    slimak je offline (nepripojený) slimak

    slimak
    Ako to dostať do účtovníctva, aby som sa dopracovala k vyčísleniu obchodného podielu?

    § 114 ods.1 Obch.z. Obchodný podiel predstavuje práva a povinosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spol. k základnému imaniu spoločnosti atď.....

    Prevod obchodného podielu § 115.( Zmluva o prevode obchodného podielu obchodnej spoločnosti)
    Podľa mňa sa cena obch.podielu stanoví "trhom - dopyt a ponuka". Na jej cenu vplýva hodnota majetku (nemusí byť účtovná) + nerozdelený zisk - výška záväzkov, svoju hodnotu má aj Goodwill( ja tu chápem "trhový podiel" - zákazníci). Dôležitá je spoločenská zmluva.
    Naposledy upravil slimak : 15.11.05 at 20:18

    obchodný podiel peňažný i nepeňažný

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.