Zavrieť

Porady

starobny dochodok - da sa zvysit pracou popri invalidnom dochodku?

starobny dochodok - da sa zvysit pracou popri invalidnom dochodku (50% znizena prac. schopnost) pred dovrsenim dochodkoveho veku?
Usporiadat
keram.m keram.m

keram.m je offline (nepripojený) keram.m

Vazeni poradaci, srdecna vdaka za Vase odpovede!!!
Aj ked ma nepotesili - je to pekne nefer odvadzat ako ID odvody a nic z toho nemat - aspon ste potvrdili, ze si zakon tymto sposobom nevykladam sam. Srdecna vdaka za promptnost!!!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mária27 Pozri príspevok
Smutnosmiešne pritom je, že najsolidárnejším účastníkom dôchodkového systému sú invalidní dôchodcovia, ktorí popri poberaní invalidného dôchodku pracujú. Súčasné pravidlá hry sú také, že časti z nich sa odvody z ich pracovnej aktivity nijako neprejavia na zvýšení starobného dôchodku v budúcnosti.
Tak, tak. Nuž tak naša najsociálnejšia vláda polepšila invalidom.

Mária27 Pozri príspevok
Ak by skutočne tým invalidom nezapočítavali odvody na starobný dôchodok, je to nehoráznosť, pretože sa to dá pomerne ľahko odstrániť - ako v § 255. Prečo by to doteraz nikto nenavrhol (vrátane Mihála, ktorý robil poradcu)?
Len pre upresnenie, Mihál nerobil nikdy poradcu na MPSVaR, robil krátko na MZ. Myslím, že k tomu nejaký blog napísal, ale kým sa niečoho nechytia novinári, akoby to neexistovalo. (Na druhej strane, niečoho sa chytia, aj keď to neexistuje). Na druhej strane v súčasnom návrhu tiež takáto zmena nie je, zrejme preto, že by sa musela naspäť zaviesť platba štátu za invalidov, alebo sa na to nemyslelo, môžem to skúsiť ešte pripomenúť.
1 0
keram.m keram.m

keram.m je offline (nepripojený) keram.m

tak dnes som telefonoval na Socialnu pistovnu a ich odpoved je takato:
"Samozrejme sa do osobneho mzdoveho bodu (OMB) pre vypocet starobneho dochodku zapocita vymeriavaci zaklad zo zamestnania popri invalidnom dochodku a k takto vypocitanemu OMB sa este pripocita 0,3 za invalidny dochodok...." , ale podla coho to tak urobia(?), ostava zahadne.... tak PODLA COHO TO TAK MOZE BYT???
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

keram.m Pozri príspevok
tak dnes som telefonoval na Socialnu pistovnu a ich odpoved je takato:
"Samozrejme sa do osobneho mzdoveho bodu (OMB) pre vypocet starobneho dochodku zapocita vymeriavaci zaklad zo zamestnania popri invalidnom dochodku a k takto vypocitanemu OMB sa este pripocita 0,3 za invalidny dochodok...." , ale podla coho to tak urobia(?), ostava zahadne.... tak PODLA COHO TO TAK MOZE BYT???
Mne to tiež tak počítali, už som to tu niekde písala. Ale tento spôsob výpočtu bol v mojom prípade nevýhodný. Nie pre všetkých invalidných dôchodcov boli rovnaké podmienky. Na stránke poisťovne som našla aj informáciu, že splnenie podmienky poklesu zárobku v prípade, ak bol poistencovi pred 1. januárom 2004 priznaný čiastočný invalidný dôchodok, sa už neskúma od 1. augusta 2006. Takže pri výpočte starobného dôchodku invalidného dôchodcu by teoretický mohlo dôjsť k situácii, že vypočítaný starobný dôchodok bude vyšší, ako invalidný.
Informácie zo SP k invalidným dôchodkom:
S účinnosťou od 1. januára 2004 sa za invalidné dôchodky považujú aj čiastočné invalidné dôchodky, ktoré boli priznané pred 1. januárom 2004. Vyplácajú sa v sume, v akej patrili do 31. decembra 2003 a za podmienok, ktoré boli stanovené právnymi predpismi platnými do tohto dňa.Od 1. augusta 2006 sa však už neskúma splnenie podmienky poklesu zárobku, ak bol poistencovi pred 1. januárom 2004 priznaný čiastočný invalidný dôchodok.

Od 1. januára 2004 sa za invalidné dôchodky považujú aj dôchodky za výsluhu rokov, ktoré boli priznané pred 1. januárom 2004.

Invalidný dôchodok podľa zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, na výplatu ktorého by mal poistencovi trvať nárok aj po dovŕšení dôchodkového veku v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2007, sa odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku prekvalifikuje na starobný dôchodok. Starobný dôchodok sa mu potom bude vyplácať v sume invalidného dôchodku, ktorá mu patrila do dovŕšenia dôchodkového veku.

S účinnosťou od 1. januára 2005 sa za starobný dôchodok považuje aj invalidný dôchodok, ktorý bol pred 1. januárom 2004 priznaný ako invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok, ak jeho poberateľ dovŕšil pred 1. januárom 2004 60 rokov veku (ak ide o muža) alebo 57 rokov veku (ak ide o ženu).

Najskôr od 1. augusta 2006 sa za starobný dôchodok považuje aj invalidný dôchodok, ktorý bol pred 1. januárom 2004 priznaný ako invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok, ak jeho poberateľ dovŕšil dôchodkový vek a nemal do 31. júla 2006 preskúmané trvanie invalidity podľa zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Ak poberateľ invalidného dôchodku dovŕši dôchodkový vek po 31. decembri 2007, invalidný dôchodok sa mu už neprekvalifikuje na starobný dôchodok.

Ak je poistenec, ktorému bol invalidný dôchodok prekvalifikovaný na starobný dôchodok, dôchodkovo poistený, starobný dôchodok sa mu za obdobie dôchodkového poistenia získané po 31. júli 2006 do 31. decembra 2007 zvyšuje rovnako ako starobný dôchodok priznaný podľa zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov. Pozrieť aj: Zvýšenie starobného dôchodku po priznaní dôchodku v časti Starobný dôchodok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka, a čo v prípade, ak bol ID priznaný v roku 2009 a vymeriavací základ zamestnanca alebo SZČO je podstatne vyšší ako osobný bod 0,3?
Aj takíto zamestnanci a živnostníci majú byť solidárni ?
Naposledy upravil veronikasad : 18.10.10 at 15:17
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

keram.m Pozri príspevok
tak dnes som telefonoval na Socialnu pistovnu a ich odpoved je takato:
"Samozrejme sa do osobneho mzdoveho bodu (OMB) pre vypocet starobneho dochodku zapocita vymeriavaci zaklad zo zamestnania popri invalidnom dochodku a k takto vypocitanemu OMB sa este pripocita 0,3 za invalidny dochodok...." , ale podla coho to tak urobia(?), ostava zahadne.... tak PODLA COHO TO TAK MOZE BYT???
No je to presne podľa ustanovení § 62. Obdobia dôchodkových poistení sa síce prekrývajú, obdobie sa však započíta len raz, ale OMB obidvoch období sa sčítavajú. Podmienka poklesu zárobku sa u neskúma, takže vypočítaný starobný dôchodok môže byť aj vyšší, ako je invalidný dôchodok. U určitej časti invalidných dôchodcov, ktorí majú nižší príjem, bude pri výpočte starobného dôchodku po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok vyšším dôchodok invalidný, takže ich dôchodok sa nezmení a v tomto prípade práca popri invalidnom dôchodku neovlyvní výšku starobného dôchodku.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Anka, a čo v prípade, ak bol ID priznaný v roku 2009 a vymeriavací základ zamestnanca alebo SZČO je podstatne vyšší ako osobný bod 0,3?
Aj takíto zamestnanci a živnostníci majú byť solidárni ?
Veronika, ja nerozumiem tvojej otázke.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka Pozri príspevok
Veronika, ja nerozumiem tvojej otázke.
Vychádzam z tohto príspevku

http://www.porada.sk/1536039-post2.html

Rozoberali sme to s Andy aj cez SS, za súčasného znenia zákona je to vraj tak a nič sa s tým neplánuje tobiť ani v prip. novele
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Vychádzam z tohto príspevku

http://www.porada.sk/1536039-post2.html

Rozoberali sme to s Andy aj cez SS, za súčasného znenia zákona je to vraj tak a nič sa s tým neplánuje tobiť ani v prip. novele
Môj názor je napísaný vyššie, OMB bude súčtom dvoch čísiel. OMB invalidného dôchodcu z príjmu je nap. 1, výsledné OMB bude 1+0,3.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Anka, a čo v prípade, ak bol ID priznaný v roku 2009 a vymeriavací základ zamestnanca alebo SZČO je podstatne vyšší ako osobný bod 0,3?
Aj takíto zamestnanci a živnostníci majú byť solidárni ?
Veronika, u invalidného dôchodcu, ktorý poberá invalidný dôchodok, a ktorému sa pri jeho výpočte dopočítavali roky do dovŕšenia dôchodkového veku, sa nedá hovoriť o tom, či je solidárny so systémom, skôr si myslím, že systém je solidárny s ním. Solidárny v tom, že mu vypočítal dôchodok s plným počtom odrobených rokov, a ak mu to zdravotný stav dovoľuje, môže pracovať bez obmedzenia výšky príjmu. Samozrejme, nechcem sa týmto nikoho dotknúť, ja som tiež poberala invalidný dôchodok.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kvaka Pozri príspevok
Veronika, u invalidného dôchodcu, ktorý poberá invalidný dôchodok, a ktorému sa pri jeho výpočte dopočítavali roky do dovŕšenia dôchodkového veku, sa nedá hovoriť o tom, či je solidárny so systémom, skôr si myslím, že systém je solidárny s ním. Solidárny v tom, že mu vypočítal dôchodok s plným počtom odrobených rokov, a ak mu to zdravotný stav dovoľuje, môže pracovať bez obmedzenia výšky príjmu. Samozrejme, nechcem sa týmto nikoho dotknúť, ja som tiež poberala invalidný dôchodok.
V tom prípade - keď pracuje a budú mu prehodnocovať starobný dôchodok, nech berú do úvahy skutočný príjem a nie súčet 0,3 + príjem.

Nie je náhodou súčasťou odvodov do SP aj invalidné poistenie ? (nedotkla si sa ma)
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka Pozri príspevok
Mne to tiež tak počítali, už som to tu niekde písala.
Zhruba do konca roku 2007 a za roky do r.2007 (presne by som musela vyhľadať) sa to počítalo približne tak, ako sa tu uvádza, t.j. spočítal sa vymeriavací základ z poistenia invalida štátom, k tomu sa pripočítal VZ z poistenia (zamestnania a pod.) a vypočítal sa starobný dôchodok, ak bol nižší, vyplácal sa naďalej invalidný. V šúčasnosti (ak sa postupuje podľa zákona) nie je možné k OMB invalida 0,3 pripočítať OMB získaný zo zamestnania, použije sa však najmenej taký OMB ako bol pri priznaní ID. Ale je možné, že SP má svoje interné predpisy, nad rámec zákona, kedy k OMB zo zamestnania automaticky pripočítajú 0,3. Neviem, nevidela som ani tie predpisy ani žiadne rozhodnutie, kde to tak je.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Jana Motyčková Pozri príspevok
Zhruba do konca roku 2007 a za roky do r.2007 (presne by som musela vyhľadať) sa to počítalo približne tak, ako sa tu uvádza, t.j. spočítal sa vymeriavací základ z poistenia invalida štátom, k tomu sa pripočítal VZ z poistenia (zamestnania a pod.) a vypočítal sa starobný dôchodok, ak bol nižší, vyplácal sa naďalej invalidný. V šúčasnosti (ak sa postupuje podľa zákona) nie je možné k OMB invalida 0,3 pripočítať OMB získaný zo zamestnania, použije sa však najmenej taký OMB ako bol pri priznaní ID. Ale je možné, že SP má svoje interné predpisy, nad rámec zákona, kedy k OMB zo zamestnania automaticky pripočítajú 0,3. Neviem, nevidela som ani tie predpisy ani žiadne rozhodnutie, kde to tak je.
Prosím o vysvetlenie, podľa ktorého ustanovenia súčasného znenia zákona nie je možné k OMB invalida 0,3 pripočítať OMB získaný zo zamestnania? Ak má poistenec v tom istom období viacero dôchodkových poistení, započítava sa takéto obdobie dôchodkového poistenia len raz. No ja tomu rozumiem, tak, že sa to vzťahuje len na obdobie, nie na OMB za tieto obdobia. Ale možno je to ešte inde presnejšie uvedené.
0 0
keram.m keram.m

keram.m je offline (nepripojený) keram.m

Kvaka Pozri príspevok
Prosím o vysvetlenie, podľa ktorého ustanovenia súčasného znenia zákona nie je možné k OMB invalida 0,3 pripočítať OMB získaný zo zamestnania? Ak má poistenec v tom istom období viacero dôchodkových poistení, započítava sa takéto obdobie dôchodkového poistenia len raz. No ja tomu rozumiem, tak, že sa to vzťahuje len na obdobie, nie na OMB za tieto obdobia. Ale možno je to ešte inde presnejšie uvedené.
no § 62 ods. 2 ustanovuje "Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3." Nikde v zakone 461/2003 nevidím zmienku o možnosti zvýšenia tejto hodnoty, alebo jej kumulácie s OMB získaným zo zamestnania.
(pozn: § 60 ods. 4 znie: Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

keram.m Pozri príspevok
no § 62 ods. 2 ustanovuje "Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3." Nikde v zakone 461/2003 nevidím zmienku o možnosti zvýšenia tejto hodnoty, alebo jej kumulácie s OMB získaným zo zamestnania.
(pozn: § 60 ods. 4 znie: Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.)
Podľa § 61 osobný vymeriavací základ je úhrn vymeriavacích základov za kalendárny rok, z ktorých sa zaplatilo poistné na dôchodkové poistenie alebo z ktorých sa poistné na dôchodkové poistenie podľa § 60 ods. 1 druhej vety považuje za zaplatené.
Podľa § 62 ods. 1 sa osobný mzdový bod na určenie sumy dôchodkovej dávky určí ako podiel osobného vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu.
Podľa § 62 ods. 2 patrí za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia.
Ak by mal pre pracujúceho invalidného dôchodcu platiť výlučne ods. 2, teda OMB 0,3, bolo by v § 62 ods. 1 napísané, ak tento zákon neustanovuje inak, a to inak by bol odsek 2.

To by vysvetľovalo odpoveď sociálnej poisťovne, ako ju tu napísal keram.m. v príspevku 24, citujem:
tak dnes som telefonoval na Socialnu pistovnu a ich odpoved je takato:
"Samozrejme sa do osobneho mzdoveho bodu (OMB) pre vypocet starobneho dochodku zapocita vymeriavaci zaklad zo zamestnania popri invalidnom dochodku a k takto vypocitanemu OMB sa este pripocita 0,3 za invalidny dochodok...." , ale podla coho to tak urobia(?), ostava zahadne.... tak PODLA COHO TO TAK MOZE BYT???
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka Pozri príspevok
Ak by mal pre pracujúceho invalidného dôchodcu platiť výlučne ods. 2, teda OMB 0,3, bolo by v § 62 ods. 1 napísané, ak tento zákon neustanovuje inak, a to inak by bol odsek 2.
Dôležité je, že nikde tam nie je uvedené, že by sa osobné mzdové body mohli spočítať. Vymeriavacie základy pre výpočet osobných mzdových bodov sa spočítajú podľa §61, ale v §62 nie je určený vymeriavací základ, ale osobný mzdový bod. A v §62 ods.2 nie je napísané, že osobný mzdový bod zistený podľa ods.1 sa navýši o 0,3 u invalidov.
Aj ohraničenie OMB na 3 v ods.3 - na to tiež nie je v ods.1 napísané, ak zákon neustanovuje inak a predsa sa to používa.
1 0
keram.m keram.m

keram.m je offline (nepripojený) keram.m

no tak ako Jana Motyckova si vykladam zakon aj ja, ale ako si ho teda vyklada Socialna poistovna? Tak ako to vyklada Kvaka sa mi to zda neiste napasovanie situacie na zakon. Myslim, ze to podnes plati tak, ako to vo svojom blogu uvadza Jozef Mihal - ze pracujuci invalidi su najsolidarnejsi....
Je v celku mozne, ze v SP mi zaujme vyssieho vyberu poistneho v odpovedi na otazku cez telefon odpoovedali tak povzbudzujuco...
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

keram.m Pozri príspevok
no tak ako Jana Motyckova si vykladam zakon aj ja, ale ako si ho teda vyklada Socialna poistovna? Tak ako to vyklada Kvaka sa mi to zda neiste napasovanie situacie na zakon. Myslim, ze to podnes plati tak, ako to vo svojom blogu uvadza Jozef Mihal - ze pracujuci invalidi su najsolidarnejsi....
Je v celku mozne, ze v SP mi zaujme vyssieho vyberu poistneho v odpovedi na otazku cez telefon odpoovedali tak povzbudzujuco...
Pán Mihál napísal, že sa to týka len časti pracujúcich invalidných dôchodocov, no a to sú práve tí, ktorým starobný dôchodok vypočítaný z príjmu bude nižší, ako počítaný z OMB pre priznanie ID. Ale nechajme to na iných, možno by sa mohol vyjadriť niekto kompetentnejší.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Skutočne bude najlepšie, ak sem niekto napíše, komu to bolo vyrátané.
Prikláňam sa však ku Kvake: ak je priznaný bod 0,3 za obdobie invalidity a zároveň je vyrátaný za odvody, nikde nie je napísané, že pri prekrývaní období sa berie len jeden z nich (napr. vyšší), musia sa spočítať.
Ten bod 0,3 je priznaný v každom prípade asi za to, že je chorý a nemôže pracovať naplno. Veď bol poistený na invaliditu, má naň právo. Keby sedel doma a nepracoval, tiež by ho dostal. Dostane ho aj keď pracuje,ale zároveň musí dostať aj taký bod, na ktorý si odviedol odvody. Inak by to bolo obohatenie - neústavné.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Jana Motyčková Pozri príspevok

Len pre upresnenie, Mihál nerobil nikdy poradcu na MPSVaR, robil krátko na MZ. .
Netvrdím, že tam pracoval alebo robil plateného poradcu. Viem však, že keď sa robila nejaká novela, býval v TV a vysvetľoval návrh.
Ale hlavne z čoho vychádza, v mojich začiatkoch na porade som položila jednu otázku do témy, kde bol aj on zapojený. Išlo o chybnú štylizáciu vety v zákone, ktorá mohla mať dopad na zlý výpočet zvyšovania dôchodku. Následne v prvej novele bola veta opravená. Že by to navrhol niekto iný z poraďákov? Ja som to pripísala jemu. Vtedy mi svoju skúsenosť (skutočnosť) napísala myslím cactus.

Konkrétne ide o vetu (je myslím vo viacerých paragrafoch):
§ 66 ods. 9 znel
(9) Sociálna poisťovňa určí sumu starobného dôchodku podľa odsekov 3 a 4 za kalendárny rok len raz.

Pýtala som sa, či po ukončení pracovného pomeru na jar a začatia znovu na jeseň, sa mu jesenné odvody nezapočítajú, keďže je tam "za kalendárny" nie "v kalendárnom".

Dnes tá veta znie:
(9) Sociálna poisťovňa určí sumu starobného dôchodku podľa odsekov 3 a 4 v kalendárnom roku len raz.
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať