Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce

nisa nisa

nisa je offline (nepripojený) nisa

Potrebovala by som jednu malú radu. Som živnostníčka a momentálne pracujem aj na dohodu o vykonaní práce. Zamestnávateľ, ktorý má so mnou uzatvorenú dohodu za mňa odvádza daň. Ako si mám túto dohodu uplatniť v jednoduchom účtovníctve ?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Veľmi mi pomôže.
Usporiadat
Martina123 Martina123

Martina123 je offline (nepripojený) Martina123

liba2
Ak dohodár nepodpísal Vyhlásenie... potom mu daň z príjmu bola zrazená oprávnene.
Ak nemal iné príjmy ako zo závislej činnosti, potom jeho posledný zamestnávateľ mu môže urobiť - na základe žiadosti zamestnanca - ročné zúčtovanie dane.
Ak je poberateľ starobného dôchodku, potom to môže byť aj trochu inak.
Este by som sa chcela vratit k dohodarovi. Zamestnanec nemal ziadne ine prijmy a podpisal vyhlasenie a ta dan sa mu zrazila. A ted aby mu mal byt vratena. Chcela by som vediet, ktore danove priznanie mu treba vyplnit a kde sa napise ta suma, ktora mu ma byt vratena?
Dakujem za odpoved.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
ewap
[QUOTE=sisas]Ahojte milí poraďáci.
Aj ja mám presne tento istý prípad. Príjem z dohody uvediem v daňovom priznaní živnostníka. Teda, bude sa tento príjem ako celok potom zahŕňať aj do základu pre výpočet odvodov do SP aj do ZP? ALebo sa tento príjem pre účely odvodov bude posudzovať inak. Ako?
ĎAKUJEM a želám všetkým pekný deň.



Zaujala ma otázka sisas č. 15 a odpoveď ajob č. 16.
Myslím, že nevystihol podstatu otázky, avšak mňa by tiež zaujímalo, ako DOVP ovplyvní platenie odvodov do soc. pois. od 1.7. 2006. Totiž, ak som živnostník a v roku 2005 som nemal príjmy zo živnosti vac ako 82 800 neplatím odvody do SP. Ale napríklad v decembri som mal DOVP a "vďaka" tejto sume prekročím spomínanú hranicu, budem povinným platcom odvodov? Alebo sa to berie nejako ináč? Dúfam, že mi rozumiete a ďakujem za odpovede.[/quote]

Neprečítala si si pozorne príspevok č.18.
Z neho je jasné, že príjmy z DoVP nijako neovplyvňujú odvody do SP a ZP ( u ZP iba s výnimkou, že príjmy z DoVP sú jeho jediné príjmy, to znamená, že ide o dobrovoľne nezamestnaného človeka).
Takže keď bude mať SZČO v decembri 2005 príjmy z DoVP napríklad 1,5 milióna Sk, neovplyvní to jeho odvody do SP (čiže, ak neprekročí 82800 Sk z činnosti SZČO, nebude platiť povinne do SP).
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Martina123
Este by som sa chcela vratit k dohodarovi. Zamestnanec nemal ziadne ine prijmy a podpisal vyhlasenie a ta dan sa mu zrazila. A ted aby mu mal byt vratena. Chcela by som vediet, ktore danove priznanie mu treba vyplnit a kde sa napise ta suma, ktora mu ma byt vratena?
Dakujem za odpoved.
Ak ten človek mal len príjem z dohody a žiadny iný , tak si urobí daňové priznanie typu A. A v ňom sa vlastne vypočíta suma , ktorá mu má byť vrátená.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Martina123
Este by som sa chcela vratit k dohodarovi. Zamestnanec nemal ziadne ine prijmy a podpisal vyhlasenie a ta dan sa mu zrazila. A ted aby mu mal byt vratena. Chcela by som vediet, ktore danove priznanie mu treba vyplnit a kde sa napise ta suma, ktora mu ma byt vratena?
Dakujem za odpoved.
Vyplňuje si DP typu A. Kópia Potvrdenie od zamestnávateľa tvorí prílohu a údaje z tohoto potvrdenia vpíše do riadkov 32 - 34 a výšku zrazenej dane do r. 61 daňového priznania.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Martina123
Este by som sa chcela vratit k dohodarovi. Zamestnanec nemal ziadne ine prijmy a podpisal vyhlasenie a ta dan sa mu zrazila. A ted aby mu mal byt vratena. Chcela by som vediet, ktore danove priznanie mu treba vyplnit a kde sa napise ta suma, ktora mu ma byt vratena?
Dakujem za odpoved.
Keď podpísal vyhlásenie, mala sa mu zohľadniť nezdaniteľná čiastka 7328 Sk/mes. a len zo zvyšku zraziť daň.
Dohodár môže buď podať daň. priznanie typ A sám, alebo môže vás požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane (ak nemá iné príjmy ako zo závislej činnosti).
Daň.priznanie má veľa riadkov, všetky treba prečítať a vyplniť (ak sú pre neho aktuálne). "Úhrn príjmov od všetkých zamestnávateľov" sa vlani písal do riadku 32; ale ďalej treba pokračovať až po riadok 64. K daň.priznaniu je aj poučenie ako sa vyplňuje.
Určite preňho bude jednoduchšie požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať