Zavrieť

Porady

Stornovanie faktury - dobropis

Jeden a ten isty zakaznik mi neprevzal dve zasielky. Faktura bola samozrejme vystavena a poslana spolu s tovarom.

Moja otazka teraz znie ako vystornovat fakturu? Co to musi vsetko obsahovat a aky datum pouzit?

Druha otazka sa takisto tyka stornovania faktury. Kedze moj e-shop ponuka fakturaciu (nema, ale moznost stornovania faktury) a faktury sa generuju stlacenim tlacitka, tak sa chcem opat spytat, ako vystornovat takuto fakturu, ktora bola vystavena omylom? Tiez aky datum tam dat a co vsetko to ma obsahovat a ako by takato storno faktura mala vyzerat?

Chcem to zadat programatorovi, nech to doplni do e-shopu, nerad by som kvoli tomuto kupoval nejak specializovany softver. Vopred vam dakujem za rady a odpoved.
Usporiadat
karfiol karfiol

karfiol je offline (nepripojený) karfiol

Posuvam...

Vopred dakujem za kazdu odpoved ci radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zásielka sa ti vrátila-faktúra sa ti tiež vrátila.
Takúto faktúru nedávaš do účtovníctva? Pravdepodobne áno - aby ti súhlasilo číslovanie.
Nie sú to časté prípady, ktoré vyžadujú automatizované riešenie.
Aj tu na Porade v dokumentoch nájdeš vzor faktúry, dobropisu, alebo si urob v exceli šablonu podľa tlačiva, ktoré používaš v e-shope.
vypíšeš všetky údaje z faktúry, čísla uvedieš mínusom
do textu dáš dobropis k faktúre č. 123456789 /neprevzatá zásielka/
dátum vystavenia daj dátum vrátenia zásielky. nikam ju nemusíš posielať, kedže zákazník tú faktúru nemá.
po druhé - faktúry vystavené omylom - kto to omylom vystavuje? Ak tovar vôbec nebol odoslaný, a po chybnej faktúre nasleduje správna faktúra, tak by som to poznačila len evidenčne - dala poznámku na chybnú faktúru. Alebo by som k nej tiež vypísala dobropis.
3 0
karfiol karfiol

karfiol je offline (nepripojený) karfiol

Dakujem za odpoved Kejka. Ako som spomenul, u mna sa cislo faktury generuje stlacenim tlacitka. O 14:30 mi doviezli tovar a musel som este v ten den poslat 1. triedou 30 zasielok, tak sa stalo, ze som dal generovat fakturu k objednavke, ktora bola vlastne zrusena. Dakujem este raz za radu.
0 0
karfiol karfiol

karfiol je offline (nepripojený) karfiol

Chcem sa spytat, aky datum by som mal uviest na Dobropise (stornu k fakture), ak som tovar odoslal na dobierku a fakturu vystavil 29. oktobra, pricom tovar aj s fakturou sa mi vratili 2. novembra? Dakujem za radu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ja by som dala oktobrový dátum, aby sa vynulovala DP DPH, teda 29.10., ved vieš, že k dodaniu nedošlo a teda tvoja faktura je bezpredmetná.
2 0
karfiol karfiol

karfiol je offline (nepripojený) karfiol

Moc dakujem za odpoved, ako zacinajucemu podnikatelovi mi nie su tieto veci uplne jasne.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, chcem sa opýtať, lebo s dobropismi nemám skúsenosti. Ak firma vystavila faktúru, na základe ktorej odberateľ mal zaplatiť čiastku ako zálohovú platbu, ale neuhradil ju a ani už neuhradí, vystavujem dobropis k danej faktúre? Pôvodná faktúra bola vystavená 31.10., dobropis môžem vystaviť s dátum dnešným? Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, lebo s dobropismi nemám skúsenosti. Ak firma vystavila faktúru, na základe ktorej odberateľ mal zaplatiť čiastku ako zálohovú platbu, ale neuhradil ju a ani už neuhradí, vystavujem dobropis k danej faktúre? Pôvodná faktúra bola vystavená 31.10., dobropis môžem vystaviť s dátum dnešným? Ďakujem
to čo si vystavila, nebola faktúra, iba si ju tak nazvala.
Zvykne sa to volať PROFORMA faktúra, alebo zálohová faktúra a zvyčajne sa o nej ani neúčtuje /niektoré infosystémy sú tak nastavené, ale to neriešim/.
Kedže žiadne peniaze neprišli, ani ste nič nedodali, ak nemáš naozaj o tom účtované, tak dbp. nevystavuješ.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, lebo s dobropismi nemám skúsenosti. Ak firma vystavila faktúru, na základe ktorej odberateľ mal zaplatiť čiastku ako zálohovú platbu, ale neuhradil ju a ani už neuhradí, vystavujem dobropis k danej faktúre? Pôvodná faktúra bola vystavená 31.10., dobropis môžem vystaviť s dátum dnešným? Ďakujem
Predpokladám, že si vystavila zálohovú faktúru a nie daňový doklad, takže odberateľ si ju nemôže zaúčtovať do nákladov, pretože nemá podmienky daňového dokladu. Ak nemáš možnosť vydobropisovať túto faktúru skôr, pretože už v číselnom rade sú ďalšie faktúry, tak vystav dobropis s aktuálnym dátumom a tento zašli aj odberateľovi, Na dobropise nezabudni spomenúť dôvody dobropisu.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Ďakujem, ale práve že nie, tá faktúra bola vystavená ako riadna dańová faktúra a odberateľ si aj zaúčtoval, nevystavila som ju ja, ale majiteľ. Mení to niečo na veci, alebo teda môžem vystaviť dobropis? Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jana32 Pozri príspevok
Ďakujem, ale práve že nie, tá faktúra bola vystavená ako riadna dańová faktúra a odberateľ si aj zaúčtoval, nevystavila som ju ja, ale majiteľ. Mení to niečo na veci, alebo teda môžem vystaviť dobropis? Ďakujem
tak to bolo chybne vystavené, musíš urobiť dobropis.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

PROSÍM:-( firma vystavila Zál.faktúru, kde odberateľ zaplatil len časť sumy - na tú sme vystavili Vyúčtovaciu FA-daň.doklad.
ALE odberateľ sa rozhodol neuskutočniť obchod - mám vystaviť DOBROPIS alebo STORNO faktúry?
V.faktúra bola vystavená v 07/2010, Dobropis alebo Storno môžem vystaviť s dátum dnešným?
Ďakujem
0 0
zanetka68 zanetka68

zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

Pozri sa na § 25, ods.3. V komentári k tomuto odseku je uvedené, že ak dôjde k úplnému alebo čiastočnému zrušeniu plnenia (tovaru alebo služby) dodávateľ je povinný opraviť pôvodný základ dane a pôvodne odvedenú daň. Vystavíš dobropis a budeš ho uvádzať v daňovom priznaní za obdobie, kedy si doklad vystavila.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vyúčtovacia faktúra bola bez dodania tovaru-služby?
Lebo píšeš, že odberateľ sa rozhodol neuskutočniť obchod.
Možno je to prípad, ked si mala vystaviť len faktúru k prijatej platbe - v takom prípade vrátiš peniaze a dňom vrátenia peňazí vystavíš dobropis.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

KEJKA Pozri príspevok
vyúčtovacia faktúra bola bez dodania tovaru-služby?
Lebo píšeš, že odberateľ sa rozhodol neuskutočniť obchod.
Možno je to prípad, ked si mala vystaviť len faktúru k prijatej platbe - v takom prípade vrátiš peniaze a dňom vrátenia peňazí vystavíš dobropis.
ano služba nebola dodaná - vystavila som FA k prijatej platbe na základe ktorej som uskutočnila DPH.Teraz si DPH budem vlastne pýtať naspäť - však?
OK - peniažky vraciame a vystavujem Dobropis.
ĎAKUJEM Kejka:-)
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahojte, prosím Vás o radu, mám nezaplatené faktúry ešte z roku 2008, dnes mi prišiel mail, že faktúry mám dobropisovať, prosím Vás môžem na dobropis uviesť dnešný dátum. A čo s odvedenou DPH, musím to opraviť a všetko mám prepočítať na EUR, lebo fa boli vystavené ešte na SKK.
A keby som faktúrovala do RUmunska firme, ktorá je platcom DPH, mám aj ja vystaviť faktúru s DPH?
DAKUJEM
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Prosím nikto mi nevie poradiť :-((((((((((((
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
Ahojte, prosím Vás o radu, mám nezaplatené faktúry ešte z roku 2008, dnes mi prišiel mail, že faktúry mám dobropisovať, prosím Vás môžem na dobropis uviesť dnešný dátum. A čo s odvedenou DPH, musím to opraviť a všetko mám prepočítať na EUR, lebo fa boli vystavené ešte na SKK.
A keby som faktúrovala do RUmunska firme, ktorá je platcom DPH, mám aj ja vystaviť faktúru s DPH?
DAKUJEM
... jedná sa o vystavenie fa do Rumunska za právne služby poskytnuté v Rumunsku
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
... jedná sa o vystavenie fa do Rumunska za právne služby poskytnuté v Rumunsku
... správne uvažujem ak účtujeme za právne služby v Rumunsku, tak podľa § 15/7,8b miestom dodania je miesto kde má odberateľ sídlo, na základe toho účtujem bez DPH,
... a čo sa týka dobropisov faktúr, tak na faktúre uvediem dnešný dátum aj ked boli z roku 2008.
... a vystavím dodatočné DP (ale mám dilemu, či v SK alebo už v EUR jedná sa o 3. a 4. Q 2008

Dakujem
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
prosím a aký dátum na dobropise uvediem,dnešný lebo dnes prišlo k skutočnosti stornovať, a dátum dodania vyplnujem? uvedená fa nám nebola uhradená, ale dph sme odviedli
som bezradná a určite som toho už dosť popísala, prechádzam poradu, a nič, našla som dačo, ale nie som si istá, či sa to týka i mna
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať