Zavrieť

Porady

Nezaplatené pohľadávky a záväzky pred ukončením živnosti

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, mám vystavené faktúry, ktoré nemám zaplatené a pravdepodobne budú uhradené až v novom roku, keďže plánujem zrušiť živnostenské oprávnenie, zaujíma ma, aký je postup pri účtovaní v JÚ týchto nezaplatených faktúr, či musím pri ukončení živnosti všetko zaúčtovať do peňažného denníka ako keby som ich mala zaplatené alebo nie. A tiež záväzky, ktoré nemám uhradené, či je pri nich taký istý postup ako pri pohľadávkach?
Ešte mám jednú otázku do kedy musím podať DP po ukončení živnosti? A ako to je napríklad potom z nedoplatkom zdravotného poistenia, keďže tiež bude zaplatené až po novom roku. Tiež napríklad ukončím živnosť 30.11. a musím zaplatiť aj odvody za 11/2010 až v 12/2010 ako toto zaúčtujem a kedy?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ukončenie živnosti a daňové vysporiadanie rieši ZDP - nemala by si si to ako správny účtovník skúsiť najskôr naštudovať?
    nevyrovnané P a Z usporiadaš v riadnom DPFO.

    kubicanka je offline (nepripojený) kubicanka

    kubicanka
    Nemám ten zákon! čiže chápem to tak, že teraz, po ukončení živnosti si to musím zahrnúť do POZD a VOZD aj napriek tomu, že to nemám zaplatené? A čo tie ostatné veci, RZZP a odvody?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kuk do zákona.............na to je Porada, všetko tu máš aj ked nemáš.....
    http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...09-2010-a.html
    Naposledy upravil KEJKA : 21.11.10 at 14:28 Dôvod: preklep

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kubicanka Pozri príspevok
    Nemám ten zákon! čiže chápem to tak, že teraz, po ukončení živnosti si to musím zahrnúť do POZD a VOZD aj napriek tomu, že to nemám zaplatené? A čo tie ostatné veci, RZZP a odvody?
    Prepáč, si naozaj učtovníčka, alebo si z poraďákov robíš srandy ?
    Všetky zákony nájdš na hornej lište porady

    kubicanka je offline (nepripojený) kubicanka

    kubicanka
    Ja som tu na tej porade prvý krát a vôbec ešte neviem ako to tu chodí, aj keď som sa tu už veľmi dávno zaregistrovala, ešte som túto stránku nevyužívala, a už vôbec by som si nedovolila robiť z niekoho srandu, možno sa zdá, že tie moje otázky sú trápne, ale ja fakt neviem ako to chodí v takých prípadoch, potrebovala som len poradiť. Ja nie som samostatný účtovník, len manželovi musím robiť Jedn.účtovníctvo a v práci skôr robím ako administratívny pracovník-referent podv.účtovníctva.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aha, ale keď si dáš do profilu účtovník-živnostník a v zadaní neuvedieš svoje postavenie na pravú mieru, tak potom tie odpovede tak vyzerajú.
    Asi ti ide o to, že živnosť chce zrušiť manžel a nie ty a nechce platiť zbytočne odvody. Takých tém a rád je tu neúrekom, v podstate moja odpoveď platí - auto nech nekupuje na firmu, a nech si živnosť nanovo založí až po 1.7.2011.
    No a tie pohľadávky naozaj musí dodaniť - a samozrejme nezaplatené záväzky tiež (znížia mu základ dane).

    kubicanka je offline (nepripojený) kubicanka

    kubicanka
    Dakujem pekne za rady, a prepáčte, ja ani neviem čo som v tom profile mala označené už som to dala do poriadku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aby si nepovedala, že sme boli na teba zlé /naozaj mňa si pomýlila/
    uvediem ti tu jeden užitočný link - priamo v ňom nájdeš odpoveď z DRSR
    http://www.porada.sk/t150769-ukoncen...oved-drsr.html
    klikni naň a počkaj až sa ti otvorí, potom čítaj dole stanovisko DRSR - hádam pomôže.
    /toto by si si tiež našla, keby si použila ten vyhľadávač Porady, ako som ti napísala predtým/.

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Rekapitulácia odpovede DRSR prakticky:
    Ukončená živnosť 13.8.2010. JÚ.
    Pohľadávka napr. 1000 Eur (služby) a záväzok napr. 200 Eur(odvody) neboli uhradené do termínu ukončenia živnosti.

    Pohľ. 1000 Eur zaúčtujem dňa 13.8.2010 ako ID POZD - služby?
    Záv. 200 Eur. zaúčtujem dňa 13.8.2010 ako ID VOZD - odvody?
    Naposledy upravil Silkov : 15.01.11 at 19:36

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.