Zavrieť

Porady

vykurovanie rod.domu

Dobry den .Rekonstruujem rodinny dom,a potrebujem urobit ustredne kurenie,nakolko tu nebolo -kurilo sa kachlami.Plyn tu nie je,takze len pevne palivo.Teraz sa neviem rozhodnut /kotol bude asi viadrus/ kotol bude v pivnici,ci rurky pert-al-pert,alebo klasicke ocelove?Je to len prizemie a ake priemery rurok zvolit/stupacky asi 5/4/ zhovaral som sa s kurenarom doporucoval len plastove/zo zeleznymi je vraj vela roboty/,ale tie plastove sa mi moc nezdaju vhodne na tuhe palivo ?Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    A čo tak kúriť s propánom z nádrže?

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    A čo tak kúriť s propánom z nádrže?
    Robil som prepocet a ak si clovek vie zohnat lacno drevo (nekupuje hotove v Baumaxe), tak v porovnani s propanom kuri asi za 1/4 ceny. Ja som propan zavrhol, len kvoli ich marketingu - povinne rocne poplatky 260 EUR

    Ceny s DPH za 1kWh, spriemerovane za rok, vratane vsetkych poplatkov:

    - zemny plyn, tarif D2 - 1,252 Sk
    - elektrina ZSE D11, nizky tarif - 2,746 Sk
    - propan Probugas - 4,115 Sk

    Ale k teme - Al-pex trubky su urcene myslim na max. 70°C prevadzkovu teplotu.

    kyci je offline (nepripojený) kyci

    kyci
    tak isto som pocital aj ja ,takze vychadza mi tuhe palivo ,devo sa da zohnat pomerne lacno

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    TomasHC Pozri príspevok
    Ja som propan zavrhol, len kvoli ich marketingu - povinne rocne poplatky 260 EUR
    Ja kurím od začiatku s propánom, a neplatím žiadne ročné poplatky.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Ja kurím od začiatku s propánom, a neplatím žiadne ročné poplatky.
    Citujem ponuku, dufam ze ma nikto za to nenakopne do ***:

    Zasobnik 2700 ltr. - Nájom splatný ročne po dobu 5 rokov: 89 Euro / ks
    Regulator - Nájom splatný ročne po dobu 5 rokov: 45 Euro / ks
    Základný servis: 84,- Euro / ks
    Uvedené ceny sú bez DPH.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    TomasHC Pozri príspevok
    Citujem ponuku, dufam ze ma nikto za to nenakopne do ***:

    Zasobnik 2700 ltr. - Nájom splatný ročne po dobu 5 rokov: 89 Euro / ks
    Regulator - Nájom splatný ročne po dobu 5 rokov: 45 Euro / ks
    Základný servis: 84,- Euro / ks
    Uvedené ceny sú bez DPH.

    No ja mám nádrž už 5 rokov. Zaplatil som nájom na 15 rokov dopredu (na rok 66 eur). A to bolo všetko čo som musel platiť, samozrejme okrem pravideľného naplňania. Nádrž je 2400 litrová, a naplňať musím tak raz za 12-14 mesiacov.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    No ja mám nádrž už 5 rokov. Zaplatil som nájom na 15 rokov dopredu (na rok 66 eur). A to bolo všetko čo som musel platiť, samozrejme okrem pravideľného naplňania. Nádrž je 2400 litrová, a naplňať musím tak raz za 12-14 mesiacov.
    Ved ja sa nehadam. Ale prevadzkove naklady su aj tak vysoke. Ked sa inak neda a clovek je pohodlny (citaj nechce tuhe palivo)...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    TomasHC Pozri príspevok
    Ved ja sa nehadam. Ale prevadzkove naklady su aj tak vysoke. Ked sa inak neda a clovek je pohodlny (citaj nechce tuhe palivo)...
    Tomas, nejde ani o pohodlnosť, skôr to, že drevo neviem zohnať lacnejšie ako ten propán.

    brumteles je offline (nepripojený) brumteles

    brumteles
    TomasHC Pozri príspevok
    Ceny s DPH za 1kWh, spriemerovane za rok, vratane vsetkych poplatkov:
    - elektrina ZSE D11, nizky tarif - 2,746 Sk
    No to ani nahodou nie je cena vratane vsetkych poplatkov. ZSE ma neumerne vysoku cenu za kWh vo vysokej tarife a aj vysoke pausalne poplatky (hlavne distribucia), takze ta cena po spriemerovani za rok mne vychadza 4.28 Sk/kWh.
    Od buduceho roka menime dodavatela, to iste mnozstvo vyjde na 3.70 Sk/kWh.

    drozdm je offline (nepripojený) drozdm

    drozdm
    tiež rozmyšľame do domu tuhe palivo. Momentalne ho mam zadarmo tak niet čo riešiť. Keby som ho aj kupoval tak to vyjde lacnejšie ako plyn

    dolfort je offline (nepripojený) dolfort

    dolfort
    kyci Pozri príspevok
    zhovaral som sa s kurenarom doporucoval len plastove/zo zeleznymi je vraj vela roboty/,ale tie plastove sa mi moc nezdaju vhodne na tuhe palivo ?Dakujem
    A tie rurky tam idú kvôli kúrenárovi alebo kvôli tebe?
    Nedajbože ti vyvrie voda a ten plast v spojoch ti povolí len tak bude strieľať.
    Ak budeš mať prevádzkovú vodu vyššiu než 60 stupňov tak radšej si priplať za matroš aj robotu ale máš to na istotu. Meď je meď, toť môj názor.
    Nezabudni na pretlakový ventil a iné poistky, ale to máš asi aj tak v projekte.

    drozdm je offline (nepripojený) drozdm

    drozdm
    kyci Pozri príspevok
    Dobry den .Rekonstruujem rodinny dom,a potrebujem urobit ustredne kurenie,nakolko tu nebolo -kurilo sa kachlami.Plyn tu nie je,takze len pevne palivo.Teraz sa neviem rozhodnut /kotol bude asi viadrus/ kotol bude v pivnici,ci rurky pert-al-pert,alebo klasicke ocelove?Je to len prizemie a ake priemery rurok zvolit/stupacky asi 5/4/ zhovaral som sa s kurenarom doporucoval len plastove/zo zeleznymi je vraj vela roboty/,ale tie plastove sa mi moc nezdaju vhodne na tuhe palivo ?Dakujem
    Medene určite. Tiež s nimy nieje tolko roboty a vydržia viac

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    brumteles Pozri príspevok
    No to ani nahodou nie je cena vratane vsetkych poplatkov. ZSE ma neumerne vysoku cenu za kWh vo vysokej tarife a aj vysoke pausalne poplatky (hlavne distribucia), takze ta cena po spriemerovani za rok mne vychadza 4.28 Sk/kWh.
    Od buduceho roka menime dodavatela, to iste mnozstvo vyjde na 3.70 Sk/kWh.
    Vo VT je to ozaj drahe, ale tie 4h denne sa to da prezit

    Ceny si vypocitaj podla cennika:

    http://www.zse.sk/index.php?www=sp_d...avigation=1253

    http://www.zse.sk/index.php?www=sp_d...avigation=1283

    Cena el. sa sklada z ceny el. + distibucia + poplatky. Prepocitaval som to viac krat a je to ako som pisal:

    D5-D11 a 3x25A istic na privode
    NT - 0,09113875 €/kWh
    VT - 0,51763875 €/kWh

    brumteles je offline (nepripojený) brumteles

    brumteles
    TomasHC Pozri príspevok
    Vo VT je to ozaj drahe, ale tie 4h denne sa to da prezit
    Ceny si vypocitaj podla cennika:
    http://www.zse.sk/index.php?www=sp_d...avigation=1253
    http://www.zse.sk/index.php?www=sp_d...avigation=1283
    Cena el. sa sklada z ceny el. + distibucia + poplatky. Prepocitaval som to viac krat a je to ako som pisal:

    D5-D11 a 3x25A istic na privode
    NT - 0,09113875 €/kWh
    VT - 0,51763875 €/kWh
    Tie cenniky samozrejme poznam a nemusis to ani rucne spocitavat, maju aj integrovany cenniik, kde je prave vysledna cena: http://www.zse.sk/index.php?www=sp_file&id_item=522

    Takze cena za kWh v NT je skutocne taka ako si pisal, lenze ta cena nic neznamena - to len "mudre hlavy" v ZSE vymysleli taku fintu.
    Pretoze ak chce niekto prejst z ineho druhu vykurovania na elektricke, tak musi spocitat ako sa mu zvysia celkove naklady pri prechode z D2 na D5. Takze musi tam pripocitat aj:
    - o kolko sa mu zvysi pausalna platba (za odberne miesto) - ta je riadne vysoka a musi ju platit cely rok - aj mimo vykurovacej sezony
    - o kolko mu vysoka sadzba vo VT zvysi celkove rocne naklady
    Takze to co som pisal ja, su realne cisla z mojej rocnej spotreby - za kazdu kWh (nie len na vykurovanie) zaplatim po zapocitani VSETKYCH nakladov 4.28 Sk, pri D2 by to bolo 3.88. Istic mam najmensi 3x25A a nie len vykurovanie ale vsetky vacsie spotrebice (pracka, susicka, umyvacka, zehlicka) pustame iba v NT.
    Ta sadzba D5 sa v ZSE vobec neoplati - v skutocnosti za rok zaplatim viac ako v sadzbe D2. A nie som sam komu to takto vyslo - na e-filip tiez k tomu bola diskusia kde to ludom vyslo podobne. Na www.setri.sk (co je portal ZSE) su udaje o priemernej spotrebe v jednotlivych sadzbach, ked tieto udaje dosadis do ich cennika (aj online vypocet na http://www.zse.sk/index.php?www=tariff_calc) tak uvidis vysledok.

    kyci je offline (nepripojený) kyci

    kyci
    Ja som chcel medene je to sice drahe ale med je med,kamarat stale ze plast staci ,plast sa ani mne nezda a rurky tam idu koli radiatorom,najradsej by som bez nich, ale to nejde

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.