Zavrieť

Porady

Dobrý deň!

Chcel by som sa opýtať, kedy hovoríme o kúpnej zmluve a kedy o zmluve o dielo ak súčasťou zmluvy je aj montáž tovaru. § 410 Obch. zákonníka, trochu nejasne uvádza, že nejde o kúpnu zmluvu vtedy, keď prevažnú časť záväzku strany, ktorá má tovar dodať, spočíva vo vykonaní činnosti alebo závazok tejto strany zahŕňa montáž tovaru. Vždy, ked je pri kúpe tovaru spomenutá montáž už nehovoríme o kúpnej zmluve? Podľa čoho sa dá určiť, čo je prevažná časť záväzku? Ďakuejm
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V § 410 nie je nič donucujúce, teda rozhodujúce je, za čo to považujú obe strany. Keďže kúpna zmluva a zmluva o dielo majú svoje špecifiká, viete, čo môže prevažovať.
    Napr. kúpim si skrine, ktoré idú nad seba a vedľa seba, treba ich zošróbovať. Podľa mňa je to kúpa. Keď budem čosi reklamovať, tak tovar.
    Keď mi však príde montér a donesie si kopu latiek šróbov a pod. (končí mi tu vyjadrovacia schopnosť čo do remesla), a doma ti z toho zmontuje tkáčsky stroj, asi je to dielo, lebo pri reklamácii budem kritizovať prácu, hoci som platila aj všetky tie kúsky a kusy tovaru.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    V zmluve o dielo je určite dohodnuté aj dodanie potrebného tovaru a materiálu pre zhotovenie diela. Tým pádom zhotoviteľ preberá zodpovednosť nie len za zhotovenie ale aj za tovar.

    minqoo je offline (nepripojený) minqoo

    minqoo
    Ďakujem za Vašu odpoveď....čiže, ak to správne chápem, tak pokiaľ nejde vyslovene o kúpnu zmluvu alebo zmluvu o dielo, tak je to na vzájomnej dohode zmluvných strán?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.