Zavrieť

Porady

Faktura a centove vyrovnanie

Dobry den, mozno pre niekoho banalna otazka, ale ja si s tym neviem rady:

Vystavena odberatelska faktura na predaj tovaru, zaklad dane vycisleny na 638,65 eur a dph 121,34 eur=spolu 759,99 eur. Ale chceme vystavit fakturu na 760 eur, mozem dat do faktury centove vyrovnanie 0,01 eura? Ak ano, ako to potom nahodim do uctovnictva, sumu 638,65 na ucet 604, dph na ucet 343 a centovy rozdiel 0,01 na ucet 668?
Dakujem za kazdu radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Prima73 Pozri príspevok
    Dobry den, mozno pre niekoho banalna otazka, ale ja si s tym neviem rady:

    Vystavena odberatelska faktura na predaj tovaru, zaklad dane vycisleny na 638,65 eur a dph 121,34 eur=spolu 759,99 eur. Ale chceme vystavit fakturu na 760 eur, mozem dat do faktury centove vyrovnanie 0,01 eura? Ak ano, ako to potom nahodim do uctovnictva, sumu 638,65 na ucet 604, dph na ucet 343 a centovy rozdiel 0,01 na ucet 668?
    Dakujem za kazdu radu.
    Centové rozdiely v tomto prípade na 648AE.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Prima73 Pozri príspevok
    Dobry den, mozno pre niekoho banalna otazka, ale ja si s tym neviem rady:

    Vystavena odberatelska faktura na predaj tovaru, zaklad dane vycisleny na 638,65 eur a dph 121,34 eur=spolu 759,99 eur. Ale chceme vystavit fakturu na 760 eur, mozem dat do faktury centove vyrovnanie 0,01 eura? Ak ano, ako to potom nahodim do uctovnictva, sumu 638,65 na ucet 604, dph na ucet 343 a centovy rozdiel 0,01 na ucet 668?
    Dakujem za kazdu radu.
    nie je dôvod na takéto zaokrúhľovanie, centíky ešte stále máme aj na hotovosť.

    Robina je offline (nepripojený) Robina

    niekedy ani sama neviem Robina
    Potrebovala by som poradiť ohľadne úhrady faktúry: jedna firma vystavila živnostníkovi faktúru za tovar, lenže ten živnostník chce teraz ten tovar dať naspäť, lebo mal mať otvorenú prevádzku, lenže má problémy rod. a dohodol sa s konateľom, že to od neho odkúpia späť. Lenže čo s úhradami. Môže to byť v hotovosti? je to vyššia suma ako 7 tis. eur. Nemohli by to riešiť zápočtami? Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ten živnostník už zaplatil? Alebo má iné záväzky, s ktorými sa to dá započítať?
    Zápočet v zásade je možný, prečo nie?
    ten živnostník môže vystaviť faktúru na sro-ako na bežný predaj tovaru. Tým nemusí riešiť ERP.
    neviem, prečo máš problém s úhradami? ved to môže ísť prevodom na jeho účet /účet živnostníka/.

    Robina je offline (nepripojený) Robina

    niekedy ani sama neviem Robina
    No nie, chcel to urobiť do novembrovej DPH a to už úhradu nestihne. Je to limitované úhradou v hotovosti? Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie je to limitované úhradou v hotovosti

    Prima73 je offline (nepripojený) Prima73

    Prima73
    KEJKA Pozri príspevok
    nie je dôvod na takéto zaokrúhľovanie, centíky ešte stále máme aj na hotovosť.
    Ale ja potrebujem upratat jeden centik. Na fakture je totiz 7 ks tovaru, ktory ked sa rozpise na polozky a scita jednotliva dph, tak to je 121,35 eura. Ale ked sa vyrata DPH z celkovej sumy faktury, tak to zaokruhlovanim dava iba 121,34 eura. Ako toto riesit? Myslela som, ze ten rozdiel jeden cent sa da do toho centoveho vyrovnania. Alebo co by ste mi prosim Vas poradili? Ktora suma dph je rozhodujuca?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja by som to nezaokrúhľovala. Ten jeden cent sa zaplatí viac alebo menej a rozdiel platby a sumy na faktúre doriešiš tým centovým vyrovnaním.
    Čo sa týka vyčíslovania DPH, tak najskôr sa spočítajú jednotlivé základy a zo súčtu sa vyráta DPH.
    viem, že pri predaji tovaru sa to rieši položkovo, ale prečo? Toto nemá oporu v zákone.

    Faktura a centove vyrovnanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.