Zavrieť

Porady

Systém Windows 7 mi odišiel už 20x

Dobrý deň,

mám veľmi vážny problém s počítačom, a ak by som mal byť úprimný, sám sa čudujem, že ešte neletel von oknom.

Rád by som začal úvodom. Študujem kartografiu a tomu je prispôsobený aj software v mojom počítači. Som počítačovo zdatný, mám za sebou niekoľko úspešných oživení zničených počítačov a samé úspešné (okrem nižšie uvedených) naformátovania PC.

Od roku 2004 som mal stolový počítač so systémom Windows XP. Nepamätám si aký mal procesor, no operačná pamäť bola 1 GB. Vzhľadom na to, že pri kartografii, človek vykresľuje mapy, prestával stačiť. Fungoval však dobre. Na konci svojho "života" mu začal odchádzať zdroj (niekedy sa nezapol, inokedy zamrzol, ale nie softvérovo, ale na tvrdo). Zdroj bol zo staršieho počítača z roku 2000, takže to bolo pochopiteľné.

V marci 2010 som sa teda rozhodol, že si zaobstarám notebook HP Pavilion dv7 s operačným systémom Windows 7 Home Premium 64bit. Priniesol som ho domov, spustil a bol som očarený. Fungoval ako hodinky. Bol rýchly a vykresľovanie máp bolo ako z rozprávky. Operačná pamäť 4 GB RAM, 1,6 GHz procesor, 7 jadier.

Všetko bolo super až do jedného septembrového dňa, kedy sa mi počítač nespustil. Posledná vec, čo si pamätám bolo, že som dovolil programu Mozzila Firefox stiahnuť aktualizáciu. Systém nenabehol, iba núdzový režim. Nech som skúšal msconfig.exe akokoľvek, jednoducho systém nešiel. Tak som si veci zálohoval a disk naformátoval.

Systém vydržal 15 dní, keď znova po povolení stiahnuť aktualizácie pre Mozillu Firefox odišiel. tentokrát nešiel ani núdzový režim, len biely kurzor na čiernej ploche. Sranda bola tá, že ak som čakal 15 minút - osamostatnený biely kurzor sa dal do šetriča a po pohnutí sa znova objavil. Podarilo sa mi dostať na disk C: no na moje prekvapko tu nič nebolo. No nič - format.

Ďalší systém vydržal tiež do 15 dní, pričom fungoval perfektne. Vyhol som sa však Mozille Firefox, ktorú som ani neinštaloval (alt. bola Google Chrome). Po 15 dní začalo obdobie 5 minútového startupu. Keď som dal MSCONFIG a postupne skúšal, čo spôsobuje startup, zistil som, že chybou je Microsoft event viewer. Keď som ho vypol, systém nabiehal normálne. Keď zapol, zistil mi, že systém zdržiava sám on (ano event viewer zapísal do logu, že pomalý štart spôsobuje aplikácia event viewer :-D ). Ok - format.

Ďalší systém mi vydržal tiež tak do dvoch týždnov. Zopakovalo sa to, čo predtým. Po vypnutí event vieweru v msconfig.exe a opätovnom zapnutí sa mi však normálny systém púšťal ako núdzový, aj keď som v msconfig všetko zaznačil. Nešli mi potrebné (pre mňa, nie pre systém) aplikácie. ok format.

Ďalší systém tiež fungoval asi týždeň, po ktorom začal enormne dlhý startup. Ten sa eliminoval, až keď som v msconfig zrušil spustenie VŠETKÝCH služieb Microsoft. Vlastne sa mi systém zrušil sám - ok format a vypnutie všetkých aktualizácii.

Toto sa opakovalo veľa krát až som dopadol tak, že som vylúčil Mozillu, vylúčil som aktualizácie a vypol som grafické prvky a pod.

Keď mi však systém začal pred týždňom (vydržal mesiac!!!) blbnúť - t.j. každý tretí startup končil startup recovery, čím sa predĺžil na 1h, resp. skončil modrou obrazovkou, resp. čiernou obrazovkou, naštval som sa a povolil som aktualizácie. NIČ sa nevyriešilo.

Systém je stále pomalý, seká, zasekáva sa, programy padajú ako hrušky, nereaguje presúvanie súborov do koša, dokonca mi vyhodilo hlášku, že systém nedokáže spustiť príkaz vyvolaný klávesami CTRL+ALT+DEL!!!!!

Napriek tomu mi všetky HP analýzy píšu, ako počítač funguje správne, Microsoft Defender ma presviedča že systém je super a ESET a pod. mi nenašiel ani náznak vírusu, spywaru, malwaru, adwaru a pod blbostí.

Indikátor zaťaženia procesoru ukazuje 0% a sem tam ukáźe 2%. RAMka nie je využívaná na viac ako 40%, pričom permanentne ukazuje tak 25%.

Napriek tomu si pripadám ako keby som mal 486ku, a k tomu ešte nespoľahlivú (diplomovku si zálohujem 4x za deň).

Neviete mi prosím Vás poradiť, kde môže byť chyba???

Mám ešte jeden menší a slabší notebook (asi 5x pomalší ako HP) Sony Ericcson. Mám tam TEN ISTÝ softvér čo na HPčku + kopec sharewarov, pochybných kópií, pochybných programov + ESET nie je aktualizovaný 2 roky a - počítač je rýchly, stabilný, svižný, startup trvá 15s a ešte som ho nereinštaloval.

Kde je riešenie tejto záhady?

BTW. môj "chudobný" softvér na notebooku s 4GB RAM
- Eset NOD antivirus
- MS Office
- Adobe Photoshop
- Skype
- Mozilla Thunderbird
- Google Chrome
- Adobe ArcGIS
- Atlas krajiny SR

Tento môj softvérový základ mi fungoval na iných počítačoch bez chyby 3 roky. Tento základ fungoval na HP pol roka bez chyby a funguje 14 dní po reinštalovaní systému bez chyby. Je plne legálny. Tak kde je do kelu chyba? :-)

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

    Vlado40
    Ja zvyknem kontolu od biosu.
    Ak je novší bios k HP Pavilion ,tak ho stiahni a preinštaluj.
    Stiahni si jednoduchý program na testovanie RAM a nechaj ho bežať min.1hodinku.
    http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp
    program stiahni ,vytvorí Ti ISO súbor ktorý treba napáliť na CD a nabotuj notebook potom z toho CD.Mal som problém s ovládačmi JMicron JMB.Padal mi kvôli nim Google Chrome ak som dal pridať novú stránku.Pritom to vyzerá že to nemá nič spoločné ale malo,aj keď neviem prečo.Musel som dať staršiu verziu z CD k doske.
    Zvykne systém padať aj kvôli HDD.Skúsil by som iný HDD,ak je možnosť.Ak máš DVD WIN7 ,tak ja by som vymazal HDD komplet aj tú skrytú particiu HP.Ja osobne takéto blbosti ako skryté particie hneď vymazujem ak je inštalačné DVD.
    Naposledy upravil Vlado40 : 28.12.10 at 20:36

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Skus skontrolovat pamat pomocou MemTest86+ - http://www.memtest86.com

    Pripadne aj vymenit datove kable k HDD. Skus v BIOSe dat "Default configuration" alebo "Safe configuration".

    Deiky je offline (nepripojený) Deiky

    Mladý chalan plný cieľov, ktoré chcem pocas svojho zivota dotiahnuť do konca.. Facebook: Dalibor Deiky Kundrat ...viac Deiky
    Arnold123 Pozri príspevok
    6 jadier má len i7-970, ale ten ešte nie je v predaji. Tie, čo sú na trhu majú 4 jadrá. V systéme sa môže hlásiť 8 jadier - 4 sú virtálne a predstavujú funkciu Turbo Boost.

    http://www.intel.com/products/proces...ifications.htm
    : ) http://www.alza.sk/intel-core-i7-980...re-d162757.htm
    to je aj testik 980 : )http://www.diit.cz/clanek/test-sesti...i7-980x/35774/
    Naposledy upravil Deiky : 29.12.10 at 15:05

    salvosko je offline (nepripojený) salvosko

    salvosko
    HW issue, podla mna disk alebo pamat.
    Disk dat do ineho kompu a poriadne testnut.
    Pamat - memtest.
    Ak ani jedno ani druhe tak zakladna doska.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Vladi87 Pozri príspevok
    ...obdobie, kedy prestal počítač fungovať začalo krátko po tom, čo som po presťahovaní na iný byt začal využívať bluetooth modem cez moju Nokiu...
    dosť podstatná informácia

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    aký procesor tam máš so 7-mi jadrami?

    alebo to sú jadrá napríklad z hrušky ???

    Vladi87 je offline (nepripojený) Vladi87

    Vladi87
    Ďakujem vám za rady.

    Idem vyskúšať ten test pamäte.

    Ešte jedna zaujímavosť. Celé to obdobie, kedy prestal počítač fungovať začalo krátko po tom, čo som po presťahovaní na iný byt začal využívať bluetooth modem cez moju Nokiu.

    Neviem či to spolu súvisí - snažím sa však nájsť nejaké indície.

    Arnold123 je offline (nepripojený) Arnold123

    Arnold123
    Fero11 Pozri príspevok
    Moc nesledujem vyvoj procesorov, ale core i7 od intelu ma len 6 jadra
    6 jadier má len i7-970, ale ten ešte nie je v predaji. Tie, čo sú na trhu majú 4 jadrá. V systéme sa môže hlásiť 8 jadier - 4 sú virtálne a predstavujú funkciu Turbo Boost.

    http://www.intel.com/products/proces...ifications.htm

    mecky je offline (nepripojený) mecky

    mecky
    Arnold123 Pozri príspevok
    6 jadier má len i7-970, ale ten ešte nie je v predaji. Tie, čo sú na trhu majú 4 jadrá. V systéme sa môže hlásiť 8 jadier - 4 sú virtálne a predstavujú funkciu Turbo Boost.

    http://www.intel.com/products/proces...ifications.htm
    par mylnych informacii

    6 jadra sa samozrejme predavaju i7 970 aj i7 980X su normalne dostupne

    to co vytvara virtualne jadra sa vola HT hyper-threading

    turbo boost automaticky pretaktovava niektore z jadier ak niesu vsetky vyuzite


    k veci: toto vyzera najskor na chybny disk, skus stiahnut HDtune a pozriet sa do zalozky Health a spravit error scan
    inak NTB je pravdepodobne v zaruke tak preco ho nedat do servisu?
    Naposledy upravil mecky : 29.12.10 at 15:08

    Vladi87 je offline (nepripojený) Vladi87

    Vladi87
    Stefan > to ano, ale ako si to vysvetlit?

    Test som inak robil aj na pamat, aj na HDD, a ziadna chyba. Samozrejme, ze odkedy som zalozil tuto temu, tak mi startoval cez recovery asi 5x. Sem tam blikla modra obrazovka asi na 0,5s, takze ani neviem, co tam bolo...

    Kazdopadne dost bolo trapenia. Ide do opravy. Este je v zaruke :-)

    Kazdopadne vdaka za rady :-) presvedcili ste ma, ze nie je chyba v SW

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.