Zavrieť

Porady

Z coho sa mi vyrata vyska materskej?

Dobry den. Poprosim Vas o radu - 20.1.2011 nastupujem na matersku dovolenku. Zamestnana som len od 1.12.2010, predtym som bola SZCO - cely min. rok az do konca novembra. Z coho sa mi bude ratat materska? Bola som v tom, ze zo zavislej cinnosti za december, no od 1.1.2011 podla novinky v zakone by to bolo v tom pripade, ze som zamestnana minim. 3 mesiace. Takze potom z tej zivnosti? Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    doop Pozri príspevok
    Dobry den. Poprosim Vas o radu - 20.1.2011 nastupujem na matersku dovolenku. Zamestnana som len od 1.12.2010, predtym som bola SZCO - cely min. rok az do konca novembra. Z coho sa mi bude ratat materska? Bola som v tom, ze zo zavislej cinnosti za december, no od 1.1.2011 podla novinky v zakone by to bolo v tom pripade, ze som zamestnana minim. 3 mesiace. Takze potom z tej zivnosti? Dakujem za rady.
    ako SZČO si bola povinným platitelom odvodov do SP ?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    doop Pozri príspevok
    nie, bola som dobrovolny platca - od 20.3.2010 som si platila z minima
    Tak potom s tym zivnost nema nic spolocne, materska bude vyplacana z priemeru DNP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    doop Pozri príspevok
    nie, bola som dobrovolny platca - od 20.3.2010 som si platila z minima
    DNP trvá, alebo si ho po nástupe do zamestnania zrušila ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    doop Pozri príspevok
    z dobrovolneho som sa odhlasila pri nastupe do zamestnania
    nárok na materskú z DNP ti nevznikne.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    veronikasad Pozri príspevok
    nárok na materskú z DNP ti nevznikne.
    z DNP nie, vznikne jej zo zamestnania, ale kedze to trvalo kratsie ako 90 dni, podla noveho sa bude na vypocet vyuzivat VZ z predch. roka, co je u nej DNP, nie?

    doop je offline (nepripojený) doop

    doop
    Preco mi nevznikne? No a z coho mi bude vyratana vyska materskej? prip. mi narok na matersku nevznikne vobec a budem dostavat rovno rodicovsky?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    doop Pozri príspevok
    Preco mi nevznikne? No a z coho mi bude vyratana vyska materskej? prip. mi narok na matersku nevznikne vobec a budem dostavat rovno rodicovsky?
    Narok na matersku ti vznikne, lebo podmienku poistenia 270 dni z poslednych 2 rokv splnas a mas aj aktivne poistenie zo zamestnania.
    Otazka je ten VZ na vypocet, nakolko sa menil od 1.1. zakon.

    tu je o tom diskusia:
    http://www.porada.sk/t154705-rozhodu...-1-2011-a.html
    (PN a materska maju rovnaky zaklad)
    Naposledy upravil ivka70 : 05.01.11 at 09:00

    doop je offline (nepripojený) doop

    doop
    cize ak to chapem spravne - vymeriavaci zaklad na vypocet materskej by sami ratal este z r. 2009?

    kačenka28 je offline (nepripojený) kačenka28

    kačenka28
    Dobrý,ak sa môžem pripojiť,ja som tiež SZČO od 21.4.2008 až po súčastnosť,platim si všetky odvody,a od 4.8.2010 aj DNP vo výške 22 eur mesačne,lenže v roku 2010 som bola od 11.2. do 31.7. na PNke,predpokladaný termín mám 08/2001 alebo 09/2011 ešte neviem presný dátum,z čoho sa bude vyratávať mne materská?ďakujem

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    kačenka28 Pozri príspevok
    Dobrý,ak sa môžem pripojiť,ja som tiež SZČO od 21.4.2008 až po súčastnosť,platim si všetky odvody,a od 4.8.2010 aj DNP vo výške 22 eur mesačne,lenže v roku 2010 som bola od 11.2. do 31.7. na PNke,predpokladaný termín mám 08/2001 alebo 09/2011 ešte neviem presný dátum,z čoho sa bude vyratávať mne materská?ďakujem
    nárok bude z obidvoch poistení .. RO rok 2010 v prípade DNP od 4.8. do 31.12.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kačenka28 Pozri príspevok
    Dobrý,ak sa môžem pripojiť,ja som tiež SZČO od 21.4.2008 až po súčastnosť,platim si všetky odvody,a od 4.8.2010 aj DNP vo výške 22 eur mesačne,lenže v roku 2010 som bola od 11.2. do 31.7. na PNke,predpokladaný termín mám 08/2001 alebo 09/2011 ešte neviem presný dátum,z čoho sa bude vyratávať mne materská?ďakujem
    materská sa ti bude počítať zo súčtu vymer.základu z podnikania a DNP za rok 2010. Poberanie nemocenského nemá vplyv na výpočet výšky materského - nem. poistenie počas tohto obdobia trvá a je to vylučitelná doba (kal. dni sa odpočítavajú z doby poistenia pre výpočet vymer.základu).

    kačenka28 je offline (nepripojený) kačenka28

    kačenka28
    ďakujem,ešte jedna otázočka,ak nastúpim na matersku,čo je najlepšie pre mna prerušiť alebo zrušiť živnost alebo čo?počas materskej budem platiť odvody?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kačenka28 Pozri príspevok
    ďakujem,ešte jedna otázočka,ak nastúpim na matersku,čo je najlepšie pre mna prerušiť alebo zrušiť živnost alebo čo?počas materskej budem platiť odvody?
    počas poberania materskej odvody neplatíš. Ako to bude počas poberania RP zodpovedne odpovedať neviem. Príjem určite mať môžeš a či budeš platiť odvody zrejme závisí od tvojho príjmu v roku 2010 (či budeš povinným platitelom odvodov od 1.7.2011).

    kačenka28 je offline (nepripojený) kačenka28

    kačenka28
    ďakujem pekne,zatial,v piatok sa chystám na poistovnu(už druhýkrát)tak dúfam že tentokrát mi už budu vediet odpovedat,lebo doteraz nevedelitak iste budú ešte nejaké otázkypekný deň

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    doop Pozri príspevok
    cize ak to chapem spravne - vymeriavaci zaklad na vypocet materskej by sami ratal este z r. 2009?
    Urcite nie, ak ides na MD v roku 2011, tak sa pocita VZ z roku 2010.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.