Zavrieť

Porady

Uplatnenie nákladov na prevádzku automobilu (s.r.o.)

Chcel by som sa spýtať čo treba urobiť aby som si mohol uplatniť náklady spojené s prevádzkou automobilu, ktorý využívam na podnikateľské účely. Automobil je napísaný na mňa (konateľ).

Za odpoveď vopred ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    raky3 Pozri príspevok
    Chcel by som sa spýtať čo treba urobiť aby som si mohol uplatniť náklady spojené s prevádzkou automobilu, ktorý využívam na podnikateľské účely. Automobil je napísaný na mňa (konateľ).

    Za odpoveď vopred ďakujem!
    je potrebné odviesť daň z motorového vozidla

    raky3 je offline (nepripojený) raky3

    raky3
    Aké náklady si potom môžem uplatniť? PHM, ... alebo si môžem uplatniť paušál od KM? musím viesť knihu jázd? ako je to s amortizáciou?

    Ďík!

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JAJA11 Pozri príspevok
    je potrebné odviesť daň z motorového vozidla

    JAJA11 nesúhlasím. V zákone o dani z príjmov nikde nie je podmienené uznanie nákladov na prevádzku MV zaplatením dane z MV.

    Neplatenie dane z MV je porušenie iného zákona ako zákona o dani z príjmov.

    raky3 je offline (nepripojený) raky3

    raky3
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    JAJA11 nesúhlasím. V zákone o dani z príjmov nikde nie je podmienené uznanie nákladov na prevádzku MV zaplatením dane z MV.

    Neplatenie dane z MV je porušenie iného zákona ako zákona o dani z príjmov.
    Vo výsledku to nieje žiadny rozdiel

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    raky3 Pozri príspevok
    Aké náklady si potom môžem uplatniť? PHM, ... alebo si môžem uplatniť paušál od KM? musím viesť knihu jázd? ako je to s amortizáciou?

    Ďík!
    Kniha jázd - povinné
    V paušálnych náhradách za ubehnuté kilometre už máš zahrnuté aj amortizáciu MV.

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    Zoltan a co mam robit, ked mi knihu jazd jednoducho nepisu. vzdy v januari zacnu a v polke februara skoncia? A rocne najazdia aj 50 tis km? Ja to nemam sancu rozpisat....aj teraz v dec. robili zakazku v TN, niekedy isli aj 4krat za den BA-TN a spat. auto je firemne

    kiblika je offline (nepripojený) kiblika

    kiblika
    Ja by som im to dala do vnutrofiremnej smernice , kde by bola aj ohodnotená sankcia za nedodržanie rozpisovania ciest. Lebo ináč si neviem predstaviť ako by sa ich to podarilo prinútiť vypisovať.

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    kiblika Pozri príspevok
    Ja by som im to dala do vnutrofiremnej smernice , kde by bola aj ohodnotená sankcia za nedodržanie rozpisovania ciest. Lebo ináč si neviem predstaviť ako by sa ich to podarilo prinútiť vypisovať.
    No lenze ten zamestnanec je moj manzel a druhy co na aute jazdi je moj otec!!!! Jedno horsie ako druhe. Moj otec by este aj pisal, ale vacsinou jazdi muz, no a...myslim ze dalej pisat nemusim...

    v srockach sa asi neda uplatnit, ze si iba 80% dam do nakladov, ci to plati iba na SZCO?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    simonova815 Pozri príspevok
    No lenze ten zamestnanec je moj manzel a druhy co na aute jazdi je moj otec!!!! Jedno horsie ako druhe. Moj otec by este aj pisal, ale vacsinou jazdi muz, no a...myslim ze dalej pisat nemusim...

    v srockach sa asi neda uplatnit, ze si iba 80% dam do nakladov, ci to plati iba na SZCO?
    samozrejme sa dá uplatniť 80% aj v s.r.o.-čkach, ak je to automobil s.r.o.-čky.

    Ak je auto súkromné, a nevedú evidenciu jázd, tak potom sú dve možnosti - buď to budeš viesť ty, alebo si na to niekoho nájmete .

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    stefan, dakujem!
    Auto je srocky, takze asi uplatnim 80%. A to plati na vsetky naklady(phm+opravy+dialnicna, cestna dan), alebo len PHM?

    a ked sme v polke roka menili auto? Pol roka dam 80% na jedno auto, pol roka 80% na druhe?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    80% na PHM, je to len možnosť ako zjednodušiť evidenciu.
    DMV sa uplatní celé za každý mesiac.
    ostatné náklady sa krátia v prípade, ak vykazuješ súkromné km.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    akú nadspotrebu? Na určenie nadspotrebu potrebuješ knihu jázd.
    Pri zjednodušenom postupe 80% paušálny náklad sa predpokladá, že kúpené PHM sa využili iba na podnikanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.