Zavrieť

Porady

Ako účtovať fa pri PK, ktoré mi prídu po 31.12.2010?

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, že ako mám zaúčtovať faktúry, ktoré mi prídu do 15.1.2011 a týkajú sa roka 2010 pri prenesených kompetenciách? (napr. elektrina, telefón ...) Ide mi totiž o to, že pri PK môžem mať konečný stav účtu 357 na strane MD iba v sume nevyčerpaných dovoleniek. Poradíte mi prosím?
Ďakujem ;-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Nejedná sa o náklady budúcich období, ale práve naopak. Ide o výdavky budúcich období, teda podľa mňa napr.
    telefón 518/383 r. 2010
    r. 2011 383/222, alebo prostredníctvom 321

    blasterik je offline (nepripojený) blasterik

    večne začínajúci účtovník ;-) ...viac blasterik
    Môže to byť aj takto? 381/321 v roku 2010 a v roku 2011 5xx/381, 321/222+RK a 357/693?

    blasterik je offline (nepripojený) blasterik

    večne začínajúci účtovník ;-) ...viac blasterik
    Ale ak sa jedná o prenesené kompetencie tak tam musí byť zúčtovanie 357/693 a to by mi navýšilo 357 na strane MD a to tiež nemôžem. Tak ako teraz?

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    Ja sa tvárim a evidujem ich, že prišli po 15.1.2011, na dokladoch k uzávierke mám, že som uzávierku odovzdala 10.1.2011.

    blasterik je offline (nepripojený) blasterik

    večne začínajúci účtovník ;-) ...viac blasterik
    judita1971 Pozri príspevok
    Ja sa tvárim a evidujem ich, že prišli po 15.1.2011, na dokladoch k uzávierke mám, že som uzávierku odovzdala 10.1.2011.
    A to sa môže takto spraviť? Lebo väčšinou sa uzávierky dávajú po 20.1. na DÚ nie? A ako to robia ostatní?

    anas je offline (nepripojený) anas

    anas
    Mala som DF za plyn 12/2010, ktorá prišla v 1/2011 a týkala sa
    aj PK. Zaúčtovala som ju do r.2010 a náklad (502) som dala
    s kódom. Samozrejme, že transfer 357/693 sa nazaúčtoval.

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    blasterik Pozri príspevok
    A to sa môže takto spraviť? Lebo väčšinou sa uzávierky dávajú po 20.1. na DÚ nie? A ako to robia ostatní?
    .

    Poznám ZŠ, kde musia odovzdať uzávierky úradom skôr, do 15. určite. Ako potom stihnúť všetko poodsúhlasovať, skontrolovať zaokrúhľovania a urobiť poznámky. Napr. dnes som dostala vodu a elektrinu, faktúrky za telefony a plyn mi dal riaditeľ včera, pýtala som sa ho či ich náhodou nemá, lebo by mali byť splatné. On mi na to, že si myslel, že mi ich netreba, keď nemáme peniaze

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    anas Pozri príspevok
    Mala som DF za plyn 12/2010, ktorá prišla v 1/2011 a týkala sa
    aj PK. Zaúčtovala som ju do r.2010 a náklad (502) som dala
    s kódom. Samozrejme, že transfer 357/693 sa nazaúčtoval.
    Je to začarovaný kruh. Lebo na 357 chcú mať len rezervy. Ale ak zaúčtuješ náklad, a nezaúčtuješ 357/693 tak ti na PK vzniká hospodársky výsledok. A to nám stále prizvukujú, že na ZŠ môže vzniknúť HV len z originálnych kompetencií. Ja si k uzávierke tlačím zostavy, kde dokladujem, že mi nevzniká na PK hospodársky výsledok.

    Čo je menšie zlo ? Zaúčtovať ich tak, že prišli po 15. alebo aby bol HV na prenesených kompetenciách ? Poraďte pre budúcnosť.
    Naposledy upravil judita1971 : 18.01.11 at 21:16

    blasterik je offline (nepripojený) blasterik

    večne začínajúci účtovník ;-) ...viac blasterik
    anas Pozri príspevok
    Mala som DF za plyn 12/2010, ktorá prišla v 1/2011 a týkala sa
    aj PK. Zaúčtovala som ju do r.2010 a náklad (502) som dala
    s kódom. Samozrejme, že transfer 357/693 sa nazaúčtoval.
    S akým kódom?

    blasterik je offline (nepripojený) blasterik

    večne začínajúci účtovník ;-) ...viac blasterik
    judita1971 Pozri príspevok
    .

    Poznám ZŠ, kde musia odovzdať uzávierky úradom skôr, do 15. určite. Ako potom stihnúť všetko poodsúhlasovať, skontrolovať zaokrúhľovania a urobiť poznámky. Napr. dnes som dostala vodu a elektrinu, faktúrky za telefony a plyn mi dal riaditeľ včera, pýtala som sa ho či ich náhodou nemá, lebo by mali byť splatné. On mi na to, že si myslel, že mi ich netreba, keď nemáme peniaze
    Také veci sa stávajú aj mne ;-) aj pri pokladni ...

    blasterik je offline (nepripojený) blasterik

    večne začínajúci účtovník ;-) ...viac blasterik
    judita1971 Pozri príspevok
    Je to začarovaný kruh. Lebo na 357 chcú mať len rezervy. Ale ak zaúčtuješ náklad, a nezaúčtuješ 357/693 tak ti na PK vzniká hospodársky výsledok. A to nám stále prizvukujú, že na ZŠ môže vzniknúť HV len z originálnych kompetencií. Ja si k uzávierke tlačím zostavy, kde dokladujem, že mi nevzniká na PK hospodársky výsledok.

    Čo je menšie zlo ? Zaúčtovať ich tak, že prišli po 15. alebo aby bol HV na prenesených kompetenciách ? Poraďte pre budúcnosť.
    Aké zostavy konkrétne si tlačíš? A čo sa týka menšieho zla tak práve kvôli tomu som vytvoril túto tému aby mi niekto poradil čo robiť a ako to spraviť aby to bolo čo najlepšie ;-)

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    blasterik Pozri príspevok
    Aké zostavy konkrétne si tlačíš? A čo sa týka menšieho zla tak práve kvôli tomu som vytvoril túto tému aby mi niekto poradil čo robiť a ako to spraviť aby to bolo čo najlepšie ;-)
    Myslím si, že sú tu väčší odborníci ako ja ,(ale teraz na začiatku roka má každý veľa práce), takže sa nečuduj, keď v tomto období, budeš mať viac videní ako odpovedí, lebo prečítať človek v práci stihne, ale na odpoveď a hlavne fundovanú s citáciou zákonov treba viac času.
    Neviem v akom programe pracuješ - ja vo WINIBEU, a ten nám dáva možnosť vytvoriť si zostavu,podľa jednotlivých stredísk a zákaziek, kde nám vyčisľuje náklady a výnosy a hospodársky výsledok. Je to dobrá vec, lebo sa to dá urobiť za akékoľvek obdobie v roku. Takže si to môžeš priebežne kontrolovať a prípadnú chybu odstrániť .
    To "zlo" volím ja,je to môj názor a spôsob ako som sa rozhodla, ak bude zle, tak za to budem niesť následky. Preto by som bola rada, ak sa odborníci, ak budú mať čas- po uzávierkach - vyjadria. Viac hláv viac rozumu. Nehľadal si v Porade odpoveď na túto otázku? Myslím si, že sa riešila už v minulosti, lebo to je problém, ktorý tu už bol.

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Ja účtujem náklady vzťahujúce sa na rok 2010 do roku 2010. Aj PK, tam však nedávam zúčtovanie 357/693. Dohodnem sa potom so zriaďovateľom, že tieto nevyfaktúrované dodávky za PK potom uhradím z prostriedkov zriaďovateľa, a teda zúčtujem 354/691 pri výdavku. Vzniká HV z prostriedkov zriaďovateľa.
    čo sa týka rezerv na dovolenky pri PK, tie zúčtujem 357/693 a zároveň ich preúčtujem 385/357. to na príkaz audítora, kvôli konsolidácii, aby 357 nevykazovala zostatok.

    blasterik je offline (nepripojený) blasterik

    večne začínajúci účtovník ;-) ...viac blasterik
    kunkelovaa Pozri príspevok
    Ja účtujem náklady vzťahujúce sa na rok 2010 do roku 2010. Aj PK, tam však nedávam zúčtovanie 357/693. Dohodnem sa potom so zriaďovateľom, že tieto nevyfaktúrované dodávky za PK potom uhradím z prostriedkov zriaďovateľa, a teda zúčtujem 354/691 pri výdavku. Vzniká HV z prostriedkov zriaďovateľa.
    čo sa týka rezerv na dovolenky pri PK, tie zúčtujem 357/693 a zároveň ich preúčtujem 385/357. to na príkaz audítora, kvôli konsolidácii, aby 357 nevykazovala zostatok.
    Takže ak to správne chápem, tak tie faktúry sú zaúčtované v roku 2010 na orig. kompetenciach? A nieje to problém, že faktúry, ktoré sú pre ZŠ (čiže PK) sa účtujú z orig. kompetencií?

    kunkelovaa je offline (nepripojený) kunkelovaa

    kunkelovaa
    Tie faktúry sú uhradené z prostriedkov zriaďovateľa, nie sú účtované na MŠ. Zriaďovateľ školy môže financovať školy. Analyticky si to člením. A výdavky účtujem na školu 222.09.121.6xx s kódom zdroja 41

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Aj ja to tak urobím, zdá sa mi to logické. Nám zriaďovateľ prispieva z orig.komp. aj na ZŠ.

    moska je offline (nepripojený) moska

    moska
    Ahojte,
    aj ja som tu nahodila tému účtu 357. Konečne som si v tom asi urobila poriadok, lebo každý rok sa s tým trápim. Robím viacej subjektov, tak je to o to pestrejšie.
    Tento rok som sa rozhodla poriadne vyčistiť 357-ku, takže na MD mám len do výšky dotácie + rezervy na dovolenku. Fa ktoré sa týkajú roka 2010 za prenesené kompetencie si zúčtujem do nákladov a tiež z vlastných zdrojov /lebo mám takú analytiku/ a v novom roku sa dohodnem so zriaďovateľom aby mi dal prostriedky na tieto fa. Nie je to veľká suma, tak sa to hádam bude dať. Tieto bprostriedky budú z vlastných zdrojov, takže aj výdavok s kódom 41 a dotácia 354/691
    Aj tak neviem na čo je to dobré, že to takto vymysleli, keďže sa to mohlo zúčtovávať tiež s výdavkami. Možno aj toto neskôr pochopím.
    Tak prajem pevné nervy a potom po závierke si zoberte pár dní dovolenku a choďte niekam na hory.

    blasterik je offline (nepripojený) blasterik

    večne začínajúci účtovník ;-) ...viac blasterik
    Ja asi skúsim ten spôsob že sa tvárim že prišli po 15.1. a dám ich do roka 2011. Aspoň sa mi to bude lepšie kontrolovať ... či?

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    Mne obec nedá z originálnych kompetencií na úhradu faktúr, ktoré sa týkajú ZŠ. Mám problém, aby som dostala dostatok financií na originálne kompetencie. Napriek tomu, že všetko ide hore, mám platové postupy, v ŠJ mi poklesla tzv. réžia, narástol počet stravníkov - žiakov v hmotnej núdzi - dostanem rozpočet na úrovni minulého roka, a minulý rok sme vôbec nevyskakovali od radosti. O školskom klube ani nehovorím. Základné platy, poistné, sociálny fond a stravovanie . sorry - to je už mimo témy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.