Zavrieť

Porady

neplatené voľno a odvod do zdravotnej poisťovne

Zamestnanec mal celý november neplatené voľno. Viem, že treba za neho odviesť zdravotné poistenie 14%. Ako to uviesť vo výplatnej páske? 10% zamestnávateľ a 4% zamestnanec? Ak to tak uvediem, tak mi vyráta, že mi má zamestnanec vrátiť tie 4%. A ako to bude v prílohe k výkazu zdravotného poistenia? Nikdy som to nerobila, prosím o radu. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stdr je offline (nepripojený) stdr

    stdr
    Vo výplatnej páske by to malo byť klasicky - odvod za zamestnanca, zamestnávateľa a to čo má vrátiť (4 %) bude preplatok, ktorý sa zaúčtuje ako pohľadávka voči zamestnancovi. Prílohu k výkazu zdravotného poistenia by to nemalo ovplyvniť.

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    A ako je to keď má celý mesiac neplatené voľno?Z akej sumy sa robí odvod do ZP,ak nic za ten mesiac nezarobí?Zo sumy polovice minimálnej mzdy?Čiže z 3250,-?

    JuTu je offline (nepripojený) JuTu

    JuTu
    SILVIA54
    A ako je to keď má celý mesiac neplatené voľno?Z akej sumy sa robí odvod do ZP,ak nic za ten mesiac nezarobí?Zo sumy polovice minimálnej mzdy?Čiže z 3250,-?
    Vymeriavaci zaklad do 31. decembra 2005 je minimalna mzda vo vyske 6500,- Sk. Takze z tejto sumy treba urobit odvod, ak mal zamestnanec neplatene volno cely mesiac.

    pingino je offline (nepripojený) pingino

    pingino
    SILVIA54
    Z akej sumy sa robí odvod do ZP,ak nic za ten mesiac nezarobí?
    Minimalny zaklad sa nekrati o cast zodpovedajucu poskytnutemu pracovnemu volnu bez náhrady mzdy, takze podla mna zo 6500 Sk

    ajka je offline (nepripojený) ajka

    ajka
    Dada
    Zamestnanec mal celý november neplatené voľno. Viem, že treba za neho odviesť zdravotné poistenie 14%. Ako to uviesť vo výplatnej páske? 10% zamestnávateľ a 4% zamestnanec? Ak to tak uvediem, tak mi vyráta, že mi má zamestnanec vrátiť tie 4%. A ako to bude v prílohe k výkazu zdravotného poistenia? Nikdy som to nerobila, prosím o radu. Ďakujem.
    My sme to vo firme robili tak, že zamestnanec nám vložil do pokladne peniaze a firma to zaplatila z účtu normálne akoby robil /myslím ZP/

    SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

    SILVIA54
    Len to bolo este minuly rok v septembri a pozerala som sa na to a ratalo sa jej ZP zo sumy 3000,- a neviem preco prave z tej sumy.

    JuTu je offline (nepripojený) JuTu

    JuTu
    Minulý rok bol minimalny vymeriavaci zaklad 3000,- Sk, tohto roku je to 6500,-Sk. Preto v septembri 2004 si pocitala zo sumy 3000,- Sk.
    Naposledy upravil JuTu : 06.12.05 at 15:13

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Dada
    Zamestnanec mal celý november neplatené voľno. Viem, že treba za neho odviesť zdravotné poistenie 14%. Ako to uviesť vo výplatnej páske? 10% zamestnávateľ a 4% zamestnanec? Ak to tak uvediem, tak mi vyráta, že mi má zamestnanec vrátiť tie 4%. A ako to bude v prílohe k výkazu zdravotného poistenia? Nikdy som to nerobila, prosím o radu. Ďakujem.
    Áno, 10% zamestnávateľ, 4% zamestnanec, z jemu prislúchajúcej minimálnej mzdy za daný mesiac (obvykle teda zo 6500 Sk).

    Voči zamestnancovi si evidujete pohľadávku na tie 4%, čiže obvykle na sumu 260 Sk - to je Vám ako zamestnávateľovi povinný vrátiť.

    Príloha - príjem 0 Sk, VZ 6500 Sk, preddavky zam-ca 260, zam-tela 650 Sk, počet dní 28/30/31.

    Nezabudnite, že je tu aj niečo čo sa volá ročné zúčtovanie - ak sa v danom prípade podá, s vysokou pravdepodobnosťou vznikne preplatok, ktorý ZP musí zamestnancovi i zamestnávateľovi vrátiť.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    chcem sa na margo tejto témy opýtať, ako mám rozumieť § 13 ods. 16, ak môj zamestnanec má mesačnú mzdu napr. 15 000,- Sk a poskytnem mu 5 dní neplateného voľna ... minimum 6 500,- Sk dosiahne, tak ako aplikovať § 13 ods. 16 v tomto prípade?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Tak, že:

    1. Jeho obvyklý minimálny základ podľa § 13 ods.15 je 6500 (od 1.1.2006 suma 6900).

    2. Podľa § 13 ods.16 sa suma z bodu 1 nekráti pri poskytnutom nepl.voľne na 5 dní, tj. minimálny základ zostáva aj v takomto mesiaci 6500 (6900).

    3. Preddavok sa platí zo mzdy 15000 Sk, čo je viac, ako suma minimálneho základu uvedená v bode 2.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ešte pozor na samotnú definíciu "neplateného voľna" v § 13 ods.16.

    Od 1.1.2005 do 31.8.2005 sa preddavky platia najmenej z minimálnej mzdy, krátenej i pri neplatenom voľne.

    Od 1.9.2005 do 31.12.2005 sa minimálny základ nekráti pri akomkoľvek neplatenom voľne.

    Od 1.1.2006 sa minimálny základ nekráti pri absencií a pri neplatenom voľne poskytnutom po dohode zamestnanca a zamestnávateľa. Minimálny základ sa kráti pri neplatenom voľne ktoré musí zamestnávateľ zamestnancovi poskytnúť v zmysle príslušných ustanovení Zákonníka práce (napr. návšteva lekára, svatba, pohreb, vybavovanie na vojenskej správe atď.)

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Jozef Mihál
    3. Preddavok sa platí zo mzdy 15000 Sk, čo je viac, ako suma minimálneho základu uvedená v bode 2.
    ostala som na pochybách preto, lebo § 13 ods. 16 hovorí o nekrátení "minimálneho základu", nie o nekrátení dosiahnutého základu ... keďže podľa § 13 ods. 1 mi vyjde VZ pri 20 pracovných dňoch 11 250,- Sk (15000/20*15) aj to je viac ako 6 500,- Sk

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ešte raz.

    V prvom kroku sa VZ sa určí najskôr podľa § 13 ods.1 až 4, čo je v danom príklade suma 11250 Sk.

    V druhom kroku sa posúdi, či VZ stanovený podľa § 13 ods.1 až 4 je aspoň vo výške minimálneho základu a či nie je vyšší ako maximálny možný základ.

    Minimálny základ je suma 6500 Sk, táto suma by sa krátila napr. pri neprítomnosti z dôvodu PN ale nekráti sa pri neplatenom voľne. V danom príklade je minimálny základ suma 6500 Sk.

    Keďže 11250 Sk je viac ako 6500 Sk, preddavky sa počítajú zo sumy 11250 Sk.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Jozef Mihál
    Keďže 11250 Sk je viac ako 6500 Sk, preddavky sa počítajú zo sumy 11250 Sk.
    takže bod č. 3 v príspevku č. 14 tejto témy neplatí?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Presne v tom znení, ako je napísaný, teda neplatí, pretože som predpokladal, že mzda je 15000 Sk. Keďže to by bola mzda, ak by odpracoval celý mesiac, a jeho skutočná mzda je 11250 Sk, preddavky sa platia z 11250 Sk.

    books je offline (nepripojený) books

    books
    Dobrý deň,potrebujem od Vás poradiť.

    Náš zamestnanec chce si zobrať neplatené voľno od 07.01.2008 a ja potrebujem poradiť,čo všetko mám spraviť,aby to bolo dobre a správne.

    1.Má zamestnanec písomne požiadať o neplatené voľno?
    2.Treba ho niekde odhlásiť (SP,ZP,Úrad práce, atď...)?
    3.Aké odvody budeme za neho platiť?
    4.Aký vymeriavací základ použijem?

    Prosím Vás o podrobné vysvetlenie.

    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.