Zavrieť

Porady

Zmluva k faktúre

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať akú zmluvu mám vystaviť, keď robotníci z firmy idú pracovať a na základe ktorej by som pri nesplatení vyfakturovaných služieb odberateľom mohla vymáhať peniaze za poskytnuté služby. Stalo sa mi to už dvakrát, že prácu sme vykonali, a peniaze mi odberateľ nevyplatil. A ja mám teraz tie faktúry v pohľadávkach.

A vlastne - dajú sa nejak tie nevyplatené faktúry vymôcť aj bez zmluvy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    CrakeN je offline (nepripojený) CrakeN

    Poskytujem podnikateľské poradenstvo a pomáham pri začiatkoch podnikania. ...viac CrakeN
    Neviem, čo ti poradia ostatní, ale určite stačí aj zmluva o dielo, kde bude vyšpecifikované, čo sa má robiť a za akých podmienok sa považuje dielo za hotové a to odovzdávacím protokolom potom potvrdiť.

    Nezaplatenie faktúry bez zmluvy sa teoreticky vymôcť dá, ak je objednávka spravená mailom alebo ústne, ale je to určite ľahšie napadnuteľné ako zmluva podpísaná oboma stranami.

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý deň,

    ak viete preukázať, že ste im poskytli služby na základe ich objednávky, tak si podajte návrh na súd.

    Ak Vaše právo viete preukázať listinami (napr. objednávka, preberací list) môže si podať aj návrh na platobný rozkaz (to je rýchle konanie, súd posúdi Vami predložené listiny a na ich základe dlžníka zaviaže zaplatiť dlžnú sumu - ak dlžník nepodá odpor v stanovenej lehote, máte konečné rozhodnutie, ktoré môžete vymáhať cez exekútora).

    Ak listinné dôkazy nemáte, ale máte svedkov alebo iné doklady (nahrávky, alebo fotodokumentáciu) podajte žalobu na súd. Ak svoj nárok osvedčíte, nie je dôvod, prečo by Vám nárok nebol priznaný aj súdom.

    Všetko dobré.

    euromal je offline (nepripojený) euromal

    euromal
    Ďakujem za odpoveď. A teoreticky, ako sa dá tá nezaplatená faktúra vymôcť?? Mám sa obrátiť na právnika? Jedná sa o vysoké sumy - 12000 €

    vlado.porada je offline (nepripojený) vlado.porada

    som Vlado vlado.porada
    euromal Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za odpoveď. Veľmi ste mi pomohli.
    Len pozor! Mam osobnu skusenost s vymozitelnostou prava. Nezaplatene faktury, vyzva na ich zaplatenie, sud ( mimochodom 6 pojednavani, druha strana neprisla ani raz - uplny vysmech sudnictvu ), rozhodnutie sudu v môj prospech, exekucne konanie a vysledok? Preslo asi 5 rokov, zaplatil som pravnika a nejake poplatky a firma stale funguje. Svoje peniaze uz asi nikdy neuvidim. Tak treba pocitat aj s neuspesnym uspechom. Vela stastia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.