Zavrieť

Porady

Dôchodca a daňové priznanie 2010

Dobrý deň,
chcela by som sa poradit, ak dôchodca (bol nim uz 1.1.2010) pracoval v roku 2010 na prac.zmluvu a uhrn jeho prijmov bol za rok 2010 2400,- Eur zo zavislej cinnosti, platil teda preddavky a tiez bol zamestnany na dohodu a bola mu strhavana zrazk.dan, ma narok na vratenie dane? Ak ano, tak akym sposobom to ratat, kedze presiahol 50 % NČ..

Ďakujem
Usporiadat
luciadr luciadr

luciadr je offline (nepripojený) luciadr

Z vyplatnych pasok, co mi ukazal dôchodca. a na potvrdeni o prijme to nie je.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

JaLu Pozri príspevok
Som tu novy, preto sa ospravedlnujem ako porusim nejake pravidlo.

Chcem sa este k teme spýtať :

Ak dochodca nemal pracovnú zmluvu ale robíl 2x na "dohodu" ,
v potvrdení zamestnavatela je tento prijem uvedený v riadku 01 ( §5 zákona) a jeho ročný dôchodok je vacsi ako spomínaných 4025,7 € , má narok na vrátenie dane ?

Ďakujem.
JaLu
Prípady, kedy dôchodcovi vyjde preplatok dane :
1. Príjem je nižší ako polovica nezdaniteľnej čiastky, t.j. menej ako polovica 4025,70. Daňová povinnosť podľa §46 je nula. Vrátia mu celú zaplatenú daň
2. Príjem je vyšší ako polovica nezdaniteľnej čiastky, ale dôchodok má nižší ako 4025,70. O tento rozdiel sa mu zníži základ dane.
3. Príjem je vyšší ako polovica nezdaniteľnej čiastky, dôchodok má vyšší ako 4025,70, ale môže si základ dane znížiť na manželku, ktorá má vlastný príjem nižší ako 4025,70.

V tvojom prípade to znamená, že ak má príjem nižší ako polovica nezdaniteľnej čiastky, tak mu daň vrátia.
4 0
JaLu JaLu

JaLu je offline (nepripojený) JaLu

Dakujem, toto ma (aj jeho) potesilo. Prijem ma skutocne nižší ako 2012,85, je to "len" 1334, takže mu vratia celu dan 253 €
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

luciadr Pozri príspevok
Z vyplatnych pasok, co mi ukazal dôchodca. a na potvrdeni o prijme to nie je.
ak to bola zrážková daň, treba požiadať o opravu potvrdenia o príjme..
0 0
luciadr luciadr

luciadr je offline (nepripojený) luciadr

No a ked dôchodcovi daju opravene potvrdenie, zvysi sa teda uhrn prijimov a pribudne zrazkova dan, tak ci tak mu dan nevratia,vsak? ani tu zrazkovu.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

luciadr Pozri príspevok
No a ked dôchodcovi daju opravene potvrdenie, zvysi sa teda uhrn prijimov a pribudne zrazkova dan, tak ci tak mu dan nevratia,vsak? ani tu zrazkovu.
Preco by sa mu mal zvysit uhrn prijmov?
Pisal si, ze na potvrdeni chyba len odvedena zrazkova dan .....
Alebo tam chybaju aj prijmy zrazkovou danou zdanene?
0 0
luciadr luciadr

luciadr je offline (nepripojený) luciadr

Ano, chyba tam proste cela dohoda, bol na dohodu 4 mesiace v roku no a chyba to tam, vidim len na vyplatnej paske, ze mu bola zrazena zrazkova dan v case,ked bol na dohodu zamestnany.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

luciadr Pozri príspevok
Ano, chyba tam proste cela dohoda, bol na dohodu 4 mesiace v roku no a chyba to tam, vidim len na vyplatnej paske, ze mu bola zrazena zrazkova dan v case,ked bol na dohodu zamestnany.
Ak mu dali potvrdenie o príjme, z ktorého sa zaplatila daň preddavkovo, tam by mala byť aj výška odvedenej preddavkovej dane. Ak práca na dohodu bola zdaňovaná len zrážkovou daňou, a príjem z dohody nebol uvedený v potvrdení o príjme, nemôže tam byť uvedená ani zrážková daň. Je treba vedieť, koľko zarobil na dohodu a koľko mu bola z tohto príjmu zrazená zrážková daň. Ak spolu s prvým príjmom zarobil viac ako 2012,85€, môže si v DP uviesť do úhrnu príjmov len toľko z dohody, aby príjmy spolu nepresiahli 2012,85€. Potom však upraví výšku zrazenej zrážkovej dane, ktorú bude považovať za preddavok na daň, a to úmerne k tej časti príjmu z dohody, ktorú zahrnul do DP. Musí získať potvrdenie o všetkých príjmoch, kde bude uvedený každý druh príjmu, ako aj príslušná výška odvedených preddavkov a zrážková daň.
0 0
luciadr luciadr

luciadr je offline (nepripojený) luciadr

Lenže jeho príjmy už teraz bez potvrdenia z dohody prevyšujú 50% NČ, čiže keď mu dajú potvrdenie o príjme z dohody, kde bude aj zrážková daň, tak sa len zvýšia príjmy. Teraz má prijmy zo záv.činnosti 2400,-, keď pripočítam ešte dohodu, tak bude mať o 160 viac. Tak či tak mu daň nevrátia,ze?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

luciadr Pozri príspevok
Lenže jeho príjmy už teraz bez potvrdenia z dohody prevyšujú 50% NČ, čiže keď mu dajú potvrdenie o príjme z dohody, kde bude aj zrážková daň, tak sa len zvýšia príjmy. Teraz má prijmy zo záv.činnosti 2400,-, keď pripočítam ešte dohodu, tak bude mať o 160 viac. Tak či tak mu daň nevrátia,ze?
Vy ste sa doplňovali s JaLu, tak som to nejako spojila, aby bolo jasné, kedy sa dá a kedy nedá vrátiť daň. Ak jeho príjmy už bez dohody sú vyššie, ako 2012,85€, nepotrebuje potvrdenie o príjmoch z dohody, zrážková daň sa považuje za vysporiadanú, nemôže si už uplatňovať jej vrátenie.
0 0
luciadr luciadr

luciadr je offline (nepripojený) luciadr

Aaa super, rozumiem. Možno preto dôchodcovi nedali to potvrdenie, bo hned videli, že má už bez dohody vyšší príjem (pretože ide o toho istého zamestnávatela aj pri dohode aj pri prac.zmluve).

Velmi pekne vam vsetkym dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

luciadr Pozri príspevok
Dôchodok za rok 2010 má vo výške 4338,- Eur a vianočný príspevok predstavoval 47,78 Eur.
Ďakujem vám
NČ je nižšia,ako uvedený dôchodok.
0 0
Dodenko Dodenko

Dodenko je offline (nepripojený) Dodenko

Ak má dôchodca príjem z dohody vo výške 2005,20 EUR ,/to znamená menej ako 2 012,85 EUR/ zrazená preddav.+zrážková daň vo výške 378 EUR. Môže
si podať DP a žiadať o vrátenie dane vo výške 378 EUR aj keď výška jeho dôchodku je menej ako 4 025,70 EUR.
Ďakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dodenko Pozri príspevok
Ak má dôchodca príjem z dohody vo výške 2005,20 EUR ,/to znamená menej ako 2 012,85 EUR/ zrazená preddav.+zrážková daň vo výške 378 EUR. Môže
si podať DP a žiadať o vrátenie dane vo výške 378 EUR aj keď výška jeho dôchodku je menej ako 4 025,70 EUR.
Ďakujem
Môže, a ak má nižší dôchodok za rok 2010, ako je 4025,70€, môže si ešte uplatniť aj NČZD vo výške rozdielu medzi sumou vyplatených dôchodkov v roku 2010 a sumy 4025,70€. Do vyplatených dôchodkov sa nezapočítava vianočný príspevok.
5 0
alexandrap alexandrap

alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

Prosim vas, vie Danovy urad menovite, kto mu odvadza dan z urokov z vkladov v banke?
Teda ci banka posiela konkretne mena a ci vie DU spatne zistit z vysky dane z urokov , kolko ma kto vklad v banke .
Alebo to zasielaju DU hromadne bez blizsich udajov.
Troska specificka otazka smerujuca k tomu, ze Urady prace ( a ine institucie) obcas zistuju , ci niekto ma v banke vklady.
Nie, netyka sa mna
Dakujem
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Prosila by som o utvrdenie, pretože som si stále nie istá:
Dôchodca má príjmy nad sumu 2012,85€, NČ si uplatniť nemôže, pretože jeho dôchodok je vyšší ako 4025,70€, ale môže si uplatniť NČ na manželku (4025,70 - jej výška dôchodku), aj bonus na dieťa (má 23rokov a vysokoškolák), dôchodcovi počas roka nebol priznaný ani vyplatený daňový bonus. Taktiež si základ dane môže ponížiť o príspevky na poistné max. 398,33€.
Ak si o tieto položky poníži základ dane, ktorý vysoko presahuje sumu 4025,70€, má nárok na vrátenie časti preddavkovej dane?
0 0
matildaz matildaz

matildaz je offline (nepripojený) matildaz

manžel je dôchodca a zarobil na DoVP 1910 EUR a bola mu zrazená preddavková daň a na dalšej DoVP mal príjem 222EUR a bola mu zrazená zrážková daň a dôchodok je 3264 EUR čiže nižší ako 4025,70 a prosím o odpoved, či má nárok na vrátenie dane z obidvoch dohôd, nakoľko si môže uplatniť ešte aj čiastkovú odpočítateľnú položku 761,4Eur......ďakujem za odpoved
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matildaz Pozri príspevok
manžel je dôchodca a zarobil na DoVP 1910 EUR a bola mu zrazená preddavková daň a na dalšej DoVP mal príjem 222EUR a bola mu zrazená zrážková daň a dôchodok je 3264 EUR čiže nižší ako 4025,70 a prosím o odpoved, či má nárok na vrátenie dane z obidvoch dohôd, nakoľko si môže uplatniť ešte aj čiastkovú odpočítateľnú položku 761,4Eur......ďakujem za odpoved
ÁNo, má.
0 0
matildaz matildaz

matildaz je offline (nepripojený) matildaz

ďakujem nebola som si istá, lebo to prekročilo dokopy tých 2012,85
0 0
allimpex allimpex

allimpex je offline (nepripojený) allimpex

milagros208 Pozri príspevok
Prípady, kedy dôchodcovi vyjde preplatok dane :
1. Príjem je nižší ako polovica nezdaniteľnej čiastky, t.j. menej ako polovica 4025,70. Daňová povinnosť podľa §46 je nula. Vrátia mu celú zaplatenú daň
2. Príjem je vyšší ako polovica nezdaniteľnej čiastky, ale dôchodok má nižší ako 4025,70. O tento rozdiel sa mu zníži základ dane.
3. Príjem je vyšší ako polovica nezdaniteľnej čiastky, dôchodok má vyšší ako 4025,70, ale môže si základ dane znížiť na manželku, ktorá má vlastný príjem nižší ako 4025,70.

V tvojom prípade to znamená, že ak má príjem nižší ako polovica nezdaniteľnej čiastky, tak mu daň vrátia.
Dobrý deň
takže, keď dôchodkyňa poberala popri starobnom dôchodku v roku 2010 príjem, ktorý celkovo bol 2580 €, bola jej preddavkovo zrazená daň vo výške 490,02€ a nenárokuje si nezd.čiastku...

Mala by je byť vypočítaná daň takto ?:
2580-2012,85= 567,15
567,15 z toho 19 % = 107,76 = jej daňová povinnosť
a teda štát by jej mal vrátiť rozdiel 382,26 €.?
Je to ok?

(nech robím čokoľvek na tom tlačive sa neviem dostať k takémuto preplatku.)
ďakujem za pomoc.Zuzana
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať