Zavrieť

Porady

miesto vykonu prace: rozne pracoviska v SR a ČR

Dobry den, chcem sa opytat. Zamestnavatel mi do pracovnej zmluvy dal miesto vykonu prace: rozne pracoviska v SR a ČR. Pravdepodobne sa tym chcel vyhnut plateniu cestovnych nahrad. Je to vobec legalne? Ma prednost pracovisko v SR alebo ČR alebo je to jedno?
Na co mam narok ohladom cestovnych nahrad, ked pracujem na turnusy 20dni praca 10 dni doma. Mam narok na nahrady ako pri zahr.pracovnej ceste, alebo nahrady pri vykone prace v zahranici alebo nemam narok v podstate na ziadne nahrady iba slovenske stravne listky?
Dakujem Vam za odpoved.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Chobot je teraz online Chobot

Chobot
milko_83 Pozri príspevok
No 20-22 dni tam pracujem stale kazdy den vratane soboty nedele. A zvysok mesiaca som doma-oddych. Zatial tam robim 6 mesiacov a pracovali sme IBA v ČR v roznych mestach- Praha, Plzen.... Takto jednoducho sa da zbavit cestovnych nahrad??? Sak v zmluve by mohol zamestnavate napisat miesto vykonu: cely svet a zbavil by sa vsetkych nahrad? Nehovorim o pripadnom prac. uraze...
Je to jednoznačne v rozpore, ako som uviedol. Za tie práce v ČR by ste mali dostávať okrem mzdy riadne cestovné náhrady. Upozornite zamestnávateľa, že koná v rozpore so zákonom.

Na tvojom mieste by som spoločne s kolegami popísal tento problém a spolu so žiadosťou o stanovisko by som to poslal na inšpektorát práce. Firmu nemusíte uvádzať, nebude to ako udanie, len ako žiadosť o právne stanovisko. Nedávajte to ale anonymne, ale kľudne uveďte meno, alebo mená zamestnancov. Dnes sa netreba báť podpísať sa pod list. IP to nebude hneď skúmať, ale dá vám písomné stanovisko, že to nie je v súlade s pracovnoprávnymi predpismi a s týmto stanoviskom potom písomne upozorníte zamestnávateľa a zároveň budete žiadať nápravu. Ak nebude ochotný jednať alebo v tom niečo konať, potom môžete podať podnet na IP, aby urobil kontrolu vo firme. Myslím, že s právnym stanoviskom IP budete mať väčšiu šancu vo vyjednávaní so zamestnávateľom.

andykas je offline (nepripojený) andykas

andykas
Podľa mňa je to v poriadku. Je pravda, že sa takto vyhli cestovným náhradám. Máš nárok len na preplatenie dopravy do čiech a späť a na stravné lístky u nás.

Chobot je teraz online Chobot

Chobot
milko_83 Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa opytat. Zamestnavatel mi do pracovnej zmluvy dal miesto vykonu prace: rozne pracoviska v SR a ČR. Pravdepodobne sa tym chcel vyhnut plateniu cestovnych nahrad. Je to vobec legalne? Ma prednost pracovisko v SR alebo ČR alebo je to jedno?
Takto určené miesto výkonu práce je v rozpore s ustanoveniami zákonníka práce. Podrobnejšie som to popisoval v týchto témach:

http://www.porada.sk/t75220-miesto-vykonu-prace.html

http://www.porada.sk/t114471-zmena-m...e-nahrady.html

http://www.porada.sk/t124419-miesto-...e-a-diety.html

http://www.porada.sk/t140505-miesto-...e-nahrady.html

http://www.porada.sk/t124987-miesto-vykonu-prace.html

milko_83 Pozri príspevok
Na co mam narok ohladom cestovnych nahrad, ked pracujem na turnusy 20dni praca 10 dni doma. Mam narok na nahrady ako pri zahr.pracovnej ceste, alebo nahrady pri vykone prace v zahranici alebo nemam narok v podstate na ziadne nahrady iba slovenske stravne listky?
Dakujem Vam za odpoved.
Tých 10 dní si doma ako doma, alebo pracuješ v mieste sídla firmy?

Všetko záleží od toho, ako budete mať určené miesto výkonu práce. Ak miestom výkonu bude to miesto, kde vykonávaš tých 20 dní prácu, tak nemáš nárok na cest. náhrady. Ak miestom výkonu práce bude sídlo firmy, tak práca mimo sídla firmy je pracovnou cestou a máš nárok na CN.

milko_83 je offline (nepripojený) milko_83

milko_83
No 20-22 dni tam pracujem stale kazdy den vratane soboty nedele. A zvysok mesiaca som doma-oddych. Zatial tam robim 6 mesiacov a pracovali sme IBA v ČR v roznych mestach- Praha, Plzen.... Takto jednoducho sa da zbavit cestovnych nahrad??? Sak v zmluve by mohol zamestnavate napisat miesto vykonu: cely svet a zbavil by sa vsetkych nahrad? Nehovorim o pripadnom prac. uraze...

milko_83 je offline (nepripojený) milko_83

milko_83
Dakujem Vam za odpovede a nazory. Skusim sa spojit s IP ako to je. Ci mi na to odpovedia.

Chobot je teraz online Chobot

Chobot
milko_83 Pozri príspevok
Dakujem Vam za odpovede a nazory. Skusim sa spojit s IP ako to je. Ci mi na to odpovedia.
Ja som mal s nimi vždy dobrú skúsenosť - odpovedali tak do 1, max 2 týždňov (mailom).

andykas je offline (nepripojený) andykas

andykas
andykas Pozri príspevok
Podľa mňa je to v poriadku. Je pravda, že sa takto vyhli cestovným náhradám. Máš nárok len na preplatenie dopravy do čiech a späť a na stravné lístky u nás.
Hmmm, ja som to pochopila tak, že má konkrétnu jednu adresu v ČR a jednu v SR.....tak to máme aj my, mali sme kontrolu z IP a bolo to v poriadku. Nenapadlo ma, že niekto dá viac miest v dvoch štátoch......

milko_83 je offline (nepripojený) milko_83

milko_83
andykas Pozri príspevok
Hmmm, ja som to pochopila tak, že má konkrétnu jednu adresu v ČR a jednu v SR.....tak to máme aj my, mali sme kontrolu z IP a bolo to v poriadku. Nenapadlo ma, že niekto dá viac miest v dvoch štátoch......

Ani nie že "viac miest v 2 štátoch".
Tam je proste fakt napisane: rozne pracoviska v SR a ČR. A je len zhoda nahod, že sme boli v Prahe a Plzni..... Kludne to moze byt aj Znojmo, Brno, Aš..... Nieje tam uvedená žiadna konkretna adresa.
Chcel som proste len vediet, ci mam narok na ZAHRAN.PRAC. CESTU alebo NAHRADY PRI VYKONE PRACE V ZAHRANICI alebo relativne NIC.
A ci ma prednosť SR alebo ČR ak sa to rozlisuje....

miesto vykonu prace: rozne pracoviska v SR a ČR

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.