Zavrieť

Porady

uverova zmluva na auto

Ahojte poraďáci. Chcem sa opýtat ako učtovať auto na úver. Učtujeme v JU a kúpili sme osobné auto na úverovú zmluvu s dobou splácania 24 mesiacov. V technickom preukaze sme zapísaní len ako držiteľ vozidla. Môžem zaúčtovať na konci roka 1/4 odpisu auta do výdavkov?
Čítala som názor, že ak splácam auto a doba trvania úveru je menej ako 36 mesiacov, a niesom majiteľom auta, tak musím počkať, kým auto dosplácam, prepíšem a až potom ho môžem začať odpisovať.
Viete niekto ako to teda je?V uverovej zmluve nieje napisane, kto auto odpisuje.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    plamienka Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci. Chcem sa opýtat ako učtovať auto na úver. Učtujeme v JU a kúpili sme osobné auto na úverovú zmluvu s dobou splácania 24 mesiacov. V technickom preukaze sme zapísaní len ako držiteľ vozidla. Môžem zaúčtovať na konci roka 1/4 odpisu auta do výdavkov?
    Čítala som názor, že ak splácam auto a doba trvania úveru je menej ako 36 mesiacov, a niesom majiteľom auta, tak musím počkať, kým auto dosplácam, prepíšem a až potom ho môžem začať odpisovať.
    Viete niekto ako to teda je?V uverovej zmluve nieje napisane, kto auto odpisuje.
    Ďakujem
    AK je MV zaradené v majetku, na konci účtovného obdobia uplatníš ročný odpis, teda 1/4. MV je 1. 0S-4 ročný odpis.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    plamienka Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci. Chcem sa opýtat ako učtovať auto na úver. Učtujeme v JU a kúpili sme osobné auto na úverovú zmluvu s dobou splácania 24 mesiacov. V technickom preukaze sme zapísaní len ako držiteľ vozidla. Môžem zaúčtovať na konci roka 1/4 odpisu auta do výdavkov?
    Čítala som názor, že ak splácam auto a doba trvania úveru je menej ako 36 mesiacov, a niesom majiteľom auta, tak musím počkať, kým auto dosplácam, prepíšem a až potom ho môžem začať odpisovať.
    Viete niekto ako to teda je?V uverovej zmluve nieje napisane, kto auto odpisuje.
    Ďakujem
    úver sa v JÚ účtuje nasledovne: splátka úveru mesačne VNZD, úrok z úveru cez ID ako VOZD - prevádzková réžia, celý úver zapísať do záväzkov, mesačná splátka ho ponižuje, auto pokiaľ je zaradené v majetku - k 31.12.2010 spraviť odpis 1/4 s obstarávacej ceny

    plamienka je offline (nepripojený) plamienka

    plamienka
    Ďakujem vám poraďáci za odpovede. Tiež som zistila, že odpisovať majetok, ktorý je kúpený na úverovú zmluvu môžeme odpisovať podľa §24 (1) Zákona o dani z príjmu.

    vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

    vladino45
    slovex Pozri príspevok
    úver sa v JÚ účtuje nasledovne: splátka úveru mesačne VNZD, úrok z úveru cez ID ako VOZD - prevádzková réžia, celý úver zapísať do záväzkov, mesačná splátka ho ponižuje, auto pokiaľ je zaradené v majetku - k 31.12.2010 spraviť odpis 1/4 s obstarávacej ceny
    FO účtuje v JÚ. Kúpili sme auto na úver v r. 2009 . Istinu som zaúčtoval cez ID ako úver. A potom ešte každú jednu splátku som zaevidoval do ostatných záväzkov . Pri uzávierke v tom zmätku som si nevšimol že vo výkaze majetku a záväzkov mám duplicitne zostatok úveru aj v záväzkoch aj v úvere...čo asi "trošku" skresľuje výkaz.Mám pri uzávierke 2010 zrušiť splátky z r. 2011 a 2012 ? a vykazovať iba v úvere? ďakujem

    kkamka2 je offline (nepripojený) kkamka2

    kkamka2
    Podnikatel si kupil auto na uver v roku 2010( zaradene v majetku ),od 01.01.2011 prerušuje živnosť :

    1.uplatním si odpis za rok 2010
    2.Vo vykaze bude v majetku : ZC auta
    3.+ zostatok uveru
    Ma to byt takto zapisane vo vykaze ?
    dakujem

    Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

    Katrina13
    slovex Pozri príspevok
    úver sa v JÚ účtuje nasledovne: splátka úveru mesačne VNZD, úrok z úveru cez ID ako VOZD - prevádzková réžia, celý úver zapísať do záväzkov, mesačná splátka ho ponižuje, auto pokiaľ je zaradené v majetku - k 31.12.2010 spraviť odpis 1/4 s obstarávacej ceny
    Dobrý deň, viem že je to staršia téma ale ak môžete prosím poraďte, uvádzate, že celý uver nahodiť do záväzkov a jednotlivé mesačné splátky ho ponižujú, mňa jedna známa účtovníčka opravila, vraj musím celý splátkový kalendár nahodiť jednotlivo podľa splátok a až tak uhrádzať mesačné splátky, je to podstatné či je celý úver v záväzkoch a postupne sa znižuje alebo jednotlivo splátky podľa splátkového kalendára?

    uverova zmluva na auto

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.