Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná čiastka príjmu FO

Ahojte,

skúšal som to tu poprečitovať, ale nejak som nenašiel čo som hľadal a potreboval by som takú súhrnnú infošku:-)

Od 1.1.2004-31.3.2005 som pracoval na HPP
od 1.4.2005 som si založil živnosť + mám príjmy ako sprostredkovateľ 2.piliera dôch.sporenia.

Do nákladov by som si chcel dať prenájom za miestnosť. Miestnosť by bola v dome, kde mám sídlo podnikania. Problém je ten, že je to novostavba a teda je oslobodená od daní. Ďalej by som nechcel, aby tento príjem museli zdaňovať. Aká je maximálna výška príjmu, ktorú FO nemusí priznať? Neprekáža že daná nehnuteľnosť je oslobodená od dane?

Ďakujem za odpovede
Usporiadat
PatoP PatoP

PatoP je offline (nepripojený) PatoP

Súhlasím, maš pravdu že by som v tom už mal mať jasno. Nakoľko ale ešte žiaľ nemám, zháňam potrebné informácie o 5 minút 12:-) Súhlasím aj s tým, že paušálne výdavky sú oveľa jednoduchšie. Okrem nich mám ešte DDP, ktoré by som si chcel odpočítať v sume 12 000.- Sk. Čo som ale našiel na nete formuláre, neviem do akej kolonky sa to dáva, pretože kolonku na to som nasiel len pri prijme zo zavislej cinnosti. A vzhladom na to ze sa tam spomina rok 2004 ani neviem ci je to spravny format priznania...Pausalne vydavky sa davaju normalne pod vydavky vypocitanim 25%?
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Pepa
Tzn. že za rok 2003 - účtovníctvo a ekonomické poradenstvo - nemohli byť paušálne výdaje? Si to už nepamätám. Ďakujem.
Nemohla byť paušálna daň! Ten "kolega" si zmiešal dohromady paušálnu daň (pre činnosti uvedené v prílohe 1 zákona nebolo možné ju použiť) a výdavky uplatnené % z príjmov (bolo možné použiť aj predtým u poradenstva....). "Paušálne výdaje" zákon ani predtým nepoznal a tak ľudovým podaním došlo asi k zámene s paušálnou daňou.
Verím, že sme sa konečne z toho "paušálne" vymotali.
0 0
PatoP PatoP

PatoP je offline (nepripojený) PatoP

STRELEC
Nemohla byť paušálna daň! Ten "kolega" si zmiešal dohromady paušálnu daň (pre činnosti uvedené v prílohe 1 zákona nebolo možné ju použiť) a výdavky uplatnené % z príjmov (bolo možné použiť aj predtým u poradenstva....). "Paušálne výdaje" zákon ani predtým nepoznal a tak ľudovým podaním došlo asi k zámene s paušálnou daňou.
Verím, že sme sa konečne z toho "paušálne" vymotali.
Jednoducho povedane pausalne vydavky moze zivnostnik pouzit pri akejkolvek cinnosti vo vyske 25% a v pripade remeselnych zivnosti vo vyske 60%. Suhlas?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Peter - jasné - paušálna daň sa nemohla uplatniť. 25% z príjmu /ľudovo paušálne výdaje/ áno. Pomohol si mi "rozsvietiť". Domotalo ma to poriadne. Ďakujem. Pekný večer.
Naposledy upravil Pepa : 19.12.05 at 18:00
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

PatoP
Jednoducho povedane pausalne vydavky moze zivnostnik pouzit pri akejkolvek cinnosti vo vyske 25% a v pripade remeselnych zivnosti vo vyske 60%. Suhlas?
Jednoducho - dobre si to povedal. Pokiaľ nie je platcom DPH celé zdaňovacie obdobie.
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
PatoP
Súhlasím, maš pravdu že by som v tom už mal mať jasno. Nakoľko ale ešte žiaľ nemám, zháňam potrebné informácie o 5 minút 12:-) Súhlasím aj s tým, že paušálne výdavky sú oveľa jednoduchšie. Okrem nich mám ešte DDP, ktoré by som si chcel odpočítať v sume 12 000.- Sk. Čo som ale našiel na nete formuláre, neviem do akej kolonky sa to dáva, pretože kolonku na to som nasiel len pri prijme zo zavislej cinnosti. A vzhladom na to ze sa tam spomina rok 2004 ani neviem ci je to spravny format priznania...Pausalne vydavky sa davaju normalne pod vydavky vypocitanim 25%?
pre rok 2005 maju FO novy formular danoveho priznania - samozrejme este ziadne urady nevedia, ako bude vyzerat, len sa nesmu pouzit formulare z roku 2004. Nastastie, pre PO platia stare formulare DP.
0 0
PatoP PatoP

PatoP je offline (nepripojený) PatoP

Aknazuz
pre rok 2005 maju FO novy formular danoveho priznania - samozrejme este ziadne urady nevedia, ako bude vyzerat, len sa nesmu pouzit formulare z roku 2004. Nastastie, pre PO platia stare formulare DP.
aha, no stejne v tých z roku 2004 kam by sa dalo tych 12000 resp vtedy este 24 000? Mimochodom ked mam prijmy zo sprostredkovania 2.piliera, su to prijmy z cinnosti ktore nie su ani zivnostou ani podnikanim? Na tieto príjmy sa pausalne vydavky pouzit asi nemozu...
0 0
Aknazuz Aknazuz

Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

certifikovaná účtovníčka
PatoP
aha, no stejne v tých z roku 2004 kam by sa dalo tych 12000 resp vtedy este 24 000? Mimochodom ked mam prijmy zo sprostredkovania 2.piliera, su to prijmy z cinnosti ktore nie su ani zivnostou ani podnikanim? Na tieto príjmy sa pausalne vydavky pouzit asi nemozu...
v roku 2004 to bol pre mna problem. V zavislej cinnosti - v odd. 5 - bolo "24.000", ale ja som mala subeh zivnosti a zamestnania a radsej som celych "24.000" dala do vydavkov zo zivnosti - ale neviem, ci som postupovala spravne. V 5a som si polozku neuplatnila. A z tohoto dovodu som si neuplatnila zo zivnosti pausalne vydavky percentom. Nastastie pre rok 2005 uz bude na ne - ako "12.000" kolonka v nezdanitelnych odpoctoch.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

PatoP
aha, no stejne v tých z roku 2004 kam by sa dalo tych 12000 resp vtedy este 24 000? Mimochodom ked mam prijmy zo sprostredkovania 2.piliera, su to prijmy z cinnosti ktore nie su ani zivnostou ani podnikanim? Na tieto príjmy sa pausalne vydavky pouzit asi nemozu...
V novele Zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 15.12.2005 je doplnený § 6 ods. 2 o písmeno d/ kde sa už pre zdaňovacie obdobie 2005 budú zahŕňať príjmy z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou. Sem patria aj príjmy sprostredkovateľov II.piliera. Aj títo sprostredkovatelia majú nárok na uplatnenie tzv.paušálnych výdavkov , pretože súvisiaci § 6 ods.10 sa vzťahuje na všetky príjmy podľa § 6 ods.1 a 2.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať